Jak začít den správně? Co třeba vyzkoušet „oil pulling“ a čerstvý protizánětlivý a protialergický čaj?

Posted by

Tak jsem si říkala, že je na čase vyzkoušet nové věci. Nebo lépe řečeno – o nových věcech vám zase napsat. Poslední období pro mě bylo stresující a v takové chvíli si uvědomuji, že je potřeba trochu pozměnit celkový přístup nejen k jídelníčku, ale také návykům. Přestože máte dobře zavedený systém, může přesně takové rozrušení nabourat vaši stabilitu a můžete potřebovat jiný přístup. Proto nikdy nezapomínejte brát v potaz, jak se cítíte, co prožíváte a jak se mění vaše životní tempo.

Oil pulling – zas jen nějaká novinka?

Nejdříve bych nakousla něco, co se jmenuje Oil Pulling. Mnoho z vás už možná tuto metodu bude znát, ale některým by se informace mohla hodit. Není to žádný moderní objev, tradiční indická medicína tuto metodu využívá už pár tisícovek let. První zmínky nacházíme v ayurvédské literatuře Charaka Samhita, kde je metoda nazývána Kavala či Gandusha, a má údajně pomáhat v léčbě až 30 systémových chorob včetně migrén, diabetu či třeba astma (1). Samozřejmě i do Česka tato metoda pronikal už pár let zpět a můžete si o ní přečíst na několika stránkách, např. zde. Jedná se vlastně o proplachování úst olejem po určitou dobu, ideálně ráno na lačno. Výsledkem má být odstranění plaku a redukce bakterií, což může ovlivňovat také choroby mimo ústní dutinu.

zdroj: www.popsugar.com
zdroj: http://www.popsugar.com

„Cucat“ olej? Nechutné!

Jako úplně vidím sebe před pár měsíci, kdy jsem o oil pulling četla poprvé. Jako 20 minut v puse převalovat olej? Ráno na lačno? To se někdo zbláznil. A pak mi o tom začala vyprávět kamarádka, která se do oil pulling pustila s vervou. Po pár týdnech prohlásila, že už by neměnila, že se oil pulling stal ráno její základní rutinou. Zuby má bělejší a hlavně je prý k nezaplacení ten pocit v puse. Tak mi to nedalo a trochu jsem zabrouzdala a zjistila, že i spousta z mých oblíbených bloggerů oil pulling využívá. A co na to říká odborná literatura? Např. tento souhrnný článek na téma přírodní medicína a zuby (doporučuji, od kousání dřívek až po účinky některých bobulí) oil pulling zmiňuje jako důležitou součást přírodní medicíny, ale také uvádí studii, kdy chlapcům se zánětem dásní byla naordinována buď léčba oil pulling nebo klasickým chlorhexidinem. Oil pulling vedl ke zmenšení plaku, snížení počtu bakterií i zlepšení parametrů zánětu poukazující na opravdový protektivní vliv oil pulling na dutinu ústní.

Ústní dutina jako zdroj bakterií.

Špatná ústní hygiena a množství bakterií v naší dutině ústní může totiž opravdu negativně ovlivnit naše celkové zdraví. Bakterie pak mohou prostupovat do krevního oběhu a přispívat nejrůznějším nemocem (2). Podle zubařů si navíc většina populace čistí zuby špatně či málo. Oil pulling nám v tomto směru může skvěle pomoci, např. i tam, kde není mechanické čištění nejvhodnější cestou (poškozené dásně, vyschlá ústa, vředy). Původní ayurvédská literatura sice udává délku promývání mezi 3-5 minutami, ale dnes je doporučováno minut 20. Teprve po 5 minutách totiž začne docházet k emulzifikaci oleje a vytváření „mýdlového“ roztoku, který začne narušovat bakteriální vrstvu plaku a bakterie odstraňovat (3). Můžete tak docílit např. redukce streptokoků nejen v plaku, ale i ve slinách (4). Nová studie u pacientů potvrdila, že dochází ke snížení zubního plaku a následného zánětu dásní.

