Setkání Sdružení celiaků ČR v Emauzy k Mezinárodnímu dni celiakie aneb více takových přednášek!

Posted by

V sobotu 16.5.2015 byl nejen mezinárodní den celiakie, ale také setkání celiaků na dvou různých místech v Praze. Já jsem si záměrně vybrala to v Emauzy (Jubilejní XV. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR), jednak pro jejich úžasné prostory, jednak jsem neměla přímo zájem o nákup produktů a prodírat se tedy mezi lidmi v Novodvorské nebyl můj cíl. Zaujaly mě přednášky a samotní přednášející a celkově jsem si slibovala, že se vyhnu davům tlačících se lidí (jako tomu bylo na Bezlepkovém trhu), a přitom stále budu mít šanci poznat nějaké nové výrobky.  A jak to dopadlo?

Vskutku Emauzy je krásné místo a má svou atmosféru. Navíc byl pěkný den, takže to nemohlo dopadnout jinak než dobře. U vchodu jsme zaplatili 20 Kč za vstup (pro registrované zdarma, ale nějak nemám sílu zjišťovat, kde a za jakých podmínek se můžu registrovat), dostali super cool razítko na zápěstí a mohli vyrazit mezi prodejce. No nutno říct, že bylo prázdněji, než jsem čekala. Je tedy pravda, že jsme přišli až lážo plážo po obědě, protože na zahájení jsem být nemusela (a navíc byla ještě další akce, nebudeme si lhát). Jinak dopoledne se také nabírala krev na celikii, takže mohli přijít i zájemci, kterým doktor tuto možnost upírá (30.5. se bude nabírat i na setkání celiaků v Brně). Hned po vstupu jsme u prvního stánku Albert dostali sáček musli na vyzkoušení, samozřejmě bezlepkového. Mají teď celou sadu svých bezlepkových výrobků a také sadu bezlaktózových. Přiznám se, že do obchodů moc nechodím, takže netuším, zda je to novinka (pro mě určitě). A pak jsme se mohli vrhnout na Schar, kde byla neskutečně milá paní a dala nám ochutnat strašně moc dobrůtek. Ještěže jsme nepřišli hladoví, jinak bych určitě snědla mnohem víc (tak jednou za čas…) a dostala bych hyperglykemický šok:)).

kolaz 1

V samotném předváděcím sále pak byly ostřílené značky jako Doves Farm, Bio Schnitzer (k mému zklamání žádné jáhlové pivo!), Adveni (spíše směsi na chléb a pár jednodruhových, doporučuji navštívit raději jejich stránky pro plný sortiment), Emco (zde jste mohli konečně koupit i bezlepkovou granolu, která není běžně k dostání), Racio (doporučuji podívat se na Karotka krekry, pokud tolerujete rýži, bohužel jejich nové krekry s koprem mají kvasničný extrakt), Nominal (velká část s deproteinovaným pšeničným škrobem, takže nic pro mě, i když ty jejich obaly jsou kouzelné), Poex se svou ochutnávkou pufovaných výrobků (nezkoušela jsem, ale prý mají dobré ty zelené kuličky „do polévky“) a pár dalších. Teda řekla bych, že v době, kdy jsme dorazili, tak už jsme na některé vystavovatele ani nenarazili, prostě to po největším nátřesku odpoledne zabalili (takže žádná ochutnávka piva a tak:)).

IMG_9174

Mimo jiné jste se mohli zastavit u stánku Happy Food, kteří jsou výhradním prodejcem značky RawFood. Musím říct, že přestože některé výrobky této značky mě zklamaly, jejich slané raw krekry jsou naprosto úžasné a vřele je doporučuji. Firma má v prodeji také výborné Markol tyčinky a kostičky, které vás potěší minimálně na cesty. A také produkty CoCoa, což jsou kousky ovoce a ořechů v luxusní kvalitní raw čokoládě (nomnom, málem mi tam ukápla slina). Co samozřejmě ještě musím zmínit je prodej proteinových prášků Pulsin, které jsou luxusní (a někteří z vás si jistě všimli, že je to značka, kterou používá The Low Histamine Chef)!

kolaz 5

Jsem ráda, že se raw výrobky dostávají i do povědomí celiaků, jelikož jsou nejen bez lepku, ale často nutričně velmi zajímavé, a kdo jiný potřebuje extra výživu než člověk s omezeným jídelníčkem a poškozeným střevem? Stejně tak byly k dostání tyčinky Naked u Veganfoods. Na zkoušku jsem vzala pro mne nové tyčinky Rude Health (dýně a druhá arašídová, tak jsem zvědavá).

