Tak abychom si někteří spravili chuť po tom festivalu, je potřeba udělat si něco pořádného doma. Jenomže tentokrát to uděláme hezky po našem…. protizánětlivě! Ano ano, i tak se dají dělat burgery, a vlastně vám jednou ani nebude vadit, že neobsahují žádné maso. Jsou krásně červené, voní jako uzené maso, jsou měkoučké a dodají vám spoustu živin!
O červené řepě a jejích protirakoviných a krvečistících účincích již byla popsaná nejedna webová stránka. Já osobně tak trochu bojuji se syrovou řepou kvůli její schopnosti podporovat vyplavování žlučových kyselin a snižovat tlak, ale vařená mi dělá dobře na těle i na duši. A pořád v ní máte spoustu super nutričních látek. Když přidáme trochu tahini, které je vyrobeno z protizánětlivého sezamu, špetku sušené papriky s uzenou vůní (koupíte třeba v obchůdku s maďarskými potravinami), protizánětlivou čirokovou mouku, hned dostane burger jiné rozměry. A do toho všeho přidáme fazoli černé oko, abychom měli také dost bílkovin. Hurá, je hotovo:))
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o fazoli černé oko (Vigna unguiculata), tak šup vyzkoušet. Je to skvělý zdroj nutričních látek. Jeden hrnek uvařené fazole obsahuje 20% denní dávky hořčíku, mědi a železa, 40% manganu a spoustu vitamínu K a antioxidačního vitamínu A. Obsahuje také zinek, který je důležitý nejen pro správné fungování imunitního systému, ale také pro tvorbu proteinů a buněčný metabolismus. Jeden hrnek vám také pokryje téměř 90% denní dávky folátu (takže raději vyhoďte umělé tabletky a šup na fazole). Samozřejmě jsou tyto fazole bohaté také na vlákninu, která je prevencí nejen zánětlivých onemocnění střev, ale třeba také cukrovky 2. typu či zvýšeného cholesterolu. A co více, už jsme si psali o tom, jak jsou fazole dobré v boji proti rakovině i zánětu.
Pokud je vaším hlavním strachem nadýmání, tak jsou tyto fazole ideální pro první experimenty. V Nutritional Journal se objevily výsledky studie, kde lidé dostávali určitou dobu denně fazole a pak srovnávali vliv na plynatost. Zatímco ve skupině, která dostávala pinto fazole, popsalo zvýšení plynatosti necelých 50%, ve skupině s fazolí černé oko si na tento jev stěžovalo jen 19% lidí. Vzhledem k tomu, že kontrolní skupina, která vůbec fazole nedostávala, popisovala nárůst mezi až 3- 11% plynatosti během studie, nejsou fazole černé oko příliš velké riziko (k čemuž se odborník vyjádřil, že člověk už jen s pocitem, že ho něco nafoukne, může zažívat dané symptomy, přestože danou látku nedostal, že je to prostě vše jen v hlavě).
A kdybyste stále neměli své oblíbené bulky na burger, velmi vřele doporučuji mandlovo-lněné housky z blogu Veselé borůvky.
Řepné burgery s fazolí a uzenou paprikou
- 600 g červené řepy (500 g oloupané)
- 100 g fazole černé oko (240 g uvařené)
- 2 lžíce tahini
- 3 lžičky koření uzená paprika
- 1 a 1/2 lžičky himalájské soli
- 3 lžíce hladké mouky (čiroková od Adveni)
Tahini dresing
- 1 lžička tahini
- 3 lžičky zakysané smetany
- špetka soli a pepře
Červenou řepu oloupeme a v kuse ji podusíme do měkka (cca 45 minut), poté ji nastrouháme. Fazole mezitím uvaříme. Uvařené fazole rozmixujeme s tahini a vmícháme řepu. Přidáme koření, vejce a mouku a vypracujeme v pevnou, lehce mazlavou hmotu. Burgery můžeme buď osmažit na pánvi nebo dát zapéct do trouby (180°C, 35 minut). Ingredience na dresing smícháme. Podáváme třeba s brambory, v bulce nebo se salátem. Dobrou chuť.
Zajímavé chutě, to určitě vyzkouším.
Bez uzené papriky tedy…. ta letěla do koše. Dělala jsem z ní polévku z červené čočky, pokazila chuť. Manželovi chutnala, pro mě jsem vařila znovu. Červená čočka skvěle zažene chuť na sladké.
Zajímavé chutě, to určitě vyzkouším.
Bez uzené papriky tedy…. ta letěla do koše. Dělala jsem z ní polévku z červené čočky, pokazila chuť.