Ještě před rokem jsem byla tak trochu zoufalá, co já v té České republice budu vlastně jíst. A ejhle, uplynul rok a já se nestačím divit, co vše máme k dnešnímu dni k dispozici. Samozřejmě velký dík patří firmě Adveni, která předčila mé očekávání a byla schopná dodat na český trh celou škálu přirozeně bezlepkových mouk, které velmi rozšířily můj jídelníček. Tedy nejen můj. A není to vlastně jen o moukách, ale také o celých zrnech.
Pokud preferujete vlastní výrobu mouky z dobře omytých a namáčených (a prosušených) zrníček, můžete si nyní dopřát i trochu té čirokové. V Adveni se rozhodli, že nebudeme přece pozadu oproti světu a že si čirokové zrno můžeme klidně uvařit jako přílohu. Do bezlepkového jídelníčku (nejen!) tak přibyla další surovina, kterou můžete využít jako přílohu. Zrnka jsou trochu větší než ta quinoová (a o hodně levnější), jsou chuťově neutrální (na rozdíl od pohanky) a mají skvělý výživový profil. Pokud nevěříte, přečtěte si o čiroku zde. Můžete si jednodušše vytvořit třeba takový teplý salát, který v těchto zimních dnech jistě oceníte.
Čekanku jsem teď párkrát zahlédla ve slevě, a tak jsem neváhala. Nahořklá chuť napovídá, že bude dobrá pro trávení (a také že jo, povzbuzuje střevní peristaltiku, zvyšuje chuť k jídlu). Mimo to je zaznamenán protektivní vliv na játra, protirakovinný vliv a obsah celé škály antioxidantů včetně quercetinu, který stabilizuje žírné buňky. Mimochodem pokud plánujete, co budete sbírat nebo pěstovat v létě, tak čekanka obecná také stabilizuje žírné buňky a působí tedy proti uvolňování histaminu. Přidejte cibuli, která je bohatá na quercetin, protialergickou petržel a také protizánětlivou bazalku, a máte protizánětlivé jídlo jedna báseň.
Čirokový salát s pečenou čekankou a kešu
- 1 hrnek čirokového zrna
- 8 ks bílé čekanky listové (Cichorium endivia)
- 3 střední cibule
- cca 1/4 hrnku rýžového oleje
- několik větviček čerstvého tymiánu
- hrst bazalkových listů (+ na ozdobení)
- 1 lžíce panely
- sůl na dochucení
- větší hrst kešu ořechů
- trs čerstvých petrželových listů
- sůl na dochucení
Troubu předehřejeme na 180°C. Připravíme nádobu, kterou můžete dát do trouby a přiklopit. Čekanku omyjeme, odkrojíme konce, rozpůlíme a poté rozpůlíme ještě po kratší straně, aby nám vznikly osminy. Čekankové listy se trochu rozpadnou. Cibuli rozkrájíme na osminky a nasypeme na čekanku. Posypeme lístky čerstvého tymiánu a na hrubou nasekanou bazalkou. Panelu vmícháme do oleje a celou směs přelijeme a dobře promícháme. Necháme péct prvních 20 minut pod pokličkou, poté odklopíme a pečeme dalších 20 minut. Kešu můžete přidat až po upečení nebo 5 minut před dopečením čekanky. Panela (cukr) by měl lehce zkramelizovat a stáhnout trochu hořké chuti čekanky.
Mezitím uvaříme čirok. Čirok dobře promyjeme (případně můžeme nechat předem namáčet, vaříme vždy v čisté vodě) a dáme s vodou a špetkou soli povařit do měkka. Já chvíli vařím a poté přiklopím a nechám cca 20-25 minut dojít pod pokličkou. Na začátek je ideální vyzkoušet, jak dlouho budete muset vařit, aby čirok krásně nabobtnal, změkl, ale zůstal lehce pevný na zkus.
Vyjmeme čekanku z trouby, vmícháme uvařený čirok, na hrubou nasekanou petržel a kešu (pokud jsme je nevmíchali před dopečením). Osolíme podle chuti, abychom zanechali karamelizovanou chuť. Podáváme s čerstvou zeleninou, případně posypané trochou kozího sýru (pokud máte doma zaryté masožravce, naservírujte tento teplý salát místo přílohy:)). Dobrou chuť.