Apetit piknik anebo Praha jedla do syta!

Posted by

Pozdě, ale přece:) Je tu malá fotoreportáž z Apetit pikniku (hlavně pro ty, co nemohli dorazit, aby se také trochu pokochali). Apetit piknik se konal v Praze již po čtvrté a musím přiznat, že to byla moje první účast. Letos mě nalákalo nejen jídlo z dílen známějších „prodejců“, ale hlavně sekce kulináři, kde se vyskytlo pár velmi zajímavých projektů. O pikniku není potřeba asi dlouze mluvit. Do Karlína se pod dohledem Apetitu sjela přes stovka šikovných rukou prodávajících dobrůtky z vlastní tvorby, a také 18 tisíc hladových krků, které prostě chtěly ochutnávat, pít, jíst, baštit, cpát se či jen okukovat. Myslím, že každý si musel najít to „svoje“, i když je pravda, že některé stánky byly pro bezlepkáře naprostým mučením. Ze začátku to vypadalo trochu pošmourně s počasím, ale nakonec se umoudřilo a na dece se příjemně sedělo za doprovodu hudby (nebo leželo, aby se lépe trávilo:)). kolaz 9

Naštěstí nás v Praze díky tomuto festivalu navštívila Radka Vrzalová, kterou většina bezlepkářů už zná. Peče lahůdky z bezlepkových mouk (často také bez vajec či bez mléka), vytváří neskutečné recepty a co více, ráda se o ně podělí (spoustu receptů můžete najít na proalergiky.cz nebo na FB bezlepkova.com). Radka je tak šikovná, že byla schopná předělat několik domácích receptů do bezlepkové formy, aby si celá rodina mohla užít tradičního pečení. Myslím, že nikdo další neměl takové množství napečených druhů ani v lepkové verzi. Radka musela přesvědčit snad každého, že bezlepková dieta je nejen chutná, ale také lze brát s úsměvem.

kolaz 1U stejného stánku se po přehoupnutí druhé hodiny objevila má oblíbená blogerka z blogu Veselé Borůvky. Pokud Radka přivezla bezlepkové pochoutky, Beáta toto umění ještě povýšila – pochoutky v duchu paleo diety, tedy nejen bez lepku, ale také bez ostatních obilnin, pro potěšení chuťových buněk i boj s autoimunitními chorobami! Co mě potěšilo nejvíce, že doma pečené bulky podle jejího receptu chutnaly úplně stejně jako ty její:)). No a makové rohlíčky? Původní plán „odnesu si domů na později“ padl rychle za vlast a rohlíček ve mě zahučel dřív než řekneš švec.

kolaz 15

Ano ano, ani na tomto festivalu nechyběla živá strava. A co více – tento stánek se stal favoritem návštěvníků a dostal své ocenění! Jde vidět, že i v Česku přibývá lidí, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví, ale nechtějí se vzdát nějaké té dobrůtky. Co mě moc mrzí je, že jsem si nestihla koupit kale chips do zásoby (než jsem se prodrala zpátky, stánek už byl pryč). Ty od Lifefood jsou totiž příšerně kyselé a tyhle byly prostě dělány s láskou (to se na chuti pozná!).

kolaz 3

Krom Raw Food si mé srdce získal také Kvídův gurmánský popcorn. A to nejen proto, že je Kvídův:)) Popcorn bez lepku, za to s příchutí slaného karamelu? Báječné. Nebo raději s belgickou čokoládou? Že nejste na sladké? Pak by vás určitě potěšil s chedarem a slaninou. Ne, nebyl to takový ten práškový, ale popcorn s pořádnými kusy slaniny i sýru. Prostě domácí poctivá práce!

kolaz 2

Co se týče „kulinářské sekce“, bylo zde nejen hodně k vidění, ale také ochutnávání. Třeba taková špenátová radost nebo panák smetanového krému. Kdo by odolal:) A nebylo to celé jen o sladkém, v nabídce byly také slané speciality (i když je fakt, že sladké v kulinářské sekci převažovalo).

