Bouří se vám hormony? Tak je zkroťte!

Posted by

Po vyslechnutí přednášky s Reedem Davisem (Functional Diagnostic Nutrition) jsem se rozhodla, že musím něco málo napsat. Především, pokud jste si přečetli článek o tom, jak může lepek způsobovat vyčerpání nadledvinek, máte možná potřebu hodit hormony zase trochu do pucu. Toto téma by mělo zajímat i HIŤáky, jelikož snížení hladiny DAO a zvýšený výskyt HIT je spojován s hormonálními změnami (vyšší výskyt u žen po přechodu). Reed je považován za Columba v oblasti zdraví, jelikož se ve své praxi snaží hledat především příčinu zdravotních problémů, ten skrytý problém, který většina doktorů přechází (když s úsměvem předepisují recept). Ve své praxi kombinuje nejnovější technologické metody, poznatky z vědeckých výzkumů, moderní medicínu i přírodní medicínu (a holistický přístup k léčbě). reed-davis

Pokud zjistíte či máte pocit, že se vaše hormony zbláznily, je v první řadě potřeba najít příčinu, tedy proč dochází k nerovnováze hormonů. Častou chybou lékařů bývá, že léčí pouze symptomy, aniž by se snažili odhalit kořen problému. Pacienti samozřejmě chtějí trvalejší řešení, ale často jim chybí informace od lékařů, kteří se nenamáhají situaci vysvětlit. Příkladem je např. porucha štítné žlázy, která je velmi častá, vypadávají vlasy, člověk je unavený, necítí se dobře. Doktor tedy vyvodí, že by to mohla být štítná žláza, provede testy. Pokud se diagnóza potvrdí, lékař předepíše léky a pošle pacienta domů. Bohužel už pacienta nevzdělá, nevysvětlí mu, kde je problém, proč by mohl mít problémy se štítnou žlázou a že jsou i jiné možnosti než brát léky. Lékaři dokonce nejsou ani vzděláváni, aby hledali pravou příčinu problémů – škola je naučí podle symptomů diagnostikovat a jakmile mají diagnózu, začnou předepisovat léky.shutterstock_130670318

Abychom si zdůraznili důležitost hormonů, pojďme se podívat, co v našem těle dělají. Popravdě – dělají úplně vše, co si můžete představit. Jsou to vlastně malé řídící jednotky, přes které si tělo předává informace. Každý hormon má samozřejmě svou funkci a aby tělo mohlo reagovat, musí být správné množství hormonu, které se budou vázat na své receptory. Řídí metabolismus, způsob, jak (a kolik) tělo tvoří energii, ovlivňují hladinu cukru v krvi, regulují spánek, plodnost atd. Mezi symptomy hormonální nerovnováhy patří třeba návaly, noční pocení, zamlžené myšlení, poruchy paměti, změny nálad, poruchy spánku, napětí v prsou, zadržování vody, zažívací potíže (plynatost), nervozita, podrážděnost, vaginální problémy (včetně poruch menstruace), nárůst váhy a mnoho dalších.

Pokud např. cvičíte, zdravě se stravujete, ale pořád řešíte kila navíc, může se stát, že jsou na vině tyto malé potvůrky. Zvláště pokud neodpovídáte přiměřeně na fyzickou zátěž, může být ve hře štítná žláza. Pokud se podezření potvrdí lékařem, je potřeba velmi pečlivě zvážit léčbu. Snížená funkce štítné žlázy může třeba souviset s chronickým stresem. Tělo jako odpověď na takovou zátěž zpomalí funkci štítné žlázy (snaha o „hybernaci“) a léky pak nejsou řešením, ale je potřeba cílit životní styl. Je nutné také vědět, zda je funkce snížená, nebo zda má člověk v nerovnováze produkci dalších hormonů (většina hormonů má svoje protivníky, kteří působí opačně, tedy negují působení hormonu). Každopádně při diagnostice a určování léčby pacienta je potřeba se podívat také na jeho životní styl – aby orgány produkující hormony mohly správně fungovat, je potřeba dodat dostatek živin z potravy, redukovat stres, dostatek spánku a pohyb. Lze se také obrátit k přírodě, která nabízí spoustu látek vyrovnávající naše hormony.lifestyle-diagram

Jakmile začnete přemýšlet, jak moc může váš životní styl ovlivňovat hladiny hormonů, je dobré si uvědomit, že jsou kolem nás chemikálie, které mohou hladiny hormonů narušovat. Chemikálie, konzervanty, pesticidy, insekticidy, herbicidy a případně skryté potravinové intolerance mohou přispívat k narušení hormonální rovnováhy. Krom potravinových intolerancí mohou přispívat také parazité, plísně a bakteriální infekce. Všechny tyto stresory mohou negativně ovlivnit naše endokrinní žlázy.

