Kedluben patří mezi brukvovitou zeleninu. A když lze udělat polévka ze zelí nebo brokolice, tak proč ne z kedlubnu? Rozhodla jsem se tentokrát jít na to přes pečení, kdy zelenina dostává tak trochu jinou chuť než ta vařená. Když polévku na závěr rozmixujete, dostanete lahodně krémovou polévku i bez zahušťění. Prostě čistý zdroj vlákniny a minerálů.
Další hvězda z brukvovité rodiny: kedluben
Kedluben patří do stejné skupiny jako brokolice, o jejíchž skvělých účincích jste se mohli dočíst již dříve. Brukvovité jsou významným zdrojem makronutrientů jako jsou vláknina (100 kalorií brukvovité rostliny dodá tělu 25-40% denní dávky vlákniny), proteiny (např. 200 kalorií brokolice dodá 20 gr proteinu) a omega-3 mastné kyseliny. Brukvovité obsahují celou škálu antioxidantů, protizánětlivých a látek podporujících detoxikační dráhy. Mimo jiné zde najdeme ve větší míře vitamíny skupiny B, vitamín K a A či minerály (hořčík, železo, zinek). Kedluben se ve věděcké literatuře objevil již v roce 1942, kdy byl označen za výborný zdroj vitamínu C (v surové podobě samozřejmě), který lze uskladnit i přes zimu. Obsahuje také sulforafan a jeho prediktor glucorafanin, o kterém jste si mohli přečíst v článku o brokolici, a má tedy protirakovinné a protizánětlivé účinky. Dále v něm také nalezneme glukosinoláty, anthokyaniny a karotenoidy, a kdo čte můj blog pravidelně, bude vědět, že se jedná o další protirakovinně, antioxidačně a protizánětlivě působící slučeniny. Samozřejmě největším zdrojem všech těchto látek je syrová forma, ale když budete lépe tolerovat tu vařenou, určitě vám malou službou prospěje i vařená zelenina.
Kedlubnový krém s rozmarýnem
- 5 středních kedlubnů
- 3 menší brambory
- 3 cibule
- 3 stroužky česneku
- velká větvička čerstvého tymiánu
- sůl, pepř dle chuti
- 2 bobkové listy
- 1/4 hrnku olivového oleje
- 1 lžička mletého kmínu
Kedlubny i brambory oškrábeme/očistíme a rozdělíme na čtvrtky. Cibule a česnek oloupeme a rozpůlíme. Všechno smícháme v pekáčku, pokapeme olejem, lehce posolíme, poklademe čerstvým rozmarýnem a dáme péct na cca 200°C 40 minut. V průběhu pečení kontrolujte.Pokud vám zelenina nepustí dostatek šťávy, tak ji podlejte. Po upečení odstraníme větší část rozmarýnu (necháme pár lístků), přesuneme do hrnce, přidáme koření, dostatek vody na pokrytí zeleniny a povaříme 10 minut. Bobkový list odstraníme a vše rozmixujeme na hladkou polévku. Konzistenci můžeme doředit dle požadavků, na závěr lehce přisolíme. Dobrou chuť.
Děkuji, opět skvělá polévka – z časových důvodů vyzkoušena vařená verze, polévka nemixována – zahuštěna hrstkou pohanky (1/3 uvedeného množství doporučených surovin = porce pro 1 os. min. na 3 dny). DĚKUJI!!!
Jsem ráda, že chutnala:) Zahuštění pohankou musela být super obměna (a ještě protizánětlivá).
🙂 podle Vašich receptů je radost vařit (škoda, že sehnat suroviny je, na českém trhu,více či méně běh na delší trat´)… vzkaz pro lymfatiky – pohanka je až zázračně účinná :)))
Naštěstí vidím, že se dostupnost zlepšuje. Sama jsem se musela naučit shánět potraviny u nás a byl to boj, ale jde to:) A čím více nás bude, tím lépe.
S tou lymfou máte pravdu. Mimo zdroje quercetinu je pohanka také super zdrojem rutinu a to je pro samotné žíly přímo radost:)