Když neslouží hormony aneb můžete mít „vyčerpané“ nadledvinky?

Posted by


1425

Co jsou nadledvinky?

Nadledvinky jsou endokrinní žlázy přiložené k ledvinám, což znamená, že jsou to orgány produkující hormony, které rozesílají do celého těla pomocí krevního řečiště. Skládají se ze dvou částí – dřeně a kůry. Každá část je jinak regulována a má trochu jiné funkce. Obecně regulaci vylučování hormonů kůry nadledvin zajišťuje adrenokortikotropní hormon (ACTH) z adenohypofýzy.

Funkce hormonů nadledvinek

Dřeň produkuje hormony spadající do kategorie katecholaminy: adrenalin a noradrenalin. Adrenalin jistě znáte – vyplavuje se hlavně při stresu a úzkosti (tedy na základě nervových podnětů při fyzickém nebo psychickém stresu, tj. v krizových situacích, které vyvolávají v organismu tzv. poplachovou reakci; způsobuje zvýšení koncentrace glukózy, laktátu a volných mastných kyselin v krvi). Zvyšuje frekvenci srdeční činnosti (srdeční kontrakce), zpomaluje činnost vnitřních orgánů, zvyšuje prokrvení, zvyšuje hladinu glykemie atd. Je to takový evoluční hormon, který nám pomáhal vydat extra výkon v nebezpečí. Noradrenalin také může zvyšovat srdeční frekvenci, hladinu cukry v krvi, může způsobit zúžení krevních cév a tím zvyšovat tlak (narozdíl od adrenalinu nepůsobí na svaly a jiné orgány než krevní oběh).  Poruchy v produkci těchto hormonů povedou zejména k poruchám spánku, bušení srdce, zácpě, zvyšování krevního tlaku, oslabení pankreatu atd.

Asi 70 % objemu celé žlázy tvoří kůra produkující řadu steroidních hormonů. V kůře nadledvin se tvoří hormony spadající do kategorií glukokortikoidy, mineralokortikoidy a pohlavní steroidy. Z této kategorie nás dnes bude zajímat hlavně glukokortikoid kortizol. Kortizol je anti-stresový hormon a je důležitý pro adaptaci těla na zátěž. Ovlivňuje fyziologické funkce celého organismu, zasahuje do metabolismu, působí protizánětlivě a imunosupresivně (vliv na produkci protilátek, tlumí fagocytózu), snižuje citlivost k bolesti a má také antialergický účinek.

Základním mineralokortikoidem je aldosteron, který reguluje hladiny solí a vody v organismu. Pak se zde také tvoří pohlavní steroidy (androgeny/estrogeny). Je více než jasné, že správná funkce hormonů nadledvin může velmi významně ovlivnit naše zdraví.

Hormonální nedostatečnost

Stejně jako další podivné diagnózy, začala se objevovat i diagnóza vyčerpání nadledvinek. Napřed i mně přišlo takové označení velmi logické, ale nikdo nejsme neomylný a věda a studie časem ukázaly, že nemáme důkazy, že by takový stav v těle mohl nastat, pokud není způsoben lékařsky rozpoznanou nemocí. Závěr neuroendokrinologů tedy je, že nadledvinky nelze vyčerpat, pokud nemáte chorobu toto způsobující. Pojem tak často najdeme spíše u léčitelů atd a je nutné si dávat pozor, aby touto špatnou diagnózou nedošlo k oddálení správné diagnózy. Samozřejmě ale existují i nemoci spojené s poruchami produkce hormonů nadledvinek. Tzv. adrenální chronická nedostatečnost, tedy nedostatečná funkce nadledvinek, může být rozdělena:

 1. Primární – díky poškození nadledvinek. Jedná se často o autoimunitní nemoci jako Addisonova choroba či autoimunitní zánět nadledvinek, vrozené poškození nadledvinek (zvětšení), nádory nadledvinek, či poškození v důsledku infekcí a depozitních nemocí (CMV, histoplazmóza, systémová mykóza, hematochromatóza, sarkaidóza atd), poškození cév (po sepsi, trombóza), poškození léky.
 2. Sekundární – v důsledku poškození funkce hypotalamu či podvěsku mozkového (tedy potlačení produkce hormonu ACTH), může být v důsledku užívání steroidů.
 3. Terciární – v důsledku nemocí hypotalamu a snížení uvolňování kotrikoliberinu (nádory mozku, náhlé ukončení dlouhodobého užívání steroidů).

