Sháním fotografa polévek!:)) Jako fotit polévky není vůbec žádná legrace. Ať se snažím, jak se snažím, luxusní dílka, které vídám na ostatních webech, se mi prostě nedaří. A tak si říkám, že o to lepší polévka přece bude. Často, když se dílko na pohled nevydaří, chuťové buňky uspokojí ještě lépe. A když tam venku padá nějaký bílý sníh fuj z nebe, nemám chuť na nic jiného, než zahřát se u mističky dobré polévky. Takové zdravé „utěšující“ jídlo, které teď rozhodně potřebuji.
Musím říct, že tentokrát mě mnohem více uspokojí pohled na barevnou surovou zeleninu, ale v uvařené formě si zase pošmákne žaludek, který se u toho ani tolik nenadře. Zato imunitní systém tleská, protože ví, že dostává samé dobroty, které mu pomohou bojovat nejen proti zánětům, ale třeba také chránit proti rakovinnému bujení.
Kapusta i květák patří mezi košťálovou zeleninu a obsahují látky, u kterých laboratorně ukazujeme protektivní protirakovinné účinky, jak jste se mohli dočíst třeba u růžičkové kapusty, brokolice či kadeřávku. Přestože jsem neměla možnost ještě květák či kapustu podrobně zpracovat, po výčtu u zbylých košťálů rychle pochopíte, že je prostě chcete mít ve své stravě! Zmíněné suroviny obsahují řadu látek, které našemu tělu pomáhají regulovat nežádoucí patologické děje vedoucí k zánětům a množení rakovinných buněk. Ve zkratce: přidejte protizánětlivou a protialergickou petržel, protirakovinný pórek, protizánětlivou mrkev a také trochu těch protirakovinných a protizánětlivých luštěnin, jako je cizrna nebo fazole (jak správně vařit luštěniny, aby neobsahovaly aminy, se dočtete zde), a máte polévku, která se zánětem zatočí:))).
Protizánětlivá a protirakovinná polévka
- 3 velké listy kapusty
- 1/2 menšího pórku
- 1 velká petržel i s natí (nebo dvě menší, nať dát zvlášť a přidat do polévky před koncem vaření nebo i po konci vaření)
- 2 střední mrkve
- 1/4 větší hlávky květáku
- 1 hrnek uvařené cizrny
- 1/2 hrnku uvařených fazolí
- 2 lžičky soli
- 2 bobkové listy
- 1 chilli paprička
- pro extra dávku antioxidantů, ale není nutné – 1 lžička sušené kurkumy nebo kousek čerstvého kořene kukrumy
Cizrnu a fazole si uvaříme zvlášť, abychom při vaření odstranili potenciální biogenní aminy (často přítomné spíše jako kontaminace) a mohli pak využít pouze kvalitní zdroj živin a fytonutrientů bez histaminu (připomínám pro histaminiky – nejbezpečnější je po uvaření vodu slít a propláchnout, více zde). Zeleninu dobře očistíme a nasekáme na menší kousky. Zeleninu dáme vařit spolu s kořením, vaříme do změknutí (záleží na zelenině, ale 45 minut by mělo stačit). Před dovařením vložíme do zeleniny také uvařené luštěniny a případně dle potřeby dochutíme solí. Nezapomeňte si dopřát pořádnou dávku! Dobrou chuť.