Co je to paleo a proč Kašulka není paleo?

Posted by

Říkala jsem si, že bych občas měla vysvětlit některé pojmy, které se v mých článcích, receptech a popisech občas vyskytují. Ne každý projíždí denně internet a výživové směry, aby byl plně zběhlý. A také se mě často ve svých emailech ptáte, co si myslím o té a té dietě. Abych řekla pravdu, je pro mě velmi těžké se vyjadřovat k určité dietě a možnostech přínosu takové diety právě pro vás, protože vás neznám a netuším, jaká dieta by vám mohla sednout nejlépe. Osobně si totiž myslím, že neexistuje univerzální dieta, která by seděla úplně všem, a pokud se vám někdo snaží něco takového namluvit, tak lže. Navíc celé to škatulkování….

Ani se nebudu vyjadřovat k tomu, co nám už dlouho nutí společnost, a tedy k nutnosti dodržovat určitá přesná procenta příjmu makronutrientů (tuky, bílkoviny, sacharidy), aniž by nějakým způsobem zohledňovala kvalitu surovin či příjem mikronutrientů. Lékaři nám stále tvrdí, že pokud jíme vyváženou stravu, nemůže nám nic chybět. Ale co je to ona vyvážená strava a proč tedy lidem často chybí vitamín D, vitamín B12, železo a další, přestože jsme vedeni k tomu, abychom byli všežravci? Ono už vám totiž nikdo neřekne, že občas nestačí zvýšit onu látku v potravě, ale že třeba hrají roli další faktory, které zajišťují vstřebávání a funkčnost daného mikronutrientu. To by samozřejmě bylo téma na velmi dlouho a určitě se k němu ještě vrátím, ale dnes bych se chtěla věnovat něčemu jinému.Paleo-dieta

Mnozí se mě ptáte, co si myslím o paleo dietě. Ano, slyšela jsem o ní hodně. Mimochodem jeden z mých oblíbených nutričních specialistů je i Chris Kresser, který je jejím velkým zastáncem. To však neznamená, že když obdivuji něčí práci, půjdu slepě v jeho šlépějích. Je potřeba si totiž uvědomit, co daná dieta poskytuje a jak se shoduje nejen s vaším tělem, ale také životní filozofií.

Pojďme se podívat na základy. Paleo nebo-li paleolitická dieta je stravovací způsob, který má kopírovat jídelníček člověka z dob paleolitu. Podle zastánců tohoto hnutí se moderní člověk nestihl adaptovat na zemědělství a moderní plodiny jako jsou třeba obilniny a luštěniny, které před více jak 10 tisíci lety nebyl schopný zpracovat. Z jídelníčku byste tedy měli vyřadit mléčné produkty, obiloviny, luštěniny, zpracované oleje a rafinovaný cukr. Buďme upřímní, takhle to nezní až tak zle.

Abych řekla pravdu, vidím v této dietě velký přínos především v tom, že zakazuje všechna rafinovaná a přídavná sladidla (extrémisté nedoporučuji ani agáve ani med, maximálně špetku stevie), zakazuje obilniny (lepek a obilniny jsou čím dál častěji spojovány se zdravotními problémy) a zpracované oleje. Mimo to je samozřejmě tabu cokoliv předzpracovaného (často s obsahem olejů, cukru, mléčné složky), barviva, chemikálie a prostě všechny tyto zbytečnosti, které jsme neměli ani před 100 lety, natož před 10-ti tisíci. Je to vlastně takový krok k plnohodnotné kvalitní stravě, učí lidi jít do základu jídel a všímat si jednotlivých složek. S jídlem prostě pracovat.

paleo periodic

Na druhou stranu je několik důvodů, proč ze mne paleo není a zřejmě ani v blízké době nebude (ale samozřejmě nic nezavrhuji, protože podle mě se potřeby člověka v průběhu života mění, a tím může být potřeba měnit i jídelníček). Celkově mě štve koncept toho, že bychom měli jíst maso každý den (ano, většina paleo jídelníčků je na tom založena, ale neliší se až tak od představy moderního člověka – maso, maso, maso). Naši praprapředci přece neměli supermarkety, museli dlouze a fyzicky zamakat, aby ulovili zvíře. Jakmile bylo zvíře uloveno, všichni si nacpali břicha k prasknutí, aby se nic nezkazilo. A pak se zase chvíli odpočívalo a pak dlouho lovilo, než se něco ulovilo. Přísun masa byl tedy nárazový, ne kontinuální, jako to vidíme dnes. Takže proč já jsem se rozhodla, že paleo není pro mě?

paleo

a) Extrémní přísun masa a bílkovin živočišného původu.

Přestože existují návody, jak být paleo vegetarián, masivní většina paleo příznivců jsou masožravci, a to ve velkém. Nechápejte mě zle, i já jsem patřila do skupiny lidí, která věřila, že bez bílkovin z masa se nedá přežít a s radostí odhazovala přílohy, abych se mohla cpát masem se zeleninou. Ale podívejme se, kam mě taková dieta s nadbytkem živočišných bílkovin dostala? Rozhodně mě nevyléčila a ani mému zažívání nepomohla. Až po velkém omezení masa se moje zažívání začalo „cítit“ více v pohodě a šlapat jako hodinky. Ať si tvrdí kdo chce co chce, když vám maso leží déle ve střevech i přes velký příjem vlákniny ze zeleniny, není to určitě dobrý směr pro fungování těla (kdoví, třeba jen chybí enzymy). Často vidím, že paleo příznivci snídají maso a živočišné bílkoviny připravené předchozí den, což se prostě neshoduje s HIT dietou, a je to velký problém z důvodu hromadění histaminu. Navíc to shánění zaručeně čerstvého… Mé tělo na této bázi nefungovalo dobře. Nehledě na to, že se doporučuje zvýšit přísun čerstvých ryb, což z pohledu ČR a HIT prostě nejde. Navíc mě trochu děsí spojitost zvýšeného příjmu proteinu živočišného původu s rakovinou (přes IGF-1, více zde nebo v knize Dr. Fuhrmana Super Imunity).

b) Zakázané luštěniny.