Jak na to?

Většina literatury doporučuje olej sezamový (podle odborné literatury je to hlavně i pro jeho skvělé nutriční vlastnosti, které jej vyzdvihují nad ostatní oleje), ale já jsem raději sáhla po oleji kokosovém, který má pro mě příjemnější chuť (a má také antibakteriální účinky). Musím říct, že prvních pár oil pulling bylo peklo. Většinou se uvádí, že když to hold na poprvé nedáte, nic se neděje, máte zvládnout aspoň pár minut a postupně přidávat. Ideální je prý každé ráno na lačno, někteří přidávají i jednou večer před spaním, kdy už máte mít zase víceméně prázdný žaludek (podle ayurvédy není vhodné dělat po jídle). Dáte 1 lžičku či lžíci (na začátek může být menší množství lepší) a pěkně přelíváte v puse, přes zuby, jazyk atd, a pak VYPLIVNETE. Nikdy takový olej nepolykejte. A pak už si jen můžete lehce dočistit zuby jako obvykle, kartáček je pak dobré promýt pořádně horkou vodou. Přiznám se, že jsem v tomto smyslu strašně nedůsledná a prostě nemám každé ráno 20 minut na takovou proceduru. Někdy se tedy snažím i v průběhu dne, jindy se zase uklidňuji tím, že alespoň párkrát za týden je lepší než nic. Každopádně je jasné, že tím, že to zkusíte, nemáte vůbec co ztratit, naopak své ústní dutině můžete jen a jen pomoci (musím říct, že je to fajn na zklidnění dásní i na „vytahování“ čepů z mandlí).

IMG_6987

Protizánětlivý čaj, co vám zredukuje histamin!

A teď se konečně dostanu k tomu čaji, abyste věděli, jak v takovém protizánětlivém ránu pokračovat:). Pokud jste se lekli, že čaj se přece při HIT nesmí, tak se vůbec nelekejte. Připravím si čaj naprosto čerstvý. Vím, že jsem jej poprvé pila asi před rokem, ale tenkrát byl ze sušené kurkumy a já si říkala, že musím počkat, až někde seženu tu čerstvou. A pak se to vykouřilo z hlavy. Na čaj jsem si vzpomněla ve chvíli, kdy jej zmínila Yasmina, že jej využívá jako součást svého ranního rituálu v rámci přerušovaného hladovění (o intermittent fasting zase někdy příště, slibuji:)). Pokud jste pražští, kurkumu seženete téměř kdykoli v SAPA. Pokud jste mimopražští, můžete se zkusit domluvit ve svých večerkách, protože spousta z prodejců jezdí pro zboží právě do SAPA, případně si objednat (myslím, že jednu dobu byl čerstvý kořen kurkumy ve fresh bedýnkách, zkuste zapátrat).

zdroj: www.popsugar.com

Určitě se vyplatí, jelikož takto zajistíte, že budete pracovat opravdu s čerstvou kurkumou. Pokud totiž reagujete na sušenou, může být problém právě v kvalitě a kontaminaci, jelikož kurkuma histamin neobsahuje ani jej neuvolňuje. Oproti tomu se udává, že pomáhá proti téměř 600 druhům nemocí a je to takový malý zázrak. A co víc, můžeme ji zařadit na seznam přírodních antihistaminik (5). K tomu budeme dále potřebovat čerstvý zázvor, který opět histamin neobsahuje, zato skvěle bojuje proti zánětu a bolesti. A dokonce pomáhá ulevovat při alergiích i astma (6). Pak už budete potřebovat jen trochu vody, trochu kvalitního medu (používám teď pohankový, má vysoký obsah antioxidantů) a případně trošku rostlinného mléčka nebo citrónu, podle toho, co tolerujete, a jak máte svůj čaj nejraději.

