Vyléčím se někdy? Proč se můj stav nelepší? Co mám dělat jinak? Co mám jíst? Nejběžnější otázky nejen při histaminové intoleranci.

Posted by

Už chvilku jsem nepřidala nic víceméně osobního, co se stavu histaminové intolerance týče, a tak jsem se rozhodla to trochu změnit. Proč? Protože mi často chodí ty stejné otázky. Přestože jsem na všechny víceméně ve svých příspěvcích odpověděla, chápu, že je někdy těžké se v celém množství informací zorientovat.

Vyléčím se někdy?

To je velmi zajímavá otázka a já často odpovídám, že léčba a výsledek léčby je jen a jen ve vašich rukou. Proč? Protože to vše začíná u vás, vy jste pánem své diety a svého životního stylu a vy jediná/ý můžete bojovat za hledání příčiny. Jak jsem se zmiňovala v základních informacích, histaminová intolerance může být vrozená nebo získaná. Pro odlišení těchto dvou forem by bylo potřeba znát genetiku. O genetice DAO enzymu už trochu víme, známe tzv. SNP (jednonukleotidové polymorfismy), kde se může gen lišit..dobrá zpráva je, že pouze 4 z těchto „mutací“ DNA mohou vést ke snížené aktivitě/produkci DAO, z čehož ani jeden nekoreluje se symptomy (jiné 3 mutace naopak působí protektivně!!). Sami autoři však popisují, že samotná genetická mutace nestačí k projevení mutace, ale je zde spojitost s životním prostředím/životním stylem (1)!! Což znamená, že i pokud byste náhodou zdědili tuto mutaci, vůbec to neurčuje sílu projevu či to, zda opravdu budete HIT mít. Navíc v dnešní době už velmi dobře víme, že přepis a funkčnost genů si můžeme SAMI měnit STRAVOU a ŽIVOTNÍM STYLEM. Opět se tedy dostáváme k základu – úprava jídelníčku je nezbytná a jen vy sami rozhodujete o tom, jestli se vám mutace projeví nebo ne!W020131202293687242751

Mnohem častější je pak forma získaná. Ta může pramenit z mnoha příčin a HIT se nejeví jako samotné onemocnění, spíše je to symptom další nemoci. Enzym DAO se totiž potřebuje udržet na střevní stěně, aby mohl hezky pracovat. Když je střevo poškozené, třeba zánětem nebo nemocí nebo bakteriální nerovnováhou, enzym si prostě odplave. Jenže situace je ještě trochu komplikovanější, protože DAO se nachází také v dalších orgánech a není moc jisté, jestli parametr měřený z krve odpovídá tomu, co se děje ve střevě (zamysleme se, proč by se uvolněný DAO, který by byl ve střevu v nadbytku, vstřebával zpět do krve?????). Může to také odpovídat tomu, že chybí DAO v některém z dalších orgánů. Např. DAO je součástí neutrofilů, tedy bílých krvinek. Není tedy možné, že při zánětech je DAO v neutrofilech vyčerpáno a my pak měříme parametr zánětu v těle? Unknown

Každopádně nedostatek DAO ve střevě byl považován za marker poškození střeva a měli bychom k tomu tak přistupovat. Opět je potřeba pracovat nejen na dietě, ale na zahojení střeva, k čemuž nemusí stačit jen omezení určitých potravin. Je potřeba tělu dodat „palivo“, aby mohlo bojovat samo. Pokud odhalíte příčinu poškození střeva – antibiotika, bakteriální infekce, virové infekce, parazité, autoimunitní poškození, zánětlivé pochody v důsledku celiakie a dalších nemocí a potravinových alergií, syndrom dráždivého tračníku, permanentní stres atd., a podaří se vám ji odstranit, pak máte samozřejmě vyhráno. Jen mějte na paměti, že tělo může být opět náchylné k znovupoškození a je potřeba se o střevo starat i nadále.

Co se velmi často zapomíná, že HIT může vznikat také z nedostatku enzymu HNMT. O tom se příliš nemluví, jelikož tato oblast není moc prozkoumaná. Pravděpodobně se jedná spíše o případy, které nesouvisí až tak s trávící soustavou. Tito pacienti více reagují na liberátory než na samotné histaminové potraviny, jelikož projevy souvisí spíše s hromaděním intracelulárního histaminu uvolněného z vlastních buněk. Projevy HIT se mohou také překrývat s poruchami aktivace žírných buněk (MCAD), kde je potřeba komplexnější přístup v léčbě než pouze dieta.

