Kaše jako od mámy aneb testovačka bezlepkových kaší od Adveni Medical

Posted by

Adveni tedy rozhodně nezahálí. Ještě si většina lidí nestihla ani osahat skvělé čirokové mouky (hladkou a polohrubou), které vypustili na trh letos, a už přichází s dalšími novinkami. Tentokrát se nejedná o žádnou mouku, ale přímo o hotové směsi na kaše. Pokud máte pocit, že jsou kaše dobré jen pro děti, tak se v klidu začtěte a vraťte se myšlenkami do dětství. Taková kvalitní obilninová kaše…hmmmm…..

Krupičnou kaši jsem jako dítě milovala. Jen tak s kakaem, máslem nebo nastrouhaným perníkem. Mňam. A nejen v dětství. Dokonce bych si krupici klidně dala v restauraci. Je to přesně to jídlo, které máte spjaté se spokojeným domovem a krásným dětstvím (a proto jsem si ji v restauraci nikdy nedala, protože takovou, jakou umí maminka, nikdo jiný neudělá:)). Jelikož jsem se však před nějakou dobou rozloučila s pšenicí (a rozhodně se k ní nehodlám vracet, protože ani krupičná kaše mi nestojí za zdravotní problémy), našla jsem si velmi rychle náhradu v ovesné kaši. Tedy v poctivé ovesné kaši, kterou si sami doma navaříte z bezlepkových ovesných vloček a rostlinného mléka. Podle toho, co zrovna ke kaši přidáte, máte celou škálu chutí. Výživná dobrůtka na snídani, která vám dodá spoustu minerálů a zdravé vlákniny.IMG_1661

Jenomže vločky mohou být často kontaminované a jednostranné užívání jednéobilniny není nikdy ku prospěchu, zvláště pokud máte „pomýlený“ imunitní systém. A nebudeme si lhát – každé ráno nemám čas ani chuť stát půl hodiny u plotny a pěkně míchat kašičkou do jejího zhoustnutí. Většina instantních kaší z obchodu mě svým složením docela odrazovala, takže kaše dostala možnost jen o víkendu (a to ještě musela bojovat o své místo s palačinkami). Vločky jsem postupně nahradila teffem, quinou, černou rýží….jen ta chuť tvořit se někam vytrácela.

No a pak se tady objevily ty hezky barevné krabičky od Adveni, které vám zaručují bezlepkové kaše vcuku letu. Příliš krásné než aby to byla pravda? Nene, je tomu tak. A tak jsem se rozhodla je ozkoušet. Důvod je jednoznačný – někdy ani já nemám čas vařit a myslím, že taková kaše, kterou zvládne „uvařit“ každý (ano, včetně starších dětí, mužů a zoufalých žen), se doma vždycky hodí. Navíc přichází období cestování a k přípravě této kaše vám stačí prostě ohřát vodu v konvici. Jediný, co mě trochu mrzí, že základem je kukuřice, ale na druhou stranu chápu, že udělat instantní kaši není jednoduché. A také věřím, že Adveni pokračuje ve svém výzkumu a časem se dočkáme i bezkukuřičné verze. Vybrat si můžete z kaší, které nejsou vůbec doslazované, ale obsahují jednu z nutričně bohatých obilnin, což zvyšuje nejen váš požitek, ale hlavně nutriční vlastnosti. Na výběr máte kaši s quinou, kaši s teffem, kaši s čirokem a kaši s amarantem. Pokud vám trochu cukru nevadí, můžete vyzkoušet jednu z nachystaných příchutí: kaši s kaštanem a vanilkou či kaši s čirokem, jablky a skořicí. Všechny kaše jsou bez lepku, mléka, vajec, barviv, aromat a konzervačních látek. Tak vás nebudu napínat a půjdeme se na ně kouknout blíže.