kolaz 4

kolaz 5

No a pak už se nám sekce začaly tak trochu prolínat. Tam, kde kulináři končili, začínali prodejci, kteří se také pěkně snažili. Je pravda, že pár už jsem jich měla možnost vyzkoušet jinde, ale pár bylo absolutní novinkou.

kolaz 6

Člověk se nestačil kochat a kochat! Mimochodem jedno Huhu Chilli skončilo i u nás – vyrobené ze švestek (ne z rajčat). A musím říct, že má říz!

kolaz 7

A pokud vám v tuto chvíli trochu vyschlo v krku, je na čase se osvěžit. Stánek s pivem a cidrem byl umístěn hezky uprostřed, abyste to neměli moc daleko. Nebyla nouze o kvalitní čaje či kávy s netradiční přípravou!

kolaz 8

Než budu pokračovat, musím jako první pochválit pro mě úplně nové pekařství Upekla z Písku, které se nacházelo mezi stánky prodejci a mělo bezlepkový sortiment. Co si jen vybrat, co si jen vybrat? Jasná volba mák! A k tomu pusinka, která byla velikosti celé dlaně! Tomu říkám pořádná pusa.

kolaz 16

Uf, nacpaní už jen z těch obrázků? Tak je na čase trochu odlehčit. Abyste si nemysleli, že byl festival o přecpávání tučnými zákusky a vymazlenými koláči. Kdo by chtěl něco lehčího, „Naše kaše“ dovezli mimo jiné svou luštěninovou pomazánku (bez sóji, mléka, lepku, chemie). Biopekárna Zemanka nabídla své celozrnné i bezlepkové sušenky a kdo by hledal slané a sladké mufiny, mohl se jich dočkat ve zdravější žitné verzi nebo také úplně bezlepkové verzi (cizrnová mouka:)).

kolaz 11

O Kitchen story jste už pravděpodobně slyšeli. Pokud ne, určitě nakoukněte na blog (pozor, potečou vám sliny!). Kdo by neměl chuť už dále jíst, určitě ocenil jejich domácí limonády. Úžasné aranžování Refresh dezertů či veselé mufínky Leli’s cupcake nás vracej zpátky do sekce kulinářů. Myslím, že se pěkně vytáhli!kolaz 12

Další bezlepkové laskominy jste mohli najít také u Simply Good, kde jste pro odlehčení mohli ochutnat dezertíky pečené bez mouky. Výborný veganský oběd (či večeři) jste si mohli dát u Terapie Jídlem. Ten název prostě miluji!kolaz 13

Kdo by rád zůstal u klasiky, mohl ochutnat Francii (na čerstvém francouzském pečivu), dát si třeba těstoviny, polévku (nejen polévku, ale také různé tortily), pořádně pálivé curry, čerstvě ugrilované ryby či třeba chobotnicový hamburger!kolaz 14

A pak si dát třeba lehčí dezert v podobě čerstvých jahůdek se šlehačkou od Fresh bedýnek. Současně probíhali také „farmářské trhy“, tak si každý mohl nakoupit i torchu toho svěžího ovoce domů. A kdo by stále nebyl spokojen a potřeboval maličkou tečku na závěr, některá z čokoládových pralinek Lucie Glaister musela uspokojit i nejnáročnější jedlíky. kolaz 17

No dobře, nebudu vás napínat a nakonec vám dám i ten obrázek burgeru. Je mi jasný, že půlka z vás se ptala – a kde je to maso? Tradičně přijely některé vozy se svými plotnami a začaly do lidí valit burgery. Asi uhádnete, kde byla stále dlouhá řada. U Home Made Burgers mě velmi překvapili – jeden z kuchařů má celiakii a tedy ví, co je to lepek a jaký je to prevít. Zaručil, že jejich maso je komplet bez lepku a když si je dáte bez housky, můžete si řádně smlsnout.

kolaz 18

A aby to nevypadalo, že na naše 4nohé miláčky nikdo nemyslí, tak tady je důkaz, že tomu tak není! Zdravé sušenky také pro psy (což mi přijde trochu jako šílenství, ale zato se mi moc a moc líbí cedulka, kterou tam měli)!kolaz 10A tak to je vše:) Doufám, že se vám krátká procházka po Apetit pikniku líbila a že příští rok přijedete také! A nezapomeňte „zčekovat“ účastníky na netu, možná jejich dobrůtky stihnete ochutnat ještě dříve:))

