Raw lněné placičky s cibulí a slunečnicí

Posted by

Musím přiznat, že i já s raw stravou tak trochu koketuji. Proč? Protože dle mě mají její zastánci v jednom pravdu – dnešní ovoce/zelenina obsahuje méně vitamínů a minerálů než před X lety (na internetu naleznete srovnávací tabulky) a vařením a dalšími tepelnými úpravami spoustu živin zabijeme (především však zmiňované enzymy). I já mám koleme sebe lidi, kteří jí žalostně málo čerstvého ovoce či zeleniny a není pak divu, že se musí dopovat různými tabletkami. Nejsem a zřejmě nikdy nebudu 100% raw, jelikož mi podmínky v ČR nepřipadají dostatečně vhodné. Ale třeba 50% raw, jak zmiňuje Jaqui Karr, přece není žádný problém. Vlastně každý kousek surového ovoce a zeleniny, které přidáte ke svému jídelníčku, může být jen a jen prospěšný.

Nejzákladnějším problémem pro lidi je obvykle chléb. Z nějakého důvodu je to první věc, která lidem chybí na jakékoli dietě. Hold závislost může vzniknout na čemkoli. Chléb lze však jednoduše nahradit třeba raw plackami:)
IMG_8819

Co se týče složení, můžete vesele experimentovat. Přidat oříšky a semínka, která vám vyhovují, naopak ubrat suroviny, které vám škodí. Základem je len (a z něj vytvořený „sliz“) či chia semínka, zbytek je na vaší fantazii (pro nehistaminiky doporučuji kysané zelí). Pokud máte pomalejší trávení, raději vynechejte čerstvý česnek a přidejte si špetku kurkumy (zajistí stejné protizánětlivé účinky).

Raw lněné placičky

(bez lepku, bez vaření, bez mléka, bez vajec)

  • 100-150 g lněného semínka (sypala jsem od oka)
  • 2 lžíce chia semínka
  • 1/2 hrnku slunečnicových semínek
  • 1 střední červená cibule (plná protizánětlivého quercetinu)
  • 1 stroužek česneku
  • 1/2 lžičky mleté sladké papriky
  • sůl dle chuti (tak 1/2 lžičky himalájské soli)
  • volitelné: 3 plátky sušených rajčat (kvalitní rajčata se známým původem, třeba doma sušená žlutá rajčata)

Lněné semínko si naložíme spolu s chia semínkem do vody. Vody přidejte tak, aby byla semínka lehce pod hladinou. Po pár hodinách případně přidejte (po lžících, tak aby hmota stále držela „slizem“ u sebe). Nechte namáčet přes noc. Přidejte celá nebo nahrubo nasekaná slunečnicová semínka (když přidáte celá, zachováte více živin), na jemno nasekaná sušená rajčata, na drobno nasekanou cibuli, prolisovaný česnek a koření. Dobře promíchejte.IMG_8800

Pokud nemáte sušičku, plech si vyložte papírem na pečení a potřete jej zvoleným olejem. Já jsem použila za studena lisovaný olivový olej. Hmotu rozetřete na jemnou vrstvu (co nejtenčí vrstvu, ale tak, aby držela semínka pohromadě) a dejte sušit (sušila jsem na topení 24 hodin). IMG_8801Pokud chcete později „nakrájet“ čtverečky, rovnou si v těstu udělejte rýhy. Po vyschnutí nakrájejte/natrhejte na menší placky a používejte dle libosti. IMG_8808Dobře poslouží nejen jako příloha k salátům, ale také jako chlebík, na který můžete namazat pomazánku. Dobrou chuť. IMG_8824

11 comments

  1. Děkuji za úžasný recept. Pečeno v remosce (vnitř. průměr cca 30 cm) cca 1,5hod. – 30 min. před koncem obráceno a rukojetí nože rozděleno na 12 výsečí).Z obavy z množství1 hrnku slunečnic. semínek použita pouze 1 hrstka slunečnic. semínek + 1 hrstka sezamových semínek. Naprosto vynikající samotné nebo s arašid. máslem. Příště vyzkouším z 1/2 dávky. Děkuji!!!!!!!
    (PS: Liší se výrazně nutriční hodnota placiček při použití pečení v remosce oproti Vašemu postupu?)

    1. Tepelná úprava, zvláště pak vysoké teploty, ničí část živin v potravinách. Předpokládá se, že dojde i k inaktivaci některých enzymů atd. Osobně jsem příliš nestudovala, zda zrovna tato semínka by mohla ztrácet některé ze svých vlastností či kolik toho může v produktu zůstat dobrého, když se to „spálí“:))

      1. Děkuji, mám stejný názor, ale o tom, co se děje v remosce s enzymy, jsem neměla nejmenší tušení .-) nicméně s čistým svědomím mohu říci, že žádná negativa nebyla po konzumaci nezaznamenána a proto dnes pro velký úspěch opakuji (zkusím sušit – topení hřeje.-))))

    1. Kvásek je potenciální zdroj histaminu a biogenních aminů. Vzhledem k rozmanitému složení a tedy potenciálně možné přítomnosti histamin-redukujících bakterií (=rovnováha velké škály bakterií a kvasinek) je rozhodně vhodnější než kvasnice, což je jednodruhová záležitost (navíc ji do nás cpou téměř ve všem). I tak bych se vyhnula úplně čerstvému pečivu. Z možného pečiva a z pohledu „glutenu“ rozhodně lepší volba než obchodové pšeničné chleby:)

  2. opět parádní recept 😉 Chtěla jsem se zeptat, jestli ty semínka změknou a dají se rozkousnout a hlavně teda strávit? 😉 ta pomazánka vypadá ¨taky výborně 😉

    1. Je to spíš křupavější záležitost, pokud na tom tu pomazánku nenecháš déle. Pak to celé změkne:) Každopádně musíš řádně kousat, ale i tak si myslím, že spousta semínek se nerozkouše. Na druhou stranu kdybys je rovnou rozmixovala, tak ztratí během sušení podstatnou část důležitých látek.

      1. Juj, ta byla ze žluté čočky:) Pro příznivce raw se nechá čočka naklíčit a pak se rošlehá se zvolenými bylinkami. Já jsem neměla naklíčenou, tak jsem povařila žlutou čočku a dala do mixéru s kopcem kudrnky, osolila a přidala červenou cibuli:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.