Kdo už nějakou chvíli sleduje moje stránky, jistě ví, jak jsou luštěniny zdravé. Když je dobře připravíme, zbavíme antinutričních látek, jsou nejen zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů, ale také protirakovinných a protizánětlivých látek. Tvrzení, že je nemáme jíst, protože jsme je před 10 tisíci lety nedokázali uvařit, mi přijde od někoho, kdo si dělá vaječnou omeletu, peče chléb z mandlové mouky a dusí maso na šílené způsoby, docela zcestné. Věřím, že naši předkové (ti paleo) nepřipravovali zeleninu ani ovoce způsobem, jakým to děláme my (a jakoukoli tepelnou úpravou měníme i složení bílkovin a dalších látek, takže to není jen tak, že jsme na to zvyklí), tak proč se pozastavovat nad vařením či namáčením luštěnin? Toto dogma diety navazuje i na to, že jsme nejedli ani obilniny. Ale tato studie tvrdí, že jsme trávy (kam patří obilniny) před pár miliony let měli jako zdroj výživy (poměr se postupně měnil), což poněkud napadá teorii o 10 tisíc let zpět.

Mimochodem dalším argumentem je často obsah fytotoxinů (i přesto, že s potravinou dále pracujeme). V knize Improving the Safety of Fresh Meat (upravil John N. Sofos) je jasně uvedeno (na základě měření), že stejné fytotoxiny a mykotoxiny jako v obilninách nalezneme také v mase, především tom červeném a oblíbených vnitřnostech. Tedy konzumací masa se paleo lidé fytotoxinům nevyhnou. Když se navíc bavíme o těch škodlivých látkách, nová studie dokazuje, že taková kuřecí prsíčka připravená na pánvi obsahují karcinogenní látky (obsah lze snížit přidáním některých druhů koření). Pokud má někdo zvýšené riziko vzniku rakoviny, sáhne tedy raději po mase nebo protirakovinných luštěninách?

No a v neposlední řadě, pojďme se podívat třeba na minerály jako je molybden. Moc se o něm nemluví, ale nejvíce jej najdeme právě v rostlinné stravě a to v luštěninách. Krom toho, že pomáhá metabolismus síry, má antioxidační účinky, tak je potřebný pro funkci enzymu monoaminoxidázy (MAO). Enzym MAO se podílí na metabolismu biogenních aminů a jakmile ho není dost, přehazuje aminy k DAO, čímž se vlastně snižuje jeho kapacita pro zpracování histaminu. Proto se také při HIT nesmí inhibitory MAO. Pokud tedy máte psychické problémy a problémy s potravinami se sírou, možná se budete chtít kouknout na molybden ve vaší stravě.

Navíc je potřeba si uvědomit, že pokud nepřijímám luštěniny a obilniny, můžu mít problémy s dalšími mikronutrienty. Např. pro doplnění mědi je při paleo vhodné jíst játra, houby či čokoládu, což je pro většinu HIT nepředstavitelné. Obilniny mohou zajistit dostatečný přísun, stejně jako luštěniny. Měď je potřeba pro funkci DAO enzymu, ale pozor, nesmí jí být moc. Tím se samozřejmě dostáváme k zinku, který přirozeně upravuje hladiny mědi. Obsahují jej i luštěniny (které obsahují také měď, takže se vše přijímá ve vyrovnaném poměru) a také maso, jenže pokud se přijímá spousta masa a s ním spousta zinku, přitom se nepřijímá měď, může dojít k potlačení hladiny mědi?

Mimochodem i v rámci paleo diety se doporučuje namáčet ořechy. Nejsem si jistá, zda třeba tohle přesně naši předci dělali, ale namáčení platí pro všechny zrna. Tím, že luštěniny i obiloviny máčíme/klíčíme/fermentujeme, je zbavujeme oněch antinutričních látek, které nám mají tak moc škodit. Následně i při vaření luštěnin dochází k přestupu biogenních aminů do vody, zbavíme je tedy histaminu a můžeme využít jako zdroj nutričních látek, rezistentního škrobu (velmi potřebný jako výživa pro naše střevní bakterie) i tolik zmiňovaného proteinu. Samozřejmě existuje alergie na luštěniny, jako u všeho ostatního, a musíme testovat opatrně.

lusteniny

c) Omezení ovoce a škrobové zeleniny.

Přestože fandím tomu, aby největší přísun zeleniny byl v podobě zelených listů, nelíbí se mi, že mi někdo omezuje přísun ovoce a určité zeleniny. Pokud paleo byli i sběrači, tak ať mi nikdo neříká, že se v období bez masa, tedy když zrovna nic neulovili, neživili ovocem a semínky, prostě tím, co nasbírali. Nevěřím, že si chudáci odpírali druhé jablko jen proto, že mělo moc fruktózy.

Osobně chápu onen boj proti cukru, jelikož cukr se zdá být novým tabákem a postupně nadměrnou konzumaci spojujeme s velkým množstvím nemocí. Na druhou stranu, není přece přidávaný cukr to samé jako přirozená součást dané suroviny, kde jsou další látky regulující metabolismus nejen glukózy, ale také vláknina zpomalující vstřebávání atd. Propagátoři low carb diety někdy zapomínají na to, že glukóza je palivo a tělo jej potřebu. A tak si ji stejně vyrobí. Otázka je, do jaké míry můžeme tento systém přečerpat. Glukóza je potřebná např. při obnově střevní mukózy a pokud je všechna přesunuta do orgánů, kde je potřebnější, nemusí to být ideální pro pacienty s narušenou střevní bariérou.

d) Ignorace vývoje člověka a systému.

