Něco málo o superzelenině jménem kadeřávek a recept na Podzimní hruškovo-kadeřávkové smoothie

Posted by

Nenene, ani první mrazíky a dopravní pohroma v Praze mě nemůže připravit o mé milované smoothie. Tentokrát z posledních zásob, co jsem ještě stihla milostivě ukořistit na trhu. Ano, a není to nic jiného, než zázračný kadeřávek a k tomu pěkně podzimní sladké hruštičky. Kéž by bylo dost na celou zimu. Pokud se vám povedlo namrazit si i dost kadeřávku, tak všechna čest. Užívejte jej plnými doušky, aby vás žádná bakterie nestihla pokořit!

IMG_4823

Kadeřávek (anglicky kale, Brassica oleracea var. acephala) není až tak častou zeleninou na našich stolech. Ještě loňské léto jsem měla problém jej vůbec sehnat, letos už se situace trochu zlepšila a člověk může za nekřesťanské peníze ukořistit alespoň pár lístků na trhu. Pokud máte prostor kadeřávek pěstovat, pusťte se s vervou do něj, nebudete litovat.

Účinné látky kadeřávku by se daly rozdělit do tří hlavní skupin:

1) Antioxidanty a protizánětlivé látky – krom známých antioxidantů jako je vitamín C (ve 130 gr a pouze 36 kcal vařeného kadeřávku najdete 71% denní dávky), beta-karoten a mangan (ve stejném množství 27% denní dávky) obsahuje kadeřávek také 45 různých flavonoidů (včetně antihistaminního quercetinu), které fungují jako antioxidanty a protizánětlivé látky. V původním odkazu najdete hodně dalších odkazů na studie, ale třeba namátkově zde vliv proti cytokiny stimulovanému zánětu.

2) Vysoký obsah mikronutrientů – kadeřávek obsahuje vlákninu (10% ddd) i omega-3 mastné kyseliny (5% ddd) ve 130 gr (1 hrnek) vařeného kadeřávku. Ve stejném množství naleznete 1180% denní dávky vitamínu K, 98% vitamínu A, 22% mědi (DAO!) a 11% vitamínu B6 (DAO!), dále také vitamín E, draslík, vitamín  B2, železo, vápník, vitamín B1, fosfor, folát. V jednom hrnku kadeřávku je také 2,5 gr bílkovin (dobrý zdroj aminokyselin i v upravené podobě). Účinky související s vysokým obsah nutričních látek potvrzuje třeba tato studie.

3) Látky chránící proti rakovině – patří sem třeba glukosinoláty, o kterých si více můžete přečíst u brokolice či jiných brukovitých na mých stránkách. Jelikož tepelná úprava snižuje množství silně protirakovinného suforafanu, je dobré si občas šoupnout i trochu syrové formy. Těch studií je opět hodně a hodně, tak třeba nějaká o protirakovinných účincích proti rakovině tlustého střeva.

IMG_9609

Kadeřávek také dokáže chránit proti tvorbě žaludečních vředů stejně účinně jako omeprazol! Odšťavněný kadeřávek také dokáže upravit hladinu lipidů v krvi a ochránit tak zdraví cév. Kadeřávek je schopný podpořit tvorbu imunoglobulinů (můžu potvrdit) a podpořit tak váš imunitní systém. Stejně tak působí kadeřávek jako přírodní inhibitor acetylcholinesterázy. Léky totoho typu jsou například využívány v léčbě demence, parkinsona (pomáhá snižovat halucinace), POTS (syndrom posturální ortostatické tachykardie), zeleného zákalu, Alzheimerovy choroby (jmenovitě apatie) a u mnoha dalších.

Mimochodem na tomto místě bych velmi ráda zmínila efekt hlávkového zelí na histamin v našem těle. Lidé často dle tabulek zaměňují kvašené zelí se zelím čerstvým. Naopak šťáva z čerstvého hlávkového zelí dokáže  působit stejně účinně jako antagonisté H2 receptorů (mimochodem v této studii popisují, že právě histamin uvolňuje stahy na děloze po předléčení estrogeny a vyvolání stahů na děloze, je ho tedy potřeba v regulaci těchto pochodů). Stejně tak v této studii popisují účinek aerosolu ze zelí proti astma vyvolaném histaminem.

Pozor by si měli dávat lidé s oxalátovou intolerancí, oxaláty obsahuje kadeřávek v měřitelné míře.

IMG_4826

Podzimní hruškovo-kadeřávkové smoothie

(na 1 litr)

 • 1 banán
 • 2 střední hrušky
 • hrst čerstvého špenátu
 • hrst kadeřávku (2 větší stonky, odtrhnout měkké lístky od středového stvolu)
 • hrst mátových lístků
 • (možno kousíček zázvoru na prohřátí, ale nemusí být)
 • 350 ml vody
 • volitelné: 1 lžička alfalfa (vojtěška) prášku

Všechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme na jemné smoothie. Dobrou chuť.

IMG_4820

3 comments

 1. No jo, oslavíme doma odpolední nástup podzimu pohárkem tohoto koktejlu! Kadeřávek letos výjimečně zvítězil nad molicemi, (určitě, nezbednice bílé, ví o jeho zdravotních účincích, proto na něj čekávají, sotva vykoukne z hlíny a než bych postřikovala, raději jim ho nechávám), hrušky sbírám cestou do továrny, máta je na zahrádce svěží, šup jeden banán do nákupního košíku a odpolko to oslavíme. TAK miluju podzim! Zaslouží si tohle nóbl přivítání 😀

  1. Aaaaa, tak kadeřávek vyhrál? Já měla poslední dva roky pocit, že motolice byly v převaze a přesně, v zahradě je zajímal jen ten kadeřávek, mršky jedny. Tak Oli jeden i za mě, nemám teď mixér, takže mohu vše jen hezky nakrouhat do salátu (což mimochodem v kombinaci bez toho banánu také doporučuji:))

   1. Byl výborný, Kašulko. Opět díky za tip a zodpovědně jsme dávali i na tvoje zdraví.
    No fakt, salát musí být taky výborný, jak píšeš! Jak to, fix, že mě taková kombinace ani nenapadne, ale jenom to napíšeš, hned si tu hru chutí dovedu představit a líbí se mi? Vyzkouším, neb náhoda tomu chce, že chodím kolem hrušky, kde plody padají měkce do trávy a nikdo je nesbírá. Tož mám hruškové hody. A jupííí, bude salát.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.