IMG_6990

V tomto případě se klidně nebojte sáhnout po čerstvém rostlinném mléku! Mimochodem, tento čaj samozřejmě nemusíte pít jen po ránu, ale kdykoli budete potřebovat trochu zkrotit imunitní systém:))

Protizánětlivý i protialergický čaj

(na jeden šálek)

 • 1 lžička nastrouhaného čerstvého kořene zázvoru
 • 1 lžička nastrouhaného čerstvého kořene kurkumy
 • 1 lžička pohankového medu
 • trochu čerstvého rostlinného mléka (já jsem použila kešu mléko, kešu dvě hodiny namočit, propláchnout, pořádně rozmixovat s vodou, případně přecedit, ihned konzumovat)/případně trocha čerstvé citrónové šťávy, pokud tolerujete

Kořeny nastrouhejte, zalijte hrnkem vody a dejte vařit. Jakmile začne voda vřít, stáhněte plamen na minimum (případně varnou desku, či ji úplně vypněte) a nechte cca 10 minut lehce vařit, spíše prohřívat. Mezitím si připravte ořechové mléko. Sceďte, nechte pár minut vychladnout, vmíchejte med a mléko a ihned si vychutnejte po douškách. Dobrou chuť.

IMG_6994

Tip: Pokud nechcete chodit se žlutými prsty, doporučuji na strouhání kurkumy pořídit chirurgické rukavice. V obchodě stojí pár kaček:).

12 comments

 1. Katko, mám na Vás dotaz – jak se má, prosím, rádo vepřové sádlo/ vepř. maso s histaminem?
  Po všech těch chutově výborných olejích MARKS+SPENCER otékám – ne však po doma vyškvařeném (byt kupovaném) sádle, oleji řepkovém a slunečnicovém…
  Na základě osob. zkušeností se masu – zejména vepřovému – již řadu let intuitivně vyhýbám…k mému údivu po jeho konzumaci (malý kousek) mívám pocit omámení, posléze i zjevné HIT problémy….naposledy předevčírem….
  Z masa mi dělá potěšení maso krůtí – i to si však dopřávám jen dle chuti, tj. vyjímečně, ač jsem nikdy maso nazavrhovala, s lety přecházím na stravu rostlinnou a občas zhřeším řečkovickou kolbásou (Sklizeno) nebo domácí (farmář) či kupovanou krůtou…
  Včera udělal manžel naprosto úžasný sulc – a nevydržela jsem – vyjímečně jsem si dala pořádný kus – nejen s cibulí, ale dokonce s octem(!!!!) a – nic!!!!
  Zřejmě dlouhodobá dieta dovolí pořádný kus sulcu i s octem, ale nedovolí ani kousek vepřové pečeně…
  Jaké máte zkušenosti Vy?
  (K tématu výše – pravidelně – celoročně piji k snídani zázvor. čaj (trocha nastrouh. kořene louhovaná cca 5 min. v horké H2O – s 1 lmlž medu od farmáře a trošičkou citronu – raději bez) – nemám s tím problém – HIT).
  Děkuji a přeji hodně zdraví!!!
  P.S.: MOMENTÁLNĚ SI UŽÍVÁM POLÉVKU Z ČERNÉHO KOŘENE (ALBERT) – JAK JSEM JI UVAŘILA NEVÍM – V RYCHLOSTI PODLE OKA A CHUTI – SNAD: orestovat cibuli, česnek, pak pepř, kurkumu, koriandr, posléze na kolečka pokrájený oloupaný syrový kořen, zalít mlékem s H2O – 1: 2 (?) a povařit (20 min?) – mušk. oříšek, trocha smetany, zahustit na plátky pokrájeným bramborem (ve slupce vařený předchozí den) – lehce rozmixovat …. snad to bylo tak…. – příště si to budu psát (říkám si to stále – ale nestíhám…)

