Gluten Summit 8: Raw (syrová) strava

Posted by

Informace zde uvedené nejsou mé názory, nejsou ověřované, ale výpis informací ze setkání Gluten Summit.

Jaqui Karr je výživovou poradkyní a její práce se soustředí na nabírání energie a vyživení těla z potravin. Jaqui se specializuje na sportovní výživu a byla výživovou poradkyní elitních modelek, světových bodybuilderů, ultramaratonců atd. Díky vlastní velmi špatné zkušenosti s lepkem se stala obhájkyní přírodní bezlepkové stravy. Vrhla se do studia, aby našla cestu k obnovení těla zničeného lepkem a aby se zbavila autoimunitní choroby. Z vlastní zkušenosti ví, kam může zajít neléčená choroba, a je schopná se do svých klientů vžít. Snaží se lidem ukázat, že cesta není v pití růžové medicíny, kterou do ní lékaři cpali, ale v přirozené bezlepkové stravě, která tělu dodá vše potřebné.Jaqui-Karr

Chybí vám živiny? Jděte do syrové stravy

Jaqui podporuje své klienty, aby přešli alespoň na 50% syrové (raw) stravy, jelikož i taková změna bude benefitem pro jejich zdraví. Je jedno, jakou dietu máte, ale každé jídlo by mělo obsahovat alespoň jednu složku surové stravy – zeleninu, ovoce, ořechy atd. Lidé, kteří mají neurologické poruchy včetně zamlženého mozku a depresí, nemají obvykle dostatek kyslíku pro buňky a ten lze dle Jaqui doplnit hlavně rostlinnými klíčky. Klíčky (výhonky) jsou přirození přenašeči kyslíku, který je velmi aktivně přejímán do krve a může pomoci člověku s nedostatkem energie. Zelenina pak nepřenáší kyslík jako takový, ale dodává tělu velké množství enzymů a vitamínů. Vzhledem k tomu, že se vařením a tepelnou úpravou spousta enzymů i vitamínů ničí/snižuje, člověk by musel pro dosažení optimální koncentrace sníst větší množství jídla. I v tom by mohla vězet jedna z příčin nárůstu obezity ve světě – lidské tělo si žádá více a více jídla, protože ze smažených hranolek s hamburgerem si není schopno vzít dostatečné množství živin.vitarian

Co se týče změny diety, navrhuje Jaqui možnost pomalého přechodu, pokud nejsou přítomné přímé lékařské důvody. Pokud však je přítomna nemoc, změna stravy by měla být okamžitá bez odkladu. Nelze měnit zvyky postupně, jelikož k léčbě je potřeba úplné vysazení potenciálně nebezpečných potravin. Při neceliakální gluten senzitivitě navrhují s Dr. Tomem okamžité vynechání lepku ze stravy. V diskuzi problémů intolerancí a alergií se zmiňují také o tom, že lidé by se neměli stávat svou nemocí. Často vidí pacienty, kteří své nemocí propadají, například při návštěvě zajímavé akce se místo soustředění na samotnou akci litují, že si nemůžou dát jídlo a nechají si tím zkazit celý den (je mi jasné, že většina HIŤáků má období, kdy se lituje a stresuje, že si nemůže nic dát – v tu chvíli se stávají svou nemocí a jejich symptomy se jen prohlubují:)).

Raw může být luxusním jídlem!
Raw může být luxusním jídlem!

Jeden drobek chleba = 3 měsíce problémů

Lidé si také často neuvědomují, že celiakům stačí velmi malé množství lepku ke kontaminaci organismu a následným zdravotním problémům. Bohužel se často chovají bezohledně a mají pocit, že přece drobek chleba nemůže nikoho zabít. Bohužel bylo prokázáno, že tak malé množství lepku, jako je 1 tisícina gramu, může celiakům aktivovat imunitním systém a zdravotní problémy, ze kterého se mohou léčit i tři měsíce. Jeden drobek = tři měsíce problémů. Proto je velmi důležité pro celiaky a další potravinové alergiky mít jistotu, že jejich jídlo nebylo kontaminováno. Není to žádný výmysl, ale závažná věc.

Lepek a deprese

V poslední části se baví o tom, jak lepek může způsobovat depresi. Při glutenové citlivosti tělo stále bojuje proti „infekci“, oslabuje se imunita a stejně tak dochází k oslabení kognitivních funkcí a vzniku depresí. O tom, že pacienti s neléčenou celiakií byli zavíráni do blázince, se dočtete na internetu opakovaně. Pokud trpíte častou depresí bez zjevných důvodů, možná byste měli přemýšlet o testech na celiakii či glutenovou senzitivitu a zvážit lepek jako jednu z možných příčin.

Stačí tak málo jako trocha syrových potravin ke každému jídlu!
Stačí tak málo jako trocha syrových potravin ke každému jídlu

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.