Paleo dieta tvrdí, že se náš organismus za těch posledních 10 tisíc let nestihl modifikovat, abychom byli schopni trávit tyto moderní potraviny. Chápu, pokud mluvíme o éčkách a GMO, které jistě člověk ještě nemohl zahrnout do genomu, tedy nemohl si vytvořit nějaké mechanismy. Ale 10 tisíc let je přece trochu delší doba a nemůžeme ignorovat, že naše fyzická aktivita prudce poklesla, a tím se změnil poměr živin a energie, které musíme z jídla přijímat. Nemůžeme také přece ignorovat, že se změnila kvalita potravin i masa. Dnešní vypasené maso, které kupujeme, má docela vysoký obsah tuku v porovnání se zvěří, kterou jedli naši předci tisíce let zpátky (20% vs 2%). Jinak proti tomuto tvrzení jasně svědčí tento souhrn, kde je zmapováno, že právě největší vývoj jsme zaznamenali za posledních 10 tisíc let, přitom se vědci nebojí použít slovíčko rapidní. Prošli jsme nejen vývojem v oblasti skeletální či dentální, ale také v genetické odpovědi na potraviny a nemoci. A v neposlední řadě – dnešní epigenetika přináší přesvědčivé výsledky, že jsme v rámci jedné či dvou generací schopni měnit přenos genetické informace (nehledě na to, že jsme schopni si jídlem a dietou vypínat a zapínat geny dle potřeby). Opravdu tedy chceme věřit tomu, že v určité oblasti jsme zamrzli před 10 tisíci lety?

Co se tedy paleo diety týká, musím souhlasit s prof. Vanessou Hayes z Garvan Institute of Medical Research, která se dlouhodobě zabývá studiem afrického kmene Kalahari, který stále představuje ideální model sběrač-lovec (a tedy nejvíce odpovídá dnešní představě paleo diety). A hlavní potravou tohoto kmene není překvapivě maso ani další živočišné produkty, ale brambory, okurka a určité druhy ořechů. Když se vydáme ještě kousek jižněji, objevíme v běžné stravě také bobulovité ovoce. Podle jejích slov bylo maso vlastně oslavou a jakmile se všichni nacpali, 3-4 dny vůbec nejedli. Jen na to už tak nějak naše společnost zapomíná a cpe si břicha každý den.

Je dost možné, že jsme se některým potravinám nestihli dostatečně přizpůsobit, ale tvrdit s jistotou to prostě nemůžeme. Když si vezmeme třeba laktózu, je pravděpodobné, že naši praprapředci ji od kojeneckého věku neměli vůbec (je to jaksi až dost moderní vymoženost pít mléko v dospělosti). Změny lze pozorovat také u asijských národů, u kterých adaptace na mléčné výrobky přišla mnohem později, vlastně až v poslední době.

Japato že se může péct chléb z ořechů ale nesmí se namáčet luštěniny?
Japato že se může péct chléb z ořechů ale nesmí se namáčet luštěniny?

Hlavně mějte na paměti, že ať už se rozhodnete jakkoli, musí vaše tělo s dietou souhlasit, tedy musíte pozorovat pozitivní odezvu. Pokud víte jistě, že vám všechny obilniny – včetně těch bezlepkových – dělají zle, hledejte grain-free recepty (často se budou překrývat s paleo). Pokud máte fruktózovou intoleranci a netrávíte dobře ovoce, máte stále průjmy i přes dodržování všech různých diet, podívejte se více na SCD nebo low FODMAP dietu (určitá část vědců předpokládá, že neceliakální gluten senzitivita je vlastně reakce na FODMAP). Pokud se však na takové dietě necítíte nejlépe, jste slabí, stále vás nafukuje a máte pocit těžkosti, či máte kožní projevy, je potřeba zvážit, zda je zvolený styl to pravé ořechové pro vás. Podstatné je hledat informace a ujasnit si, co od své diety tedy vlastně čekáte. Nikomu tímto článkem nechci paleo dietu vyvracet, jen chci vysvětlit, proč jsem se na základě dat rozhodla nepřestoupit na tento životní styl (tedy ne fanaticky, ale některé recepty ráda inkorporuji do své diety, jelikož si myslím, že bychom příjem obilnin měli silně redukovat!!). Každopádně doporučuji se na internetu po receptech paleo diety podívat, protože jsou mnohdy inspirativní a mohou vaši dietu tak trochu odlehčit. A nezapomínejte na rozmanitost přírody a hlavně, hlavně jezte s láskou!