kolaz 4

Ochutnat jste mohli také Liškův bezlepkový chléb, který pravidelně vídávám v obchodech Sklizeno (tedy s tím, že na setkání jste ho mohli zakoupit snad o třetinu levněji než normálně). Velmi ráda bych chléb zkusila, jelikož je pečen z kvásku a já věřím, že kvásek a proces pečení s kváskem má mnohem pozitivnější vliv na vstřebatelnost obilnin jako takových, ale obsahuje deproteinovaný pšeničný škrob a ten mi nedělá dobře (obecně lidé s NCGS by se stejně jako alergici měli pšenici vyhýbat, navíc je to bezpečnější i pro celiaky kvůli potenciaci reakce na zbytková množství lepku díky ATIs). Ale skvělá zpráva je, že na tom pracují a brzy se objeví jejich bezlepkový chléb z kvásku bez obsahu tohoto škrobu, takže „stay tunned“.

kolaz3

Pro mě nová značka Seitz, která vypadala velmi zajímavě (bohužel jsem vážně v tu chvíli už neměla na nic chuť, takže jsem neochutnala). Prý měli dobré brownie a když jsem se dívala na jejich směs na brownie, tak ve směsi nebyla žádná kukuřice (hurá!). Bohužel v mouce už jsem ji našla.

kolaz 7

Co bych však vyzdvihla na první místo, byly přednášky. Vážně mě mrzí, že sál byl tak prázdný, protože tam měli sedět všichni lidé (a ideálně lékaři) a pozorně poslouchat. Nemůžu uvěřit, že tito lidé přednášejí i lékařům a stejně se stále setkáváme s absolutní arogancí, ignorancí a přehlížením dat a pacienta. Profesorka Tlaskalová-Hogenová lidem tak trochu představila střevní mikrobiom a jak je opravdu strašně důležitý v našem zdraví. Stále více zjišťujeme, že narušení tohoto citlivého prostředí nejen stravou může být spouštěčem všech nemocí, které jsou na vzestupu (včetně střevních nemocí, autoimunitních chorob, obezity atd.). Pan doktor El-Lababidi skvěle představil postup diagnostiky celiakie a samozřejmě vše obohatil svými zkušenostmi především u dětských pacientů. Asi bych si ním v některých bodech nesouhlasila (loni už několik studií vyvrátilo teorii o  imuno okénku a zavádění lepku ve 4.-6. měsíci), ale celkově bylo vidět, že se v dané oblasti aktivně vzdělává a hlavně se snaží kombinovat laboratorní data a vlastní praxi. A co mě zahřálo u srdce, byla přednáška paní doktorky Hoffmanové o chorobách vyvolaných lepkem. Poprvé jsem se setkala s lékařem, který nejen ví, co to je NCGS, ale také o tom přednáší a šíří informace dál. Jen netuším, proč to tedy lékaři neaplikují do další praxe. Paní doktorka celkově i v diskuzi odpovídala naprosto skvěle a bylo vidět, že se tématem aktivně zabývá. Vzhledem k tomu, že jsem ten den ráno zrovna publikovala článek o neceliakální gluten senzitivitě, bylo to jako opakovat si učivo:)). Teda výhrady bych měla obecně k diskuzi na stranu obecenstva, ale možná je to tím, že jsem zvyklá na jinou úroveň a že tito lidé se často nemají kde jinde zeptat. Oba poslední zmínění lékaři byli velmi trpěliví v odpovídání dotazů a pokud budete mít možnost se k nim dostat, tak vřele doporučuji.

kolaz 2

Jelikož už se v tu chvíli hrál hokej, začala jsem být trochu na trní, ale vše se zdárně ukončilo a dostali jsme na závěr dort od The Sweet Life Gluten Free, což je italská bezlepková cukrárna a pizzerie. Ze všech stran slyším samou chválu, že mají jednoznačně nejlepší pečivo. Pravda, koláč, který jsem ochutnala, byl výborný, ale ten dort se jim teda moc nevyvedl. Teda on se možná povedl, ale asi dle italského stylu, a to není moje gusto. Připomínalo mi to zdrclé kukuřičné těsto, ze kterého bylo cítit vejce. No proti různým chutím žádné námitky, ale milovník italských dortů ze mě jistě nebude.

Pokud se chcete podívat na další sjezd, tak si rezervujte datum v kalendáři na 7.5.2016. Opět se můžete dovědět více o celém spektru nemocí spojených s lepkem (dnes už víme, že nemluvíme jen o celiakii) či se nechat zlákat přednáškou s tajemným názvem „Mnoho tváří celiakie“.

IMG_9188

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.