Colt Brew aneb když se káva nevaří

Posted by

Řekněme si to na rovinu. Nejsem žádný kávový fajnšmekr. Nerozumím kávě do hloubky, neznám kávovou terminologii a chutné „latéčko“ nebo „kapučíno“ je pro mě vrchol blaženosti. Vlastně by se dalo říct, že jsem kávový barbar.

IMG_8700

Kávu jsem totiž nikdy pořádně nepila. Bylo mi z ní zle. Zatímco jiné nakopávala, mě uspávala. Možná to ale bylo jen tím, že jsem netušila, že jsem se vlastně ještě s kávou nesetkala. Proti gustu žádný dišputát, ale kdybych nedostala HIT, nikdy bych nepochopila, že roli hraje nejen kvalita kávy, ale také její příprava. A že to, co se u nás běžně jako káva servíruje, je vlastně taková tmavá louže. A že káva není nic kyselého hnusného, ale krásně aromatický zážitek, který vás nemusí rozklepat ani zvedat žaludek.

Než se pustíte do zběsilých úvah, prosím, přečtěte si můj článek o kávě a histaminu zde. V tomto článku se nehodlám babrat v histaminových vodách (už jsem zmiňovala, že kvalita, fermentace, pražení i příprava ovlivňují, zda se ve výsledné roztoku objeví biogenní aminy). Nerada bych se babrala v kofeinových vodách, protože kofein je téma samo o sobě. Víte, že vaše reakce na kávu jsou tak trochu předem dané vaší genetickou výbavou? Dnes dokážeme říct, zda vás geny předurčují k pomalému či rychlému „zpracování“ kofeinu. O tom, zda na kofein budete či nebudete reagovat nerozhoduje jen DAO, ale také třeba hormonální (ne)rovnováha. Díky protizánětlivé vysokonutriční stravě jsem se prostě dopracovala i k tomu, že toleruji kávu. Ale ne vždy a ne všechnu. Takže než mě obviníte z navádění – pokud jste na začátku diety, reagujete prokazatelně na kofein, máte na kávě závislost, pak musí na nějakou dobu pryč. Bez výjimek. Jakmile zapracujete na svém celkovém stavu, zbavíte se závislosti, vyrovnáte hormony, pak se o tom můžeme bavit dále:).

IMG_8696

No a tudle jsem se dočetla, že vědci zjistili, že ženy pijící kávu denně mají menší riziko rakoviny prsu (rozuměj káva má protirakovinné účinky). Káva zřejmě snižuje také riziko rakoviny prostatytlustého střeva či jater. Na druhou stranu víme, že kofein podporuje činnost histaminergních systémů v mozku (otázka je, zda histamin z mozku může přispívat k celkovému poolu histaminu), čímž způsobuje nabuzení (jiná studie ukazuje, že nabuzení jde přes jiný systém než histamin). No tak v tom aby se čert vyznal. Na pozitivní účinky kávy/kofeinu poukazuje více studií, ale jak má tedy člověk rozlišit, kde je pravda (většina výživových guru jasně říká, že káva není vhodná právě kvůli vlivu na hormony). Ale pak je tady ta studie, co říká, že kofein stabilizuje žírné buňky proti uvolňování histaminu. Více o pozitivních účincích kávy si můžete přečíst či poslechnout od Chrise Kressera (zmiňuje i protizánětkivé účinky). Takže když jsem dostala pozvánku na představení první lahvované cold brew kávy na český trh (launchparty pro mé oblíbené Mamacoffee), řekla jsem si, že to prostě risknu.

IMG_8690

Colt Brew se nepřipravuje jako klasická káva, ale maceruje se ve studené vodě, pak se filtruje a pak se naplní do sklenic. Žádné konzervanty, žádná barviva, lahodná ovocná chuť? Ale tak jo, to přece musím zkusit. Navíc, když nám slíbili, že uvidíme a ochutnáme kávu čepovanou s lavinovým efektem za pomocí potravinářského dusíku. Kam se to mám podepsat?

IMG_8699

Takto připravená káva by neměla obsahovat ani další nevhodné látky, které se mohou do horké vody extrahovat při dlouhodobém působení. Snižuje se také její acidita (údajně až o 70%), což poznáte při prvním ochutnání. Jak jsem zvyklá na kávu s rostlinným mlékem a mám pocit, že samotnou ji prostě nevypiji, tak Colt brew se můžete slívat, aniž byste zaznamenali nejen nepříjemnou chuť, ale také bez pachuti v ústech (znáte takovou tu omamnou vůni, kdy na vás po ránu dýchne v metru člověk, co si dal pěkně kávičku a nestihl si vyčistit chrup? Tak toho se tady nedočkáte:)). Má přirozeně nasládlou chuť danou právě snížením acidity. Ale pozor, jelikož se dobře pije, mohli byste se trochu přesytit kofeinem (a pak budete dlouho vzhůru a psát třeba takovýto blogový příspěvek). Třeba v tomto článku se dočtete, že takto připravená káva má nižší aciditu a může mít i nižší obsah kofeinu než běžná káva, což ve výsledku zajistí příjemnější pocit při stejném nabuzení.

IMG_8698

Tak přestože jsem se nedočkala toho lavinového efektu při čepování (hold chemie je trochu věda, že jo, a s dusíkem se to musí také umět), neochutnala jsem jedovatě modré cupcakes od Sweet’n’Sins, Colt Brew jsem ochutnala a nechala se přesvědčit, že to má něco do sebe. Pokud se do něj pustíte, doporučuji ledově vychlazený. Bodne hlavně v létě, pokud tedy u kávy nehledáte ten uspokojující pocit horkého hořkého nápoje v ústech (pro mě to má uvolňující význam). No dobře, dokonce jsem ani moc neponocovala a spala jako miminko. Hold únava je někdy silnější než nějaký Colt Brew:)).

IMG_8697

2 comments

  1. Tak tohle je téma co mě zajímá. O kávě něco vím. Rád se podělím se svojí zkušeností. Za prvé nepiji a neberu za „kávu“ chemokofein tj. instantní kávy rozpustné atd. Nejlépe je si kávu sehnat středně praženou a bez přísad tj. leštidla, oleje a příchutě, které mohou i obsahovat lepek a chemii. Silně pražená zase je rakovinotvornější. Ideál je slabě pražená, jemně voňavá (po jahodách). Sám si pomelu a dělám kávu pouze překapávanou to je přes papírový filtr, který zachycuje hlavně kyselinu kávovou, která dráždí nemocným lidem tračník a tlusté střevo!
    Navíc káva je nekyselá a nehořká, takže nepřekyseluje organismus je vývážená PH OK! Kofein je absolutně zachovám bez jeho ztráty. Zkušený lékař Vám doporučí pouze tuhle kávu.
    Co se týká problému s histaminem, tak mám odzkoušeno ( to platí pouze pro mě) je to individuální, že když to na mě jde s histaminem šálek to spraví, ale větší množství už nefunguje a je to potom ještě horší. Asi každý máme svou míru toleranci kofeinu.
    Díky za článek…

    1. Já moc děkuji za sdílení!!! Také jsem si všimla, že mi sedí jemně pražená (ideálně čerstvě), ideálně bio (předpokládám, že je to pro vámi zmíněnou nepřítomnost leštidel atd), pouze čerstvě mletá před zpracováním (moka konvička či jiná krátkodobá příprava). Ale jsem v tom opravdu nováček, proto si cením každé nové informace, moc děkuji.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.