13 comments

  1. To je pěkný článek a jsem velmi ráda, že přestože je jeho cílem přesvedčit čtenáře, že IGF a konzumace masa není špatná, zmiňuje i studie, které opravdu dokazují spojitost mezi jistými typy rakoviny a zvýšeným IGF, stejně jako vyšší úmrtnost lidí ve věku 50-65 na vysokoproteinové dietě. Co však neukazuje (krom desítek studí proti IGF), že i rostlinné proteiny zvyšují IGF a že pacienti s nízkými hladinami IGF nebyli vegetariáni či vegani. Ve skutečnosti se většinou jedná o lidi na standardní dietě, kteří očividně i přes příjem masa mají nízké IGF a problém je tak asi zapeklitější v celé této regulaci (otázka je, jak poznat, zda na protein reaguji uvolněním IGF či nikoli? Pak se asi člověk musí rozhodnout dle rodinné anamnézy, pokud je zvýšené riziko rakoviny, je asi velmi těžké rozhodovat, co mi může ublížit více). Druhá věc, která mě vždy trkne, je ono doporučení pouze grassfed masa a vyhýbat se grainfed, což mi nepřijde pro střední třídu uprostřed velkoměsta naprosto reálné;(() podle mě kvalita hraje roli úplně ve všem a moc proteinu zřejmě skodí, ať už je živočišný nebo rostlinný (a přece je z toho masa toho je člověk schopný přijmout rychleji více). V tomto směru je super pozorovat americké guru, kteří najednou přichází s tím, že maso by u palea měla být jen menší příloha a hlavní část tvoří zelenina, což není to, co pozorujeme v mnohých paleo jídelníčcích a co jsme pozorovali před lety. Je to určitě dobře napsané a co z toho plyne, že moc i málo je špatně a že očividně každý potrěbujeme individuální přístup, protože někomu zřejmě ani vyšší příjem masa nezvýší IGF (a bude v rizikové skupině) a někdo bude mít problém s vyšším příjmem bílkovin jakéhokoli typu. A jak sami píší, hlavní efekt má zřejmě životní styl a kvalita potravin obecně, ale už neuvádí, kolik té činnosti musí člověk dělat, aby přepnul do ochranného anabolického pásma (řekla bych podle sebe, že ani každodenní běžná sportovní činnost nevede nutně k nárustu svalového hmoty jako projev anabolismu a většina z nás crossfit či posilování s váhami pravidelně nezvládá, kde je tedy ta ochranná míra před zvýšeným IGF není jasné;(()

 1. Ach jo, nikde neni napsano, ze paleo musi byt kazdy den maso, to si autorka vycucala z prstu, navic zcela chybi zminka o rybach, ktere jsou pro nas mozek ( DHA) jeste dulezitejsi, taky lusteniny, jestli si mysli, ze namocenim pres noc nebo varenim v papinaku je zbavi antinutrientu, tak toho moc nevi, lusteniny by se mohly teoreticky konzumovat zkvasene, s otaznikem naklicene, s velkym otaznikem. Idea safe starches narazi na hyperglykemii a hyperinzulinemii, kterou to nasledne prinese, v dlouhych letnich dnech to nerusi cirkadianni rytmy, v zime, pokud je mi znamo, zadne skrobove plodiny nerostou a ( az na brambory ) je neumime ani dlouhodobe uskladnit., ( proto treba v poslednim vydani Whole30 uz proti bramboram nic nenamitaji ani Hartwiggovi ), zatimco bilkoviny z masa a tuk jsou prubezne k dispozici celorocne. Ja treba mam primarne problem s mandlovou moukou a nahrazkami mouky vubec, podle meho to jde proti smyslu palea a to jen lide vymysli , jak si doprat nektere chute, sberaci vetsinou vubec chleba neznaji a nechybi jim
  Jinak jsem dost proti ideje „poslouchejte svoje telo“, protoze 40% infarktu je bez prodromalnich priznaku, cukrovka neboli, nema jak dat vedet, to same mrtvice nebo nadory, tyhle myslenky jsou zcela zcestne. Jedina zpetna vazba jsou laboratorni vysledky nebo zobrazovaci ci vysetrovaci metody, jinak je to dojmologie a „slunickovi lide“ a ti umiraji a jsou statisticky nemocni prakticky stejne casto jako zbytek populace,
  Pro ovoce plati to same, co pro safe starchces, pres zimu to narusuje cirkadianni rytmy a to tak, ze podstatne. I Chriss Kresser, pokud si to pamatuju, v jednom podcastu rikal, ze bychom meli primarne jist to, co v te rocni fazi bylo obecne dostupne a to fakt nejsou v Evrope banany a mandarinky, navic je proste pravda, ze fruktoza muze byt i pricinou hepatalni steatozy a to proto, ze fruktozu umi zpracovat primarne jen jatra a velkou naloz nemusi najednou byt schopne zpracovat…, premeni se na tuk, pres leto to diky spusteni genu zvladame, pres zimu je to casto problem.
  Jeste k obilovinam, jejich zakladni problem neni lepek, byt intolerance na nej v populaci rapidne narusta, ale pritomnosti bromidu, ktere zpomaluji deje na vnitrni mitochondrialni memrane ( electron chain transport ), maji pochybnou vyzivovou hodnotu, snad vlakninu, ale nejime naklicena zrna, ale vyprany prasek ( mouku ) , je to jako kdyz misto jablka toto odstavnite, taky to spise uskodi nez pomuze

  1. ano, stejne tak treba GAPS dieta je podle vseho skvela na lecbu strev, ale u spousty lidi vedla ke spusteni histaminove intolerance. Stejne tak je problem s konzumaci ryb (co jsem videla paleo recepty, je to spousta morskych ryb, ktere mi take neprijdou moc lokalni). Z pohledu HIT jsou tedy ryby nevhodne, stejne jako odlezele maso, ktere paleo lide konzumuji bezne. Pokud tedy takove mnozstvi biogennich aminu muze az u min. 1% populace spoustet dalsi nemoc, jak muzeme tvrdit, ze je vhodne pro vsechny? A co studie, ktere spojuji zvyseny prijem zivocisnych proteinu s rakovinou (viz. DR. Fuhrman). Navic pozor, ja ve svem clanku zminuji, ze existuje i popis, kde neni konzumace masa nutna, ale neni to bezne a inspirace tak muze chybet.
   Stejne jako vy nesouhlasite s mandlovou moukou atd, kterou ale najdete snad ve vsech paleo kucharkach (vcetne chlebu, mufinu atd), nemusi prece vsichni souhlasit s vyuzitim paleo. Stejne tak jsem bohuzel ani lokalnost v ramci paleo diety moc nezaznamenala. Kdyz zahrnu tedy skutecnost, ze v ramci HIT musi clovek vyradit ryby, cast masa, zpocatku (nekteri na trvalo) i vejce, nezbyva mi v ramci paleo na jidlo vic nez zelenina a orechy a to uz hranici s jinym vyzivovym snerem.
   Jinak budu moc rada, kdyz mi dodate studie, ktere obcasnou konzumaci lustenin a dalsich latek spojuji prave s vykyvy cirkadialniho rytmu, mnozstvi fruktozy kombinovane s vlakninou (ne cisty roztok fruktozy) spojene se steatohepatozou, spousteni genu na traveni ovoce (nejedla se jablka i hrusky az do zimy?) pouze v lete a dalsi, jelikoz se rada priucim a zahrnu dalsi fakta do sve diety. Jsem temto studiim otevrena. Kdybych nevidela studie o protizanetlivem ucinku nekterych obilnin, pripadne lustenin, take bych je nezaradila, i tak je nekonzumuji kazdy den. Pripadne studie, ze po uvarenem odstatem jidle dochazi ke snizeni prutoku krve do mozku atd. Vsechno ma svou miru. Ani Dr. Fuhrman nedoporucuje mega davky ovoce, protizanetliva dieta neni to same co raw.

