Jak přežít bezlepkové a nízkohistaminové cestování letadlem (aneb jak se s Emirates ani Quantas nenajíte)

Posted by

Než se pustím do nějakého zevrubnějšího popisování, musím vás rovnou upozornit, že existuje jen jedna správná odpověď. Přinést si jídlo vlastní. Ano, je to tak. Pokud vás trápí více než intolerance lepku a přidružují se vám ještě další alergie či intolerance, jednoznačnou odpovědí je vlastní jídlo, jinak vás může čekat nemilé překvapení. Pokud na přípravu nemáte čas či se jídla na palubě vzdát nechcete, mohly by se vám některé informace hodit.IMG_2943

Když jsem například leteckou společnost Emirates informovala dopředu o tom, že krom lepku se potřebuji vyhýbat také rajčatům, lilku, ananasu a kvasnicím (moje nejvíce problémové potraviny), jako odpověď jsem dostala, že bohužel nemohou vyhovět mým požadavkům a mám si přinést jídlo vlastní. Po pár letech jsem pochopila, že rajčata matlají na všechno a ananas prostě musí být součástí každé mini porce ovoce. Abych řekla pravdu, na takovou situaci jsem v letadle připravena vždy, jelikož jsem již dávno zjistila, že pohlídat si stravu při létání zajišťuje spokojenější let bez následků. Ano, jídlo hraje roli v tom, jak se cítíme a pokud se vám při létání dělá špatně, je dobré se zamyslet i nad tímto aspektem. Proto mám vždy po ruce nějaké vlastní jídlo, dříve to bývaly bezlepkové, bezmléčné, ideálně bezvaječné sušenky (či bezkvasnicový chléb a sýr), teď raději sáhnu po raw tyčinkách, oříšcích či ovoci. Jen s tím ovocem se musí opatrně, podle toho, kam letíte (např. na ostrovy si ovoce vzít nemůžete, zpět už to nikomu nevadilo).

IMG_2025

Tak tedy popořadě. Pokud trpíte určitou formou potravinové nesnášenlivosti, je dobré se připravit předem. V mém případě funguje už den předem nejíst nic rizikového a ideálně zůstat jen na ovocných a zeleninových šťávách/smoothie. Samozřejmě pokud máte pouze bezlepkovou dietu, nemusíte sahat až po takových opatření, ale odlehčit střevům a posilnit imunitu může být prospěšné pro každého. Možná se to někomu bude zdát přehnané, ale já vím, že se tak mé tělo dostatečně zásobí vitamíny a minerály a je připraveno přežít zatěžkávací zkoušku. Navíc mám vyzkoušené, že i s touto přípravou konečně neznamená každý let chřipku či nějakou virózu, kterou jsem předtím pokaždé chytila.

Dnes bych se ráda podívala na letecké společnosti Emirates a Quantas a co vám mohou nabídnout. Obě společnosti vás předem nechají předem vybrat, jaký typ jídla si přejete. Nabídka mě docela zarazila. Bezlepkové, bezmléčné, veganské, nízkosacharidové, netučné či další specialitky. Problém je, že jsem nenalezla ani jednu možnost, kde by se bezlepková dieta dala zkombinovat s čímkoli jiným. Ideálně bych si vybrala vegan jídlo (protože co si budeme nalhávat, čerstvost mléčného, masa i vajec může být při histaminové intoleranci docela problém), jenže to téměř zásadně obsahuje mouku (zeleninový koláč, zahuštěná omáčka, pečivo atd.). Možnost bezlepková vegan dieta mi přijde hodně fér, když je tolik lidí, co mají zkřížené alergie na lepek a mléčné či vejce.

A tak jsem se rozhodla jako první otestovat fruit platter u Emirates, tedy ovocný talíř, kde psali, že lidé se speciálními dietami či v době půstu mohou chtít konzumovat pouze syrové ovoce, a v této nabídce je pouze syrové ovoce. Říkala jsem si, že tato volba by mohla být super pro alergiky.

