Fazolové sušenky s brusinkami

Posted by

Pokud patříte na seznam lidí, kteří se musí vyhýbat všem zrnům, tedy i bezlepkovým moukám, možná si často lámete hlavu, jak si připravit něco na cesty, na chrumkání, či čím si zpříjemnit neděli. Na tento recept nebude potřebovat žádnou mouku, jen dobře uvařené fazole, oblíbené sušené ovoce a třeba karob, domácí hořkou čokoládu či arašídové/mandlové máslo (nebo skvělé pecky z arašídového másla:)). Nevěříte? Fantazie se meze nekladou. A budete mlsat zase trochu zdravěji (a co více, dodáte tělu spoustu vlákniny a bílkovin). IMG_6840Oct 30, 2013

Fazolové sušenky s brusinkami

(bez lepku, bez mléka, bez vajec)

  • 2 hrnky uvařených bílých fazolí
  • 1 balíček NuNaturals stevie (či lžíce cukru či jiného sladidla, či více viz níže)
  • 1/2 hrnku sušených brusinek
  • 1/4 hrnku čokoládových pecek (nebo ořechů)
  • pokud nebudete zdobit čokoládou, doporučuji přidat 1/4 hrnku třtinového cukru
  • ideálně: čokoláda na zdobení

 Bílé fazole, které jsme si předem namočili na 24 hodin (2x vyměnit vodu), uvaříme do měkka. Je lepší je spíše lehce rozvařit, aby se vám lépe mixovali. Troubu rozehřejte na 180°C. Uvařené vychladlé fazole dobře rozmixujeme na kaši. Přidáme stevii, sušené brusinky a čokoládové pecky (nasekanou kvalitní čokoládu, ideálně doma vyrobenou z kvalitního nepraženého kakaa a kakaového másla). Pokud nechcete použít čokoládové pecky, přidejte tolerované ořechy, semínka či cokoliv, co máte rádi a dodá to sušenkám extra nutriční hodnotu. Pokud nechcete následně zdobit, přidejte trochu více cukru. Vznikne vám taková hodně lepkavá hmota. Tu pak pomocí dvou lžic naneste na hromádky na pečící papír.

IMG_6826Oct 30, 2013
Huh, to nevypadá zrovna lákavě:) No a kvalita fotky…foťte uprostřed pečení!

Pečte při 180°C cca 20 minut. Plech vyjměte z trouby a nechte na něm sušenky vychladnout. Poté můžete ozdobit tolerovanou glazurou (karobová poleva, čokoládová poleva, karamel).

IMG_6827Oct 30, 2013

Poté podávejte, jen nikomu neříkejte, z čeho jsou koláčky vyrobené. Stejně by vám nevěřil:) Dobrou chuť. IMG_6842Oct 30, 2013

Jinak sušenky se velmi ujaly a tak jsem pekla další dávku. Tentokrát jsem nechala mixér více podusit.

upraveno1
Taková fazolová kašička, ta dá práci.

Nepřidávala jsem čokoládu, ale dvě lžíce arašídového másla, k tomu pecky z arašídového másla (dají se koupit přes internet z USA), sušenky jsem na závěr nepřelívala a jsou snad ještě lepší než ty první.

upraveno2
Na podruhé už trochu formovanější hrudky:)

Takže ano, potvrzují, fazole, stevie a brusinky – recept na skvělé sušenky!

upraveno3

8 comments

  1. Jsou výborné, tu druhou várku jsem udělala na slano – arašídové máslo a oříšky a taky fajn.

      1. Ano, dala jsem víc arašídového másla s kousky oříšků a nasekané ořechy. V práci to nikdo nepoznal a i když jsem jim to řekla, tak se všichni olizovali. Váš blog je velkou inspirací pro mé mnohé kamarádky a pro mne. Moc díky, dnes jdu na banány Šárka

  2. V cca 70. letech se v některých kuchařkách uvádělo sbírat pěnu při vaření fazolí – snad z důvodu odstranění toxic.l. – je to tak nebo to není nutné? Děkuji za odpověd´.

    1. Luštěniny postupně namáčením a následným vařením prochází procesy, které je pro nás dělají stravitelné a hlavně využitelné (odstranění antinutričních látek, inaktivace neposedných enzymů, které by nám škodily, rozložení komplexních škrobů, které pak mohou za nadýmání). Pokud si správně vybavuji, tvorba pěny je připisována saponinům, které mohou působit jako „krevní jedy“. Proto se radí raději pěnu odstraňovat. Já jsem to nikdy neřešila, protože luštěniny omývám po namáčení a po uvaření v tlakáči vodu vždy slívám, luštěniny promyji a pak s nimi dále pracuji.
      No, každopádně – jistota je jistota:))

      1. Já sbírám, ale časová náročnost přípravy pak tomu odpovídá…..-)
        Také se doporučovalo vařit luštěniny v téže vodě, v níž se namáčí – nad plynatost se kladl význam nevyplavování cenných látek – pro HIT tedy raději slévat a proplachovat před i po uvaření?

        1. Četla jsem. Prý se už při namáčení ztrácí do vody část mikronutrientů. Vzhledem k tomu, že při namáčení např. cizrny se již v průběhu tvoří lehce pěna, raději obětuji část těchto nutrientů za cenu, že se zbavím všech antinutričních látek, které dokáží ve střevě nadělat paseku. U většiny HITařů je v nepořádku střevo – krmit tedy bakterie, dráždit střevo plynatostí a ještě poškozovat střevní buňky dalšími faktory není něco, co bych si při HIT a dalších nemocech přála (zdravý člověk to samozřejmě může vidět jinak).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.