Nervózní? Možná za to mohou vaše střevní bakterie..

Posted by

Nene, opravdu jsem se nezbláznila. Možná si říkáte, že už to ta holka s těmi bakteriemi trochu přehání. Ale já toho nenechám, dokud všem nebude jasné, že náš střevní mikrobiom, potažmo střevní imunita, je naprosto základní věc, a pokud nefunguje, může se objevit spousta nepříjemných nemocí a neduhů. Možná jste si párkrát všimli, že jsem zmínila, že naše bakterie a mozek mezi sebou velmi aktivně komunikují, a zdá se, že jedno dokáže ovlivňovat druhé (gut-brain axis). Ač se to zdá překvapivé, je tomu tak, a vědci objevují stále více důkazů.

probiotics2

Kdo by si to z minulých článků nezapamatoval, počet bakterií a jejich geny předčí ty naše, a mohlo by se tedy nabízet, že člověk je spíše banda bakterií obklopená hmotou člověka:) (aneb jsme jeden velký „klub“ pro velkou party mikroorganismů). Je tedy jasné, že narušit citlivou rovnováhu jejich vnitřního světa může přinášet následky i pro člověka. Také jsem zmiňovala, že nejsou probiotika jako probiotika a člověk musí hledat ta vhodná pro něj, jelikož každý potřebujeme něco trochu jiného. A když nefungují, je také dobré zaměřit se na stravu a přidat prebiotika, aby ty bakterky měly také co jíst, že ano:)) A že zřejmě také hraje roli, jaká prebiotika budete využívat, to vám ukáži hned v dalším textu.

Zdroj: www.pitt.edu
Zdroj: http://www.pitt.edu

Dneska bych vám chtěla „přeložit“ článek, který vyšel nedávno v časopise Psychopharmacology. Ze zvířecích experimentů už víme, že bakterie dokáží zřejmě nějak komunikovat s mozkem a ovlivňovat chování zvířat. Platí to stejné také u člověka? Na to se pokusili odpovědět vědci z Velké Británie, kteří si vybrali zdravé dobrovolníky a rozdělili je do tří skupin. Jedněm podávali prebiotika ve formě FOS, které u nás dobře známe, druhá skupina dostala prebiotika ve formě B-GOS (galaktooligosacharidy, které jsou podle všeho vhodné i při dodržování low FODMAP diety) a jedna skupina sloužila jako kontrolní skupina. Testované osoby braly prebiotika po dobu 3 týdnů. Na začátku a na konci testu jim byly odebrány sliny na testování ranního kortizolu, který může vypovídat o míře stresu (jedná se o stresový hormon), a také testovali odezvu na pozitivní a negativní vjemy.

zdroj: 2012.igem.org
zdroj: 2012.igem.org

Když na konci porovnali výsledky, zjistili, že skupina užívající B-GOS měla větší tendenci věnovat pozornost pozitivním informacím a jejich hladina kortizolu po ránu byla významně nižší. V překladu to znamená, že tito lidé mohou věnovat menší pozornost negativním informacím a být méně nervózní (tedy nezabírat si všechno tolik). Samotní testovaní lidé na sobě změny nepocítili, což vědci přisuzují krátké době experimentu. U skupiny, která užívala FOS, se tyto změny neprojevily.  Samozřejmě závěrem je, že tuto zajímavou skutečnost chce ještě lépe prozkoumat, jelikož samotní autoři studie spekulují, že by ovlivněním střevního prostředí mohlo dojít k ovlivnění imunitního systému, který zpětně ovlivňuje mozek a vnímání.

Samozřejmě na vyhodnocení plného efektu je potřeba dodělat další studie na větším počtu pacientů, případně vzít v potaz složení střevního mikrobiomu po užívání prebiotik (tedy vztáhnout informaci ke specifickému kmenu či počtu bakterií). Studie však podporuje skutečnost, že naše střevo, a tedy jeho obyvatelé, a náš mozek mají určité spojení a neměli bychom tedy nic zanedbávat. Pokud se cítíte nespokojen, jste nervóznější (budíte se nervózní) a zaměřujete svou pozornost na negativní prožitky, možná k vám promlouvají vaše bakterie!

3 comments

  1. tie GOS, ktore vyzeraju podla clanku byt lepsie) su vlastne co, ktore prebiotika su to, nejaky slovensky/cesky nazov?

    1. Jsou to galaktooligosacharidy, ruzne na internetu najdete, ze jsou ucinnejsi nez FOS, ale osobne jsem je jeste nezkousela. Pridavaji se obvykle treba do kojenecke vyzivy. Kdyz pohledate na internetu, urcite najdete (http://www.nutri-exact.cz/produkt/47/gos-rozpustna-vlaknina/?_c=22 nebo treba http://www.obchod.body-test.cz/cs/kategorie/?tag_text=Galaktooligosacharidy&tag=573). Jsou i pripravky, obvykle na imunitu, ktere je obsahuji: http://www.adcc.sk/web/potravinove-doplnky/detail/multiimun-acute-limitovana-edicia-18393.html.

  2. Dakujem pekne za vynikauce clanky.Som rad ,ze som Vas nasiel a budem cakat na nove clanky.Zelam pekny den.Tibor Vass

    Odoslané z iPadu

    Dňa 14.1.2015, o 8:10, „Kašulčin švihýc“ napísal:

    > >

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.