Podzimní bezlepkový trh v Praze č.2

Posted by

Před rokem (a pár dny) se konal v Praze Podzimní bezlepkový trh, který byl mým prvním. Musím říct, že ve srovnání se zahraničními allergy-free veletrhy máme pořád co dohánět, ale na ty naše české poměry dobré. Letos si nechali pořadatelé akci na první adventní neděli. Jaký byl trh ve srovnání s rokem loňským?

Pokud máte čas a pevné nervy, rezervujte si termín na další rok:))
Pokud máte čas a pevné nervy, rezervujte si termín na další rok:))

Musím se hned v úvodu přiznat, že žádné extra popisy každé firmy zde nebudou. Je to vlastně moc a moc jednoduché. Většina směsí na pečení není dle mě dobře nutričně vyvážena a je zaměřena především na pečící vlastnosti, což je sice fajn pro lidi začínající s bezlepkovým pečením, ale nic moc pro někoho, kdo se stará o svá střeva a čeká od svého jídla více, než jen plnící funkci. Neříkám, že je používání takových směsí vyloženě špatné, ale rozhodně by na něm nemělo být založeno pravidelné pečení a takové mouky by ani neměly představovat podstatnou část bezlepkového jídelníčku (věřím, že tomu tak ani není, vzhledem k jejich ceně). Proto nejsem schopná říci, zda byly opravdu ceny na trhu o tolik lepší než v obchodech. Navíc když si Pražáci mohou osobně zajít do obchůdku jako je celiakie-praha.cz na metru Hradčanská, nemusí platit ani za poštovné a nakoupit za dobré ceny i tak. Pro mě lepší varianta než se tahat s mnohakilovými taškami přes půl Prahy, rvát se ke každému stánku, stát dlouhé fronty a nechat do sebe neustále vrážet od lidí.

Loni jsme na trh přijeli docela pozdě a tak už fronty nebyly, ale také nebylo spousta zboží a některé stánky zavřely dříve, než jsme se k nim dostali. Proto jsem se letos rozhodla zajet se podívat na ten šrumec, který tam panoval hned ze začátku. No řeknu vám, to byl ale BLBÝ nápad! Pokud jako já nepotřebujete nakupovat na takové trhu, protože vám většina výrobků nevyhovuje, určitě se necpěte na začátek akce.

kolaz 1

Proč jsem tam vlastně tedy jela? Přirozeně mě zajímá, jaká je kvalita výrobků a zda se rozšiřuje sortiment nejen pro celiaky. A také, zda se postupně zlepšuje kvalita výrobků a někdo myslí i na to, že střevo celiaka je poškozené a potřebuje podpořit v léčbě. Bohužel firem, které by do takové kategorie spadalo, je pomálu, a tak byl trh přehlídkou škrobových směsí na pečení, sušenek a zákusků. Ale jo, já to chápu velmi dobře, není nad to, když jednou někdo napeče a vy si můžete vlastně dát cokoliv, aniž byste se báli o své zdraví. Z pohledu histaminika a „celiaka“ musím říct, že asi tři malé ochutnávky a jeden bezlepkový cheesecake zajistily můj skvělý večerní program v podobě nepřátelských křečí v podbřišku a opakovaném úprku na toaletu. No jo, kdo chce kam…ale vždyť to všichni dobře znáte.

Např. ke stánku Schar jsem se vůbec nedostala, protože to prostě nešlo. Co mi na tom spíše vadilo byl fakt, že dav lidí valící se směrem k Schar zablokoval i okolní stánky, ke kterým se pak člověk dostával velmi těžce, a ještě u toho schytal pár políčků. Kdyby ti lidé byli aspoň tak inteligentní, že vytvořili dvojřad a nechali ostatní slušně projít kolem, vůbec nic by se fakt nestalo, dokonce ani ten Schar by nikam neodešel. No jo.

