Možná jste o tajemném slůvku teff nikdy neslyšeli. Anebo možná ano, ale nějak vás ten název nezaujal. Pokud však hledáte cestu, jak si zpestřit bezlepkový jídelníček, měli byste našpiclovat uši (tedy, ehm, oči). Teff nebo-li tef nebo-li milička habešská z čeledi lipnicovitých je tráva, která je rozšířená především v subtropech. Plod této původně etiopské rostliny se využívá jako obilnina a mnohým národům slouží jako hlavní zdroj obživy.
Vhodný pro bezlepkovou a diabetickou dietu či proti cholesterolu
Jak jsem již naznačila, teffové zrno patří mezi přirozeně bezlepkové plodiny. Několik studií potvrdilo, že je pro celiaky bezpečný. Podle analýzy několika druhů teffu se v zrnech nevyskytuje ani gluten, ani proteiny podobné glutenu. Co však teffová zrna obsahují, je celá řádka fenolických sloučenin. Ty dávají teffu poměrně silné antioxidační vlastnosti. Ve stejné studii také potvrdili, že teff obsahuje řadu minerálních látek a má tak velký potenciál ve výživě. Teff je také skvělým zdrojem bílkovin. V jedné z dalších studií uvádí, že teff obsahuje celých 20% proteinů, přičemž má vysoký obsah esenciálních aminokyselin (8%, s vysokým obsahem lysinu). Dále obsahuje vitamín B1, draslík a vápník. Když k tomu přidáte obsah fosforu, hořčíku, manganu a mědi, máte docela zajímavý zdroj minerálů (zde). Olej z teffových zrn je bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Pravidelné užívání oleje vede k snížení cholesterolu v krvi a snížení glukózy (tedy jedná se o absolutně skvělou potravinu pro diabetiky). U myšek, kterým byl olej podáván po dobu 10 dní, vzrostla významně hladina vápníku v krvi. Škoda jen, že s teffem nebylo provedeno více studií, možná bychom se dočkali ještě zajímavějších dat. A abych nezapomněla, teff obsahuje nezanedbatelné vlákniny, tudíž prospěje i vašemu zažívání.

Tip pro histaminiky: Pokud zkoušíte novou potravinu, doporučuji začít od celého zrna, které jednoduše uvaříte. Pak můžete třeba zkusit přidat mouku do pečení. Různé zpracované potraviny, které dále pracují s moukami či zrnem (musli, těstoviny, předvařené kaše), mohou být kontaminovány jinou obilninou, stárnutím zrna a bakteriální kontaminací atd. Takové potraviny bych zařadila až na závěr. Byla by škoda odsoudit teff kvůli zkřížené reakci. Jinak samozřejmě ani teff vám nemusí sednout, pokud máte intoleranci všech ostatních zrn, i u teffu se vyskytují bílkoviny, na které můžete reagovat (což však nesouvisí s histaminem).
Teffový kořeněný koláč
(bez lepku, bez vajec, bez mléka, bez ořechů)
Sypké
- 1 hrnek tmavé teffové mouky (Adveni Medical)
- 1/2 hrnku tapiokové škrobové mouky (Adveni Medical)
- 1 lžíce mletého lněného semínka
- 1/2 lžička sody
- 1 lžička xanthanové gumy
- koření (aby to mělo tu správnou chuť): 1 lžička mleté skořice, 1 lžička mletého zázvoru, 1/8 lžičky mletého badyánu, 1/8 lžičky mletého hřebíčku
Mokré
- 2/3 hrnky jablečného protlaku
- 3 lžíce kokosového oleje
- 3 lžíce melasy
- 3 lžíce medu
- 1 zelené jablko, oloupané a nakrájené na kostičky
Troubu předehřejeme na 175°C. Nachystáme si pekáček (20×20) a vyložíme papírem na pečení. Všechny „mokré“ ingredience musí být při pokojové teplotě, aby se vám nevysrážel rozpuštěný kokosový olej (olej pro rozpuštění stačí položit na teplé místo nebo postavit do teplé vody).
V misce si smícháme všechny sypké suroviny (prvních 9 ingrediencí). V misce zvlášť smícháme jablečný protlak s rozpuštěným kokosovým olejem, melasou a medem.
K mokré směsi přidáme suchou a zamícháme. Do pekáčku rozetřeme těsto (bude spíše lepivé, hutné) a poklademe jej nakrájenými jablky. Můžeme posypat třtinovým cukrem nebo pokapat ještě medem (případně třeba posypat kokosem).
Pečeme 25-30 minut. Před podáváním necháme alespoň půl hodiny vychladnout. Dobrou chuť.
Inspirace na http://www.nourishingmeals.com.
Kači, to ses mi trefila do noty… včera teffová kaše s rybou a ze zbytku (vždycky toho uvařím moc) muffiny 🙂 koláč taky vyzkouším…
:)))