Je to tak jednoduché

U všech kaší je v návodu, že mléko nebo vodu ohřejeme na cca 60°C a pak vmícháme kaši. Poměr je 30 gr kaše na 200 ml tekutiny. Přiznám se, vyzkoušela jsem tento poměr jen jednou, abych zjistila, že naprosto přesně sedí, a pak jsem vždy dávala od oka. Prostě ohřejete zvolené množství tekutiny a pak vmícháte postupně kaši do vytvoření vámi požadované konzistence. Jak jednoduché. Zkoušeli jsme kaši připravit v plnotučném mléce i v rostlinných formách mléka. Oboje funguje velmi dobře, u rostlinného mléka budete muset přidat trochu více kaše pro dosažení stejně husté konzistence. A když nemáte nachystané ani rostlinné mléko, nemusíte zoufat. Ohřála jsem 200 ml vody (ohřívám tak od oka, až je tekutina prostě vlažná), rozmixovala v ní banán a pak vmíchala kaši. Dostanete skvělou banánovou kaši. Doporučuji spíše u nechucených kaší, aby nebyla snídaně příliš sladká.

Kaše s kaštanem a přírodní vanilkou

Začnu s touto kaší a to jednoduše z toho důvodu, že pro mou drahou polovičku to byl jasný vítěz. Je sladká, voní po vanilce a kaštan vůbec necítíte. Přitom kaštan je moc a moc zdravý (přečíst více můžete zde). Krom kukuřičné krupice obsahuje celých 27% kaštanové mouky, cukr a 0,5% přírodní vanilky. Kalorické hodnoty můžete najít přímo na stránkách výrobce. Za 300 gr zaplatíte 63 kč. Vzhledem k tomu, že vám kaše vyjde tedy na 10 porcí, není to vůbec špatná cena za snídani:))kolaz 1

Můj tip: Přidejte špetku mleté vanilky pro zvýraznění chuti.

Kaše s čirokem, jablky a skořicí

Když už jsme u těch kaší ochucených, představím vám druhého zástupce. Tato kaše si zase získala mé srdce, protože obsahuje 32% čirokové mouky, která jak víte, je protizánětlivá.  Za krabičku zaplatíte 83 Kč. Krom čiroku a kukuřice totiž kaše obsahuje celých 27% prachu ze sušených jablek, trochu cukru a skořice. Já osobně bych skořice ještě přidala, ale chápu, že ne všichni ji umí docenit (skořice je také protizánětlivá).

kolaz 2Můj tip: Přidejte na kostičky nakrájená jablka a posypte extra dávkou skořice.

Kaše s čirokem

S čirokem mají v nabídce ještě jednu kaši, kterou si můžete sami dochutit. Obsahuje celých 60% bílého čiroku a zbytek kukuřičné krupice. Nic víc! Jelikož jsme na čirokovou mouku zvyklí, rozdíl jsme nebyli nijak schopní detekovat (čirok je docela nevýrazný). Což je samozřejmě super, když chcete kaši dochutit dle svého. 300 gramů této kaše pořídíte za 42 kč. Samozřejmě platí to stejné, co jsem zmínila výše, čirok je přímo léčivou obilninou.

kolaz 3Můj tip: Přidejte nakrájené jahody a na jemno nasekanou mátu pro extra svěží ráno!

Kaše s teffem

O miličce habešské jsem vám psala už v jednom z článků. Pokud tedy hledáte zdroj minerálů, určitě vyzkoušejte tuto kaši. Obsahuje celých 30% teffového zrna a krom kukuřičné krupice byste zde marně hledali něco dalšího. Tentokrát zaplatíte za celé velké balení 54 kč. U této kaše jsem měla pocit, že je trochu hrubší než předchozí, ale možná jsem ji jen špatně rozmíchala. Teffová kaše je nejméně kalorická (kaše se pohybují v dost podobném rozmezí 1600 -1700 kJ na 100 gr).kolaz 4

Můj tip: Použijte banánové mléko: rozmixujte banán v 200 ml vlažné vody a vmíchejte kaši. Můžete dochutit sekanými oříšky, ideálně lískovými.