16 comments

 1. Dobry den, obavam se, ze v Karline to letos nebude. Prave zacala rekonstrukce parku a trhy u kostela byly z prapodivnych dovodu zruseny 😦

  1. To je velká škoda, bylo to tam docela fajn. Lokalitu jsem ještě nezjišťovala, vím jen, že 20.6. proběhne letošní kolo. Budu ráda za aktuální info, abych mohla sdílet na FB.

 2. Při HIT + BLP dietě jsem zjistila, že zdaleka ne všechny výrobky, označené jako BLP, mi vyhovují. S jistotou mohu říci, že rýžová mouka DOVES FARM, cukrářské a pekařské výrobky od – DOBROTY OD KATKY a uzeniny nabízené ve SKLIZENO – Vodičkova ul., Praha, jsou sázkou na jistotu – kvalita surovin se promítá do kvality chutí a bonus – organismu na BLP výrobek reaguje tak, jak má – naprosto bez problémů – a aby toho nebylo málo, nejen že nakoupíte kvalitu, ale obsluhuje Vás milý a ochotný personál – a když problémy při konzumaci nemáte ani s HIT, pak poděkování za Vaše typy na firmy této kvality nezná mezí! DĚKUJI!!! P.S.: Kdy a kde v Karlíně bude, prosím, příští Apetit piknik?

     1. Vše(atmosféra, nabídka,…)!!! Zejména ale se zaměřením na HIT + BLP. Člověk se stále učí, změna a poznání neuškodí! Děkuji, budu hlídat!
      P.S: Z důvodů zdravotních, časových, technických a finančních dávám přednost dušené zelenině a BLP přílohám od firmy BIOLINIE + BIOHARMONIE – ty jediné jsou z pohledu mých zdravot. problémů v souvislosti s BLP dietou (reakcí mého organismu) spolehlivě bezpečné (ale ne vždy sehnatelné – obvykle se naběhám, než všechny seženu – ani jejicj´h net nabídka není kompletní a v každém obchodě je pouze něco), stejně jako mouka DOVES FARM, cukrářské a pekařské DOBROTY OD KATKY a uzenářské výrobky v nabídce SKLIZENO. Když chci vsadit na skvělý recept, používám Váš blog + bonviváni, dobroty od Katky, Doves Farm,… – takže jste mě řadu měsíců držela nad vodou, obohacovala zkušenostmi a odbornými informacemi a tak vím, kam se vždy a s důvěrou mohu obrátit na radu nebo prima a bezpečný recept!!Nepřestávám děkovat a -přát – PEVNÉ ZDRAVÍ A HODNĚ RADOSTI ZE ŽIVOTA!!!:-)

      1. Myslím, že největší dřinu jste udělala sama a tedy větší dík byste měla věnovat sama sobě. Jedna věc je dozvědět se diagnózu a druhá věc je začít s ní něco dělat, tedy vyhledávat si informace, inspirovat se na různých stránkách a přemýšlet o získané informace. V konečné fázi pak člověk přesně musí najít sám, co mu vyhovuje, k tomu už mu nikdo jiný nepomůže. Já vlastně jen sdílím, co se dozvím a co vyzkouším:)) A jsem pak moc ráda, když to někoho inspiruje, aby si našel svou cestu za zdravím, což jste udělala.
       JInak Bioharmonii beru také, mám je ráda, ale objednávám online vždy dopředu, ono se pár balíčků luštěnin a pohanky ztratí velmi rychle, alespoň u nás. Je spíše legrace, jak si člověk vytipuje určité potraviny a pak je prostě bere od stejné značky, což třeba těžko chápala paní prodavačka, když jsem chtěla semínka od jedné firmy a od žádné jiné ne:)))
       Jinak Sklizeno nás zachraňuje, když nejsou zrovna trhy, sice uzeninám a podobným neholduji, ale pro zbytek je kupovat musím, tak raději kvalitní výrobky od českých farmářů než dovážené balené výrobky.
       Hlavně přeji, aby se množství potravin rozšiřovalo a tolerance rostla dále:))

