Občas mám pocit, že stále objevuji nové světy. Některé potraviny, které jsou pro mě nové, jsou vám třeba dobře známé, jiné zase objevujete spolu se mnou. Každopádně je to pořád dobrodružství:). Zjišťuji, jak ochuzený jídelníček jsem vlastně měla před HIT, i když jsem se snažila ochutnávat světovou kuchyni, kde se dalo. Naposledy se mi dostal do ruky takový podivný kořen, který nesl název topinambur. Tak jsem se rozhodla do něj pustit, protože zkusit se má všechno, že jo:)).
Ve skutečnosti se topinambur jmenuje slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus L.), podle wikipedie ji najdeme také pod starším názvem topinambur hlíznatý, zkráceně jen topinambur, lidově židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky. „Pochází ze subtropických a tropických oblastí Ameriky, od východní části USA a jižní Kanady až po Brazílii. Do Evropy byly dovezeny v 16. století z Mexika nebo z Brazílie, nejprve patrně do Francie. Pěstováním se rozšířila i v jiných oblastech USA a v Evropě, kde všude zplaňovala.„
Co je na topinamburu tak zajímavé je, že obsahuje spoustu inulinu, což je vlastně rozpustná vláknina a slouží jako prebiotikum. Pokud se tedy snažíte o nastolení rovnováhy a podporu osídlení střeva vhodnými bakteriemi, může být topinambur velmi prospěšný. A jelikož neobsahují škrob, jsou vhodné i pro diabetiky i lidi, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Topinambury obsahují také vitamíny A, C, E, vitamíny skupiny B, draslík, železo (jeden z největších obsahů v hlízách) a flavonoidy, takže můžeme očekávat, že bude mít určité protirakovinné a protizánětlivé účinky. Využít jej můžete tam, kde běžně používáte brambory, já jsem tedy na začátek zvolila polévku (tedy spíše krém bez zahušťování či mléčné bílkoviny). V porovnání např. s brambory obsahují topinambury větší množství esenciálních aminokyselin. V rámci low FODMAP diety nejsou topinambury vhodné pro obsah velkého množství fruktanů.
Tobinamburový krém s koprem
(bez lepku, bez mléka, bez sóji, bez ořechů, nízkohistaminové, cca 4 porce)
- 300 g topinambur
- 2 cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce (domácího) ghí
- 1 lžička himalájské soli (plus na dochucení)
- 4 kuličky zeleného pepře
- 1 bobkový list
- cca 750 ml vody (možná trochu víc na závěr)
- 2 lžíce nasekaného čerstvého kopru (plus na ozdobení, případně přidávám trochu klíčků)
Cibuli očistíme a nasekáme na drobno. Česnek oloupeme a nakrájíme na plátky. V hrnci rozehřejeme ghí a dáme na něj cibulku s česnekem opékat. Za občasného míchání opékáme cca 10 minut, mezitím si oloupeme topinambury a nakrájíme na menší kostky. Přidáme k cibuli a dalších 5 minut restujeme. Nakonec zalijeme cca 750 ml vody (můžete přidat i méně a doředit při mixování na požadovanou konzistenci). Přidáme koření, přikryjeme pokličkou a dusíme do měkka, cca 30 minut. Poté odstraníme bobkový list, rozmixujeme na jemný krém, a vmícháme na drobno nasekaný kopr. Dobrou chuť.