Švestka-banán-mák: nerozlučná trojka pro raw kaši!

Posted by

Původně jsem chtěla tento recept nazvat Povidlovo-makové koláče bez koláčů. Prostě mi mák a švestky připomínají moravské koláče zdobené mákem nebo povidly, ideálně obojím napůl. A tak jsem si jedno ráno dala koláče bez koláčů. Mák je neuvěřitelně kvalitním zdrojem nejen vápníku (kdybyste se třeba báli, že bez mléčných výrobků vaše kosti umřou). Pokud hledáte bezlepkovou snídani, která vás nasytí, dodá vitamíny, minerály a energii, můžete začít vařit nevařit:))IMG_8930

Švestkovo-banánová kaše s mákem

  • 100 g švestek (i více dle vaší chuti) – měla jsem mražené, ale pokud nejste raw, klidně si vezměte ty zavařené
  • 1 střední banán
  • 1/4 hrnku máku – čerstvě pomlít
  • 1/2 – 1 lžíce citrónové šťávy
  • 1 lžíce agave nebo datlového sirupu
  • pár kapek vody

Švestky rozmixujte, pokud máte trpčí jako já, přidejte pár kapek agave sirupu Zvlášť namixujte banán a přidejte ke švestkové kaši. Mák pomelte, smíchejte s agáve sirupem a citrónem, když tak dořeďte kapkou vody. Přidejte ke kaši. Míchejte dle chuti, hlavně s úsměvem. Dobrou chuť.

IMG_9061
Celer s mákem je skvělá náhrada, pokud se vyhýbáte cukru.

A kdyby čirou náhodou nebyly švestky to pravé ořechové, tak zkuste jednoduchou variantu. Půlku celerové bulvy si nastrouhejte na jemno a smíchejte s připravenou makovou směsí (mák, datlový sirup, citrón, voda). Možná tomu nebude věřit, ale je to také lahůdka:)

30 comments

  1. Tip

    Tip dne – Palačinky z jablek s vlákninou

    1 hrnek mouky

    ⅓ hrnku BIO lněné vlákniny

    3 lžíce cukru

    1 lžíce prášku do pečiva

    ½ lžičky soli

    1 lžička skořice

    špetka muškátového oříšku

    2 vejce

    ½ hrnku mléka

    3 lžíce rozpuštěného másla

    1 hrnek nastrouhaných jablek (bez slupek a jádřinců)

    Smíchejte suché přísady. Ušlehejte spolu žloutky, mléko a rozpuštěné máslo. Přidejte k suchým přísadám. Míchejte, dokud nebudete mít řídké těsto – pokud je potřeba přidejte více mléka. Nastrouhejte jablka a přidejte je do těsta. Promíchejte. Vmíchejte vaječné bílky. Předehřejte pánev. Nalijte ⅓ hrnku těsta na pánev. Smažte dozlatova z obou stran.

    (Recept na 12 kusů)

    tip od firmy Walramcom s. r. o

    1. To jsou sušené květy ibišku. Ibišek působí protizánětlivě, stabilizuje hladinu cukru, snižuje cholesterol a hlavně brání oxidančnímu stresu:)

  2. obě teda vypadaji výborně 🙂
    jsem se chtěla podělit s infem. Mě daosin zabírá, takže ho beru často. A teda česká distribuce mě naprosto naštvala. Totiž brala jsem 60 tablet za cca 1000,- asi tak před měsícem to zrušili. Takže jsem brala 30 tablet za cca 600,- no a teď už ani ty nejsou a jsou jen 10 tablet. Jako povím vám, to mě s prominutím pěkně nasralo:p To jsem fakt zvědava, jestli se vráti k distribuci těch výhodnějších balení:p Mno nezbývá mi nic jiného než to propočítat a sehnat to ze Slovenska, kde prodávaji všechny balení :p

    1. Mno, vzhledem k ceně daosinu je možná lepší přemýšlet, jak upravit dietu do budoucna. Teda nemyslím si, že by bylo hodně lidí, kteří by si takový preparát, který ani neléčí, jen ulevuje od symptomů, mohli dovolit. Člověk vlastně neplatí ani za lék:(( Navíc otázka dlouhodobého užívání nebyla nikde řešena.
      Prý to byl ale jen nějaký výpadek, což mi přijde dosti zvláštní:)) Možná se pak vyplatí nechat zaslat odkudkoli z Evropy než kupovat malá balení. Možná by stálo za to obvolat pár lékáren, jestli neměli v zásobě:)

    2. Daosin měl v ČR výpadek , protože se měnil distributor.Od 10.2.2014 by měl být zas běžně k objednání.Mě zabírá taky.Na celkové potíže /kůže migrena, únava../ nemá vliv, ale na zažívací/pyroza, nauzea, křeče, průjmy/ mi funguje skvěle.Dietu musím držet samozřejmě stejně, ale ne tak přísnou .Je to pro mě snesitelnější.Každé hrubé porušení diety bývá ztrestáno…ještě jsem se nesmířila..Doplňování vit B a C /které tady Kašulka doporučovala/ mi myslím taky dost pomáhá /možná je to jen placebo/
      Držim palce, přeju hodně zdraví a děkuju Kašulce za tenhle blog.
      čauky Zorka

  3. Pohanku nemáčím – nasypu do jogurtu a ihned spotřebuji; není-li jogurt po ruce, zaliji horkou vodou a s chutí do toho – snad až barbarsky jednoduché a nenáročné v případě rychlého pracovního nastartování a dobití baterií .-)

    1. Namáčení pohanky je popisováno jako vhodný způsob aktivace zrna:) Dle info od „raw“ specialistů se nastartují pochody připravující semeno na vyklíčení, což vede k vylepšení nutričnímu profilu:)) Myslím, že to je ten důvod, proč se namáčí. Do jisté míry by to mělo potlačit lektiny.