      2. Ještě co se týče toho pikniku. Bezlepkových výrobků stále není tolik, ale hodně se to zlepšuje. V kombinaci s HIT už je to těžké, ale díky milé atmosféře a přímému prodeji kuchařů si člověk může přesně ověřit, co je v daném jídle, jak bylo připraveno či kdy bylo připraveno. Někdy mám sice pocit, že to ostatní v řadě samozřejmě otravuje, ale je lepší se prostě ptát a nechat si vše vysvětlit. Lidé prostě počkají, stejně by je mělo zajímat to stejné, člověk by měl přece vědět, co jí a za co platí.
       Jinak z mojí zkušenosti si někteří i rádi vyslechnou, co upravit, třeba ještě neslyšeli o tom, že by někomu mohlo vadit rajče atd. Dnes jsem se setkala s tím, že jsem se ptala na složení bzl banánového chlebíčku a paní byla velmi překvapená, že předmíchané bzl směsi jsou velmi často složené z deproteinovaného pšeničného škrobu, který mi vadí a celkově si myslím, že je to extra mrtvá surovina s pro-zánětlivým působením. Pak má člověk větší důvěru, když ví, že se peče z jednodruhových mouk.

       1. :-)))) – také jsem se ptala – v cukrářství v ČB – nabídly mi čoko “ bezlepkovou “ špičku s końakovou náplní – nebyla značená sice blp, zato mi jako blp byla doporučena – když jsem zpozorněla, dostala jsem radu – že prý si ten piškot musím odloupnout a bude BLP.-))); v Lišově polepily prodavačky regály BLP tiketami – bohužel je lepily ke zboží, které nemělo s BLP označením nebo popisem společného naprosto nic – když to není se pšenicí, tak je to prý BLP…. – což si nemyslím – připadám si jako barometr na lepek… a, bohužel, tím hůře sháním některé suroviny – nemohu např. sehnat chia BLP (spolehlivě BLP) – neporadíte?
        A pokud jde o uzeniny – celý život nemusím maso – a když, tak krůtí – trochu a pak dlouho zase nic. Podobně jsem na tom s uzeninami. ALE – od té doby, co jsem ochutnala BLP uzeniny s obsahem masa nad 90%, konečně jsem si na nich pochutnala – a tak občas zhřeším..VŠAK – od té doby, co jsem ochutnala uzeniny ve Sklizeno, budu hřešit ještě méně – protože když uzeniny, tak pouze ze Sklizeno!!! Naštěstí je Praha daleko a, i když jsem v Praze poměrně často, nestíhám …..-))) Takže má první myšlenka na smrt vyhladověním v souvislosti s dg se nepotvrdila – skuetčně nechápu, jak jsem tolik let mohla žít a pracovat, když jsem již téměř skoro nic nejedla – a to skoro nic bylo téměř vše v přímém rozporu s BLP .-))))))) Léčba šokem – ze dne na den – je někdy životní výhra – všem doporučuji .-))))

        1. Chm, popravdě mě ani nenapadlo, že by chia mohla být s lepkem. Předpokládám, že jsou balena zvlášť, často ještě mimo ČR. Já kupuji Wolfberry, firma vlastně nemá nic lepkového nebo pšeničného, kontaminace při balení by tedy byla obtížná, pokud jim tedy nebalí někdo externě. Doporučuji napsat přímo do firmy a ujistit se o nakládání, pokud by opravdu balili sami, možnost kontaminace je menší. Ono dávat atestovat jednosložkové potraviny se už jooo prodraží.
         Tak alespoň že už si některé prodavačky spojí pšenici s lepkem. Také mi bylo tvrzeno, že vyrábí bezlepkové potraviny, třeba ze špaldy a tak. Člověk si někdy říká, jestli je horší úplná nevědomost, nebo tato částečná. Podle mě ta částečná, protože tam už klidně člověku tvrdí, že je to bez lepku a bezpečné. Pravda také je, že třeba v zahraničí jsem vůbec netušila, že existuje deproteinovaný pšeničný škrob, tak přemýšlím, odkud tato specialitka přišla.