  1. U každého masa záleží na jeho kvalitě, stáří, zpracování, kontaminaci atd., takže podle mě nelze žíci obecně, že má tolik a tolik. Když britská blogerka kontaktovala laboratoře ohledně měření histaminu ve vzorcích, řekli jí, že se v rostlinných produktech měřit víceméně nedá, protože hodnota je tak nízká, že se měří jen v živočišné stravě, ale i tam se hodnoty mění (v potravinářství se proto měření histaminu využívá právě pro měření kvality a „věku“ produktů). Může se tedy stát, že velmi bude záležet, jaký zdroj byl zvolen jako výchozí produkt, z jakého kusu masa byla vařena huspenina (otázkou je, zda třeba vzdálenost masa od vnitřních orgánů může určovat nahromadění histaminu). Pak se také nabízí otázka alergií, dlouhé vaření a vlastně kolagenový výtažek v huspenině jistě není to samé, co maso (či otázka množství bílkovin a množství trávících enzymů?). Samozřejmě to opravdu může být i efekt toho, že tělo je v tu chvíli bez histaminu a nemusí reagovat, ale může reagovat o den později, kdy se trochu dokrmí. Na druhou stranu, histaminová intolerance je často spjatá s dalšími nemocemi, jako je porušené střevo, kterému může hydrolizovaný kolagen dělat více než dobře. Mě osobně maso unavuje, zatěžuje a zpomaluje motilitu střeva (nežádoucím způsobem), takže plně chápu pocity (a to jsem byla masožravec) a vše okolo spojené. Možná to je jen fáze a proces vývoje.
   Zázvorový čaj milujeme a pijeme i vlétě, ale kurkuma tomu dodává ještě další rozměr. Moc děkuji také za příspěvek o černém kořeni, také jsem jej viděla, zaujal mě tvar a cena nebyla tak špatná, jen jsem jej v tu chvíli nevzala. A co myslíte? Příště už jej neměli!! Tak bud pátrat a pak také něco vyzkouším, četla jsem o něm spoustu dobrého:))

    1. Není zač:))
     Popravdě, aby člověk byl bez lepku kompletně, musel by se vyhnout všem obilninám a potravinám z obchodu. Ani směsi a mouky označené přeškrtnutým klasem nejsou bezlepkové, ale splňují povolený limit (a někteří reagují na stopy, někteří ne, stejné množství pacientů bude zkříženě reagovat i na kukuřici a další…). Např. i když vím, že firma nemá otestované jednodruhové mouky, ale má otestované směsi z nich vyráběné, že ani ty jednodruhové nemohly být kontaminované:))) Jinak většinou reaguji (např. i na deproteinovaný pšeničný škrob mi dělá zle) a poznám, zda se něco děje, ale podle mě ideální celkově redukovat příjem cereálií. Na luštěniny atd. si dávám pozor, abych je nemusela přebírat.

     1. …já reaguji negativně i na mouku/ produkty se stopami lepku, mouku/ produkty z přir. blp plodin, mouku/ produkty bez ozn. bezlepkové (výše zmíněné,…), ale výsledky mého diet. stravování jsou více než výborné – bud prý celiakii nemám, nebo držím dietu správně… pokud se svých zkušeností nedržím, nastupují problémy … ; proto mouku obecně používám sporadicky, když už použiji, pak pouze s výslovným ozn. „bezlepková“- zejména používám výslovně jako blp ozn. mouku a produkty Biolinie/ Bioharmonie. Problémy nastupují, pokud se svými zkušenostmi neřídím – byl to pro mne na začátku šok a ke svému zjištění jsem se doslova krok za krokem prokousala…
      P.S.: Dlouhodobě jsem se o Vás bála – tím více, čím méně bylo receptů s moukou na tpmto blogu… A MÁM SKUTEČNĚ VELIKOU RADOST, ŽE MÉ OBAVY BYLY ZBYTEČNÉ!!! DRŽTE SE !!!

