A ještě jednou v rámci oslav, slibuji, že už pak přestanu zlobit a ubude dortíků:)) Tento je takový klasický, žádný převratný vynález, ale prosté využití tvarohu od farmářů. Občas si tělo ještě žádá trochu více bílkovin a tak proložím luštěniny pořádnou dávkou kvalitního tvarohu.
Dort se moc neliší od těch, kde se do korpusu používají drcené sušenky a máslo. Jenže když si člověk projde složení bezlepkových sušenek, které jsou u nás k dostání, přejde ho na podobné korpusy tak trochu chuť. No žádná sláva. A tak si říkám, že bych vám měla připomenout, že bezlepková dieta se nerovná automaticky zdravá dieta, zvláště pokud sáhnete po klasické obchodové stravě plné náhražek, které se jen jako potraviny tváří. Ve skutečnosti nejsou mnohdy o moc více nutriční než levné náhražky s pšeničnou moukou. Až je mi celiaků trochu líto (zvláště, pokud jim nikdo nevysvětlí, že jejich choroba je spojena se zánětem a je nutno dodat tělu všechny potřebné živiny, která za léta nediagnostikované nemoci postrádali, a že je potřeba tedy koukat na nutriční obsah výrobků). Někomu na začátek možná vyhovuje, že po všem tom škrobu, nekvalitním tuku a bílém cukru trochu přibere, ale jsou taková kila navíc opravdu cestou ke zdraví?
Není tedy nic jednoduššího než si takový korpus prostě udělat doma sám. Když smícháte protizánětlivou amaranthovou mouku a kvalitní protizánětlivé kakao, můžete dort výrazně nutričně obohatit. Pekanové ořechy jsou bohaté na antioxidanty (kyselina elagová, vitamín E, beta-karoten, zeaxanthin či lutein), vykazují protirakovinné účinky a obsahují vitamíny skupiny B a vitamín E (potěší vaši pokožku) a také některé minerály (zinek, selen, železo, vápník..). Pokud jste na ořechy alergičtí, není nic jednoduššího než zvolit ovocný přeliv, třeba z mraženého ovoce, které lehce svaříte s trochou kvalitního sladidla. Nebo prostě posypte protizánětlivým kokosem a máte vystaráno. Je tolik možností (a tak málo dortu)!
Mimochodem v receptu využívám kůru z citrusů. Mnozí z vás se zaleknou, že se jedná o histaminovou potravinu, ale to vůbec není pravda. Citrusy jako takové histamin neobsahují, spíše se často zmiňují jako liberátory a hlavně nesmíme zapomínat na častou alergii právě na citrusové plody. ALE! Kůra z citrusů (a tím samozřejmě myslím nestříkané plody!) obsahuje látky, které naopak působí PROTI uvolňování histaminu z vlastních žírných buněk, má tedy protialergický efekt. Jako bonus musím dodat, že působí také protizánětlivě a antioxidačně (studie zde). Což trochu poukazuje na fakt, že jednotlivé části rostlin mohou mít jiné účinky na naše tělo. Já čas od času odtoleruji trochu čerstvé šťávy, pár lžic při pečení nebo kousek pomela/grepu, ale s celými plody mám problém, proto mám pocit, že mi spíše vadí ta bílá blanka.
Tvarohový dort na brownie podkladu s karamelizovanými pekanovými ořechy
Korpus
- 60 g máslo (nebo jiný tuk, ideálně kakaové máslo či kokosový olej)
- 30 g prášek z nepraženého kakaa
- 4 lžíce datlového sirupu (agave, případně med)
- 60 g amaranthové mouky
- 1/4 lžičky prášku do pečiva
- 2 vejce
Náplň
- 750 g tvarohu (vaničky od farmářů)
- 1/2 hrnku agáve sirupu
- kůra z 1 bio limetky
- 1/2 lžičky madagaskarské vanilky (nebo vanilkového extraktu)
- 4 vejce
Přeliv
- 100 g pekanových ořechů
- cca 2-3 lžíce medu nebo agáve sirupu
- špetka soli
- 3-4 lžíce vody
- volitelné – špetka skořice
Přeliv na korpus si můžeme připravit předem. Pekanové ořechy omyjeme a namočíme na min. 8 hodin do vody. Poté slijeme a necháme vysušit. Vzhledem k tomu, že budeme péct při vysoké teplotě, můžeme klidně narychlo vysušit v troubě ( při cca 100°C, aby se ořechy nespálily). Poté troubu rozehřejeme na 220° a v nepřilnavém nádobě smícháme med s vodou a případně skořicí (přidáme špetku soli, zvýrazní sladkou chuť). Vmícháme ořechy a v troubě pečeme cca 15 minut. Šťáva by se měla zahustit. Necháme vychladnout a do podávání uchováváme v lednici (vydrží několik dní).
Pro samotný dort předehřejeme troubu na 200 °C. Připravíme si dortovou formu o průměru 22 cm (já jsem spodek vyložila papírem na pečení a stěny potřela máslem). Rozpustíme si ve vodní lázni máslo a vmícháme kakaový prášek. Po rozpuštění vmícháme datlový sirup a na pár minut odstavíme. V míse smícháme amaranthovou mouku s práškem na pečení, přidáme vejce a lehce vychladlou (stále tekutou) čokoládovou hmotu a vymícháme v těsto. To vlijeme a rozetřeme do připravené formy.
Rozšleháme (rozmixujeme) tvaroh s agáve sirupem, kůrou z limetky (cca 1 lžička) a vanilkovým práškem. V tuto chvíli doporučuji ochutnat, zda připadá tvaroh dost sladký (nezapomeňte, že budete přidávat pekanové ořechy v medu, takže nemusí být úplně nejsladší). Pak vmixujte vejce a hmotu nalijte na čokoládové těsto do připravené formy. Dejte péct do trouby na 10 minut, poté stáhněte teplotu na cca 140-150°C (horkovzduch ještě méně) a pečte dalších 40 minut. Povrch by se měl zatáhnout a na pohmat bude hmota pevná, ale ne vysušená. Vypněte troubu a s pootevřenými dvířky nechte hodinu chladnout v troubě (aby se nesrazil a nespadl), poté nechte ještě hodinku vychladnout. Uchovávejte v lednici do podávání. Před podáváním doporučuji vytáhnout pekanové ořechy a nechat povolit při pokojové teplotě, před podáváním každý kousek dortu dozdobte lžičkou až dvěma karamelové směsi. Dobrou chuť.
Takže, kdy můžu přijít na dezert? 😀 Vypadá nádherně!!
Hezký den, skills-of-art.blogspot.com
Nádhera!!