Teď už prostě stoprocentně víte, jak jsou luštěniny super:)) Obsahují spoustu pozitivních látek. V minulém receptu jste se dozvěděli, že biogenní aminy se kráně vyvaří do vody a my si pak můžeme užít spoustu vlákninu, vitamínů i minerálů bez obav o naše symptomy. Jenže…… psychika je opravu mocný čaroděj a často dělá s naším tělem paseku. Ve studiích, kde lidé vůbec nedostávali fazole a sloužili pouze jako kontrolní skupina, stejně 3-11% lidí popisovalo nadýmání. Jakmile se v hlavě totiž spustí určitý signál/určitá kaskáda dějů, výsledek se prostě dostaví. A tak pokud chcete na někom fazole otestovat, je dobré je předložit třeba va formě, kde vůbec nezjistí, že jí fazole.
Fazole jsou tak super, že je lze krásně využít také na sladko. Když je rozmixujete, dostanete hladkou hmotu, která slouží jako základ pro různé koláče. A jak tak přidávám různé kakaové brownies a karobové brownies, je mi jasné, že spousta lidí si prostě na kakau ani karobu kvůli alergii nebo extra stimulaci vůbec nepochutnají. Tak zkuste udělat blondies, které jsou prostě světlou sestřičkou od brownies. Čokoládové kousky můžete použít třeba z bezlaktózové čokolády nebo nahradit kousky ořechů, ovoce, „kukuřičných“ ořechů, kaštanovými vločkami. Samozřejmě i skořici můžete nahradit mletým kardamonem či muškátovým oříškem, co kdo prostě toleruje. A když přidáte trošku kokosu, chuťově ani výživově nic nezkazíte. A nakonec dostanete koláč, který je nejen přirozeně bez obilnin, ale také bez mléka a bez vajec! Samozřejmě pokud toto bude směr, jak testovat luštěniny na histaminikovi, musíte si být jistí, že nereaguje na žádnou za dalších zvolených surovin. Já vím, je to boj, ale vyplatí se to!!
Fazolové blondies s kešu
(bez cereálií, bez lepku, bez mléčné bílkoviny, bez laktózy, bez vajec, bez sóji)
- 1 a 1/2 hrnku uvařených fazolí černé oko (240 g, cca 100 g v suchém stavu)
- 1/2 hrnku jablečného pyré (140 g)
- 2 vrchovaté lžíce kešu másla (40 g)
- 1/4 hrnku panely (40 g)
- 1 a 1/2 lžičky prášku na pečení
- špetka soli
- 1/2 hrnku mletého lněného semínka (40 g)
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 50 g hořké čokolády, 50 g kešu ořechů
Troubu rozehřejeme na 180°C. Formu 21×21 cm vyložíme papírem na pečení.
Uvařené fazole společně s jablečným pyré a kešu máslem rozmixujeme na jemnou pastu. Vmícháme panelu, lněné semínko, prášek na pečení, skořici a špetku soli. Čokoládu a kešu ořechy nasekáme na menší kousky a vmícháme do vzniklé hmoty. Rozetřeme na pečící papír a pečeme 30 minut. Dobrou chuť.
Kašulko, prosím, čím lze nahradit kešu máslo? 🙂
Jakýmkoli jiným oříškovým máslem, jako je třeba mandlové či v případě tolerance klidně i arašídové. A když nebude po ruce ani to, prostě bych přidala nějaký tuk jako je kokosové máslo nebo ghí.
Čím jsou ty kousky ozdobené prosím?
Troška kešu másla (nebo třeba mandlového) a plátek kaki.
Děkuji!
Naprosto luxusní záležitost. Dlouho jsem nejedla lepší zákusek 🙂
Hm… proč nemohu ochutnat? 😀
Nedávno jsme si zrovna říkali, že by konečně měla doba pokročit natolik, abychom mohli olizovat časopisy a webové stránky a ihned tak ochutnávali výtvory, které se nám líbí..prostě zabudovat chuťovou složku:))