   Tim poslouchat sve telo nemyslim jist, na cem je clovek zavisly, ale sledovat reakce. Pokud mi prokazatelne maso netravi a mam po nem paleni zahy a zacpy, prece se nim nebudu cpat, protoze potrebuji nutne davku proteinu. Pokud me nafoukne po kazdem ovoci, tak se jim take nebudu cpat. Samozrejme je dobre hledat pricinu, ale ne na vse ma dnesni medicina odpoved a reseni.

   Naprosto souhlasim, ze jsou dulezite laboratorni vysledky, ale nelze prehlizet, jak reaguje telo (samotni lekari mi rekli, ze telo a pocit je lepsi ukazatel nez laborator). Ja sama jsem paleo byla nevedomky, bylo to v posilovnach trendem, jeste nez to dostalo jmeno paleo. Maso, ryby, zelenina, obcas orisky, max. 1 kousek ovoce (ale radeji ne prave kvuli sacharidum). Demon sacharidy. Celou dobu jsem zapasila s autoimunitni poruchou, imunitni poruchou, rozhazene krevni parametry, vysoka kyselina mocova. Nevedlo to k lecbe ani lepsimu pocitu, po par mesicich me rostouci vykyvy spise desily a odradily. Chapu, ze to muze byt cesta k reseni autoimunitnich chorob a ze by mel kazdy vyzkouset, nez to zavrhne.

   S odstavnenim..videl/a jste nektery z dokumentu zabyvajici se lecebnym potencialem? Samozrejme odstavnovat, aby clovek dostal neco dobreho, neni ucelem, ale lecebny potencial odstavnene zeleniny s bylinkami, pripadne i nektereho ovoce s bylinkami, bych nepopirala. Kdyz trpite alergii, nepojmete na posezeni tri jablka, kus zazvoru a misku petrzele, zato sklenicka v tekute podobe vam muze zajistit, ze se neudusite pobliz posekane travy.