Kaše s quinou

Kaše s quinou je nejdražší v nabídce, za krabičku zaplatíte 96 kč. Pokud víte, kolik stojí taková quinoa, nemůže vás cena vůbec překvapit. Kaše totiž obsahuje celých 50% quinoy. Jedná se o velmi dobře tolerovanou náhradu v lepkovém vaření i pečení. Díky vysokému obsahu quinoy má tato kaše také nejvyšší obsah bílkoviny, přičemž právě quinoa obsahuje všechny potřebné esenciální aminokyseliny (na rozdíl od většiny rostlinných zdrojů). kolaz 5

Můj tip: Vmíchejte na drobno nakrájený banán a lžíci arašídového másla! Lahůdka!

Kaše s amarathnem

O léčivých účincích amaranthu jsem vás také informovala (zde), a tak je už teď jasné, že každá kaše obsahuje některou z velmi zajímavých obilnin, které dokáží mnohem více než nás jen zasytit. Za tuto kaši zaplatíte 45 kč za 300 gr. Lidé si občas stěžují, že jim amaranth nevoní či nechutná. Kaše obsahuje 20% amaranthu a můžu vás ujistit, že amaranth vůbec necítíte. Samotná je moc dobrá, sladká a voňavá. Asi nejvíce mi připomíná klasickou kukuřičnou kaši.kolaz 6

Můj tip: Vmíchejte lžíci medu, lžíci kokosového oleje a 2 lžičky prášku z nepraženého kakaa. I největší odpůrci amaranthu se nevzmůžou na odpor.

No a kdo by měl chuť s kašemi trochu více experimentovat, nebo jej prostě už obyčejná kaše nebavila, doporučuji kuknout přímo na stránky bezlepkova.com, kde přibývají recepty na pečení právě z kaší Adveni.

kolaz 1_1Zapečená kaše

  • 75 gr kaše Adveni (zkoušela jsem čirokovou)
  • 300 ml vody
  • 2 vrchovaté lžíce prášku z nepraženého kakaa
  • 3 lžíce medu
  • 2 vejce
  • 2 lžíce kokosového oleje (nebo másla)
  • trocha melasy na ozdobení

Troubu rozehřejeme na 170°C. Formu 8×8 cm vyložíme papírem na pečení.

Vodu ohřejeme a rozmícháme v ní kaši. Vmícháme zbylé ingredience, přesuneme do připravené formy a cik cak polejeme melasou pro vytvoření barevného efektu. Pečeme cca 30 minut. Necháme vychladnout. Dobrou chuť.

3 comments

  1. Dobry den, nedavno jsem take objevila tuto znacku a musim rict, ze jsem byla vic nez prijemne prekvapena jejich vyberem. Drzim bezlepkovou dietu prvnim rokem, a zacinam se lepsit a lepe orientovat, konecne. Priznavam, ze experimenty nejsou pro me to prave, nemam na ne trpelivost ani moc casu. Kase jsou vyborne, kastanova s vanilkou me naprosto uchvatila 🙂
    Vam mnohokrat dekuji za snahu a cely blog, nevim co bych si bez nej pocala 🙂 Opravdu, vazim si vsech Vasich prispevku i casu, ktery tomu venujete

    1. Moc děkuji! Já jsem za takovou firmu, která se zaměřuje i na jednodruhové mouky, také moc ráda, protože některé výrobky na trhu jsou spíše ke škodě celiaků než aby pomáhaly v léčbě. Je super, že se snaží rozšiřovat sortiment a přicházet s novými a novými nápady, určitě se ještě něčeho zajímavého dočkáme:)) Držím pěsti, ať si rychle zvyknete, ty experimenty třeba časem přijdou sami (na druhou stranu, kdyby experimentovali všichni, pro koho bychom to pak psali:)))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.