Takto vypadá talíř čerstvého ovoce:))
Takto vypadá talíř pouze čerstvého ovoce podle Emirates:))

Jaké bylo mé překvapení, když tato volba znamená, že dostanete velmi malý talíř (asi dva plátky žlutého melounu, dva plátky oranžového, 4 kousky ananasu – toho tam museli dát zjevně nejvíc, kousíček vodního melounu, dvě kolečka kivi a kousíček manga). Malý předkrm v podobě pár kuliček tmavého hroznového vína by ještě splňoval požadavky, ale jako zákusek sladký lepivý moučný puding, vše završeno bulkou s margarínem? Nejsem si jistá, zda se v matrixu nestala chyba, ale jako ovocný talíř si představuji, že vám prostě donesou větší misku ovoce a ne margarín či pečivo. Jako vrchol považuji přidání setu s krekry, v setu byl sice bezlepkový roztírací sýr a čili omáčka, jen netuším, jak to zapadá do kategorie ovoce). Samozřejmě houska je pšeničná, takže si schroupáte misku ovoce, která kaloricky pokryje asi tak půlku svačiny, a můžete brečet hladem. Ještěže jsem měla připraveno pár jablek a banán v baťůžku. Při speciální dietě už nemáte nárok vlastně na nic dalšího během 6 hodinového letu.

Po tomto zklamání jsem byla ráda, že na další let s Quantas jsem měla vybranou bezlepkovou stravu. Byl to trochu risk. Jako první nám na delším letu podávali lehkou večeři, což byla spíše svačinka – mně donesli bezlepkový semínkový chléb naplněný něčím, co chutnalo jak nesolené rozmixované kuře s mrkví.

IMG_2959

Jako výhodu beru, že chléb byl bez kvasnic, ale proč si někdo myslí, že bezlepková dieta znamená něco jako bezchutná? Opravdu nechápu, proč by mělo být těžké připravit chutnou náplň bez lepku? A k tomu mi donesli – KIT KAT!! Opravdu nepochopím, že nejsou schopní přidat bezlepkovou sušenku či malou čokoládu. Kitkat dostal soused a já si tedy snědla bezlepkový mufin, který jsem měla stále z domova. V průběhu letu se pak podávali další svačinky, kdy lidem okolo nabízeli teplé plněné taštičky, krekry se sýrem a podobné drobné pochutinky. Když máte bezlepkovou dietu, nedostanete nic. Slovo dieta očividně znamená kalorické omezení!! Naštěstí i quantas v průběhu letu nabízí čerstvé ovoce, které jsem objevila náhodou cestou na záchod, a tak jsem se nacpala jablíčky.

IMG_2960

Pak se podávalo hlavní jídlo aaaaa…samozřejmě, maso muselo být popatlané rajčatovou drťkou (nehledě na to, že pokud nemáte rádi jehněčí, máte smůlu, vybrat maso si na rozdíl od ostatních nemůžete). Proč musí mít každé jídlo v sobě něco jako rajčata? Nejen, že u normální stravy si může člověk vybrat ze dvou jídel, ale kvalita i kvantita mi přijde neúměrně lepší u běžného jídla. Jako předkrm byl uzený losos na kousku zeleniny (takže pro histaminiky nic), jako zákusek trocha ovoce (konkrétně pár plátků naloupaného pomeranče a dvě hrozny, tak jsme snědla hrozno a zákusek musela odložit). Bezlepkový chlebík, který bohužel neměl popis složení, což považuji za velké mínus, a k tomu? Ano, samozřejmě, margarín!

Hlavně na to napaplat hodně rozmaškaných rajčat, ať to klouže do krku.
Hlavně na to napaplat hodně rozmačkaných rajčat, ať to klouže do krku.