A závěrem lze tedy říci, že se lze z HIT vyléčit, pokud je příčina v nedostatku DAO nebo ve snížené aktivitě vznikající sekundárně (aktivitu DAO může potlačovat nevhodný životní styl vedoucí k zánětům, užívání léků atd.). Důležité je však počítat s tím, že tělo už jednou bylo náchylnější a obnova správné funkce může trvat i několik let. Příliš brzké „vykašlání se“ na dietu a návrat symptomů neznamená ani to, že je u vás HIT dědičná, ale pouze to, že jste nebyli schopni udržet funkční vnitřní prostředí nebo jste zařadili zpět i potraviny, které u vás spouští další nemoci či způsobují poškození střeva.

Proč se můj stav nelepší?

Tady se vám moje odpověď nebude líbit, ale jiná neexistuje. Buď děláte dietní chybu nebo zřejmě nemáte HIT jakožto primární chorobu. To, že máte sníženou hladinu DAO ještě totiž neznamená diagnózu HIT. Tato nepřesnost je důsledek tlaku společnosti (pacientů!) a neznalost lékařů. DAO test je pouze jednou z pomůcek v diagnostice. Diagnóza se potvrzuje až po tom, co pacient zavede eliminační dietu a dojde k výraznému zlepšení jeho zdravotního stavu (zde). Dále by se měl provádět orální test s čistým histaminem pod dozorem lékaře. V našich podmínkách je náhradou pozření histaminu ve stravě, čímž by se měly vrátit symptomy. Teprve pak je diagnóza potvrzena. Pokud se vám tedy nepolepšilo či jen mírně, je dost možné, že vůbec nemáte HIT a hladina DAO je u vás snížena dočasně (každý člověk má základní hladinou odlišnou, tudíž i geneticky můžete mít nižší hladiny DAO bez komplikací) nebo došlo k laboratorní chybě při měření. I to se může stát. Pokud se krev špatně skladuje či není ve velmi krátkém čase zamrazena, je výsledek znehodnocen. Stejně tak mohlo dojít k dietní chybě před odběrem.

Druhá možnost je, že sice vyřadíte z jídelníčku rajčata a špenát, protože to psali na internetu, ale klidně se dál krmíte pizzou a nevhodnými potravinami (fermentované potraviny, uzeniny, zralé sýrý, konzervy, chemicky ošetřené potraviny s konzervanty a aditivy). Možností je také užívání léků, které vám škodí a zhoršují vaše projevy, které jídlem prostě nezmírníte (ano, do této kategorie mohou patřit i antihistaminika).shutterstock_130670318

Co mám dělat jinak?

Bohužel jsem zjistila, že lidé si stěžují, že je jim zle, ale často nejsou ochotní udělat něco navíc. Např. onen potravinový diář nakonec nezavede většina pacientů. A pak pouze tápou, protože si samozřejmě nepamatují, co jedli před dvěma dny. Pište si každou potravinu, co dáte do pusy. HIT může být následek jiné intolerance a pokud nebudete cílit i další intolerance, může se vám ulevit jen částečně. Je dobré poznamenat si i použité koření či třeba délku spánku. Lékař s vámi nežije a nemůže tedy vědět, zda něco děláte špatně nebo ne. Jen vy se můžete sledovat celých 24 hodin denně, co jste dali do pusy, zda se vám udělala vyrážka či měli jiné problémy. Získávejte informace, snažte se hledat cesty k uzdravení.

Dieta je samozřejmě podstatná část celého léčebného procesu. Můžete více o potravinách nastudovat a začít si vybírat funkční potraviny, které pro vaše tělo mají smysl. Mimo to můžete sledovat ověřenou alternativní léčbu – např. jóga pomáhá snižovat zánět v těle. Stejně tak vědomá meditace je velmi dobrou metodou, jak si urovnat vztahy s jídlem, pochopit signály těla a pracovat na své toleranci (a měnit přepis genů!). Existují také potravinové doplňky, které ve vám ze začátku mohou pomoci dostat se na správnou cestu. V dnešní době máme otevřené dveře pro získávání informací. Pokud vám někdo řekne, že pít savo je dobré, určitě jej nebudete poslouchat. Ne všechny doplňky, které fungují pro ostatní, budou fungovat i pro vás. Proto si ověřujte informace i ohladně dalších přípravků, nebuďte ovce!

moudrejsi-ustoupi

Co mám jíst?

