Slavíme 2 roky!!!!! Nepečený čokoládový dort (bez ořechů, bez lepku, bez mléka i bez vajec)

Posted by

Před pár dny jsem si všimla, že mi z bankovního účtu ubylo něco peněz. A tak jsem koumala, kde jsem co mohla objednávat. A pak mi to došlo. Než jsem se stačila nadát, zaplatila jsem za doménu pro blog na další rok. Ano ano, událo se jedno malé výročí. Můj malý počin oslavil 2 krásné roky svého života. A tak když už jsem jej zaplatila, tak jsem se vlastně upsala k tomu, že tady další rok budu zase pro vás. Snad aspoň některé z vás potěším!

Když nad tím tak přemýšlím, stát se bloggerem vůbec nebyl můj nápad. Být bloggerem v ČR není totiž vůbec jednoduché, vše si platíte sami, vše si sami obhospodařujete, sami se musíte vyrovnat s úspěchy i neúspěchy (a bohužel podpora blogů je v ČR dost mizerná, pokud nejste větší počin, nezabýváte se politikou, nekritizujete, nemáte známé ve firmách či neumístíte reklamu na hlavní stránce). Myslím, že je to trochu škoda, protože spousta lidí má co říci.kolaz 3

Když jsem před více jak dvěma lety přestala konečně držet nízkohistaminovou dietu, která k ničemu nevedla, a rozhodla se vyléčit, líčila jsem s nadšením nově získané informace všem, kdo byl ochoten chvíli poslouchat. A pak přišel onen nápad: proč si nezaložíš blog a vše, co zjistíš, nepředáváš lidem dál? Vždyť lidí s HIT i intolerancí lepku přibývá a sami neví, kde začít. A tak jsem blog založila. A psala a psala…o své cestě za lepším zdravím, o potravinách jako léku, o svých zážitcích z cest, životě v USA, food kultuře v Praze…prostě o všem, co mě baví, co zjistím, co vařím či co peču. A také o tom, že léčba není jen o jídle a lécích, ale také o tom, co máme uloženo v hlavě!kolaz 2

Mimochodem, první článek, který nakonec zůstal na tomto blogu (před jeho rozdělením) se nazýval Postelové (ne)radovánky. Článek se zabýval tím, jak jsem strávila dětství neustále nemocná, aniž by mi někdo mohl pomoci. A jak jsem byla šťastná, když mi byla konečně dána diagnóza týkající se poruchy imunitního systému. V tu dobu jsem byla i já přesvědčená, že tato diagnóza a léčba jsou doživotní. O to více mě těší, když teď mohu říci, že díky vysokonutriční protizánětlivé stravě jsem více jak rok bez injekcí, bez léčby a bez běžných nemocí (chorob)! Tfuj tfuj, snad to co nejdéle vydrží!

Za poslední dva roky jsem také odpověděla na spoustu emailů. Četla jsem velmi smutné příběhy a „poznala“ spoustu odvážných lidí. Někteří se rozhodli vyléčit a bojovat za své zdraví, užít si život. Někteří si chtěli třeba jen popovídat, někteří chtěli podpořit, někdo se potřeboval vypovídat ze svých trápení. Tak jako tak, většina lidí má za sebou těžkou životní cestu a já jsem moc ráda za sdílení jejich příběhů. Posouvá mě to dál, pohání v hledání informací a vzdělávání se. A nejvíce děkuji všem, kdo poslal email/zprávu jen tak, aby mě třeba pochválil. Takové emaily a zprávy jsou tou nejlepší motivací a balzámem na duši.kolaz 1

