Bojujeme proti nemoci se „zakouřeným dýňovým karí s fazolí černé oko“ (a proč vařené fazole neobsahují histamin)

Posted by

Na „hokkaidó“ období jsem se prostě těšila. Ta chuť, ať už je to polévka, pečené pyré či dýňový koláč, je prostě nezaměnitelná. A tak má aspoň člověk důvod těšit se malinko na ten podzim, kdy se dýně vyvalí na trhy a svádí nás k boji v kuchyni.IMG_2401

Pokud nejste příznivcem dýně, zkuste hokkaidó. Chuťově je úplně jiná než naše „klasická“. Každopádně dýně je takový malý superlék, přestože o tom mnoho lidí neví. Působí proti oxidačnímu stresu, zánětu, rakovině a také silně antimikrobiálně. Když k ní přidáte trochu antimikrobiálního a protizánětlivého kokosového oleje, krapet toho přírodního antibiotika alias česneku, protivirového zázvoru a protizánětlivého koriandru, máte skvělého podzimního bojovníka, který vám pomůže zničit nejednu rýmičku. K tomu pěkně nutričně bohatou fazoli černé oko, která je ke všemu bohatá na rozpustnou vlákninu, za což vám vaše tepny později poděkují! Pak už jen krapýtek protizánětlivého sezamu v lehké tahini pastě a všichni se mohou olizovat. A nám nezbývá, než poděkovat Zajícům, co super si to na nás tento měsíc vymyslel:)kolaz 2

Jo a žádné zahušťování, žádné mléko, máslo ani nic podobného. I vejce tentokrát necháme pěkně v lednici. A taky ty oříšky nebudeme rozbalovat. Prostě pěkně pozvolna, ať to máme i pro alergiky.

Kdo by si pomyslel, že je těch fazolí nějak moc, tak prr…. co více si přát než koktejl výživných látek? Včera jsem vám popsala, že fazole patří také mezi významný zdroj třeba hořčíku a železa, proto bych je hned tak nezavrhovala. No, jako bych vás slyšela: „Ale oni v tom seznamu potravin s histaminem psali, že se luštěniny nemají jíst“…Ano, podle některých studií obsahují luštěniny určité množství biogenních aminů (pokud pořád myslíte, že je důležitý jen histamin, čtěte zde), přičemž hladina kolísá dle druhu a hlavně dle délky skladování. Ale také bylo prokázáno, že vařením přechází biogenní aminy do vody, ve které se fazole vařily, a vzorky luštěnin zůstaly BEZ detekovatelného histaminu a dalších biogenních aminů (teplem se tedy neničí, ale odplaví se). Proto vám také radím, abyste vodu na luštěniny měnili už v průběhu namáčení, při samotném vaření, případně po uvaření vodu slili a luštěniny dobře propláchli (a teprve pak přesunuli do čisté vody, pokud si přejete dělat polévku). U mě tento postup zaručeně funguje a pořád získám nutričně kvalitní potravinu! Každopádně stejná studie potvrdila, že klíčené luštěniny nejsou pro histaminiky vhodné.

Zakouřené dýňové karí s fazolí černé oko

(bez lepku, bez mléčné bílkoviny, bez vajec, bez ořechů, bez sóji, nízkohistaminové)

  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 1 pór
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžičky kari koření bez soli (Madras)
  • 2 lžičky himalájské soli
  • 2 lžičky koření uzené paprika
  • 1 střední hokkaido dýně (cca 800 g dužniny)
  • 150 g fazole černé oko (cca 320 g uvařené fazole)
  • 3/4 litru vody
  • 1 cm čerstvého zázvoru
  • 1 hrst čerstvého koriandru
  • 2 lžíce tahini

Fazoli si předem uvaříme do měkka podle návodu.