Snad naprosto nejběžnější otázka. Vemte si základní literaturu a vynechejte potraviny podle základní tabulky. Proč? Protože většina ostatních, zvláště těch velmi podrobných seznamů, je nepravdivá. Každý týden ověřuji z literatury a výzkumu nějakou potravinu a mnohé z nich vůbec histamin neobsahují. Prostě na ně někdo špatně reagoval, někdo je někde uvedl na internetu a ostatní to ovečkovsky opisují. Ani někteří největší „odborníci“ nemají důkazy a podklady pro některé potraviny a tak trochu jsme je s britskou blogerkou nachytaly na švestkách. Lidé také velmi často zaměňují svoje alergie za histaminovou intoleranci. Když vám někdo popisuje, že mu po jablkách od dětství opuchají rty, neznamená to, že jablka obsahují histamin (jedná se o jednu z potravin s obsahem protialergických látek), ale že ten člověk má pravděpodobně už od dětství alergii (třeba i tu zkříženou). Hlavně o svém jídle přemýšlejte. Jezte potraviny, které jsou NUTRIČNĚ bohaté, které dokáží více, než vám na chvíli zalepit žaludek. Vybírejte si čerstvé zdroje, vyhněte se polotovarům, konzervám, konzervantům, éčkům, překombinovaným jídlům atd. Vynechte alkohol, kávu i čaj. Sledujte, jak reagujete. Anebo prostě kontaktuje nutričního poradce a specialistu, ať vám pomůže.histamine

Dunky žalky, a co já?

Myslím, že svou cestu za uzdravením už jsem párkrát popsala. Ano, říkám to veřejně. Nízkohistaminová dieta nezabrala a velmi často je špatně sestavená, protože NEVÍME nic o přesném obsahu histaminu. Rajče ze zahrady se bude lišit od rajčete z obchodu atd. Navíc lidé stále zapomínají, že DAO nezpracovává histamin na prvním místě. Proč tedy lidé raději nesledují obsah jiných aminů ve stravě? Protože výrobce doplňku DAO zavedl vzor, že všechen histamin je špatný. Není tomu tak a možná by lidem pomohlo sledovat jiné aminy, ale to už by bylo moc složité. Proto jsem se vydala jinou, logickou cestou – uzdravit střevo, uzdravit tělo a uzdravit prostě celé já. K tomu mi pomohla vysokonutriční protizánětlivá strava (která je mimo jiné bezlepková). Důkazem jsou výsledky krevních testů, které se normalizovaly. Včetně vrozené poruchy imunity, která si do té doby vyžadovala náročnou léčbu. Poprvé v životě jsem už přes rok bez antibiotik! Poprvé jsem neprostonala téměř půlku roku. Bonusem byl mírnější průběh virových nákaz a extrémní potlačení alergií bez léků. Nikdy bych nevěřila, že je to možné. Netrvalo to týden, netrvalo to měsíc. Trvalo to několik měsíců, pomalu i let, a stále na své dietě pracuji. Je tolik potravin, jejichž potenciál ještě neznám. Základem je číst, studovat, vzdělávat se. Pracovat sama na sobě. Ano, občas i já mám nějaké projevy, ale kdoví, zda souvisí s histaminem a ne s kvalitou dané potraviny. Prostě je moje tělo citlivější a já se k němu tak musím chovat. Nemoc beru jako signál toho, že jsem se ke svému tělu nechovala správně a nekrmila ho dobře. Ono se vzbouřilo a poslalo mi varovný signál. A já jsem se rozhodla jej vyslyšet! A co vy?

6 comments

 1. Dobrý den, ráda bych se zeptala, u jakého specialisty se HIT diagnostikuje. Dcerce vyšli negativní všechny testy na alergie, jenom prudká reakce na histamin. Já mám zase dlouhodobě problémy s trávením a imunitou. Ráda bych zjistla, jestli problém není někde tady… Předem děkuji za odpověď!

