Protizánětlivé sušenky

Posted by

Nikdy nezapomínejte, že vás ve svých receptech do ničeho nenutím. Také věřím, že teď už zhruba máte v povědomí, co si můžete dovolit a co ne. Když nesnesete kakao, tak recept prostě přeskočte, nebo jej nahraďte…karobem, kokosovou moučkou, mletými oříšky:) Ano, je to tak jednoduché. Pokud víte, že se nedokážete krotit a snědli byste sušenek příliš mnoho, raději si kakao odpusťte, byť je nepražené. Ani já si netroufnu na víc jak jednu dvě sušenky naráz, aby nálož nebyla moc veliká:)) Nezapomínejte, že vše je nejen o kvalitě potravin, ale také o kvantitě:)

Proč je lepší napéct si doma vlastní sušenky a nespoléhat na ty z obchodu? Především máte kontrolu nad ingrediencemi, které do sušenek vložíte. Víte, z čeho je připravujete a nehodláte přidávat barviva, aromata ani žádná další éčka. Navíc si sami spočítáte výdaje a zjistíte, kolik takové sušenky mohou stát. V porovnání s bezlepkovými sušenkami z obchodu nakonec ušetříte. Z jedné dávky uplácáte kolem 30 sušenek, pokud zvolíte menší kousky, klidně i dvojnásobek. Můžete si je pak doma uložit a použít dle potřeby, zabalit na výlet, nebo třeba zamrazit pro dlouhodobější skladování a pozdější sušenkový záchvat.

A teď k tomu, proč sušenky nazývám protizánětlivé. Jako základ sušenek je použitá čiroková mouka, která má protizánětlivé vlastnosti (a spoustu antioxidantů), k tomu je použita protizánětlivá celozrnná pohanková mouka (napěchovaná vlákninou), protizánětlivé kakao (ano, kakao je velmi účinné, co se boji proti zánětu týče), protizánětlivý panenský kokosový olej (kokos je celkově protizánětlivý, můžete jej třeba přidat namísto čoko kousků), protizánětlivý med (některé jsou více, některé méně, kvalitní surový med od včelaře je nejlepší) a chia semínka plná protizánětlivých omega-3 mastných kyselin. Tak teď vidíte, že jedna taková domácí sušenka může být vlastně také lék (ale znáte to, s léky se to nemá přehánět, tak ne že sníte celou várku na posezení!).

IMG_0112

Protizánětlivé kakaové sušenky

(bez lepku, bez mléka, bez vajec, bez ořechů)

  • 1 hrnek čirokové mouky (Adveni Medical)
  • 1/2 hrnku celozrnné pohankové mouky
  • 1/4 hrnku tapiokové mouky (Adveni Medical)
  • 1/4 hrnku prášku z nepraženého kakaa (je dobře tolerováno, možno nahradit kokosem nebo karobem)
  • 2 lžičky xanthanové gumy
  • 1,5 lžičky jedlé sody
  • 1/4 hrnku kokosového oleje
  • 1/2 hrnku medu
  • 1 lžíce chia semínek (+ cca 1/4 hrnku teplé vody)
  • 100 g čokoládových kousků (pro větší protizánětlivý potenciál a tam, kde zatím netolerujete, nahraďte sušenými borůvkami!)

Troubu předehřejeme na 170°C. Nachystáme si pečící papír na plechy.

Smícháme mouky s nepraženým kakaovým práškem, xanthanovou gumou a jedlou sodou.IMG_0033

Do hrníčku si dáme lžíci chia semínek, zalijeme horkou vodou a necháme cca 5 minut stát. Vzniklé chia vejce smícháme s medem a rozpuštěným kokosovým olejem. Vzniklou směs přilijeme k suché směsi a pořádně zamícháme. Vznikne nám husté těsto, do kterého dáme nasekanou čokoládu. Pokud vám ujede ruka s medem, může se stát, že bude těsto lepivější (jednou se mi také podařilo), pomoučenýma rukama pak tvarujte menší kuličky, které na plechu rozplácněte na placky cca 0,5 cm silné. IMG_0036Sušenky moc nenabudou, nemusíte teda nechávat extra místo. Pečte 12-14 minut a nechte chladnout na plechu, poté přesuňte na mřížku. Vychladlé sušenky zabalíme do uzavíratelného sáčku, kde je necháme alespoň přes noc uležet. Sušenky pak krásně změknou. Dobrou chuť. IMG_0108

