Ořechové rolky s ovocem a skořicí (trénujeme na Vánoce:))

Posted by

Předtím, než se pustíte do klasického kamenování za použití skořice (ano ano, někteří z vás mají stále tyto tendence, aniž by udělali pořádný průzkum, jak je to s histaminem a kořením), řekněme si na rovinu, že se jedná přímo o zázračné koření. Samozřejmě nemusí být vhodné pro každého díky obsahu benzoátů, které mohou uvolňovat vlastní histamin. Na druhou stranu nutno se podívat do literatury – skořice má silné vlasnosti zabraňovat bakteriální produkci biogenních aminů včetně histaminu! Je prostě potřeba rozlišovat dohady typu „mohlo by v těle uvolňovat histamin kvůli obsahu jiné látky“, zvláště, když existují v literatuře opačné pochody, které naopak vaše jídlo může ochránit před hromaděním histaminu. To, že skořici nesnesete, nemusí také nutně souviset s histaminem, ale s individuální intolerancí daného koření v závislosti na kvalitě koření (znám spoustu lidí, kteří některé typy koření netolerují kvůli jejich silnému působení v těle, přitom se nejedná o histaminiky). Já osobně třeba nesnesu skořicové silice v různých krémem, tedy při namazání na kůži. Mám pak pocit, že mi kůže shoří. Přitom při vnitřním užití (zřejmě také díky mini množství, které se do vás dostane s jednou porcí koláče) nepociťuji problémy, ba naopak. kolaz 2

Samozřejmě pokud máte čerstvě diagnostikovanou histaminovou intoleranci, nedoporučila bych vám z počátku využívat žádné agresivnější koření včetně skořice, hřebíčku či pepře. Není na škodu v počáteční fázi diety odstranit většinu koření (bezkořeněná dieta předepisovaná při trávicích potížích a šetřících režimech) a postupně na sobě zkoušet, co které koření dělá. O skořici všichni víme, že má léčivé účinky a pokud ji tedy tolerujete, byla by škoda se o ni připravit. Jen nesmíte chtít vše hned!

IMG_4503

Osobně si nedovedu představit, že bych skořici netolerovala, ale i tak to s ní raději nepřeháním. Ale když zazní slovo Vánoce, vůně skořice mě ihned praští přes nos. Skořici mám prostě spojenou se zimou, jablečným štrůdlem a Vánocemi. A jak se tak pomaličku ochlazuje a člověk netuší, kdy zrovna bude pršet, dostala jsem chuť na něco skořicového. Tak jsem se rozhodla vyzkoušet jednu z nových mouk od Adveni – z vlašských ořechů – smíchat ji s trochou protizánětlivé skořice, protizánětlivými a protialergickými datlemi, protizánětlivým a DAO podporujícím kokosovým olejem, a dostat tak zdravější pochoutku, která zažene mé chutě. Opravdu doporučuji na závěr polít javorovým sirupem či agáve sirupem, jelikož do těsta příliš mnoho sladidla nepřijde. Případně můžete znásobit dávku datlí a namačkat větší vrstvu přirozeně sladkých datlí.

Ořechové rolky se sušeným ovocem a skořicí

(bez lepku, lze bez cereálií úplně, bez mléčné bílkoviny, bez sóji)

  • 180 g mouky z vlašských ořechů
  • 1 lžička jedlé sody
  • špetka soli
  • 1/2 lžičky vanilkového prášku (případně 1 lžička vanilkového extraktu)
  • 2-3 lžíce tekutého kokosového oleje
  • 2 vejce
  • 2 lžíce tekutého medu + 1-2 lžíce na potření
  • cca 1 lžička mleté skořice
  • 40 g měkkých datlí (jako jsou medjool nebo crown)
  • 30 g sušených nesířených meruněk (pouze kvalitní, jinak raději vynechejte!)
  • 30 g domácích vlašských ořechů
  • volitelné: javorový sirup nebo agáve na polití, aby byly rolky trochu lepkavé a sladké:)

Smícháme oříškovou mouku se sodou, vanilkovým práškem a solí. V druhé míse smícháme kokosový olej s vejcem a 2 lžícemi agáve. Spojíme tekutou a suchou směs a vypracujeme pevné těsto (bude chtít trochu trpělivosti, pokud se bude i na závěr drolit, přidejte trochu agáve nebo studené vody, ideálně po lžičkách). Necháme v lednici na chvíli odležet. Mězitím si nasekáme ořechy, datle i meruňky na drobné kousky.

Po odpočinutí těsto vyválíme mezi papíry na pečení. Těsto bude chtít trochu času/síly na rozválení. Vyválejte do tvaru obdélníku (s jednou stranou kratší). Těsto potřeme zbylým agáve sirupu a posypeme mletou skořicí. Nakonec posypeme připraveným ovocem a ořechy a pomocí papíru na pečení srolujeme do rolky. Rolku zabalíme do pečícího papíru a pořádně zmáčkeneme ze všech stran, abychom těsto spojili blíž. Dáme na 20 minut namrazit, aby se nám dobře krájely plátky. Troubu dáme předehřát na 160°C.kolaz 1

Vytáhneme těsto a nakrájíme na cca 1,5 cm- 2 cm tlusté plátky (doporučuji opravdu ostrý nůž, můžete zvolit i tenší plátky). Položíme na plech vystlaný papírem na pečení a pečeme do zlatova cca 12 minut. Ihned po upečení pokapeme javorovým sirupem (ničeho se nebojte, dovnitř jsme žádný cukr krom trošičky medu nedávali), případně polít bílou cukrovou polevou, můžeme poprášit extra skořicí.  Výborné jsou rolky ještě teplé. Dobrou chuť.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.