Patizon plněný čirokem a kozím sýrem

Posted by

Kdo pečlivě sleduje moje stránky, už se jistě seznámil s tím, že existuje něco jako čirokové zrno. Skvěle se s ním pracuje jako s přílohou, je přirozeně bezlepkový, protizánětlivý a dá se využít také kreativně. Ať už z něj budete chtít vyrobit čirokový popcorn nebo třeba vařenou ranní směs alá musli, určitě si jej zamilujete. Já jsem se konečně slitovala nad dvěma truchlícími patizony, které stále přebývali v našem bytečku od léta. Juchů, není nad to si trochu zavzpomínat na léto.

IMG_6613

Patizon má takovou dost neutrální chuť, tak se vůbec nemusíme bát dochutit výraznějším kozím sýrem (čerstvým) a případně bazalkou či jiným svěžím čerstvým kořením. Čerstvé bylinky jsou pro nás histaminiky i bojovníka za zdravější střeva a imunitu přímo balzámem a určitě bychom s nimi němeli šetřit. Takový patizon nám ke všemu umožní krásně netradiční servírování. Ať už tedy toužíte po změně nebo byste rádi odlehčili jídelníček, zkuste čirokovou směs nacpanou do patizonu, uvidíte, jak si při vyškrabování budete pomlaskávat.

IMG_6612

Patizon plněný čirokem s kozím sýrem

(2 velikánské syté porce nebo 3-4 normální:))

  • 2 větší patizony
  • 1 hrnek čirokového zrna
  • 200 g ricotty
  • 100 g čerstvého kozího sýru
  • 1 cibule nebo kousek pórku
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžička soli (plus na dochucení na stůl:))
  • hrst bazalkových listů (plus na ozdobu)

Nejdříve potřebujeme uvařit čirok. Můžete je vařit, jak vám příjde nejvhodnější, má tu skvělou výhodu, že se nerozvaří. Já jsem tentokrát dobře promyla a nechala namočené přes noc, abych se případně zbavila antinutričních látek a případného prachu (když ne přes noc, tak pár hodin postačí). Poté jsem vařila cca 30 minut v čerstvé vodě. Pokud máte rýžovat, zkusila bych jej klidně zapojit:)

IMG_6601

Troubu předehřejeme na 180°C. Patizonům odkrojíme vršek (nevyhazujeme), vydlábneme semínka a pak ještě lžící vydlábneme trochu dužniny, abychom zvětšili prostor. Uvařený čirok smícháme s nasekanou dužninou, čerstvou ricottou, rozmačkaným kozím sýrem, nakrájenou cibulí, nadrceným česnekem, solí a nasekanou bazalkou. Vše pořádně promícháme, směs poté rozdělíme do patizonů, přiklopíme vrškem a pečeme cca 40 minut v troubě. Podáváme ještě teplé posypané trochu čerstvé bazalky a patržele. Dobrou chuť.

Pozn. Nezapomeňte řádně vyškrábat vnitřek patizonu, ať nepřijde ani kousek na zmar:)

5 comments

  1. Ahoj Katko,
    znáš tuhle knihu? http://www.anag.cz/jidlem-proti-bolesti-nove-revolucni-strategie-pro-maximalni-ulevu-od-bolesti/d-80511/ A toho pána? Dnes jsem si to koupila, je tam pro mě spoustu nových informací (hlavně kolem biochemie různých prvků v těle a s tím souvisejících nemocí)….jinak doporučuje podobnou skladbu potravin, kterou doporučuje i Tebou oblíbený Furhman, vpodstatě vegetarián na nízkotučné dietě.
    Mě (dosud zastánce mého oblíbeného paleostylu) to trochu pohání k zamyšlení 🙂
    Nakonec myslím, že člověk by měl určitě vyzkoušet více směrů (no rozhodně ne slepě propadnout jen jednomu), než si najde tu ideální cestu pro sebe, no nemám pravdu? :-))))
    Měj se!!!

    1. Hihi, tak nějak bych to viděla. Když člověk nezkusí více možností na nějakém rozumném základu, tak vlastně ani nemůže tušit, zda mu něco nedělá lépe. Osobně si také myslím, že se mění naše požadavky nejen se zdravotním stavem, ale také v závislosti na ročním období či třeba stresových stimulech. Já osobně říkám, že by člověk měl vyzkoušet, co je mu sympatické a vidí v tom léčebný potenciál, ale měl by zůstat otevřený dalším směrům a rozhodně je neodsuzovat (příběhy vyléčení najdeme opravdu v každém výživovém směru).
      Pána ani knihu vůbec neznám, tak jsem zvědavá na další info!
      Jinak mě se líbí i styl psaní právě Fuhrmana, který nic nevnucuje, ale logicky vysvětluje, k čemu co může vést, a také že není úplně ortodoxní ve svých tvrzeních. Když to prokládám paleo blogy, je to naprosto skvělé pro udržení odstupu:)

      1. No mě ta kniha teď zkrátka nadchla. Hlavně nabourává moji utkvělou představu, že paleo dieta je to nejlepší pro mě :-), u které jsem v poslední době začínala sama cítit, že je na mě asi moc tučná (možná ale i proto, že jsem obecně měla tendenci jíst příliš vysoké množství živočišných produktů a zapomínala jsem na zeleninu). Autor vypadá, že fakt ví, o čem píše, sám je výzkumníkem v oblasti vlivu potravin na zdraví, hlavním mottem knihy je ukázat, jak potraviny mohou ovlivnit nejrůznější chronické nemoci a zmírnit bolest.
        Je to navíc psané umírněnou nevnucující formou, založené zejména na faktech čerpaných z těch nejlepších studií. Jak to čteš, přijde mi to hodně vyvážené ve směru faktů na úkor tendence ke spekulacím.
        Text je členěný do jednotlivých kapitol dle nemocí (řeší bolesti zad, migrénu, fibromyalgii, bolest prsů, cukrovku…..) a vždy nejprve popisuje mechanismus nemoci, pak jak lze řešit stravou. Obecně je to teda zastánce vegetariánské nízkotučné diety. Pro mě tedy zásadní informací v knize je, jak dokládá škodlivost živočišných bílkovin (konečně to mám „černé na bílém“ 🙂 a opravdu mě přesvědčil, že bych jejich přísun měla silně omezit a pak taky se hodně rozepisuje na téma dobrých a špatných tuků….a vlivu jejich poměru na zánětlivé procesy v těle (a i léčení zánětů) a jak významný vliv mají potraviny na hormonální rovnováhu v těle. Vážně doporučuju aspoň do knihy kouknout, mají ji třeba na hlaváku (asi bude ale leckde). Nevím, jestli tam najdeš ty něco nového, ale mrkni na ni, myslím, že se ti bude líbit.

    1. Nově ho mají na http://www.bezlepkova.com, předtím byl k dostání jen přes amazon (Bob’s red mill, který je úplně loupaný, ale na FB bezlepkova.com je popis, jak se zbavit zbytků slupek, na druhou stranu je otázka, zda není více živin právě v těch slupkách:))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.