Bohužel času není nazbyt, tak vás musím zase zásobit nějakým tím receptem:)) Shodou okolností se na mě v obchodě usmály dvě surovin – mangový sójový jogurt a krásně zralé mega velké mango. Dříve než se začnete nadechovat, že sója se přece nesmí, nechte mě vysvětlit, proč takový jogurt klidně použiji. Samozřejmě pokud na sóju reagujete či máte alergii, což se zdá být velmi časté, nahraďte jogurtem či kokosovou a mandlovou alternativou (dnes lze vše sehnat v ČR bez problémů). A pokud vám přijde, že všechny jogurty přece musí obsahovat histamin, není to tak úplně pravda. Záleží vždy na použité kultuře a tedy zvolených kmenech. Pokud sáhnete po jogurtu, kde jsou uvedeny kultury, které nezvyšují histamin, pak byste měli být z tohoto pohledu v pohodě. O sóje se toho už hodně napsalo, jako hlavní bod, který se jí vytýká, je GMO původ. Tento jogurt je vyroben ze sóji pěstované ve Francii a výrobce uvádí, že se nejedná o GMO odrůdu. Navíc fermentací sója ztrácí svou „škodlivost“, chcete-li to tak nazvat.
A pak je samozřejmě důležité podívat se, kolik takový jogurt obsahuje vůbec sóji. Kdo se koukal třeba na sójové mléko, nenalezl obvykle více jak 5% sóji (zbytek je prostě voda atd). Když tedy vezmeme celý jogurt a upečeme z něj koláč, ze kterého sníme kousek, kolik takové sóji se do nás ve skutečnosti dostane? Základní problém je ten, že lidé často nezohledňují množství (stejně jako u dalších potravin). Ani já nejsem pro konzumaci sóji ve velkém hlavně díky obsahu fytoestrogenů a nikomu ji nedoporučuji, jen si nemyslím, že by mě jeden jogurt ze sóji tu a tam zabil (nebo vyvolal neplodnost či rakovinu). A pokud jsem vás stejně nepřesvědčila, udělejte prostě tvarohovou nebo ovocnou náplň:) A je to. Místo rozčilování, co si to tady zase dovoluji, si můžete užít skvělý mango-tvarohový dezert:))
Jinak samotné mango už se objevilo na některých seznamech, ale Dr. Joneja obsah histaminu v mangu v rozhovoru pro The Low Histamine Chef vyvrátila. Mimochodem mangu jsou přisuzovány antidiabetické, antioxidační, protivirové i protizánětlivé účinky. Kdyby to nestačilo, stejná studie se zmiňuje ještě o protibakteriálních, protiparazitických, protinádorových, imunomodulačních a protialergických účincích (či působení proti křečím a na ochranu jater).
Mangový páj v kokosové krustě
(bez lepku, lze bez laktózy, pro nahrazení mléčné bílkoviny bych zkusila kakaové máslo místo klasického másla)
Korpus
- 70 g bio kokosové mouky (Adveni Medical)
- 2 vejce (domácí:))
- špetka soli
- 100 g másla (kozí, kokosový tuk, palmový tuk atd.)
- 1 lžíce medu
Náplň
- 300 g sójového jogurtu s mango příchutí (či jiným jogurtem, pokud se rozhodnete využít tvaroh, nepřidávejte agar)
- 1 velké zralé mango (nebo 2 menší, abyste měli 200 g mango pyré+ kousky na ozdobu)
- 5 g agar prášku (nebo množství dle instrukcí na vašem balení na 0,5 litru tekutiny)
- pekanové ořechy na dozdobení
Troubu předehřejeme na 200°C. Kruhovou formu o průměru 22 cm vymažeme máslem.
Vejce utřeme se změklým máslem a medem, přidáme špetku soli a kokosovou mouku. Vymícháme v pevné těsto, které však bude lepivé. Těsto nebudeme do formy válet, ale natlačíme jej navlhčenýma rukama rovnoměrně tak, abychom měli cca 1 cm přesahující okraje na náplň. Propícháme vidličkou a dáme na 10 minut péct. Čas velmi bedlivě hlídejte, jinak se vám krusta připálí. Nechte plně vychladnout na mřížce.
Mango oloupejte a odkrájejte si 200 g, které rozmixujte na pyré. Pyré vložte do hrnce, vmíchejte agar prášek a nechte přijít k varu. Jakmile začne vařit, odstavte a za občasného míchání nechte chvíli chladnout. Pokud používáte agarové vločky, je potřeba vločky předem namočit do trošky studené vody a teprve poté uvařit s pyré. Jakmile se pyré trochu ochladí, vmíchejte sójový jogurt a dobře promixujte. Připravený krém vetřete do vychladlého korpusu a dozdobte kousky manga a pekanovými ořechy. Nechte v lednici alespoň 1 hodinu ztuhnout. Dobrou chuť.
Tak ja dneska zkouska Tofu parky Lunter 🙂 bez lepku
Jsem zvedava… Chtela jsem kvuli bilkovine