Cukety rostou jako divé a musím je za to veřejně pochválit. Ostatní kousky ovoce (a zeleniny, cuketu obvykle z kulinářského pohledu řadíme k zelenině, ale botanicky se jedná o ovoce) se zase tak moc nepochlapily, takže to cukety musí zachraňovat:)) Ale to vůbec nevadí, protože cukety má každý rád, a je úplně super, že je můžete použít jak na slané i sladké pečení. Jsou to takové přizpůsobivé uličnice, kterési zamilujete. Cuketa neobsahuje histamin, zřídka na ni vzniká alergie, ale zato má spoustu výživných látek. A můžete ji klidně jíst za syrova (jako raw špagety) nebo třeba zapéct (výborná v karí s batáty). A když vás přestane bavit pěstování, můžete třeba sesbírat na jaře květy.
Óda na cuketu!
V Americe byste ji hledali po názvy zucchini nebo také summer squash (Cucurbita pepo, spadá tedy pod tykve stejně jako dýně!). Každý si obvykle představí zelené podlouhlé přerostlé okurky, ale existuje několik druhů (třeba ty žluté jsou také moc dobré). Cuketa má nízký glykemický index a jeden hrnek vařené cukety vám poskytne 6-7% denní dávky některých vitamínů skupiny B (9% folátu), 13% vitamínu C a 7% vitamínu K. Ve stejném množství naleznete také přes 20% mědi (super pro antioxidační enzymy a také DAO), 19% manganu, téměř 11% hořčíku, a také trochu toho zinku pro dobrou imunitu. Ač se to může zdát podivné, cuketa obsahuje i omega-3 mastné kyseliny, které v našem těle působí protizánětlivě.
Pokud se rozhodnete cuketu spořádat i se slupkou a semínky, uděláte pro své tělo nejlépe. Najdete tam totiž spoustu karotenoidů, o kterých jsme si už párkrát psali. Mají určitý antioxidační potenciál a mnoho z nich působí také protizánětlivě. Cuketa obsahuje také vlákninu, přímo pektinové polysacharidy, které mimo zažívání pomáhají regulovat krevní cukr a tedy mohou pomoci předcházet vzniku cukrovky 2. typu.
Letní sýrový quiche s květákem a cuketou
(bez lepku, bez sóji, bez ořechů)
- korpus na quiche (dělala jsem tento s Doves Farm, zvolte kterýkoli oblíbený či podle tolerovaných mouk)
- 1/2 střední až větší cukety
- 1/2 hlavičky květáku (předvařené)
- 1 lžička himalájské soli
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička mletého rozmarýnu
- hrst čerstvých bazalkových lístků
- hrst čerstvé petržele
- 100 g čerstvého kvalitního sýru, nastrouhat (jakýkoli, který tolerujete)
- Pro fajnšmekry 100 ml smetany, nemusí být
- 3 vejce
Troubu předehřejeme na 180°C. Připravíme si korpus a upečeme jej při 180°C cca 15 minut, volila jsem formu o průměru 27 cm. Necháme vychladnout. Předem si také rozdělíme květák na růžičky a připravíme cca 10 minut na páře. Necháme vychladnout a rozdělíme na malé kousíčky. Sýr nastrouháme na hrubo. Cuketu oloupeme a nakrájíme na malé kostičky.
Smícháme vychladlý květák s cuketou, přidáme sušené koření a na jemno nasekané čerstvé koření (bazalka, petržel) a sýr. Smícháme a přidáme vajíčka (případně smetanu, klidně rostlinnou) a dobře promícháme. Přesuneme do předpečeného korpusu a pečeme v rozehřáté troubě cca 50 minut. Necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.
My si pestujeme cuketu na zahrade a oproti tým kupovaným ma neporovnateľne lepšiu chuť. Skúsim tento váš recept cez leto, som zvedavá aké to bude, ale vyzerá to veľmi chutne a zdravo 🙂
Určitě vyzkoušejte. Také se těším na léto, až si pojedu pro výslužku, na chuti je to opravdu poznat!
Prosím, jak je snášen sýr eidam při HIT? Děkuji.
Záleží na kvalitě a délce zrání. Po mých brigádních zkušenostech z mlékárny bych se mu tedy vyhnula, alespoň tomu z marketů (podmínky skladování, zacházení, kontaminace atd). Otázkou je, jak je to ostatními sýry, ale věřím, že čerstvé sýry, které se musí expedovat rychle, na tom budou lépe.
tDěkuji, otékám, otékám, otékám – oční víčka jako puklice – ráno – po noci s plátkem eidamu??? Nemohu přijít na příčinu— .-)
Pokud se nejedná přímo o alergii na mléčnou bílkovinu, může to být také stařím a kvalitou (hromadění nejen histaminu bakteriální kontaminací, ale hlavně tyraminu a dalších biogenních aminů). Případně plísně a kontaminace (ano, i takové praktiky se často dějí, sloupneme a prodáváme dál, bohužel citlivý člověk může reagovat). Já jsem začínala po úplně bezmléčné (půl roku, možná déle) pauze s čerstvou mozzarelou, poté zkusila čerstvý ovčí, pak kozí a nakonec až kravský (v USA z organic mléka, u nás čerstvý jarní sýr, tedy zkusit vybrat sýr, který nezraje).
Děkuji velice, chystám se na to – imunologie + alergologie + ledviny,… bez podstatného nálezu (… jak jsem ráda, že to může být stářím prodávaného výrobku – obávala jsem se, že jde o stáří konzumenta…:-))) )
P.S.: Jste balzám na mou duši – v předchozím receptu vidím, že nečitelné poznámky při vaření nemám pouze já – avšak naše kulinářské výsledky se opravdu ještě dlouho nebudou moci porovnávat – proto – opakuji – nezvažujete, prosím, vydat kuchařku.-)))????