Hruškou proti zánětu i cukrovce a recept na Nacpané hrušky

Posted by

Nějak si nejsem jistá, kam se nám to léto ztratilo. Prostě udeřil podzim, ať už mluvíme o teplotě venku nebo celé upršené náladě. Možná je to proto, aby se školáčkům nechtělo pobíhat venku a aby uvítali střechu nad hlavou, byť je vykoupena učením. Na druhou stranu, podzim je spojen s jablíčky a hruškami a skořicí a mákem a…vlastně čímkoli:) A tak jsem se rozhodla využít hrušky pro jeden živý dezert.

IMG_9720

Kdo by to ještě nevěděl, mák je plný vápníku a dalších minerálů. Osobně doporučuji čerstvě pomletý, abyste se vyhnuli možné oxidaci, kontaminaci a přiměsím, které by udržely pomletý mák nezkažený. Krom toho působí také antioxidačně, protizánětlivě, obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály a zmírňuje nervové podráždění. Vlašské ořechy (nezapomeňte použít předem namočené a usušené) jsou známy pro svůj obsah minerálních látek a zdravých tuků. Medjool datle a banán vám zajistí nejen přísun vlákniny, ale také přirozeně osladí celý dezert bez nutnosti používat cukr.

Hrušky krom extra dávky vlákniny, která je důležitá pro správné zažívání, obsahují měď (funkce DAO a dalších enzymů), vitamín C (přírodní antihistaminikum) a vitamín K. Díky obsahu flavonoidů pomáhají např. zlepšovat citlivost k inzulinu (jedná se tedy o ovoce vhodné i pro diabetiky). Jejich obsahu fytonutrientů je veli široký a obsahují celou řádku látek, které působí proti zánětu a oxidačnímu stresu.

A co se týče histaminu, asi si už domyslíte, že najít zdroj, který by věrohodně potvrdil obsah histaminu ve hrušce, se nepodařilo. Jedna z tabulek tvrdí, že je v hrušce více jiných biogenních aminů, ale ani tam jsem nedohledala zdroj.  Pozor by si však měli dát alergici na břízu kvůli zkříženým reakcím ( v takovém případě hrušku pouze vařenou).

IMG_9716

Poznámka: Pokud máte dobré trávení, kombinaci ořechů a ovoce byste mohli zvládnout. Pro některé lidi je však kombinace ořechů s ovocem těžká. Řiďte se vždy podle vlastní zkušenosti a vlastního trávení. 

Nacpané hrušky

  • 2 zralé hrušky
  • 2 Medjool datle
  • 1 lžíce mletého máku
  • 1 lžíce drcených vlašských ořechů
  • 1/4 banánu
  • pokud tolerujete: lžička čerstvé citrónové šťávy

Hrušky jsem oloupala, rozpůlila a opatrně jsem vybrala jádřinec. Pak jsem pomocí nástroje, který je původně určen na tvoření melounových kuliček, vybrala trochu vnitřku, aby se hrušky daly plnit. Vnitřek nevyhazujte, budete jej potřebovat.

V sekáčku posekejte datle a přidejte ořechy a namletý mák. Zmixujte. Přidejte vnitřky hrušek, 1/4 banánu a citrónovou šťávu a opět pomixujte. Vznikne vám spojitá hmota. Tu pak rovnoměrně rozdělte mezi hrušky. Můžete ozdobit ovocem nebo třeba posypat skořicí, pokud ji tolerujete. Dobrou chuť.

IMG_9715

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.