Tak bych nejdříve zmínila asi Gullón a čokolády Torras, což jsou španělské značky, a chtěla jsem alespoň jednu čoko (bez lepku a bez cukru) koupit domů y. Moc milá obsluha, nabízeli ochutnávky a tak, ale já jsem byla pevně rozhodnuta, co chci odnést. Poblíž byli také zástupci z Balvitenu, Jipek či úplně na druhé straně Extrudo (mňam cizrnové placičky).

kolaz 3

Pak jsem samozřejmě navštívila Adveni, kteří za poslední rok neuvěřitelně rozšířili portfolio a více se zaměřili na jednodruhové mouky. V neposlední řadě také slyší na prosby zákazníků, a tak přišli s kaší bez kukuřice, se směsí na chléb bez kyseliny citrónové a pár dalších vychytávek. Měli poctivě napečené chlebíky na ochutnávku, aby si každý našel tu svou, a také se nestačily otáčet. Já jsem si samozřejmě odnesla směs Inspiration s rakytníkem, která je novinkou, a už mi šrotuje v hlavě, co z ní vymyslíme.

kolaz 5

Vedle byl stánek, kde jsem jen rychle nakoupila svoje milované Bombus tyčinky, což jsou tyčinky z kategorie „syrová strava“, aneb zdravé mlsání bez lepku, laktózy i vajec. V Praze jsem je zatím sehnala za 29 Kč nejméně, na trhu jsem jich pár pořídila za 26 kč za kus (raději jen pár, není dobré mít doma moc zdravých tyčinek, člověk má pak pocit, že je musí sníst). Letos mě také potěšil stánek Secret of Raw před hlavní budovou, kde nabízeli nejen svoji novou knihu se zdravými recepty (nedávno se křtila), ale také dobrůtky na ochutnání. Nutno říct, že moc lidí zde nenakupovalo, očividně více celiaky zajímaly náhražky pšenice a škrobové zákusky než zdravé mlsání.

koalz 10

Když jsem u toho sladkého, tak cukrárna ve Zdibech zde prezentovala velmi krásné zákusky. Pokud čekáte bezlepkovou návštěvu a chtěli byste jeden jediný větrník nebo kousek medovníku (místo pečení celého dortu), pak určitě neprohloupíte tady. Nebo jste si mohli dát jeden z bezlepkových koláčů (Pečeme bez lepku), které pravidelně naleznete v nabídce obchodů Sklizeno.

kolaz 8

No tak koukám, že jsem se nakonec rozepsala. Ach jo, člověk to chce zkrátit..no dobře, tak krátce. Venku byl také stánek třeba s amaranthovými výrobky (Amaranth Life) a hrachovými moukami a polévkami (Damodara, ty k nám jezdí na trhy a dělají výborné karobové kokosky bez lepku) a také těstoviny, které jsem blíže nezkoumala (ale třeba vás to zaujme).

kolaz 9

Nominal má krásné nové obaly!

kolaz 6

Nechyběli ani zástupci Nutrifree (super značení přímo na cedulkách, korpus na pizzu i mouky jsem viděla třeba ve Sklizeno), Labety, Kukuřičného mlýnu, Jipek, Musli na Blaho (mňam mňam), 4fitness a některé další firmy, jenže spousta těchto firem používá deproteinovanou pšeničnou mouku jako základ svých mouk, což je podle mne velký podvod na zákazníky. Pšenice má více škodlivých látek než jen gluten (zde) a nemusí být nejlepší volbou pro střevo celiaka (může být společně s hojně využitým kukuřičným škrobem a sójovou moukou, proč některým celiakům klesají protilátky jen pomalu a proč část celiaků i přes snížení krevním protilátek zůstává s poškozeným střevem a nabalujícími se zdravotními problémy).

kolaz 2

Cukroví jste mohli ochutnat i ze samotného Slovenska (Harmonia) nebo třeba si dát koláč/rohlík od ostravských pekáren, nakoupit cukroví z Pekařství Rytinovi. To považuji za plus tohoto festivalu, že se ukázali i mimopražští, jak se u nich válčí s lepkem.

kolaz 4

POEX Velké Meziříčí představil, které výrobky jsou bez lepku (včetně bezlepkových křupek, juchů), v nabídce mají třeba i kuličky do polévky a další extrudované výrobky, pokud jste tedy příznivci takto upravené stravy, tak máte nové možnosti (předem doporučuji něco nastudovat o akrylamidu).