         1. Ve Wolfberry, jsem našla BLP mouky (škoda, že ne všechny jsou BLP).Opět děkuji!!!
          Mám na Vás velkou prosbu – dotaz: jaký je Váš názor na zátěžový test na lepek – pacient na BLP dietě – zdravotní rizika,zkušenosti,… Jak je to s dědičností HIT? Předem děkuji. Příjemný slunný podzimní den i do Prahy!!!

          1. Co se týče dědičnosti, to je velmi sporné téma. Vzhledem k tomu, že mutace v genu pro DAO, které jsou spojeny se sníženou aktivitou, nekorelují se vznikem, projevy ani mírou HIT, bude na vinně zřejmě jiný faktor. Samozřejmě se mohou vyskytnout mutace v genech pro HNMT, HDC nebo histaminových receptorech, ale to už je trochu jiné téma (a bude to vysvětlovat HIT u pacientů, kde je hladina DAO poměrně v normálu). Navíc je pořád tak trochu problém v tom našem chápání DAO v séru, vzhledem k tomu, že nebyla provedena klinická studie, je těžko hodnotit i firmou zvolené meze pro hladinu DAO – proto je u hladiny 3-10 udáváno „pravděpodobná HIT“ nebo větší šance HIT, ale není jasně stanovena diagnóźa. Většina pacientů s problémy spadá do této kategorie a většina lékařů se nanamáhá řešit faktory, které by mohly ke snížení DAO vést. I vědecká literatura uvádí dědičnost tak trochu v pozadí a nevidíme už dlouho žádné průlomové studie v tomto směru. Samozřejmě bude hrát dědičnost roli, co se týče jiných nemocí, kde je HIT jako sekundární projev (celiakie, potravinové alergie, Crohnova choroba atd), proto vidím opravdu smysl v nutičně bohaté protizánětlivé dietě, která může „krotit“ či úplně potlačit přepis špatných genů a k tomu ještě potlašovat zánět, který je spojen a mediován nejen histaminem. Otázkou je, do jaké míry mohou být dědičné poruchy aktivace žírných buněk (žírné buňky už jsou součástí imunitního systému, tedy už rané těhotenství a postnatální fáze bude hrát velkou roli). Jako větší pravděpodobnost výskytu v rodinách se uvádí nevhodné stravovací návyky (poslední dobou zjišťujeme, že to, co nám léta bylo nuceno jako zdravé, tak vlastně vůbec není) s tím, že se samozřejmě projeví jen u citlivějších osob v rodině či jako sekundární projev další nemoci, často ve spojitosti se sníženou funkcí imunity, nevhodné stravovací návyky žen i mužů před samotným početím dítěte a u žen i v průběhu těhotenství (byť i nevlastní chybou, kdy žena třeba hodně zvrací) či dokonce nevhodné ubytovací podmínky (skrytá plíseň, mykotoxiny, prašné prostředí, vysoký obsah alergenů u citlivých osob atd).

           Co se týče zátěžového testu. Záleží, o jakého pacienta se jedná. Pokud má dojít k vyloučení/potvrzení diagnózy celiakie či alergie, záleží, jak dlouho je pacient na dietě. V začátcích lze pořád udělat genetický test a koloskopii, kdy se střevo nestihne tak rychle zahojit a budou patrné stále změny. Pokud se jedná o dlouhodobější dietu, je potřeba opravdu i kvůli krevním testům a případně koloskopii lepek zařadit zpět. Proto doporučuji obvykle lidem nechat si řádně otestovat celiakii před přechodem na bzl dietu. Pokud se jedná o pacienta s vyloučenou celiakií, ale podezřením na senzitivitu, tam je test relativně bezpečný (obvykle nehrozí poškození orgánů) a doporučuji alespoň jednou, dvakrát v časových odstupech provést pro potvrzení diagnózy. Stačí pouze do prvních příznaků.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.