Na let zpátky jsem měla předem objednanou také bezlepkovou stravu, tentokrát dlouhý let s Emirates přímo. Bohužel k tomu nemám žádné fotky, jelikož jsem byla zapasovaná mezi dva cestující a byla jsem také trochu znuděná na to dělat další fotky. Jako první jídlo nám podávali večeři, kdy mi samozřejmě nemohli přinést nic lepšího než dušenou rybu pomatlanou rajčatovou omáčkou a brambor (ano, rajčatová omáčka opět). Jako předkrm zeleninový salát, který zahrnoval plátek rajčete a plátek okurky (ostatní dostali něco více kulinářského, jako plátek masa na coleslaw jako předkrm). Co mě vážně zlobí je opět ten margarín. Proč by člověk na bezlepkové dietě měl dostat margarín, když ostatní mají máslo?? Milým překvapením byl bezlepkový chléb, který neobsahoval ani kvasnice (přesné složení uvedeno!) a bezlepkový čoko mufin s malinami bez kvasnic jako zákusek (ještě, že jsem si jej schovala na pozdější časy). Bohužel pokud máte bezlepkovou dietu a alergii na sóju, máte smůlu. Opět oproti běžnému jídlu kaloricky méně vydatné (žádné krekry, žádný sýr). Většinu letu jsem byla vzhůru a přinesli jednu svačinku – chléb s uzeným lososem (musí bezlepkáři za každou cenu v letadle dostat alespoň jednou uzeného lososa?). Paráda, zřejmě lidé s bezlepkovou stravou nepotřebují nic jiného než ryby na večeři a ještě na svačinu (a sendvič jsem s díky nechala pěkně zabalený). Naštěstí i na tomto letu bylo u letušek schované nějaké to ovoce (ani se nenamáhaly nabízet v průběhu cesty). Na snídani byla vaječná omeleta, kterou donesli jak jinak než s rajčaty a špenátem. K tomu jsem opět dostala ten mňam chlebík (i když jsem jej sypala solí, bo byl nějaký sladký) a margarín (rovnou do koše). A kdo by se chtěl hádat, že margarín jsem dostala kvůli mléku, tak toho musím zklamat- k snídani s tím přinesli jeden Yoplait jogurt a pár plátků ovoce (z toho vždy bývá alespoň jeden kousek ananas). Ještě, že jsem měla ten mufin z předchozího jídla.

Na další let jsem odvážně zvolila Raw Vegetable Meal u Emirates, což bylo jídlo s popisem, že se jedná o surovou zeleninu a nic víc. Jak asi očekáváte, těžké zklamání.

IMG_4433

Toto jídlo v případě snídaně znamená, že vám donesou malou mističku zeleniny (rozuměj plátek salátu, na tom 2 plátky rajčete, 2 plátky okurky a na tom plátek POMERANČE!), jako zákusek pár plátků ovoce (přesně plátek ananase, plátek vodního melounu, plátek oranžového melounu a dvě kuličky hroznů) a samozřejmě houstičku a k tomu margarín (prooooč tam cpou ten margarín?).

IMG_4434

Jako hlavní jídlo (oběd) vám donesou mističku s trochou nakrájené zeleniny (mrkev, která byla vážně za zenitem, jelikož už měla zkyslou chuť, žlutou a zelenou cuketu, okurku a červenou papriku, mohlo mít tak 100 g) na špalíčky a k tomu jogurtový dip (co je na dipu raw vegetable?). K tomu opět houstičku (samozřejmě lepkovou), kousek sýru (!), jako předkrm mističku zeleniny (plátek hořkého salátu, plátek okurky a plátek rajčete) a jako zákusek mističku ovoce. Když říkám mističku, myslím tím plátek ananasu, plátek melounu, plátek švestky a pláteček manga). Opět jsem si říkala, zda třeba Raw Vegetable Meal nemá znamenat talíř čerstvé zeleniny. Kaloricky jsme se dostali asi tak opět na nulu, když vynecháme houstičku a sýr. Tentokrát tam alespoň nepřidali krekry s roztíratelným sýrem a čokoládičkou, to už asi moc raw vegetable nebylo. No v tomto směru opět velké zklamání. Když nabízím jako možnost jídla raw vegetable, měla bych se podle toho zařídit, nabídnout cestujícím alespoň srovnatelnou náhradu normálního jídla. Mezi jídly už žádná svačinka ani přilepšení nebylo (zlaté evropské společnosti, která vám dají alespoň čokoládku nebo oříšky).