A tak budeme slavit netradičním dortem z produkce surové stravy. Ano, úmyslně jsem zvolila dort, který využívá „nepovolené“ suroviny. Ti, kdo delší dobu čtou můj blog, už dávno pochopili, že nám známé seznamy vysokohistaminových potravin nepracují se správnými informacemi. Mylně nám podsouvají myšlenku, že ta či ona potravina obsahuje histamin, přestože k tomu nejsou dostupná data. Některé mohou spíše působit jako histaminové liberátory, ale pokud zkrotíte své žírné buňky, nemáte se čeho bát. O kakau každý z nás ví, že je to silný antioxidant a působí protizánětlivě. Samozřejmě pro některé může být přítěží z důvodu častého obsahu plísní či toxinů u nekvalitních výrobků, někomu může vadit jeho povzbuzující účinek (obzvláště při hormonálních nerovnováze). Tak jako tak, kvalitní nepražené kakao vám může přinést více než jen potěšení. Pohanka sama o sobě histamin neobsahuje více než jiné obilniny, zato je silně protizánětlivá a přirozeně bezlepková. Podle mnohých zdrojů je kokosový olej přímo zázračným lékem (nejen pro vaši pokožku). A banány? Úžasný zdroj vlákniny a minerálů. Předem upozorňuji, že si musíte uvědomit, že všechny ingredience nesníte najednou, ale 1/12 dortu vám postačí pro zahnání chuti i hladu. A co nesníte hned, můžete klidně zamrazit na později, aniž by to mělo negativní vliv na výbornou chuť.

Nepečený čokoládový dort (raw)

Korpus

 • 135 gr pohankového základu (viz níže)
 • 100 gr sladkých datlí Crown Date
 • 2 lžíce kokosového oleje nebo kakaového másla
 • 4 lžíce vody

Krém

 • 4 banány
 • 30 gr prášku z nepraženého kakaa
 • 1/4 hrnku agáve sirupu
 • 100 gr kakaového másla
 • volitelné: maliny na ozdobení

Pohankový základ si přípravíme předem. Pohanku propláchneme a přes noc namočíme. Ráno slijeme a necháme vysušit (na slunci, v sušičce, v troubě do 40°C, mě se osvědčilo na plechu na slunci, pravidelně prohrabávat). Když ji necháte trochu naklíčit a pak usušíte, uděláte ještě lépe. 135 gr usušené pohanky rozmixujeme na mouku (hrubší, zvládá to běžný sekáček, pohanka je v tuto chvíli křupavá, ale křehká). Přidáme datle a postupně při mixování přidáváme olej a vodu. Vzniklou hmotu vtlačíme do dortové formy o průměru 18 cm, kterou si předtím vyložíme potravinovou fólií. Odložíme.

V mixéru rozmixujeme na kaši banány a přidáme kakao. Necháme roztopit kakaové máslo (potřebuje necelých 40°C, takže ve vodní lázni pozvolna necháme rozpustit, pokud chcete vyloženě raw zákusek, musíte si pohlídat teplotu). Do rozmixované banánové kaše za stálého míchání vlijeme agávový sirup a poté kakaové máslo (banány by měly být před mixováním pokojové teploty). Vzniklý krém nalijeme na připravený korpus a dáme na chvíli zatuhnout do lednice. Poté dozdobíme malinami. Dort musíte nechat uležet v lednici několik hodin, nebo pro rychlejší zatuhnutí vložit do mrazáku a nechat zamrazit. Já jsem uskladnila dort v mrazáku (potřebovala jsem jej až o dva dny později). Před podáváním nechte alespoň půl hodiny povolit při pokojové teplotě. Dobrou chuť.IMG_1751

10 comments

 1. Sleduji každý příspěvek s nadšením. Gratuluji k druhému výročí a přeji i nadále spoustu krásných zpráv, včetně těch o Vašem zdraví.

 2. Ahoj Kašulko,
  sleduji Tvoje zprávičky, rady, recepty,zkušenosti pravidelně. Přeji hodně síly, pevného zdraví, pohody a hlavně chci poděkovat za tento krásný blog, který mi velmi pomohl a i ostatním lidičkám. Upřimně Ti chci popřát k těmto milým dvouletým narozeninám s přáním, abys tak dobře pokračovala dál a vydržela jsi nám.
  Moc zdravím a opatruj se. J.B.

 3. Myslím si, že je to velmi prospěšný projekt a Vámi vložené peníze jsou zde jistější, než je darovat někde u Tesca na charitu, na rakovinu a různým lidem o kterých nic člověk neví. Fandím Vám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.