   1. 1. hniti masa ve strevach – to uz je jak veganska propaganda :-), to nemyslite vazne, ze ne ? 😀 😀
    2. ohledne tech ryb, doporucuju se trochu dovzdelat – http://www.amazon.com/Human-Brain-Evolution-Influence-Freshwater/dp/0470452684/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1421491759&sr=8-1-spell&keywords=the+influrence+od+freshwater+and+marine+food – vsichni jsme vysli z damy, ktera sidlila v Africe u brehu, kde ty ryby lovili, koryse sbirali
    3. kdyby to nedejboze nabouralo vasi „histaminovou teorii“, tak tohle video je taky velmi poucne – https://www.youtube.com/watch?v=XwLE4jB4xvs ( ten pan – Remko Kuipers – je pomerne nepopularni mezi paleo, protoze klade duraz na morske plody a vi proc )
    4. vy vychazite z premisy, ze paleo je pro vsechny – ja tvrdim, ze dieta, resp. zpusob stravovani hraje roli, ale jen v kontextu prostredi a cirkadiannich rytmu a zdravi ovlivnuje mnohem vic veci, nez jen jidlo, treba i jeho vynechani – intermitent fastig apod. GASP je primarne o strevni flore, tu nektere potraviny podporuji ( fyziologickou ) a jine ne, ale je to dieta lecebna. Paleo nema lecit, ma vyloucit veci, ktere podstatne casti populace skodi – bromidy v obilovinach jsou hezky priklad. Pokud mate laborator vporadku , jezte si co chcete, byt ty cirkadianni rytmy bych nepodcenoval ( cukry v ovoci klidne pres dlouhy den, v zime bych s nimi fakt setril )
    5. Vetsina studii, ktere „prokazuji “ zvyseny prijem jeste k tomu zivocisniych bilkovin a rakovinou je pouzivana veganskou propagandou, ale treba Denise Minger je na vsem blogu rozebrala na kousky, ani jedna neprokazuje ciste vliv konzumace jeste k tomu „cerveneho“ masa 🙂 ( Cinskou studii od Colina T. Campbella vylozene ztrapnila a pan doktor se nezmohl na nic jineho nez osobni utoky a urazky ) – ano, Cinskou studii jsem cetl a s Denise Minger souhlasim se vsim, co napsala . Navic u tech zivocisnych bilkovin je spousta vlivu prostredi, treba hormony, ATB, voda, kterou piji, Grass fed maso tyto vlastnosti nema, nebo to aspon zatim nikdo neprokazal, o rybach uz se vubec bavit nemusime
    6. hezky si vybirate biogenni aminy, ale jen ten pitomy lepek a celiakie rostou exponencialne a nejvice jich maji vegani 🙂 , proste ty soucasne obiloviny ( bez rozdilu typu, tedy i ruzne pohankove a kukuricne mouky ) delaji soucasne populaci cim dal vetsi „bordel“ ve strevni flore, cim dal vic spousti leaky gut. A dneska uz je to vic nez jen 1% populace, u deti uz jsou dneska odhady kolem 3%-5%, u dospelych se to zatim moc nevi, o celiakii donedavna u dospelych registroval sem tam nejaky imunolog a osviceny gastroenterolog, jinak nikdo
    7. Pokud vyradite ryby, maso a vejce, budete mit stejne problemy, jako maji vegani a ze jich maji… Nedavna studie z Univerzity Gratz dokonce prokazala, ze cisti vegani jsou na tom zdravotne hure nez pojidaci „standardni evropske diety“ . Taky se ji vegani snazili rozcupovat, ale nepodarilo se :-), ono to moc nejde :-). Mimochodem, operaval jsem sveho casu 28 ti letou veganku, ktera doma podklesla a zlomila si krcek stehenni kosti, na denzitometrii mela nalez jak 70ti leta babicka ( nejde o mleko jako zdroj vapniku, jde o kvalitu kosti a kolagenu z nedostatku zivocisnych bilkovin ), tramcinu jste mohla vyloupnout prstem. Laboratorni hodnoty nejen zeleza, ferritinu, ale i albuminu a hormony – estrogen, progesteron vsechno hruza, jo, pro ni to fakt bylo to nejzdravejsi – mit v 28 letech totalni endoprotezu. Ale ona se citila „skvele“ a „poslouchala svoje telo“. Asi tak.
    8. lusteniny skodi stale, pokud nejsou kvasene, viz Jidlo na prvnim miste, maji to tam Hartwigovi pomerne zdokumentovane na konci knihy, na strankach maji dokonce i odkazy na studie , navic, ja jsem nenapsal, ze lusteniny bychom meli jist sezonne, ja se domnivam, ze bychom je – jinak nez zkvasene – nemeli jist vubec. Cetla jste vubec to, co jsem napsal ?
    9. Telo muze napovedet, nic proti, ale pokud ignorujete to, co jsem napsal, tedy ze telo NEPOSKYTUJE dostatecnou zpetnou vazbu ( jinak by asi ty mrtvice, infarkty a cukrovka dneska nebyly pricinami umrti s nadory cislo jedna, ne ? ) a ze je nutne objektivizovat tuhle dojmologii, veskera diskuze o histaminove teorii konci. Ja se domnivam, ze „slunickovi “ lide jsou jen dalsi sekta… Stejne jako vegani a jim podobne odnoze . Nic vic
    10. Jablka a hrusky se jedly, pokud je mi znamo – v nesusene podobe – do listopadu, zbytek byla susena forma , jako „bonbon“ v mnozstvi, ktere bezproblemu zmetabolizujeme, ale banany, mandarinky, fiky a datle na vanoce se zavedly az se supermarkety a obchody v druhe polovine 20. stoleti a jime to v mnozstvi vice nez velkem. Vysvetlete mi, prosim, proc tloustneme pres zimu. A nezkousejte neco o tom, ze v zime se neda sportovat, protoze energeticky vydej mame v zime ( v zavislosti na tom, jak moc se oblekame ci topime ) i vetsi, ale jime vice , proste jime vice. V zime ze zvirat tloustnou jen ta krmena clovekem ( prasetem pocinaje a domacimi mazlicky konce ), kde neni sezonni strava ( tezko se kun prezere slamy a ovsa, granuli dostava cely rok priblizne stejne )
    10. Ja doma odstavnovac mam, obcas ho pouzivam na detoxifikaci, ale ja se bavil o jablku zbavenem vlakniny a stave z jablka, plne fruktozy, vypite naraz. To je slusny „naraz “ pro jatra a konci to premenou na tuk, Tady se jablecna stava principialne nelisi od bonbonu ( teda lisi, u bonbonu je HFCS a ten ma ciste fruktozy jeste min 🙂 ), viz prednaska prof. Lustiga na UCLA ohledne fruktozy
    11. Je vice zpusobu, jak se zbavit alergie, ja na odstavnovani neverim, jednou z cest jsou treba pusty ( o vode ), sam jsem neco podobneho vyzkousel, rozhodne to fungovalo lepe nez odstavnovani
    12. Vegani jsou sekta, cisti fanaticti vyznavaci paleo taky, ale paleo je ze sve podstaty proti prumyslove zpracovanym potravinam, vegani radi ty spageti, chleby a rohliky ( BTW v paleo byva az 85% objemu zelenina, asi je to malo, coz ? Ono pak to maso hnije ve strevech, ze ano? Paneboze 😦

    1. Pojdme si na zacatek neco objasnit. Nikde nepisu, ze neni paleo vhodne pro dalsi lidi, ale pisi OSOBNI zkusenost a nazor. Clanek vznikl, protoze se me lide ptali, proc nejsem paleo atd, proto jim to vysvetluji. Naopak casto podle nekterych symptomu lidem doporucuji, aby vyzkouseli ci se zamysleli nad SCD. Prosim tedy o slusnost, nenutim vam zadny smer.