Tohle se můžou stát jedinou vaší spásou, jelikož jídla se s dietou nedočkáte:)
Tohle se můžou stát jedinou vaší spásou, když vás kručíčí žaludek nenechá spát:)

Nejsem si jistá, zda je letecká společnost povinna zajistit určitý příjem kalorií či množství jídla, ale ráda bych viděla, kdo menu sestavuje. Zvláště u aerolinií,které se chlubí svou exkluzivitou a nadstandardními službami. U bezlepkové diety si zřejmě myslí, že je potřeba vynechat jakékoli koření včetně soli, přidat „zdravý“ margarín a nakonec ústa místo dezertu zaplácnout trochou nezralého(!) ovoce. Také netuším, proč je bezlepkové jídlo kaloricky silně redukované oproti normálnímu jídlu a není zajištěna náhrada všech jídel. To mají být lidé za svou nemoc ještě trestaní? Možná kdyby Emirates vynaložili méně peněz na tisknutí menu pro cestující, mohli by investovat do lepšího výživového poradce. Ať se na to dívám z jakékoli strany, pokud vám záleží na vašem zdraví a chcete cestovat bez újmy, doporučuji si vzít na palubu vlastní jídlo a let nějak přežít bez teplého jídla (případně si na přestupu mezi letadly dát na letišti smoothie, které vás nejen zasytí, ale také dodá potřebné vitamíny i minerály).

3 comments

  1. Velmi zajímavý článek 🙂 Také přihodím svoji zkušenost – Jsme masožravci, i když většinou jíme raw a vegetariánsky a maso máme třeba jen jednou za měsíc, ale po letu na Kanárské ostrovy, kde nám servírovali nějaký kuřecí salát nevalné chuti a ještě horší „vůně“, jsme se rozhodli, že příště požádáme o vegetariánské jídlo. Stalo se tak letos při letu do Turecka. Cesta tam byla OK, jídlo bylo chutné a dostali jsme i sušenku. Cestou zpátky nám z nějakého důvodu přinesli dokonce veganské jídlo – také bylo dobré, ale jako zákusek jsme nedostali nic 😀 Ostatní v letadle měli dortík. A ten slavný margarín? Ano, taky nám byl vnucován, zatímco zbytek letadla měl normální máslo 😀 Myslím, že největší problém je v tom, že lidé vůbec netuší, jak se jednotlivé diety a intolerance projevují a co dotyční mohou jíst a co ne. Možná by na to leteckým společnostem, ale třeba i restauracím a jídelnám, měli udělat nějaké směrnice, přehledné tabulky. Aby se nemuselo stávat, že budou lidé hladovět nebo si nosit jídlo z domu (za to by měli vracet část peněz z letenky, protože jídlo na palubě je přece v ceně, ne?).

  2. Myslím si, že se ani nedá očekávat nějaký gurmánský zážitek v ekonomické třídě. Létáme s Emirates a vždy si beru i vlastní jídlo, z toho jejich bychom nepřežili 🙂 Jinak je výhodné objednat si „jiné jídlo“, protože ho vždy donesou dřív než klasiku.

    1. To je fakt, člověk nemůže čekat žádné kulinářské umění, ale čekala bych, že dodrží aspoň popis na svých stránkách:)) Mě naopak to dřívější servírování moc nevyhovovalo, protože člověk jí sám (a všichni na něj koukají, co to dostal) a pak naopak zase kouká, jak jí všichni okolo:) Navíc jsem pak musela extra dlouho čekat na pití (ono těch 100 ml vody na podnose je jako nic).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.