U Doves Farm se jelo také naplno, měli skvělou cenu za sušenky bez lepku, vajec i mléka (na trhu byly za 45 Kč, normálně jsem je pod 65 Kč neviděla, což už považuji za solidní cenu), všechny bezlepkové ovesné sušenky (Nairns, o kterých jsem se zmiňovala zde, opět za skvělou cenu) a na ochutnávku třeba chléb z jejich mouk (které jsou docela oblíbené, mouky jsou bez deproteinovaného pšeničného škrobu, obsahují třeba přídavek zdravé pohankové mouky).

kolaz 7

Taaaakže pokud některou z firem ještě neznáte, můžete se podívat na internet, kde se dají výrobky koupit nebo objednat, nebo si případně v klidu, aniž by do vás někdo vrážel, dostudovat složení výrobků a zda by vás to vůbec zaujalo. Opravdu mě překvapilo, že lidé domů vezli několikakilové mouky, někteří dokonce plné tašky na vozíku či IKEA tašky. Chápu, pokud někdo kupoval výrobky, které ještě nejsou k sehnání nebo se těžko shání, ale kilové mouky, které běžně seženete po celé Praze…no možná nejsem schopná posoudit ceny a to, kolik se takové mouky před Vánoci v rodinách spotřebuje:)))

Co nás čeká v roce 2015

Koho zajímá bezlepková dieta či je v tomto oboru nováček, může se těšit na další Bezlepkový trh 29.11.2015. Pokud jste nedočkaví a jste přímo z Prahy, v sobotu 16.5. se k příležitosti Mezinárodního dne celiakie od 9.30 do 15.00 hodin koná další akce v Kulturním centru Novodvorská na Praze 4 pro celiaky pořádaná Společností pro bezlepkovou dietu (zde). A ten stejný den  (ano, bohužel se nedomluvili lépe) se koná také XV. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR v klášteře Emauzy na Karlově náměstí v Praze (tentokrát venkovní prostory, info zde). Pokud jste z Brna, zkuste kouknout na stránky Klubu celiakie Brno, kde se dozvíte informace o pořádaných akcích (velké jarní setkání celiaků se koná na výstavišti 30.5.).

 POŠLETE KAŠULKU NA KONFERENCI?

Co pro mě bylo velkým bonusem bylo zjištění, že letos se koná 16. mezinárodní symposium na celiakii v Praze!!!! Příští rok v létě přijedou světoví znalci, kteří promluví nejen o celiakii, ale dalších nemocech spojených s lepkem, o možnostech léčby a zkřížených reakcích. Budou zde přednášky ohledně nového výzkumu atd. Osobně by mě opravdu zajímalo, co se děje ve výzkumu, jaké jsou světové statistiky a co prezentují mladí vědci v tomto výzkumu, bohužel sama vím, že vstupné na takové konference není v řádech stokorun, ale tisícovek. A jelikož mi moje povolání nedovolí dát částku, která by pokryla fajn dovolenou, na jednu konferenci, chci vás požádat o pomoc. Pokud si myslíte, že můžete před či po Vánocích přispět nějakou korunu, budu ráda, když mě podpoříte. Na hlavní stránce blogu najdete tlačítko Donate, kde pak můžete přes Paypal nebo platební kartou (Vlevo dole) přispět libovolnou částku, která se mi připíše na paypal účet. Připište poznámku Symposium. Pokud nasbíráme větší část peněz na přihlášku (zatím netuším, kolik to bude), tak vám slibuji, že budu pilně sedět na přednáškách a zjišťovat nové informace, co se ohledně lepku týče! Osobně totiž věřím, že leaky gut a lepek bude velkým problémem nejen i histaminiků a naopak – že špatně léčená celiakie může vést k rozvinutí HIT symptomů v důsledku neobnovení funkce střev. No, to jen tak závěrem:)))