Důležité však je, že spoustu z těchto parametrů můžete sami ovlivnit. Léčba je na vašem talíři! Pokud např. máte problémy s nedostatkem estrogenu, je potřeba přidat více tuku do stravy. Z tuků se totiž vytváří pregnenolon, ze kterého se krom progesteronu tvoří DHEA a z toho si je tělo schopné vytvořit estrogen. Celkově je potřeba hledat rovnováhu mezi makronutrienty ve vaší stravě – proteiny, sacharidy i tuky musí být v určitém poměru, aby byly užitečně využity. Pokud tedy budete jíst spoustu moučných produktů, kde budou převažovat sacharidy, ale redukovat tuky kvůli „dietním“ opatření, může se stát, že si rozházíte hormony, které pak mohou způsobovat další symptomy (včetně HIT). Pro udržení hormonů je dobré vyhnout se výkyvům cukru v krvi, tedy jíst kvalitní proteiny a tuky se sacharidy, nejíst bílý cukr a nepít alkohol před spánkem. Dalším opatřením je, že byste měli spát minimálně 7,5 hodiny denně. To je čas potřebný nejen k regeneraci, ale také k detoxikaci organismu a nastartování všech potřebných procesů.stažený soubor (3)

Pokud jste tedy čekali, že vám v článku přinesu odpověď, jak rychle vyřešit své hormony, pak vás musím zklamat. Rychlá řešení nejsou obvykle ta nejlepší a vy sami budete muset udělat kus práce. První je zkontrolovat svou dietu – vyházet věci, které by mohly škodit (jako je bílý cukr, mouka či špatný poměr makronutrientů), druhým bodem je redukovat stres všemožným způsobem a třetím bodem je prostě se více hýbat. Pohyb byste měli zařadit každý den a nemusí se jednat o těžké cvičení, které naopak může vést k vyčerpání nadledvinek, ale stačí procházka, lehké protažení, prostě cokoliv, co vám rozproudí krev a lymfu.

Jen tak pro rychlý přehled, co zařadit do svého jídelníčku, aby se vaše hormony umoudřily:)

1) kvalitní proteiny – namáčené a naklíčené ořechy, fazole, semínka, quinoa, čočka, bio/farmářské maso (neošetřené hormony a ATB), divoké ryby

2) jídlo ovlivňující hormonální rovnováhu – kokosový olej (kokosové produkty – kyselina laurová), avokádo (vitamíny), syrová máslo/ghee, vaječný žloutek (cholin a  jód pro štítnou žlázu), ořechy a semínka

3) zelenina bohatá na antioxidanty – hlavně tmavá zelenina (brokolice, chřest, špenát, zelí, okurky, kadeřávek), trocha barevnější zeleniny (paprika, červené zelí, cibule, rajčata, mrkev), trochu škrobové zeleniny (sladké brambory, červená řepa, artičoky, dýně)

4) uzdravující koření – skořice, kurkuma, kajánský pepř, kmín, česnek, zázvorMC4112e2_shutterstock_44169562

Pokud máte pocit, že budete potřebovat trochu silnějšího pomocníka, doporučuji vám dohledat informace o:

 • Drmek obecný(Vitex agnus-castus) (redukce PMS, zvýšení produkce progesteronu, vhodné prý při vysazení antikoncepce)
 • Koniklec (Pulsatilla) (snižuje zánět v reprodukčním traktu, mírní křeče, či bolestivou menstruaci, snižuje napětí)
 • Chřest hroznovitý(Asparagus racemosa) (proti křečím, úprava menstruace, proti bolesti)
 • Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) (protizánětlivá, imunomodulační, vhodná při bolestivé menstruaci, při endometrióze, při estrogenové dominanci)
 • Měsíček lékařský (Calendula officinalis) (proti zánětům, detox, čistí lymfu atd.)
 • Kontryhel obecný(Alchemilla vulgaris) (upravuje ženské reprodukční hormony a s tím spojené problémy)
 • Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)(pomáhá na napětí v prsou a při premenstruačním syndromu)
 • Maca peruánská (Maka) (stimulace žláz z vnitřní sekrecí – štítná žláza, slinivka břišní, nadledviny, vaječníky a varlata, zlepšuje sexuální libido, zeslabuje menstruační bolesti)
 • vitamíny: hořčík, vitamín D, vitamín E
 • omega-3 mastné kyseliny
 • Ploštičník(Actaea racemosa)(klimakterické potíže, hormonální úprava)
 • Jetel luční (Trifolium pratense) (menopauzální symptomy)
 • Kudzu (Pueraria lobata) (protizánětlivý, proti migrénám, léčba tinnitu, váže se na estrogenové receptory a nahrazuje tak estrogen při jeho nedostatku)
 • Mučenka pletní (Passiflora incarnata) (inhibitor monoaminoxidázy, používá se na léčbu depresí a nervozity)
 • Indický ženšen(Withania somnifera) (adaptogen – zvyšuje produkci androgenů, pokud je jejich hladina nízká, zlepšuje náladu, imunitu, protizánětlivý, podpora tvorby hormonů štítné žlázy)
 • Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) (hormonální výkyvy, menopauza, menstruační potíže, pravděpodobně mimikuje progesteron)
 • Pampeliškový kořen (Taraxacum officinale) (dobrý na játra, trávení, proti křečím, odstraněním toxinů snižuje vyčerpávající efekt na hormony)
 • Smilax lékařský (Smilax officinalis, Sarsaparilla veracruz) (vyrovnává hormony u žen i mužů, přírodní zdroj progesteronu, testosteronu, stimuluje účinek estrogenů, afrodiziakální účinky, obranyschopnost)
 • kořen lékořice (radix liquiritiae) (čistí játra, snižuje hladinu stresového hormonu)
 • Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) (adaptogen, funguje proti stresu – hormony nadledvin)
 • Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum) (klimakterium, vyrovnává účinky kortikoidů, léčba erektilní disfunkce)
 • Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)(zvyšuje hladiny testosteronu)
 • Kozinec blanitýAstragalus membranaceus) (adaptogen, zvyšuje odolnost vůči stresu a fyzické zátěži)
 • Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia)(úprava hormonů, zvýšení plodnosti, afrodziakum)
 • při celkové rozhození hormonů hledejte další adaptogeny, které mají schopnost regulovat vše tím správným směrem: ženšen pravý, kustovnice cizí, cicimek datlový, hořká okurka, lesklokorka lesklá, klanopraška čínská, rozchodnice růžová atd.
 • z těch více známějších, se kterými jste se jistě setkali a které byste mohli prozkoumat: kopřiva, heřmánek, mochna husí, třezalka, dobromysl, řebříček, hluchavka.

3 comments

 1. Organické maso? Kde můžu koupit neorganické maso – z čeho se vyrábí, když ropa je vlastně také organický produkt. A oni jsou nějací profesionální chovatelé zvířat, kteří nejsou farmáři a jak se jim teda říká? (adekvátní překlad je biokvalita a nebo tedy chov s přístupem na pastvinu/ volným výběhem.) Ovšem ještě vtipnější je, že žádné maso z EU puštěné do běžného prodeje prostě neobsahuje růstové hormony a rezidua antibiotik. A zrovna u hovězího jsou prakticky všechny české masné krávy chované po většinu roku venku, protože to je levnější a ještě jsou na to dotace za údržbu krajiny.

  Kajánský pepř je čili. A vyčerpání nadledvinek je klasický šarlatánký blud – skutečně existuje porucha tvorby noradrenalinu, ale její podoba je daleko dramatičtější než, to co se vydává za tu pop diagnózu, co může za včechno a vyléčí ji přečtení knihy/ absolvování semináře/ zakoupení potřebného doplňku.

  Kde jsou ty časy, kdy jste dělala důkladné rešerše a měla podložené informace?

  Proč proboha skáčete na něco takovéhleho? Kde se vzaly takovéhle krpy, které shazují důvěryhodnost i těch velmi užitečných článků, co tu máte?

  http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/addisons-disease/expert-answers/adrenal-fatigue/faq-20057906

  http://www.myosynthesis.com/adrenal-fatigue-quack-disease

  http://www.wikiskripta.eu/index.php/Adren%C3%A1ln%C3%AD_krize

  1. A vy argumentujete wikipedii a dalsimi nepodlozenymi strankami? Tak to snad take nema ani smysl komentovat. Kazdy si najde sve „podlozene“ dukazy a informace. Ja tlumocim prednasku s jasnym odkazem na jmeno cloveka, ktery data podaval. Verte si cemu chcete, o non-IgE alergiich se take jednu dobu rikalo, ze jsou to jen famy, a ejhle, nyni to doktori bezne pouzivaji. Neceliakalni citlivost na psenici spousta stranek take odsuzuje (a oznacuje za quack), ale data a zkusenosti lidi mluvi o necem naprosto jinem. Pokud se vam nelibi, co nekdo prezentuje a ja to lidem prenasim dal, pak to muzete preskocit. Vybirejte si jen clanky, kde cerpam z odborne literatury, usetrite si cas a zdravi (negativni mysleni neni pro telo dobre).
   Jinak bych chtela vedet, kolik Cechu si zjistuje puvod a kvalitu masa, nez ji koupi v tom beznem hypermarketu, jak to obvykle probiha.

   1. Díky za článek. já nevím jak ostatní, ale mě každopádně pomohl testosteron tribulus. Bral sem pilulky a za dva týdny sem se cítil zase jako v normájlu. Mohu doporučit

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.