Tedy sami vidíte, že je řada nemocí spojená s nedostatečnou funkcí nadledvinek. Ale všechny tyto nemoci jsou jasně definovány a lékař by měl mít možnost pro dostatečné testování a odhalení těchto nemocí. Např. u Addisonovy choroby či při náhlém vysazení steroidů lze pozorovat symptomy jako únava, svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, hubnutí a bolesti břicha. Asi i vás napadne, že se tyto symptomy překrývají s histaminovou intolerancí. Proto je nutné řádné diagnostiky a ne se spoléhat na léčitele, šarlatány, samodiagnostiku atd.

Adrenal summit 2014

V roce 2014 na Adrenal Summit byla přednáška Dr. Osborne. Dr. Peter Osborne jsem vám již představila v jednom ze svých předchozích článků o zkřížených reakcí na gluten a o alergiích z jiného summitu a můžete si tak sami udělat názor, zda mu důveřovat nebo ne. Je chiropraktikem a certifikovaným výživovým specialistou, ve své praxi se věnuje přírodní léčbě chronických onemocnění se zaměřením na gluten senzitivitu a potravinové alergie. Je tedy dobré přiznat si, že spousta věcí, které může prosazovat, nebude klasická medicína uznávat, nejsou robustní studie provedené na lidech či nejsou důkazy. Dr. Osborne je velkým zastáncem existence zkřížených reakcí v těle, tedy stavu, kdy si náš imunitní systém splete antigeny něčeho, na co reaguje, s antigeny z úplně jiných zdrojů. Prostě zaútočí na něco omylem, když mu to připomíná „imunitně uloženého“ nepřítele. Často se např. v alergologii hovoří o zkřížených alergiích, kdy člověk, který je alergický na pyly některých rostlin, může v době sezóny velmi silně reagovat i na některé potraviny, které mají podobné proteiny, jako jsou právě antigeny z pylu. Dr. Osborne také tvrdí, že právě zkřížené reakce na lepek a tedy aktivace imunitního systému vede k vyčerpání nadledvinek, což však není endokrinology rozpoznaný stav a jedná spíše jen o nesprávnou diagnózu. Ráda bych se tedy vyhnula propagování tohoto pojmu, ale některé věci přece jen „odcituji“.

Může lepek souviset s nadledvinkami? V mnoha pracích bylo popsáno, že lepek způsobuje zánětlivé pochody. Pokud bude systémově probíhat zánět v různých tkáních (např. u nediagnostikovaných celiaků, alergiků na lepek, intolerance), může být větší požadavek na nadledvinky na produkci hormonů, které snižují zánět. Pokud jste někdy měli zánět třeba v kloubu nebo příliš aktivní imunitní systém, doktor vám pravděpodobně předepsal kortikoidy na ztlumení zánětu a imunitních reakcí. Vzhledem k tomu, že nadledvinky produkují kortikoidy, nabízí se, že při zánětu bude tlak na jejich funkci mnohem větší. Hormony nadledvinek slouží také pro boj se stresem, což při chronickém stresu otevírá otázku, jak se s tím popere naše tělo.

Léčba začíná na talíři

Jako první doporučení při podezření na hormonální nepříznivé změny vyvolané životním stylem či potravinami je právě změna životního stylu včetně diety. Mezi nejvíce potřebné nutriční prvky pro nadledvinky, aby mohly produkovat protizánětlivé a protistresové hormony, patří údajně vitamín B5, vitamín C, vitamín A, zinek či vitamín D. Pokud člověk dlouhodobě drží diety či trpí nemocí, která ovlivňuje vstřebávání vitamínů, případně má nevhodnou jednostrannou stravu, je někdy potřeba na začátek nutriční prvky doplnit tabletkami, protože i když pacient změní dietu, může být jeho střevo tak poškozené, že vitamíny jsou naprosto vyčerpané a tělo potřebuje nakopnout (ze zkušenosti Dr. Osborne obvykle trvá 2-6 měsíců po vyřazení škodlivých potravin, než dojde k opravdovému zlepšení zdravotního stavu). Myslím, že tahle doporučení bychom mohli uznat i Dr. Osbornovi, protože doplněním vitamínů a kvalitní stravou rozhodně nic nezkazíme.