      1. Jéé, vy jste zlatá!!
       Mno, mně přijde logické, že když finální produkt je testován a označen jako bezlepkový, nemůže být žádná z původních ingrediencí s lepkem:)) Ale jinak biolinie/bioharmonii mám ráda, luštěniny i pohanka mi přijdou kvalitní, čerstvé (označení bez klasu a nenutnost přebírat beru jako bonus). Třeba se brzy i k nám dostane mašinka na domácí testování lepku v daném pokrmu:)) Pak už nebude mít ani tak citlivý člověk problém. Já spíše testuji, co mi vadí více než stopy lepku, ale z alergií jsem nově zjistila, že je tam kyselina sorbová, což jsem netušila, že se vůbec testuje. Takže sorbany mám pojištěné nejen z pohledu HIT, ale také z pohledu alergií. Otázka je, kolik lidí ani neví, že se vůbec tyto konzervanty testují a že na ně mohou mít alergii (není to přece jen potravinová alergie a spousta lékařů ji nevypíše).
       Jinak já si stále s jídlem hraji a přizpůsobuji podle potřeb, peče se u nás i vaří nadále, jen záleží, kolik toho sním já, často upřednostním zeleninové či luštěninové jídlo v mega porci před přílohou:)) (jinak recepty často nejdou na internet v pořadí, jakém jsou připravované, často vařím ozkoušené recepty a novinky vznikají pouze o víkendech, ale pak nemohou jít na blog všechny najednou, některé mají zpoždění třeba i pár týdnů až měsíců:)). Jinak upřednostňuji rozmanitost i v rámci bezlepkových cereálií, ale i tak si nemyslím, že bychom je k životu potřebovali každý den:)))

 2. Kašulko,

  jen bych se ráda zeptala, jestli je zázvor opravdu z hlediska histaminu „neškodný“? Mám právě pocit, že na zázvor reaguji, a tak nevím, jestli to je kvalitou (kupovaný u vietnamců) nebo čím… Bohužel mám reakce i na čínský bylinný čaj, ve kterém je zázvor obsažen a který jsem dostala od dr. na zlepšení jater. Tak nevím…
  Jinak cumlání oleje mám ozkoušené a mně osobně pomáhá při bolestech v krku a když cítím, že na mě něco leze… po vyplivnutí oleje si ještě oškrábu jazyk, abych se těch bacilů zbavila úplně.

  1. Vlastně cokoliv, co je v pořádku z hlediska histaminu (neobsahuje ani neuvolňuje vlastní histamin), ještě bohužel neznamená toleranci u všech. Určitě v takové případě dát na vlastní zkušenost, někdo musí vyřadit rýži, někdo zase zázvor, ale určitě nemůžeme vše házet na chudáka histamina (ono také třeba otázka,kolik toho v tom čaji může být:)) Může být problém i v silicích či síle zázvoru (to jsem pozorovala i u neHIT lidí, že pokud už má něco o trošku více zázvoru, tak jim to nedělalo dobře), přece jen má mít docela silné imunomodulační účinky, navíc pacienti s HIT jsou velmi citliví na většinu více aromatických surovin. Stejný problém může být i s kurkumou, kdy si třeba někteří lidé stažovali, že kurkumu nemohou, ale v tabletkách jim nevadila (tedy pokud se obešel žaludek, mohli těžit z potenciálu kurkumy, ale jinak ne). Existují i alergie na koření včetně zázvoru, zkusila bych čerstvý zázvor (možná trochu ředěný?) rozetřít na kůži (předloktí je obvykle dobře reaktivní), i tak se dá už poznat alergická reakce. Podle studie je větší pravděpodobnost alergie na koření u pacientů s prokázanou alergii na břízy (pyl).

   A jazyk škrábat, i když tam není bílý povlak? Nepoškodí se nějak povrch jazyka?

   1. Moc děkuji za odpověď! Určitě ozkouším otestovat zázvor na kůži. Je pravda, že jsem alergik, a to právě i na břízu… o zkřížené alergii s některými potravinami vím, ale zázvor mě nějak nenapadl.. díky!
    Očištění jazyka provádím obrácenou stranou lžíce, a jen setřu/seškrábnu příp. povlak. Snad existují i nějaké škrabky na jazyk, ale tu nevlastním:) Myslím, že tímto postupem se povrch jazyka nepoškodí, resp. u sebe žádnou změnu nepozoruji.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.