Pravděpodobně každý s potravinovými alergiemi či intolerancemi zažil moment, kdy někam přišel a nebylo tam pro něj vůbec nic k jídlu. Ty vychytralejší (muhehe) si založí blog, aby jejich přátelé věděli, co dobrého uvařit, jiní zase zvolí cestu menšího odporu a vyjmenují pár základních potravin. Jenže s HIT se to má tak, že člověk nikdy nezvládne vyjmenovat vše, a tak se obvykle stane, že některé polotovary nakonec požitek z celého jídla zkazí. A někdy se prostě povede, že někam přijdete, dostanete najíst, nestačíte se olizovat a ještě zjistíte, že se jedná o elegantní rychlý recept, který prostě musíte doma hned vyzkoušet.
A jelikož jsem nedočkavá, nemohla jsem prostě čekat na čerstvý hrášek a zapojila ten mražený. A rovnou celý kotel, protože tato polévka je krásně krémová i bez použití mléčných produktů, skvěle zasytí a díky úžasné chuti zmizne jako pára nad hrncem…tedy polévka z hrnce. Dobře, někteří podotknou, že tato polévka je známá věc, ale já ji do té doby doma nevařila a vůbec netušila, o jakou dobrotu přicházím. A tak krém u nás dostal název po jeho autorce, která si zaslouží metál. Hrášku zdar!
Mimochodem věděli jste, že hráškové klíčky/sazeničky mají přirozeně vysoký obsah rostlinné aminoxidázy, která rozkládá mimo jiné i histamin (zde)? Stejně tak se dá využít k prevenci určitého typu střevního (zde) a srdečního poškození (zde). V Británii jednu dobu testovali, jak využít tento zdroj právě pro výrobu přírodního rostlinného preparátu pro léčbu nejen HIT, ale také alergických reakcí. Bohužel se k tomu nedopracovali, ale stejně je to zajímavá informace. Krom toho je hrách setý také vhodný při cílení zánětů, jelikož blokuje COX-2 (tedy působí stejně jako nesteroidní antirevmatika, jen trochu šetrnější cestou, hrášek redukoval in vitro syntézu prostaglandinů o 92%). Ať to máme kompletní, přidáme k tomu protirakovinné a antioxidační účinky:)).
A malé info, pokud máte pocit, že se histaminovou intolerancí nikdo nezabývá. Přestože HIT není primární cíl léčby, vědcům se podařilo vyvinout systém, který dokáže dopravit a udržet aktivní (až 24 hod 65% aktivity) enzym DAO z přírodního zdroje (hrachor setý). Slibují si od toho možnost lépe cílit záněty střeva. Tak doufám, že formulka a účinnost bude tentokrát lepší a budeme schopní redukovat přídavné látky v tabletkách! Dietu nám sice nic nenahradí, ale minimálně usnadní těžké začátky (pokud se tedy neukáže, že tento typ škrobu je karboxymethylcelulóza, což není ideální pro střevní bakterie).
Dódin hráškový krém
(6-8 porcí)
- 1 kg zeleného hrášku (mraženého nebo čerstvého)
- 1 menší pór (125 g očištěného)
- 2 lžíce ghí (30 g)
- 2 stvoly citrónové trávy (40 g)
- cca 1- 1,5 litru vody
- 1 lžička mletého kmínu
- 1/2 lžičky čerstvě mletého pepře
- 1-2 lžičky himalájské soli
- na ozdobení mědvědí česnek nebo bazalka
Ve větším hrnci (alespoň 2 litry) rozehřejeme ghí, vhodíme na kolečka nakrájený pórek a chvíli opečeme. Přisypeme zelený hrášek, zalijeme litrem vody, vložíme na větší kusy nakrájenou (a nožem lehce rozmáčknutou) citrónovou trávu, přisypyme koření kromě soli, přivedeme k varu a povaříme cca 10 minut. Poté část hrášku odložíme, vyjmeme citrónovou trávu a zbytek rozmixujeme mixérem. Vodu přidáváme podle požadované konzistence, my máme raději hustější, proto jsme přidala cca 0,5 litru. Osolíme podle chuti a vložíme zpět nerozmixovaný hrášek. Tedy samozřejmě jen pokud máte rádi, když v polévce je co kousat, jinak rozmixujte všechno. Doporučuji podávat s trochou medvědího česneku nebo posypané čerstvou bazalkou. Dobrou chuť.

Uuuuuž. Mňam!!!
Sakva, sakva! Taková krása!!! Leč v úterý zahájena FODMAP dieta, takže 4 krabičky hrášku ze zahrádky, které si tam šetřím právě na tyto hluboce zimní časy, abych přivolávala jaro jsou pro mě co? No jasně, tabu.
Tož milému s láskou uvařím, doporučení od Kašulky připojím.
Víc takových zlatých vařivých Dódí do života ti, Kašulko, srdečně přeji.
…dakujem za tip na polievku, je fakt vyborna a taka jednoducha 🙂
Zrovna o víkendu jsem si na ni také vzpomněla a včera jsem ji hned udělala. A jak krásně zahřála:)
Díky za fajn tip. V poslední době si vařím různé zeleninové krémové polévky. Zjistila jsem, že je moje bříško lépe tráví, nic mě po nich nebolí. Dokonce mě ani nenadýmají, ačkoliv je v nich občas něco, co by nadýmat mohlo. Tak třeba: pórek, cuketa a čerstvá šalvěj ( nebo bazalka ) nebo pórek s pastiňákem. Čerstvou citronovou trávu neznám. Mám ráda bylinky a čerstvé koření, takže se po ní poohlédnu a vyzkouším.
Pěkný den!
Štěpánka