Silný antioxidant goji a recept na „Ovocné rolky s goji, oříšky a marcipánem“

Posted by

Ano ano, opět na vás vyrukuji s něčím cizorodým. I v našich podmínkách už se delší dobu potulují malé červené sušené plody s cizokrajným názvem goji. Pokud neznáte goji, nebo-li kustovnici čínskou, pak zbystřete. Já si ji ráda přidávám tam, kde jiní přidávají rozinky, a nejen to. Tohle ovoce toho totiž spoustu umí.

Jako goji se označují plody Lycium barbarum a Lycium chinenseTradiční čínská medicína využívá plody i kůru (je zmiňované i využití pro listy) již více jak 2 000 let. Bobule jsou využívány pro přípravu džusů, čaje či vína, a také k přímé konzumaci jako syrové i sušené. Doporučená denní dávka sušených plodů je někde mezi 5-12 g (v tomto případě platí méně je někdy více, jelikož nad určitou dávku může vyvolat zvracení a nevolnost). Čínská medicína využívá goji pro posílení jin v játrech, ledvinách a plicích. Ordinuje se při rozostřeném vidění, problémy se zrakem, neplodnosti, bolesti břicha, suchém kašli, únavě a bolesti hlavy. Lidové léčitelství goji využívá pro podporu dlouhověkosti a proti předčasnému šedivění vlasů.

gojidovecomprare

Goji snižuje cholesterol i chrání sdrce

Obsahuje polysacharidy, karotenoidy (především zeaxanthin) a další účinné flavonoidy (myricetin, quercetin, kampferol). Z vitamínů zde nalezneme hlavně riboflavin, thiamin a vitamín C (42 mg/100 g, což je srovnatelné s čerstvým citrónem). Od goji můžeme čekat např. antioxidační a imunomodulační vlastnosti (u nemocí jako je ateroskleróza, poruchy vidění spojené s věkem, neurodegenerace či cukrovka). Nejvyšší antioxidační působení je přisuzováno právě polysacharidům (tyto sacharidy dokáží například zabránit chemicky vyvolané hemolýze červených krvinek). Polysacharidy také zabraňují oxidaci LDL cholesterolu in vitro. Mimo to dokáží regulovat přímo hladinu cholesterolu a upravovat poměr HDL (a snižovat markery oxidačního stresu). Ústní podávání polysacharidů chrání také diabetiky (zlepšuje citlivost k inzulinu). Stejně tak dokáže u stejného modelu diabetických myší ochránit před poškozením DNA. Jednou z látek, o které jsem se zmiňovala už u předchozích potravin, je betain, který dokáže chránit proti oxidačnímu stresu (muže asi zaujme schopnost goji chránit varlata proti oxidačnímu poškození vyvolané oxidačním podnětem). goji2

Proti rakovině

Antioxidační vlastnosti vždy vzbuzují otázku, zda je daná látka/potravina použitelná také v prevenci rakovinového bujení. Několik studií ukázalo, že látky z goji mají také přímo imunomodulační vlastnosti. Glykopeptid z goji podporuje přímo proliferaci lymfocytů ve slezině. Podporu imunitního systému potvrdila i další studie, kde bylo ukázány také protirakovinné vlastnosti. Mimo to podporuje také dozrávání dendritických buněk (další buňky imunitního systému), což vede ke zlepšení imunologické odpovědi. Podávání goji dokáže zabránit růstu rakoviny jater, sarkomů,  prostaty, či prsu.

