Přišla bedýnka. Tolik očekávaná fresh bedýnka. Překvapení mám ráda, ale teď už vím, že bedýnkami se překvapovat nenechám. Sice se tak trochu rozproudí mozek, když usilovně přemýšlí, co s některými potravinami, ale zase se tím spotřebuje spousta času.
Ale tak když jsem koukala na jednu takovou krásnou bio brokolici, říkala jsem si, že je jí téměř škoda trápit ve vodě a ničit všechny ty úžasné minerály a vitamíny, co v sobě skrývá. A tak jsem zavítala na webové stránky http://www.greenkitchenstories.com, které v tomto směru nikdy nezklamou (a koukat na ty fotky, to je prostě bájo).
Brokolice bojuje nejen proti zánětům!
Asi vás vůbec nepřekvapí, že brokolice bude patřit na list „žádoucích“ potravin. Mimo jiné obsahuje isothiokyanát sulforafan, který je účinný nejen v boji proti rakovině (navíc funguje skvěle jako ochrana buněk ledvin při chemoterapii, i u rakoviny prsu), ale také snižuje zánět v těle. Ta samá látka bojuje proti obezitě!! A kdyby vás zajímalo, zda může mít brokolice vliv na vaše alergie, tak dávka sulforafanu odpovídající 100-200 gr brokolice denně pomáhá předcházet alergiím a astma! Brokolice však obsahuje celou řadu protizánětlivých látek (nejen sulforafan) a má velkou antioxidační kapacitu! Pokud máte pocit, že v těle žádný zánět nemáte, pak vězte, že brokolice dokáže chránit také váš mozek! Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že brokolice je vynikajícím zdrojem vitamínu K (1 hrnek=156 gr vám pokryje 244% denní dávky), vitamínu C (135%), vitamínu A (80,5%), chromu (53%), folátu (42%) a velmi dobrým zdrojem vlákniny, kyseliny pantothenové, vitamínu B6 a E, manganu, fosforu, cholinu, vitamínu B2, draslíku a mědi. Abychom měli výčet kompletní, obsahuje i železo, zinek, omega-3 mastné kyseliny, hořčík, vitamín B1, vápník, vitamín B3 a selen.
Často se uvádí, že velmi vhodným zdrojem jsou brokolicové výhonky. Ty bych však s histaminovou intolerancí raději vynechala, jelikož během prvních tří dnů klíčení se uvolňuje větší množství biogenních aminů, které je sice pro zdravého člověka bezpečné, ale pro citlivé lidi může snížit celkovou degradační kapacitu pro histamin.
Dnešní pesto nám mimo jiné nabízí:
- Brokolice je protizánětlivá, protirakovinná, působí preventivně na alergie atd. √
- Olivový olej je nejen protizánětlivý, ale působí jako analgetikum a proti rakovině. Některé oleje dokonce působí PROTI uvolňování histaminu z bazofilů. √
- Česnek je v přírodním léčitelství nazýván „přírodní antibiotikum“. Chrání srdce, působí proti rakovině, chrání játra, působí proti alergiím (souhrn zde). Působí také protizánětlivě, dokonce specificky proti zánětům vyvolaným histaminem.
Raw brokolicové pesto
(bez lepku, bez mléka, bez sóji, nízkohistaminové)
- 1 hlávka brokolice
- 1-2 stroužky česneku
- 1/2 hrnku mletých/na jemno sekaných lískových oříšků
- pár čerstvých bazalkových listů
- šťáva z 1/2 citrónu (může být méně)
- 1/2 hrnku extra panenského olivového oleje
- 2 lžíce vody
- sůl a pepř dle chuti
Brokolici pořádně umyjte a rozdělte na hlavičky. V sekáčku, případně mixéru ji rozsekejte na drobno. Přidejte ořechy, česnek, bazalku a zbylé ingredience a vše pořádně zmixujete. Olej přidávejte postupně dle toho, jakou byste rádi konzistenci a dle vašich dietních požadavků.
Pesto je nejlepší čerstvé, kdy je plné živin, ale můžete uskladnit v lednici (do druhého dne vám krásně vydrží a chuť se rozloží). Můžete podávat jako dip k zelenině, na krekry, anebo třeba s rýžovými nudlemi jako hlavní jídlo (rýžové nudle zalijete horkou vodou, necháte odležet 5 minut a promícháte s pestem – jídlo hotovo). Dobrou chuť.
Tak přemýšlím, jestli bych neměla kategorii přejmenovat spíše na „neuvařeno pro Vás“. :)))
Už vím, co budu mít k obědu :))
Tak to vypadá lákavě a navíc se to dá servírovat i v práci – pesto do krabičky a nudle připravit na místě – vlastní oběd v kanceláři – zn.ideál! Dík za něj.