6 comments

  1. Nedá mi to a musím reagovat. Předem chci konstatovat, že článek jsem zhltal jedním dechem. Na Toulcově dvoře jsem protrpěla již 2 ročníky a chystám se i na ten 3. letošní. První rok jsem byla stejně šokovaná počtem lidí. Ale vzhledem k tomu, že žiju v západních Čechách, v městečku čítajícím asi tak 8000 obyvatel a z bezlepkových výrobků tu v obchodě seženete jen polentu, byla jsem skoro na 100% závislá na internetu. Platit ale poštovné ve výši 99,- každý měsíc dosti vyčerpává moji už tak vyhublou portmonku. A tak objasním, proč si každý na bezlepkový veletrh bere velkou tašku IKEA. Jednoduše pro ty ceny. Pokud zmíním firmu Schar, cena na trhu byla i o 30 korun nižší než na internetu. Na 4 kilech mouky vám to hned vykouzlí 1 kilo zdarma. A tak i já jsem podlehla a udělala si „roční“ zásobu. Za ten rok 5 kilo opravdu spotřebuji. Opravdu velmi s Vámi, Kašulko, sympatizuji v názoru na deproteinovanou pšeničnou mouku. Je to obrovský podvrh. Proto jsem také přestala nakupovat mouky od Nominalu (od nich beru jen kaše) a Jizerce se vyhýbám obrovským obloukem. Letos jsem si dokonce na bezlepkové pečení založila živnost a pro letošní rok začínám zatím jen s vánočním cukrovím, které budu prodávat do naší místní cukrárny. A tak letos možná budou i tašky dvě. 🙂 Jinak všem vřele doporučuji využít možnosti předobjednávky. Myslím, že loni to bylo poprvé, co to vystavovatelé nabídli na internetových stránkách http://www.celiak.cz/node/1358. Je to super, dorazíte pak ke stánku, klidně po obědě a vyzvednete si svůj připravený balíček. Já to loni opravdu uvítala, protože jsem na bezlepkovém veletrhu byla v 9. měsíci a zbývalo mi 14 dni do porodu. Za sebe tedy mohu říci, že stát byť jen 10 minut ve frontě pro mě bylo utrpením. A myslíte, že byl někdo ohleduplný? Kdepak. Schytala jsem i pár loktů. Ale dle slov mého partnera, si za to mohu sama, neměla jsem tam v tomhle stavu co dělat. Měl pravdu. Ale já byla zvědavá na novinky. Na závěr musím pochválit snahu a ochotu obsluhy v restauraci, kde jsem s přítelem poobědvali bezlepkové menu. Na cestu domů jsem si koupila koláčky a sladké rohlíky od Jizerských pekáren, Tímto se jim velice omlouvám, ale vše letělo do koše. Horší a více vrzající pečivo jsem ještě nejedla. Tak snad můj komentář maličko doplnil nepopsané. Těším se na další články, Kašulko. Bára

    1. Děkuji za skvělý komentář, jsem moc ráda, že přispěl někdo, kdo to vidí i z jiného pohledu (tedy kdo je mimopražský a kupuje třeba Schar atd.). Já sama moc tyto výrobky nekupuji, tak vlastně ani nevím, jak se moc pohybují ceny v obchodech, asi bych to měla ještě dostudovat:)) Já doufám, že letos budou z cukrárny ve Zdibech, protože mám v plánu si koupit konečně nějaký zákusek:) Jinak jsem spíš zvědavá, co nového je na bezlepkovém trhu…

  2. Výborný komentář, Kašulko!
    Na bezlepkovém trhu jsem byla poprvé (přece jen jsem mezi celiaky ještě nováček) a asi i naposled. Dostalo mě, kolik lidí se účastnilo a jak se na některých zúčastněných projevovala nervozita. Odcházela jsem s pocitem, že je v Praze asi nouze o bezlepkové výrobky, když lidé odjížděli s přeplněnými taškami. Z nabídky stánků jsem měla podobný pocit – škrobové směsi, pečivo atd. Ale určitě i tady u nás se blýská na lepší časy – viz např. Adveni.
    Mrzelo mě, že kvůli hustotě, jsem se k některým stánkům ani neprobojovala – o to více díky za článek!
    Na druhou stranu jsem si koupila pár výrobků, které třeba upotřebím až budu mít málo času – jako třeba korpus na pizzu, nebo jsem pořídila pár sušenek od Doves farm. A večer jsem si pochutnala na báječném štrůdlu – mňam:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.