Jelikož se nám pomaličku a jistě blíží konec chřestové sezóny, přidám rychle ještě jeden recept na naše oblíbené jídlo. Trochu se vždy přetahujeme, jestli koupit bílý chřest na polévku nebo zelený na jiné vaření/pečení, a tentokrát jsem vyhrála já. A nakonec zvítězilo lehké jarní osvěžující rizoto, o kterém jste jistě již slyšeli. No jo, píše se o něm úplně všude, ale to mi nebrání si na něm pochutnat.
Jelikož jsem teď ve fázi ochutnávání a testování za studena lisovaných olejů, jako je chia (Adveni) nebo dýňový, makový, ořechový (Bohemia Olej) či konopný (SUM), zkouším je přidávat i do jídel. Možná i vy máte někde v hlavě zakořeněno, jako jsou oleje a tuky špatné, ale to není samozřejmě pravda. Špatné jsou ty nekvalitní a konzumace v nadměrné míře, to zajisté. Za studena lisované oleje mohou zvednout kvalitu vašeho pokrmu a také vás více zasytit, nehledě třeba na obsah protizánětlivých omega-3 mastných kyselin. K výbornému protizánětlivému chřestu, cibuli bohaté na quercetin, protizánětlivému zelenému hrášku a čerstvé mátě, která je skvělá na trávení a proti uvolňování histaminu, jsem přidala úžasný olej z dýňových semínek (značky Bohemia, za ostatní chuťově neručím, protože jsem mezi nimi našla rozdíl). Dýňová semínka mají mimo jiné také antiparazitické účinky (zde), o oleji si více můžete přečíst u výrobce (poznámka: každý týden je potkáte na farmářských trzích a můžete zdarma ochutnat, případně nabízejí 100 ml lahvičky, které jsou super na ozkoušení, jak vám olej sedí).
Risotto s hráškem, chřestem a mátou
(2 velké porce, 3 střední nebo 4 jako z restaurace:))
- 150 g arborio rýže
- 0,5 litru zeleninového vývaru
- 25 g ghí
- 2 malé cibule (100 gr)
- 400 g zeleného chřestu
- 200 g zeleného hrášku (pokud neseženete čerstvý, zkuste mražený, ideálně ten domácí)
- 2 lžíce dýňového oleje (Bohemia)
- 2 větvičky čerstvé máty (cca 4-5 g nasekaných lístků)
Ideální je mít připravený osolený zeleninový vývar, který udělá kus práce za nás (já obvykle vařím kořenovou zeleninu, kterou pak zdlábnu jako přílohu a vývar použiji dál). Pokud jej nemáte a přimhouříte oko, horká voda s kořením se dá také použít. Nezapomínejte, že vývar na zalévání musí být horký, jinak se nám při vaření neuvolní onen škrob, co dává risottu krémovou konzistenci. Risotto budeme vařit úplně stejně jako několikrát předtím (zde a zde), tedy na ghí opražíme cibulku, pak chvilku opékáme i rýži, nakonec po naběračkách přidáváme vývar a před novou dávkou jej necháme vždy pomalu vyvařit. Při vaření by vývar měl pobublávat a nezapomeneme míchat.
Mezitím očistíme chřest, u zeleného stačí odstranit dřevnaté konce a omýt, nemusíme loupat. Nakrájíme na cca 2-3 cm kousky, vložíme do vařící mírně osolené vody a vaříme 3-4 minuty, poté rychle zchladíme pro zachování barvy.
Před poslední naběračkou vývaru vmícháme do rizota také hrášek a chřest a velmi pomalu vyvaříme zbylou vodu. Mátu nasekáme na drobno a vmícháme do téměř hotového pokrmu. Těsně před podáváním vmícháme také dýňový olej, aby se s ním už jídlo nevařilo, případně můžeme porci pokapat až na talíři. Dobrou chuť.