Chrání buňky, zrak a zlepšuje zažívání

Zdá se, že goji by také mohla být využívána pro ochranu buněk, jelikož dokáže modelovat expresi genů programujících buněčnou smrt. Mezi takové buňky patří například ty z nervové soustavy – goji vykazuje neuroprotektivní působení. K tomu chrání goji také vaše játra. Podávání vodného roztoku vykazovalo protizánětlivé působení při vyvolaném otoku packy (carragenanem!), což by mohlo poukazovat i na efekt proti uvolňování histaminu. Goji také dokáže chránit zrak (pravděpodobně nejen u starších pacientů). Pacienti dostávali goji po 90 dní a za tu dobu vědci našli větší koncentraci antioxidantů a zeaxanthinu v krvi, což chránilo starší pacienty proti poškození makuly. Když podávali šťávu z goji bobulek myším, které následně ozařovali, u léčených myší byl významně zmenšen zánětlivý otok v místě spálení. Závěrem bylo, že tento džus by mohl u velmi citlivých lidí přispívat k ochraně před sluncem. Ochranný efekt byl zjištěn i u zdravých lidí, kde po podávání extraktu zjistili navýšení antioxidační kapacity, takže tito lidé byli lépe chráněni před následky oxidačního stresu. Co se týče dalších klinických studií přímo u lidí, goji u starších pacientů dokáže redukovat nevolnost, únavu, bolesti na hrudi, problémy se spánkem či anorexii (50 mg 2x denně po dobu 2 měsíců). Podávání goji džusu mladým dobrovolníkům po dobu 14 dní zase goji přispělo ke zlepšení zažívacích funkcí a celkové pocitu lepšího zdraví.

Goji a histamin?

Když testovali šťávu z L. barbarum u zdravých mužů, měřili po jeho užití celou řádku markerů včetně histaminu, žádnou změnu po jedné dávce v hladině histaminu nenaměřili a tedy z pohledu degranulace žírných buněk je goji bezpečné. Naopak goji obsahuje quercetin a další flavonoly, které jsou quercetin při stabilizaci žírných buněk. Samozřejmě tak jako každá potravina, i goji může vyvolávat alergie. Pokud jste alergičtí na rajčata, tabák, některé pyly, směs ořechů, pak byste goji měli zavádět velmi opatrně, jelikož může dojít ke zkřížené reakci. A platí stejné pravidlo jako pro všechny sušené plody – žádné konzervanty, co největší kvalita, žádné plísně, ideálně namáčet a zbavit nečistot.

IMG_9248

Ovocné rolky s góji, oříšky a marcipánem

Rolky

 • jakékoli oblíbené ovoce, já jsem zkoušela švestky a banán (cca 2-3 banány, 200 g švestek)
 • lžička citrónu

Náplň (jsem dělala od oka, takže jen tak orientačně)

 • cca 50 g předem namočených kešu
 • 60 g předem namočených mandlí
 • 4 sušené datle
 • 2 sušené fíky
 • 1-2 lžíce goji
 • 2 sušené květy ibišku
 • 2 lžíce nepraženého kakaového prášku
 • 1 lžička lískooříškového oleje
 • 1 lžička agave sirupu

Marcipán (volitelné, rolky jsou dobré i bez něj)

 • potřebujeme marcipán, zda si jej doma připravíte nebo koupíte, nechám svobodně na vás:)
 • pro hnědý marcipán trochu kakaa nebo karobu

Nejdříve si připravíme rolky a to klasickou přípravou na sušené ovocné placky (topení, sušení sluníčka, sušička nebo třeba trouba do 42°C). Po sejmutí papíru na pečení srolujeme po užší straně do trubičky, konce pevně přimáčkneme. Trubičky si rozkrojíme na cca 10-15 cm, aby se vám dobře plnili. Pevně srolované necháme na plechu na sluníčku nebo na topení.IMG_9217

Z předem namočených ořechů a zbylých ingrediencí si v sekáčku vytvoříme lepkavou pevnou hmotu, kterou plníme trubičky.IMG_9227 Doporučuji opravdu natlačit, aby nezůstalo uprostřed volné místo. Dáme odležet do lednice.

IMG_9240
Do marcipánu můžete přidat trochu karobu či kakaa pro dosažení rozdílných barev.

Marcipán si vyválíme na tenkou vrstvu (přes potravinovou fólii) a trubičku v marcipánu obalíme (pevně). Poté nakrájíme vroubkovaným nožem na malé roládky. Uchovávejte v lednici, případně můžete zamrazit na pozdější období. Dobrou chuť.IMG_9245

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.