     Asi nema smysl diskutovat, kdyz ostatni smery oznacujete za fanatizmus. Nikde jsem se neohanela ani vegan dietou(natoz jeji vyuziti prumyslive zpracovanych potravin ci primo lepku), nikde nikomu nedoporucuji, aby vyradil maso a dalsi zivocisne produkty uplne. To mi, prosim, nevnucujte. blog je o sdileni osobni zkusenosti a pokud mam jinou nez vy, neznamena to, ze ta ma nebo vase je spatna. Sama uvadim, ze v protizanetlive diete je doporucovano max 10% zivocisnych produktu, je na kazdem, jaky zvoli typ. Dr. Fuhrman je zastance lososa, ale o histaminu v rybach jsem v ramci histaminovych odbornych studii precetla uz dost (nemluve o velmi prudke reakci na „cerstveho“ lososa ci tunaka v nasi krajine), aby me na tom nekdo neco vyvracel. Ano, sama si s radosti dam lososa v miste uloveni, ale riskovat ostatnim pacientum vazne nebudu doporucovat. Stejne tak pokud mate penize a cas na shaneni extra cerstveho grass-fed masa, s overenim bez ATB (na ktere bohuzel pacienti s HIT mohou reagovat), pak gratuluji, ale vetsina lidi na to asi mit nebude (krom toho se pri HIT nema jist jidlo na druhy den, tudiz pokud mate cas na pripravu cerstveho masa denne, tak take gratuluji a trochu zavidim). Mimochodem nikde ve sve odpovedi netvrdim nic o hniti, ale zkusenosti me a par dalsich lidi, jak mi „travi“ maso. Proc mate potrebu shazovat mou zkusenost, o kterou jsem se podelila, a vkladat mi do ust neco o hniti? Nikde prece nerikam, ze to tak ma kazdy, proc se mi tedy snazite vnutit, ze to tak nemam a nemuze to mit i nekdo dalsi? Treba se nemocne a zdrave strevo chova jinak, prece se nebudu cpat masem a trapit nafukovanim a zacpou, protoze mi nekdo tvrdi, ze to tak mit nemuzu?

     Pokud se najednou ohanite nejakou Africankou jako predkem, pak nema smysl diskutovat o bananech a dalsich. Jak vite, odkud pochazi moji predci, tedy kudy prosli? A co takove brambory, ktere nejsou moc zastaralou plodinou v nasich podminkach… Skacete z doby na dobu, jednou jsme z Afriky a jist morske ryby je OK, pak jsme najednou z CR a jist banany je spatne.

     Ano, alergie se da lecit ruzne. Vy mozna preferujete pusty o vode, ja zase cerstvou zazvorovou stavu. Nekomu pomuze cinska medicina. A nekdo si da radeji antihistaminika. Proc odsuzovat ostatni metody?

     Podle vasich predpokladu jsou vsichni frutariani tlusti, bohuzel jsem nic takoveho nezaznamenala. Ja jsem po pridani ovoce a stav take zhubla, rozhodne ne na ukor kalorickeho prijmu (ten se zvysil). Mozna je potreba divat se na vse trochu vic komplexne. Samozrejme vzdy najdete zdroje, ktere potvrzuji vase teorie, tak uz to v dnesnim svete chodi. Fascinuje me, ze srovnavate jen obsah fruktozy a vubec neprihlizite k obsahu fytonutrientu/mikronutrientu. Proto pristupuji ke stava jako leku. Ja jsem jen mimochodem prosila o studii, kde je presne popsana souvislost s ovocnymi stavami, jejich obsahem fruktozy a vzniku steatohepatitidy. Ne o snahu presvedcit me, ze fruktoza je zlo.

     Jinak spatne nastavena vegan dieta je stejne spatna jako jine diety. Kolem me je dost nemocnych lidi a kazdy ma jiny vyzivovy smer. Bohuzel par lidi opustilo paleo kvuli zhorseni vysledku (cholesterol, kyselina mocova), jini jsou velmi spokojeni a nedaji na tento smer dopustit. Prekvapive je, ze mi nic nevnucuji a ja jim take ne, ale anonymne maji lide asi jinou potrebu. Jinak jsem ani cinskou studii necetla, nemela jsem k tomu duvod. Pokud mate cas cist vsechny vyzivove knihy, smery a porovnavat, tak opet gratuluji;) mimochodem velka cast pacientu pred infarktem atd. dostane nejake varovani od vlastniho tela, to, ze ji ignoruje a nezmeni zivotni styl, je vec druha. Nejde tu o zadne slunickove lidi, i kdyz nekterym by trochu vice pozitivniho a tolerantniho smysleni neuskodila.

     Ja take nepsala, ze doporucujete lusteniny, ja zadala o studie ve spojeni s cirkadialnim cyklem, ktery zminujete. Bohuzel nemam prostredky si kupovat vsechny knihy, u kterych nedodrzuji stravovani a zrejme bych velkou cast nevyuzila, proto jsem prosila o zprostredkovani odkazu na dane studie, kdyz je mate k dispozici.

     Mimochodem znam spoustu lidi, kteri pres zimu netloustnou (nejsou paleo) a osobne musim rict, ze vidim i problem v mensi aktivite a obklopovani se „comfort“ food z duvodu tepelneho nepohodli. Nasi predci asi nebyli nuceni 10 hodin denne sedet u pocitace a pracovat, jak to cele zapada do tohoto systemu? Nepriburame i z tohoto duvodu (hormonalni zmeny)? Uz nejsme sberaci ani lovci. Jinak videla jsem i prispevky od paleo lidi, kteri pres Vanoce pribrali a ted se to snazi zhodit. Proc vubec paleo resi nejakou pripravu jidla a delani zeleninovych spaget ci ruznych karbenatku a omacek, kdyz by melo byt zakladem uvarit/upect maso a chroupat zeleninu, jak to zrejme ti paleo predci delali? Zakladni problem vidim v tom, ze resime jidlo moc, at uz v ramci paleo ci jinde, resime kila nahoru a dolu a neresime kvalitu potravin. Na vyrazeni prumyslove zpracovanych surovin se shodneme, sama v clanku uvadim, ze v tomto je mi paleo blizke, ale pokud vidim, ze muzu nutricne/protizanetlive neco dostat z nekterych pseudoobilnin i obilnin, neminim to ignorovat. To uz je prece na zvazeni kazdeho.