Pro zachování optimální funkce je v dnešní době také podstatné naučit se pracovat se stresem, co nejvíce stres redukovat a celkově změnit uspěchaný životní styl. Tomuto doporučení také není moc co vytknout. Může vám v tom pomoci třeba meditace, jóga, ale i pouhý volný čas, který si vyhradíte sami pro sebe a věnujete jej oblíbené činnosti. Do stravy se dá přidat řádka adaptogenů, které pomáhají stres zvládat (pozor, opět se jedná o přírodní léčbu a často chybí robustní evidence, že látky takto působí). Ani nemusím zmiňovat, že je potřeba kvalitního spánku.

A co z toho plyne pro HIT?

Jedním z hlavních postupů při léčbě HIT je redukovat stres, jelikož při stresu dochází k uvolňování histaminu, což může souviset s hormonálními změnami (a spouštěním zánětu). Také pokud jíme nevhodné jídlo, budou se nám stále zvyšovat zánětlivé markery včetně histaminu a bude stále stimulace k produkci hormonů. Tudíž je dobré mít na paměti, že únava a další symptomy doprovázející nejen HIT mohou být spojeny i s dalšími hormonálními pochody v našem těle a že celý endokrinní systém funguje velmi propojeně. Avšak pokud vaše hlavní symptomy jsou právě třeba oběhové problémy, pocení, noční buzení, únava atd, klidně i po jídle bez specifické potraviny (tedy reakce na proces jezení, ne potraviny jako takové), nenechte se hned odbýt diagnózou HIT, zvláště pokud dieta během měsíce nezabere. Pokud máte podezření, že vaše symptomy jsou spojeny s vysokými hladinami kortizolu či třeba adrenalinu, zkuste navštívit i endokrinologa. Mnohé věci dnes umíme léčit a pokud by opravdu byly nalezeny vyšší či nižší hladiny endokrinních hormonů, včasný zásah je vždy důležitý.

Zdroje:

11 comments

 1. Dobrý den, velmi mne zaujal tento článek, protože mi byla zjištěna nízká hladina kortizolu. Je fakt, že má únava se stále zvyšuje. Při popisování vztahu hormonů nadledvinek a potravinové intolerance jsem si vzpomněla, že po jídle mé tělo není schopno žádného výkonu a já silně a večer zpravidla i naprosto marně bojuji se spánkem. Lékařka mi dala jen lék pro případ lokální či celkové anestezie, ale stále ještě musím pracovat a to mne velmi zmáhá. Měla bych pátrat směrem k této intoleranci?

 2. Dobrý deň, posledné roky som začala mať veľké zdravotné problémy, jeden z najhorších problémov boli bolesti v mieste obličiek, bola som zúfalá, všetky výsledky boli OK. Nakoniec som zistila že mam histamínovú intoleranciu, dieta zaberá, cítim sa lepšie, aj bolesti prešli ale raz som si dala pizzu, samozrejme veľmi zlá reakcia a na druhý deň znova bolesti v mieste obličiek. Chcela by som sa vás opýtať, či si myslíte že by to mohlo súvisieť s tým vyčerpaním nadobličiek? Ďakujem

  1. Bolesti a reakce na potraviny může souviset s celou řadou problémů a pokud je v těle dlouhodobě zánět či jiná patologie (na což poukazují ony bolseti), projeví se to na hormonech atd. Určitě bych se spíše zaměřila na to, zda tam nebyl nějaký alergen (tedy ona prudká reakce) a zda bolest v oblasti ledvin není ve skutečnosti střevo (tedy vyloučit zánět střeva).

 3. Díky za vysvětlenou, lékař to takto běžně nepodá a mám zkušenost, že ani sám nepřichází s iniciativou vymyslet, jak toho „červíka – tj. hlavního spouštěče potíží“ zkusit dostihnout. Napíše nějaké léky a tím má vyřízeno! Ještě jednou díky!

 4. Je, prosím, v ČR pracoviště specializované na výše uvedené – zkřížená reakce na gluten,…? Děkuji!!!

  1. To bohužel netuším. Vím, že v USA jsou speciálně sestavené panely testů, jak na glutenovou senzitivitu (nejen celiakii!), tak na zkřížené reakce (pacienti si to v USA platí sami, tak jako většinu testů). U nás jsem se s takovým pracovištěm nesetkala.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.