        1. Jaký je přesný zdravotní dopad asi nikdo v životě nezkoumal. Každopádně o zrnech (a luštěninách) se ví, že obsahují určité procento tzv. antinutričních látek, tedy těch, které snižují či znehodnocují nutriční vlastnosti dané potraviny. Je to vlastně ochrana semena před nepříznivými podmínkami, aby bylo uchováno do klíčení. Mezi takové patří kyselina fytová/fytáty, inhibitory proteáz, lektiny, antigenní bílkoviny, saponiny…U některých je např. popisován přímý negativní vliv na střevní buňky. Vysoké koncentrace fytátů může vést k deficienci minerálů (blokování vstřebávání), potlačení metabolismu, anemie atd. Proto by se všechna zrna měla nějak zpracovat. Namáčením se aktivují mechanismy na odstranění fytátů, zrno se připravuje na naklíčení. Některá zrna (a luštěniny) se musí pak dále zpracovávat tepelně, aby došlo ke snížení dalších antinutričních složek.

          Netuším, co je to „vysoký příjem“ fytátů a dalších, ale každopádně se tím člověk ochuzuje o spoustu živin. Zrna jsou přirozeně chráněná proti nepříznivým podmínkám a škůdcům a to dobré si vlastně ukrývají (a čekají na vhodné podmínky). Minimálně tím tělo ochuzujete.

            1. 🙂 To se mi stává s potravinami snad denně:) Dnes jsem vzala v obchodě do ruky nějaké noname mátové bonbony a nestačila jsem se divit, co do nich přidávají. A vůbec netuším,jestli si lidi uvědomují, co za koktejl „mňam“ látek do sebe nacpou (přesně ti lidé, co vám pak budou tvrdit, jak je sója strašně nebezpečná a nezdravá:))

              1. .-) Neuvažujete o komerčním využití svého blogu – v knižní podobě? Cenné informace, zkušenosti, novinky a recepty by rozšířily počet zájemců z řad laické i odborné veřejnosti – mnozí by mohli svůj problém řešit dříve (oproti naší generaci) a jistě snadněji (než průkopníci)…..-)

                1. Nejste první, kdo se ptá:) Bohužel na to nemám příliš mnoho času, nemám ráda polovičatou práci, musela jsem odmítnout i zahraniční spolupráci:)) to bych musela mít šikovného spoluautora, který by to byl schopný z mých textů vygenerovat a já bych doplňovala podstatné informace:)))

                    1. PS1: Je nutná generalizace??? Máte čtivý sloh a odbornou erudici – Vy to zvládnete!!!

        1. Nene, píšu tam, že je to kombinace celer-mák. Já jsem celer nestrouhala, ale nasekala v sekáčku na jemno a k tomu se přidá ta maková kašička, je to mo dobré:)A kdyby to šmakovalo málo, dá se tam přiat i ten rozmixovaný banán na doslazení:)

  4. Svestky su uzasne ovocie. Moj dedo mal strom – svestku -s muskatovou aromou. Bola stara, malo rodila, a teda nebolo vela slivovice, tak ju vyrubal. Mozno bola jedina na svete.

    1. Švestka s muškátovým aroma. Hm, to musí být úžasná chuť. Už jen objevování různých chutí bazalky je pro mě zážitek, natož různé chuti/aroma švestek. Až si příště rozmixuji švestky, přidám na špičku nože muškátového oříšku 🙂

  5. Já si nemůžu pomoc, ale opět to vypadá naprosto delikátńě 😀 Můj favorit (no vlastně jediný raw-kaše pokus 😉 je pohanková: pohanku promýt, přes noc nechat máčet (měním vodu alespoň 1x) a ráno dohladka umixovat – nejlepší s hruškou, skořicí a lžičkou medu, ale fantazii se meze nekladou 😉 Pokud má člověk rád pohanku, taksi pošmakuje a navíc do sebe dostane spoustu skvělých látek, že? 😉

    1. Tu pohanku myslíte lámanku nebo kroupy? A vody na namočení dáváte tak aby byla jen tak akorát ponořená nebo více?
      Ptám se, protože když namočím lámanku, pustí šlem, a nevím, jak by šla vody měnit.

      1. je to ten recept, jak na nej dava odkaz Kasulatko 😉 Pohanka musi byt ponorena (davam klasickou, loupanou), ale hodne saje a nabobtna, takze davam doopravdy malou hrsticku, pokud chci jen jednu porci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.