Kokosový olej má spoustu pozitiv. Moc bych se divila, kdybyste o něm ještě neslyšeli. U nás jsem jako první o kokosovém oleji slyšela ve spojitosti s kosmetikou – olej vám nahradí tělové mléko, nahradí zábal na vlasy, a dokonce pomůže na spálenou kůži (tedy po opalování). Občas se na internetu objeví zpráva, abyste kupovali od zaručeného výrobce, jinak se můžete setkat s plísněmi, které si jistě nechcete nanášet na kůži ani jinam, ale většina článků se sborově shoduje o pozitivní funkci. Kokos patří mezi protizánětlivé potraviny, a tak není divu, že i olej bude mít spoustu účinků. Mimochodem koluje zpráva, že je velmi dobrý pro boj proti kandidě. Prostě takový chutný lék.
Pokud doma máte mlýnek na kávu (ano, to by vám mělo stačit), pak si můžete připravit celou škálu bezlepkových mouk. A ještě budete mít jistotu, z čeho dané mouka byla vyrobená a čim si prošla. Navíc můžete mít také kontrolu nad kvalitou a čistotou zrna, např. jáhly můžete spařit, proprat, vysušit a pak teprve namlít na mouku. Já jsem si pro tento chléb pomlela červenou rýži, bio pohanku, jáhly i cizrnu. Chléb je trochu tmavší (zaručeně celozrnný, jelikož jsem si zrna mlela:)), ale výborný (ozkoušeno na lepkáčích).
Bezlepkový chléb s kokosovým olejem (bez kvasnic) – verze 1.
Suché ingredience:
- 1/2 hrnku jahelné mouky
- 1/2 hrnku amaranthové mouky
- 3/4 hrnku mouky z červené rýže (rýžové mouky)
- 1/2 hrnku tapiokového škrobu (nebo-li maniokové mouky, prodává např. Adveni Medical)
- 1/2 pohankové mouky (pomletá z loupané pohanky)
- 1/4 hrnku cizrnové mouky
- 2 lžíce chia mouky (prodává Adveni Medical)
- 1 a 1/2 lžičky xanthanové gumy
- 2 lžičky soli, 1 lžička mletého kmínu, 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička jedlé sody
Mokré ingredience
- 1/4 hrnku kokosového oleje (tekutého)
- 2 vejce (pokojová teplota)
- 1 hrnek rostlinného mléka (rýžové)
- 1 lžíce jablečného octu (domácího)
- 2 lžíce medu (tekutého)
Troubu předehřejeme na 180°C. Ve větší misce smícháme všechny mouky spolu s ostatními přísadami. V menší misce zvlášť si smícháme povolený kokosový olej s medem, přidáme vejce (pokojová teplota) a mléko smíchaná s octem. Pořádně promícháme, aby nám vznikla spojitá tekutina. Tu pak přidáme do mísy se suchou směsí a promícháme. Míchala jsem normálně ručně vařečkou, jde to lehce. Vznikne pevnější „bochníček“.
Ten jsem vzala a natlačila do formy na chlebík, uprostřed jsem více zamáčkla (chléb má tendenci uprostřed více naskočit, tak aby se vše propeklo rovnoměrně, nechala jsem spíše vyšší okraje). Můžete potřít olejem a posypat sezamovým nebo konopným semínkem. Pečeme v předem rozhřáté troubě (180°C) cca 50-55 minut. Necháme chladnout ve formě na mřížce přikryté utěrkou cca 15-20 minut, pak vyklopíme a necháme vychladnout. Nenakrojujte dříve, než chlebík opravdu vychladne. Chlebík mi na první pohled přišel lehce drolivější než z původní čirokové mouky, ale po nakrájení pevně držel u sebe a dal se normálně přikusovat. Dobrou chuť.
Inspirováno z http://www.eatingalive.com.
Ďakujem za recept, už je to druhý chlebík, ktorý som piekla hoc som nemala chia múku ale nahradila som troškou pestrecovej múky a trošku nopálovej, vôbec neviem či to bolo vhodne skombinované ale chuťovo je výborný + mám kupené korenie na chlieb takže chutí naozaj výborne, priateľovi sa pretáčali oči keď ochutnal :). Rozmýšľam ako prísť na to ako pomerovo múky namiešať aby z chlebíku aj niečo bolo, viem, z ktorej múky sa koľko môže max. použiť ale koľko by tej múky malo byť, koľko vajec pridať, prípadne koľko mlieka, vody atď. na to asi nikdy neprídem.
Není zač. Místo chia mouky je lepší přidat mleté lněné semínko nebo lněnou mouku, má podobné vlastnosti (nebo rozmixovat chia semínka). Ale pokud chutnalo i tak, tak je to paráda. A s těmi poměry, mouky se navíc mohou chovat i trochu jinak podle výrobce a hrubosti mletí (nebo podle složení zrna), takže opravdu je to často jen o zkoušení a zkoušení a časem si člověk poměry na své oblíbené mouky vychytá. Jen vytrvat, nebát se!
díky moc za recept, manzel je na bezlepkove diete a me se nedarilo udelat chutny chleb, ktery by nebyl tuhy jako bota 🙂 de tohoto receptu se s pouzitim mouk, ktere jsem mela k dispozici vyborne povedlo… diky moc!! (pouzila jsem kombinaci ryzove, kukuricne, pohankove a trochu schar mix) … akorat jsem nemela xanthanovou gumu, ale slo to i bez toho bajecne, jeste jednou diky!! Terka
Jéé, tak to jsem moc ráda!
Prosím, jak – v čem a jak dlouho sušíte? Děkuji.
Doteď jsem sušila na topení a sušila jsem dle oka a na pohmat..(cca den, dva, jak co, občas jsem nechala i déle)..jak budu sušit teď, to vážně ještě netuším, asi si budu muset pořídit sušičku.