    2. Jen tak pro zajimavost, opravdu me zajima nahled paleo cloveka, pokud jsme u te sezonnosti a lokalnosti, znamena to, ze vsechny ty okurky, rajcata, porky, redkve, papriky, salaty, avokada a kokosove oleje, co clovek v ramci paleo casto vidi i v tyto dny, jsou proste spatne? Zustava pak vice nez maso, ryby, vejce, orechy a korenova zelenina v ramci CR (a v obdobi masopustu jen korenova zelenina?)? Mno, kombinace s HIT dietou moc moznosti nenechava;(

     Btw. Svetovi odbornici na celiakii se shoduji, ze pocet pripadu neni vyssi, neni dan narustem v populaci (geneticky podklad je stejny), ale muze byt vyraznejsi kvuli rozsireni psenice a kvuli diagnostice. Informovanosti. Pripad je dokazan z historie, kdy v USA dlouhodobe predpokladali, ze tam celiakie neni, nakonec se ukazalo, ze pacienti nebyli jen diagnostikovani a byli leceni na jine choroby. Jaka je role v ostanich nemocech spojenych s lepkem je jen otazka.

      1. Nuž, pokud máte známého na medicíně, nechte se vzít na pitevnu, rozdíl patrný je. Možná to u paleo lidí bude jiné, kdoví, taková střeva jsem ještě neviděla.

       Jsem samozřejmě ráda za vaše komentáře, i když konzistenci postrádají taktéž. Každopádně to pomůže lidem, kteří se o to zajímají, nastudovat více zdrojů a rozhodnout se:))

 2. Díky moc za tento názor! Když jsem na paleo diskuzi oznámila, že jsem se na to vybodla, okamžitě jsem dostala hromadu otázek jako u výslechu, proč a nač a zač, jako kdybych se někomu měla zpovídat z toho, co jím. Na moji odpověď, že se mně při paleu objevil reflux považovaný omylem na černý kašel, už kupodivu nebyla žádná reakce.
  Striktní zastánci vitariánství zase tvrdí, že člověk nikdy nejedl maso, z jezení masa začaly války a je to stejné barbarství jako koncentrační tábory (wtf?) a kdesi cosi.
  Takže tímhle mě všechny výživové směry otrávily definitivně. Vytáhla jsem po letech svůj foodprint a shodou okolností nejlépe snáším maso a listovou zeleninu.
  Nicméně jsem zůstala na bezlepkovce a omezením mléka a luštěnin, protože mně tohle všechno moc nesedí. A přijde mně, že co vidím kolem a na blozích, tak paleo spoustu lidí za pár měsíců přejde.

  1. Děkuji moc za sdílení!
   Popravdě nesleduji, jak dlouho diety přetrvávají, ale je to velmi zajímavý postřeh. Řekla bych, že člověk není prostě stvořen podle jednoho vzorce a většina lidí se ani časově nesmíří s omezením, které mnohé výživové směry přináší. Nejčastěji začínáme ve chvíli, kdy máme nějaké problémy, které chceme řešit. A ve chvíli, kdy problémy mizí, povoluje i naše odhodlání:)) Nebo naopak přichází jiné zdravotní problémy, které je potřeba řešit jinak. A také si myslím, že jak se mění náš zdravotní stav, mění se naše potřeby i chutě. Ideální je, když člověk zjistí, co mu opravdu dělá nebo nedělá zle a podle toho se řídí, jen na začátku je těžké odlišit chutě a zvyklosti od potřeb. Proto si i říkám, že třeba paleo nebo i vitarianství je trochu cesta k tomu, jak se očistit, vrátit se k zákadním chutím, najít si určitý směr. V tom rozhodně vidím velký přínos, plus to, že se člověk začne chca nechca více starat o to, co si vůbec do té pusy dává:))

   1. JJ, to ano, vaření ze základních surovin jsem preferovala i předtím a zůstala jsem u toho. Ale ty problémy s refluxem byly opravdu horší než problémy před tím, strávila jsem skoro měsíc na neschopence.

    1. To naprosto chápu. Já jsem také před téměř rokem udělala tu chybu, že jsem se vrhla příliš do pečení (k tomu ty Vánoce, že jo…a také to šlo přes žaludek)..byť bylo vše bezlepkové, bylo to prostě příliš mnoho obilí (přece jen se stále jedná o FODMAP a jsou tam nějaké další lektiny atd). Když jsem si to uvědomila, couvla jsem od obilí a přidala živočišného proteinu, a to mě dorazilo úplně, takže jsem šla do sebe a zpátky k protizánětlivé dietě, která je založena na rostlinné stravě (příjem živočišných bílkovin je omezen, ne zakázán). A tak jsem si to srovnala pěkně i s tou bolestí, abych si pamatovala, že chybovat je lidské a že opravdu musím poslouchat tělo a ne ignorovat počáteční signály. Proto mě nejvíce rozčiluje, když čtu výživová doporučení, které jsou jak přes kopírák opsané z 30 let starých knih. Podle většiny českých nutričních poradců už bych při své dietě měla ležet v nemocnici na podvýživu, nedostatek proteinu, obézitu a s cukrovkou, ne-li dalšími tisíci nemocemi, před kterými varují.
     A určitě je velmi rozumné upustit od diety, která člověku dělá zle, zvláště když je to tak silné (kdo zažil reflux, asi ví). Jen mě pak fascinuje, že spousta fanatických příznivců ani nepřizná, že někomu prostě tento styl nemusí sednout, a ještě člověk obviní, že si to vymyslel nebo to má kdoví z čeho.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.