  1. Dobrý den,
   předpokládám, že máte na mysli kožní testy na alergie, tam histamin v testech musí vyjít pozitivní, používá se právě jako pozitivní kontrola, aby se vidělo, zda tělo reaguje správně a nejsou testy zkreslené (kožní testy jsou trochu jiné než krevní, bylo by dobré při podezření na potraviny dodělat i krevní testy). Od takového testu se nedá bohužel moc odvozovat. Jinak každé problémy s imunitou a trávením mohou být doprovázené problémy s histaminem (mimo jiné zprostředkovává právě imunitní odpověď při zánětu atd), omezení histaminu v potravě a soustředění se na čerstvost a kvalitu stravy může rozhodně pomoci snížit celkovou koncentraci, ale je dobré to dořešit se specialistou, aby se vyloučily další možné příčiny. Histaminovou intoleranci nejčastěji stanovuje alergolog/imunolog v případě alergických projevů, gastroenterolog v případě zažívacích problémů a také občas může i kožní lékař, pokud je projev primárně na kůži. Záleží, kde se pohybujete a jak je který doktor informován, specialista pouze na HIT neexistuje, nejčastěji jsou informovaní alergologové.

   1. Děkuji Vám mockrát za odpověď – dcerce dělali pouze kožní testy, tak zkusím najít nějakého dobrého imunologa. Projevy měla i na kůži, kromě toho má diagnostikovanou hyperaktivitu a zřejmě to všechno se vším souvisí…

    1. Tak z testů na kůži musí vyjít histamin pozitivní, jinak by celý test byl brán jako špatný. Tam je spíše potřeba otestovat také alergie z krve, vyvrátit autoimunitní nemoci (včetně celiakie a alergie na kasein atd, jak lepek, tak kasein jakožto mléčná bílkovina přitěžují hyperaktivitě). Projevy na kůži mohou souviset klidně i se zánětem střeva (stejně jako hyperaktivita) či poškozením/narušením střevní obrany, určitě se podívejte tímto směrem (snížené DAO to může potvrzovat). Každopádně vyhledejte imunologa nebo zatlačte na alergologa na další testování (včetně odběru na DAO z krve), abyste mohla nasadit dietu, tedy vyřadit histaminové bomby (u dětí bych byla opatrná s přílišným omezováním, spíše citlivým sledováním reakcí na jednotlivé potraviny a hlavně důrazem na kvalitu, případně po všech testech u lékaře zkusit omezit hlavní alergeny).

 2. SUper blog, dakujem za vsetky uzasne informacie. Clanok o intolerancii lepku a inych bielkovin v zrnach ma nakopol, okrem ineho teda aj k testu na potraviny, kde som si zistlila alergiu na psenicu, ryzu, kukuricu atd…tak som vsetko vylucila z jedlanicka. navyse mam HITku, takze jedalnicke bol dost obmedzeny. Oplati s ale pocuvat svoje telo, pozorne. Precitala som knihu Zivot bez psenice, a prestala som jest psenicu a obilniny vseobecne. Moj stav aj co sa tyka HITky sa vyrazne zlepsil, uz tak nereagujem ani napotraviny, ktore som predtym nemohla vobec….oplati sa vynechat obilniny, skuste to a vylieci sa vam crevo a polepsi celkovy stav:)! Drzim vsetkym palce:)

 3. .-))) “ A co já??? “ BOJUJI!!!…. 2, 5 měsíce se“ trápím „s jídelníčkem a nedostatkem času – brzkou a naprosto nečekanou odměnou je mi rychlý nástup spousty energie a nadšení a zmírnění otoků. Pak přijde zlom a zhřeším – naivně si namlouvám, že tělo nic nepozná – OMYL – okamžitě mi to vrátí – s větším či menším časovým odstupem jsem zase na začátku – oteklá a opět čistící svůj organismus – čím častěji zhřeším, tím těžší je jej vyčistit – zatím nevím, co je příčinou – zda HIT ANO/ NE, ale ptám se sama sebe, zda mi to zhřešení stálo za to… NO NESTÁLO, SAMOZŘEJMĚ ŽE NE!!! .-)))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.