Čěsnek i pór očistíme a nakrájíme na drobno. Dýni oloupeme a dužninu nakrájíme na menší kousky. V hlubší pánvi/hrnci na oleji opečeme 2 minuty česnek, přidáme pór a smažíme dalších 5 minut. Přidáme suché koření, promícháme a přidáme dýni. Zalijeme vodou a dusíme na mírném plameni 35 minut. Po 35 minutách by měla dýně změknout a při míchání se jí část rozpadne na pyré, které zahustí vodu (v případě, že by se směs nezahustila, necháme ještě trochu vyvařit). Vmícháme nastrouhaný zázvor, tahini, fazoli, povaříme dalších 5 minut, odstavíme a vmícháme nasekaný koriandr. Podáváme ideálně s rýží nebo indickými plackami. Dobrou chuť.kolaz 1

20 comments

  1. Dobrý den, asi hloupá otázka, ale v který moment přidáváte sůl? Vím, prý by se luštěniny neměly na začátku solit (přidává to na době změknutí), solíte až po poslední slití vody (dostane se tak sůl dovnitř-chuťově?) anebo někde v polovině vaření (po 30min např.) Moc děkuji za tip! 🙂

    1. Dobry den, vzdy solim jidlo az na zaver. Lusteniny neni nutne v tomto pripade solit zvlast, clovek je konzumuje v karicku jako soucast a tedy staci osolit konecny produkt. Stejne tak v polevce atd nejsou fazole konzumovany samotne, ale jako soucast jidla a staci dosolit az na zaver.

  2. jeste jsem chtela poprosit kdyz macite ty fazole, staci rano namocit a vecer když dorazím z prace poradne proplachnout, uvarit do mekka a cele opláchnout peclive a teprve dat do toho kari ano?
    Ve vsedni den to jinak nezvladnu nez takhle 😦
    tak to asi je problém ze

    1. To by mělo stačit, prostě to musíte vyzkoušet, důvod pro měnění vody vlastně takový není. Je dobré na začátek třeba 2x tu vodu vyměnit, tedy promýt, vyměnit, aby prostě jste je máčela v čisté vodě bez prachu atd, večer zas před vařením pořádně promyjte a uvařte. Tam je nejdůležitější (z pohledu histaminu) slít pryč tu vodu po uvaření a propláchnout je po uvaření.

    1. Fazole vařit předem prostě do změknutí, záleží na druhu fazole, výrobci, stáří fazolí, použité metodě (tlakový hrnec sníží vaření třeba na 20-30 minut) atd.

  3. Já teda sežeru všechno, protože můžu, ale na tomto receptu (Díky, díky, Zajíci v krabici) jsem si fakt pošmákla. Dokonce i můj masožravý muž si pochutnal, ani nereklamoval absenci masa, Děkuji!

  4. olala, dufam ze ma s tym priatel neposle niekam, lebo pecenu dynu jest nechcel (pry to vypada ako dusena mrkev), ale ja to proste MUSIM urobit 🙂 este uvazujem ze by som pridala cizrnu, na tu mam strasnu slabost 🙂 a ked uz prisli fazolky a korenie v zajacovi, nie je co riesit!

  5. to plati vseobecne pri vsetkych strukovinach, ze ked sa zleje z nich voda po uvareni, tak uz su z hladiska HIT neskodne?

    1. V této práci testovali bob obecný, cizrnu a také lupin, takže docela široké spektrum, což by mohlo poukazovat na to,že to bude fungovat u všech luštěnin. V této publikaci nejdříve vše dobře umyli, namáčeli 12 hodin v kohoutkové vodě a poté vařili v nové vodě 60 minut, dokud nebyly luštěniny měkké. Pak odebírali vzorky.
      Např. stejné výsledky měli i pivovarníci se sladem, když vařili slad s vodou, tak biogenní aminy přešly právě do té vody.

      1. vdaka, tak musim skusit, namacala som vzdy a zliala tu vodu pred varenim a skusim teda aj po uvareni zase zliat, od zistenia HIT som zatial strukoviny netestovala (okrem zelenych struckov a zeleneho hrasku, tie jem bez problemov) ale uz dlhsie mam chut na taku fazulovu alebo sosovicovu polievku, musim vyskusat…

        1. Zkuste si na začátek uvařit opravdu malinko. Nekombinovat s dalšími rizikovými surovinami, ani nepřekombinovat (třeba přidat lžíci dvě do salátu, polívky atd, určitě bych se nevrhala do plné dávky hned, pokud jste je dlouho neměla, tedy nejdříve bych zkusila samotné a pak až celou polévku, kde se přidává i koření atd). Já osobně vodu měním i při namáčení, někdy i při vaření, při vaření nepřidávat koření a hlavně vodu neokyselovat. Na začátek zkusit opravdu čerstvé, neodkládat do lednici, nejíst po více jak dvou dnech. Přeji hodně štěstí, luštěniny jsou velmi kvalitním zdrojem nutričních látek, tak snad se s nimi zase spřátelíte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.