Délky receptu se nelekejte, vše je naprosto jednoduché. Pokud nemáte speciální mouky firmy Adveni Medical (které ale doporučuji vyzkoušet), můžete nahradit třeba 3 lžícemi kokosové mouky či bílé mandlové mouky. S jinou moukou jsem nezkoušela, pokud tedy budete mít úspěch třeba s lepkovou moukou či jinou bezlepkovou, dejte vědět. Těsto by mělo být řidší, aby se po pánvi krásně rozlilo a udělalo tenkou vrstvu. Palačinky chutnají docela hodně vaječně, ale když je necháte uležet, jsou mnohem lepší než za tepla. Zkoušela jsem podávat jak na sladko, tak na slano a musím říct, že slaná variace mě oslovila mnohem více. Když palačinky naplníte vařenou červenou čočkou s trochou čerstvé kudrnky, budete se olizovat až za ušima. Nehledě na to, že tělu dodáte spoustu živin.
Do receptu jsem použila přirozeně bezlepkové mouky, které nejsou vyrobeny z cereálií. Možná jsem tak trochu ovlivněna proběhlým gluten summitem, na kterém jsem o škodlivosti cereálií slyšela více než dost. Každopádně jsem zvolila vyšší množství jednotlivých mouk, než je doporučováno, ale placky byly úžasné. Mouka z hroznových jadérek tak trochu cvakala mezi zuby, ale i to se k tomu jídlu prostě hodilo. Cituji: „Mouka se získává z pokrutin hroznových jadérek částečně zbavených oleje. Hroznová jadérka jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů tzv. flavonoidů, jinak nazývaných též vitamin P. Flavonoidy jsou známé pro své antioxidační působení (tj. ochrany buněk proti zhoubnému působení volných radikálů) a jsou jim tak přičítány protinádorové vlastnosti. Dále se zdůrazňuje jejich schopnost regenerovat a zpevňovat cévy, snižovat množsví cholesterolu v krvi, čímž mohou velmi příznivě ovlivňovat srdečně-cévní onemocnění. Flavonoidy také významně přispívají k redukci zánětlivých stavů a uvádí se jejich kladné působení při projevech alergie. Současná věda zkoumá jejich vliv na různá neurologická onemocnění. Mouka z hroznových jadérek je bezlepková. „
O mouce z ostropestřce mariánského jsem se již zmiňovala, dýňovou mouku prodává stejná firma. Novinkou v mé kuchyni je makové mléko. Koupila jsem nemletý mák. Cca 100 g jsem nechala 30 minut namočené ve studené vodě (propláchnutí). Vodu jsem slila a přidala cca 700 ml čerstvé studené vody. Nechala jsem stát přes noc a ráno rozmixovala.
Nutno říct, že jsem musela použít tyčový mixér, tudíž kvalita namixování nebyla tak dokonalá.
Mléko jsem pak přecedila přes čistý kapesník, ale pokud máte jemné sítko, bude to stačit. I tak mi vzniklo hustší krásně bílé mléko. To si pak můžete doředit dle vlastního uvážení. Mléko je spíše trpčí chuti a můžete jej dosladit dle svých úvah. Je velmi bohaté na vápník a další minerály! Sice se jinde doporučuje mák následně vyhodit, ale já jsem si nebyla jistá jeho zpracováním a bylo mi líto ten nerozmixovaný vyhodit, proto jsem jej použila na koláč.
Bezlepkové palačinky bez obilných mouk
(bezlepkové, bez mléka, bez cereálií)
- 1 hrnek makového mléka
- 6 vajec
- 1 lžíce mouky z ostropestřece mariánského
- 1 lžíce dýňové mouky
- 1 lžíce mouky z hroznových semínek
- 2 lžíce maniokového škrobu
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1/4 lžičky soli
- domácí džem na potření, slunečnicové máslo, banán, strouhaná jablka, prostě co máte rádi
Smícháme si připravené mléko s vejci, medem a kokosovým olejem a přisypeme smíchané suché ingredience. Necháme cca 10 minut odstát (můžeme občas promíchat) a poté nabíráme na jednu palačinku cca 1/4 hrnečku těsta. Ideální je kroužit pánví už při vlívání těsta, aby se hmota krásně rozprostřela. Jakmile se začnou okraje odlepovat, opatrně podebereme a otočíme. Smažíme i z druhé strany dvě tři minutky. Palačinky klademe na talíř a ihned je přiklopíme druhým talířem, ve vlhku a teple krásně „změknou“ a jsou pružné, dá se s nimi pak zacházet jako s tradičními „crepes“. Nejvíce se mi osvědčila jako náplň domácí bezová marmeláda či slaná verze s vařenou červenou čočkou s koriandrem a kudrnkou. Dobrou chuť.
Med se do palačinek dává kvůli tomu, aby byly víc vláčné nebo sladké? Řekni, že je to jen kvůli tomu, aby byly sladší a já ho tak můžu nahradit kokosovým cukrem :).
V tomhle případě spíš sladkost, klidně bych nahradila cukrem, takové množství to ani není, že by to nějak významně měnilo konzistenci.
To jsem chtěla slyšet.
já jsem ještě dělala z banánové mouky http://www.viva-la-vida.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=147, mají tam i maniokovou, jsou naprosto výborné, hezký víkend šárka
Jéé, děkuji za typ, banánovou mouku jsem nikdy nezkoušela a určitě vyzkouším. I když ono se takhle dají dělat palačinky ze samotných rozmixovaných banánů, ani to nemusí být mouka. Maniokovou kupuji od firmy Pao C.Z., tu seženu ve zdravé výživě (obvykle je u online objednávky navíc poštovné, což jednu mouku docela prodraží:(()
Já jsem si ty stránky našla kvůli masa harina – na kukuřičné tortilly pro manžela, ale po Vašich článcích jsem s nimi skončila.
🙂 Já obvykle nejsem tak přísná, i když se teď snažím kukuřici vyhýbat. Ale tu, co mám doma, jsem ještě dopotřebovala a ani se neděsím, když je v něčem kukuřičný škrob (i když je fakt, že moc takových výrobků nekupuji, upřednostňuji jednodruhové mouky). Teď jste mi nasadila brouka do hlavy a přemýšlím, zda by nešla vyrobit banánová mouka doma:)
Tak to jsem zvědavá.
Jak to dopadlo – výroba banánové mouky?
Nezkoušela jsem:)) v Adveni banánovou mouku vyvíjí, nechám to zatím raději na profesionálech (banány se u nás neohřejí, aby bylo dost na mouku:))
dobrý den. já dělám tzv keltské palačinky. Poměry si z hlavy nepamatuji, ale podstatné je, že se použije místo mouky běžné pohanková a jsou skvělé. jemné a zapřísáhlí odpůrci zdravého stravování nic nepoznají. A letos jsem dokonce z pohankové mouky měla téměř všechno cukroví (linecké z bílé a dortíčky a tlapky z celozrnné).
Děkuji za typ. Pohankovou mouku používám velmi ráda, zrovna dnes jsem rozmýšlela nad pohankovými palačinkami na nedělní snídani:)) i když znám lidi, kteří mi ji vždy poznají, i kdybych tam snad dala jen malou špetku. Kdybyste se chtěla podělit o recept na linecké z pohankové mouky, budu moc ráda. Linecké je moje slabost a určitě je budu péct i další rok:)
najeďte si na stránky :www.receptynahubnuti.cz