 

10 comments

  1. Cim by ste mi prosim odporucili nahradit med, momentalne drzim proti kvasinkovu dietu a nemozem vobec sladit. Ide mi len o konzistenciu cesta, nemam HIT, len intolerancie na kravsku bielkovinu, slepacie vajce a psenicu. A pacia sa mi vase recepty kedze vela z nich je bezmliecnych a bezlepkovych.

    1. Mnoo, jednodušší mi přijde najít si recept bez tekutého sladidla, zvláště medu. On má nejen trochu jiné vlastnosti, co se týče pojiva, ale také pak díky němu jsou sušenky “vlhčí” a natahují vlhkost postupně, proto pak nelze po jeho vynechání zaručit výsledek. Samozřejmě lze vynechat a zkusit přidat třeba 1/4 hrnku arašídového másla či kokosové smetany (pokud ale přidáte nějaké granulované sladidlo jako xylitol, je potřeba zase ještě více navýšit tekutinu), ale vážně vám nezaručím, že budou sušenky stejné.

  2. Kasulka, prosim ta, viem v tomto recepte použiť niečo iné ako chia semiačka, mne je z nich nevoľno, strašne mi znižujú tlak a spôsobujú bolesť hlavy.
    Dakujem.

    1. Ano, chia mohou některým lidem snižovat tlak a z toho být ony problémy. V tomto receptu nahrazují vejce, takže pokojně použít vejce nebo jakoukoli jinou náhradu vajec (mám na to celý článek, ale pokud někdo toleruje vejce, je to nejjednodušší:)).

  3. Ja som sa ohladne tohto bavila s kamaratom, ktoreho rodina uz niekolko generacii vyraba med a chova vcely a vyvratil mi to. Povedal, ze toxicky urcite nie je a s tym zahrievanim to tiez nie je take tragicke. Nemeni sa vraj na obyc. cukor. Urcite sa v nom znici cast prospesnych latok, ale nie nejako vyznamne. Cize aj pri peceni ma stale lepsie vlastnosti ako cukor. Tak ma potesil.

    1. To jsem moc ráda. Já jsem se dívala i do literatury a něco v tom smyslu se tam zmiňuje, ale je to trochu složitější proces. Také upřednostňuji med za studena, ale z občasného pečení se nehroutím:)

  4. Neviem, ci sa med stava toxicky, o tom citam prvy raz, ale urcite sa med po zahriati ci peceni meni vlastne na obycajny cukor. Cize je potom jedno, ci clovek pouzije med alebo biely cukor. Vsetky enzymy aj dobre latky sa v nom teplom nicia. Aj do horuceho caju si med predsa nedavame hned prave kvoli tomu. Ma sa tam davat, az ked je caj prijatelny na pitie.

    1. Ja jsem nedavno slysela diskuzi, ze s temi enzymy je to stejne dost sporne. Stejne se vsechny rozlozi na aminokyseliny, nez je telo stihne vyuzit jinak. Ale mineraly a dokonce nektere vitaminy zustavaji i po vystaveni teplote, o toxicite jsem take moc necetla a nemela ani cas vyhledavat info, doufala jsem, ze dostanu odpoved. Ja osobne preferuji i chut a hlavne to, ze medove susenky nasavaji vlhkost, coz je pry prave diky medu, tudiz se jako obycejny cukr med nechova.

  5. Rekla bych, ze recept je super az na ten med – zahrivani medu nad 40 stupnu se stava med silne toxicky – tak pozor na to. Jinak super:-)

    1. S tím medem je to velmi zajímavé. Už jsem něco podobného slyšela. Měla byste nějaké studie nebo podklady, kde se o tom zmiňují, zkoumají či nějak dokazují?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.