Imunitní systém/působení histaminu lze ovlivnit pouhou myšlenkou (a jeden letní recept na Brokolici v gomasio strouhance s koprovým dipem)

Posted by

O zázračných účincích brokolice jsem vám již psala. A vzhledem k tomu, že se na trzích začínají objevovat už docela hezké hlavičky, je načase si připomenout její potenciál. Já osobně jsem brokolici velmi dlouho nejedla. Důvod byl jediný – nesnášela jsem ten pach při vaření. A ta vzpomínka byla tak silná, že jsem se brokolici dlouho vyhýbala. Teď už také vím, že jsem se kvůli této nevinné averzi připravovala o spoustu užitečných živin. Postupným studováním a také díky Yasmině z blogu The low histamine chef  jsem pochopila, že někdy je naše nemoc opravdu jen v hlavě a je potřeba začít přesně tam.

U lidí s intolerancemi se dost často stává, že právě na určité potraviny reagují spíše psychosomaticky, než že by jim samotná potravina vadila. Stačí, aby nám daná potravina někdy udělala zle (byť to třeba nebyla její vina, ale snědli jsme špatnou kombinaci, či zkaženou, v nevhodný čas) a náš mozek si ji spojí s nepříjemným zážitkem. Při další konzumaci pak v napětí očekáváme, jak zareagujeme, a pokud očekáváme se strachem a pochybnostmi, je dost možné, že reakce bude stejná. Samozřejmě se to nebude týkat všech potravin, ale stát se to může. I lidé s HIT, kteří dlouho trpěli, popisují averzi ke všemu, a časem se dostávají do kolotoče, který je nepustí. Jak mají začít jíst a léčit své tělo jídlem, když mají vše spojeno s negativním zážitkem a jejich strach je prostě příliš veliký (takže vyvolává uvolňování histaminu a je úplně fuk, co člověk dá do pusy)? V takovou chvíli je nutno zapojit do práce právě mozek, začít spolupracovat, přesvědčit sám sebe, že vše může být jinak.

brain-gearssm

V dnešním uspěchaném světě si budete muset najít čas na práci na sobě samém. Vhodnou cestou je meditace, která vám dovolí uklidnit se a tříbit si myšlenky. Dříve jsem takovým věcem nevěřila, ale pak jsem zjistila, že právě tréninkem a vizualizací se dá zklidnit i alergická/histaminová reakce. Prostě své tělo přesvědčíte o tom, že bolest či daný symptom odchází a že dané jídlo bylo naprosto v pořádku. Při jedné z reakcí, kdy se mi postupně začaly dělat fleky na rukou, jsem si lehla a představovala si, jak tělo odplavuje histamin, jak dochází k odpuchnutí a mizení fleků, jak se cítím strašně fajn a jsem na své tělo pyšná. Světe div se, po 10 minutách se fleky opravdu vytratily a já se hlavně cítila milionkrát lépe. Samozřejmě to chce trochu nácviku a ne vždy je to proveditelné, ale je velmi pozitivní už jen vědět, že můžete „krotit“ svoje reakce a tělo.

Nesmíte prostě dát svému strachu šanci. Síla myšlenky/přítomnosti v daném okamžiku není jen tak nějaký výmysl, ale dohledáte spoustu vědeckých studií, kde tento efekt potvrdili. Např. jedna z těchto studií zkoumala přímý efekt histaminu na zdravých jedincích, kterým byla aplikovaná injekce s histaminem do ruky po té, co u nich byla vyvolaná myšlenka, že ona ruka není jejich. V tomto experiment použili iluzi gumové ruky, která nahradila ruku vlastní. Tito pacienti s iluzí, že jejich ruka je ta gumová, reagovali v nahrazené ruce mnohem více na histamin a celkově to vypadalo, že se aktivoval imunitní systém (v dané ruce, která byla nahrazena či odmítnuta). Zdá se tedy, že pokud člověk ztrácí vědomí o nějaké části těla, imunitní systém ji začne vnímat jako cizí. Proto tedy přístup, že při reakci na nějakou potravinu se soustředím jen na symptomy a řeším, co bude dál či co jsem udělal špatně, nadávám si či si stěžuji, není úplně vhodný, a namísto toho by se člověk měl naopak naučit procítit danou situaci, zbavit se jakýkoli postranních myšlenek a soustředit se na zabránění další reakce či odstranění původní. A to jinak než tréninkem nepůjde:(.

IMG_1699

Pokud nevěříte a jste opravdu zoufalí, protože nemůžete nic jíst (a lékaři nenašli přesvědčivý důvod), zkuste začít pracovat na své psychice. Možná budete překvapeni, jaká síla je v jediné myšlence! Meditujte, vizualizujte, čtěte, zmírňujte stres, cvičte jógu, procházejte se v přírodě…dělejte věci, které vás těší a které vám přinesou uklidnění a možnost vědomého ovlivnění pochodů v těle. Je to přece vaše tělo!kolaz 1

Brokolice v gomasio strouhance s koprovým dipem

(4 porce)

Brokolice v gomasio strouhance

 • 1 hlávka brokolice
 • 1 hrnek kukuřičné strouhanky
 • 4-5 vrchovatých lžic Gomasio
 • 1/4 lžičky soli
 • 2 lžičky kari koření (nesolené, nevhodné pro eliminační fázi, případně nahraďte pouze kurkumou)
 • 3-4 vejce
 • 2 lžíce oblíbeného oleje

Koprový dip

 • 200 g jogurtu bílého (tolerovaného, nevhodné pro eliminační fázi, ale některé jogurty díky použité jogurtové kultuře mohou být tolerovány)
 • 5 stonků čerstvého kopru
 • 1 stonek jarní cibulky
 • 1/2 lžičky soli

Brokolici očistíme a natrháme na jednotlivé hlavičky (ne moc malé). Omyté hlavičky dáme nad páru na 8 minut (napaříme v hrnci nad vodou). Poté necháme vychladnout.

Troubu rozehřejeme na 180°C. Vejce si rozšleháme s olejem. Zvlášť si smícháme strouhanku s gomasio, solí, kari kořením. Hlavičky brokolice nejdříve namočíme ve vejci, necháme stéct přebytečné vejce a obalíme v ochucené strouhance. Klademe na plech vyložený papírem  na pečení. Dáme péct na 20 minut.

Mezitím si v sekáčku nasekáme kopr s cibulkou, solí a jogurtem. Pokud nemáme robot/sekáček, můžeme kopr i cibulku nakrájet na jemno a smíchat se zakysanou smetanou. Pokud bude výsledný produkt moc tuhý, rozředíme trochou studené vody (konzistence by měla být na „namáčení“). Brokolici podáváme s připraveným dipem (a pořádnou dávkou zeleninového salátu nebo bramborovou kaší). Dobrou chuť.kolaz 2

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.