Tak a svátky jsou za námi…jedeme dál:) Rok 2014 (a zdraví) je ve vašich rukou!

Posted by

Pár lidí se mě před svátky ptalo, jak to bude u nás vypadat:)) V tu chvíli jsem samozřejmě neměla moc potuchy, protože loni jsme Vánoce ani Silvestr příliš neprožívali (a užívali si volna na cestování). Letos to tedy bylo tak trochu poprvé. Shrnula bych to jen tak krátce: Vánoce byly jako každé jiné. Žádná velká změna se nekonala, jen jsem si musela napéct trochu bezlepkového cukroví, zvlášť přichystat kapříka a bramborový salát a trochu si uzpůsobit jídelníček.

A tohle cukroví jsem jíst nemohla:))
A tohle cukroví jsem jíst nemohla:))

Recepty na bezlepkové a raw cukroví jste v průběhu předvánočního shonu mohli sledovat na blogu. Ryba je při HIT problém ve chvíli, kdy není po usmrcení okamžitě zpracována. Čím déle zůstávají vnitřnosti, které jsou plné bakterií produkujících histamin, tím více roste hladina histaminu. Histaminu jsou tak připisované např. otravy ze zkažených ryb, kdy se při rozkladu ryba přímo naplní histaminem, jehož extrémně velká koncentrace může dělat problémy i zdravému člověku (rozuměj člověku s normální aktivitou DAO a HNMT enzymu a normální hladinou histaminu v těle). Já jsem měla čerstvou, ihned vypitvanou a zmrazenou rybku, kterou jsem těsně před večeří obalila v bezlepkové strouhance (jednou za rok si člověk může dopřát:)) a povečeřela s cizrnovo-bramborovým salátem. A zvlášť jsem si také uvařila cizrnovou polévku (abych do sebe dostala co nejvíce přírodních antihistaminik). Prostě pohoda vánoční večeře.

A tohle cukroví jsem mohla! Talíř bezlepkového a raw cukroví.
A tohle cukroví jsem mohla! Talíř bezlepkového a raw cukroví.

Nebudu lhát – s vánočním menu nesouhlasilo mé břicho později večer. Zřejmě však reagovalo na špatně zvolené bílé víno (nebylo nízkohistaminové ani bio mladé, což byla asi chyba). Za trest jsem si vysloužila trochu křečí, které za tu „normálnost“ Vánoc naprosto stály. Prostě jsem si na druhý den dopřála protizánětlivé smoothie, vzdala se obědu, dodala vitamíny a nechala tělo trochu se zregenerovat. Odpoledne jsem již mohla vychutnávat bezlepkové cukroví, které mi ukuchtila moje lepková rodina. Mám prostě báječnou rodinu!

Bezlepkové cukroví, se kterým se člověk nemusí sám piplat, chutná ještě lépe!
Bezlepkové cukroví, se kterým se člověk nemusí sám piplat, chutná ještě lépe!

Na Vánoce jsem dokonce snad poprvé v životě ochutnala skvělou husu! Husa nemusí být za každou cenu se zelím a knedlíkem, skvěle si ji vychutnáte třeba s bramborem. Každopádně si kuchařka dala záležet a husa byla jedna báseň.

Bratislavské rohlíčky, které jsem také nemohla, ale zato se na ně krásně kouká:)
Bratislavské rohlíčky, které jsem také nemohla, ale zato se na ně krásně kouká:)

Doufám, že vám Ježíšek nadělil nějaké hezké dárky, které jste si přáli. Já jsem letos byla asi moc hodná a Ježíšek mi přinesl spoustu skvělých věcí. Třeba filtrační konvici na vodu, takže i voda bude zase o chlup zdravější a chutnější (po přečtení knihy Doba Jedová pochopíte). Nebo novou pánev na vaření, protože Ježíšek ví, že kvalitního nádobí není nikdy dost. Nebo takový malý elektrický mlýnek na kávu, který pomele ořechy a zrna na mouku a budu tak moc kontrolovat kvalitu používané mouky. A co víc, Ježíšek přidal oříšky na zdravé chrumkání. A také čaj z bazalky posvátné, které je přírodním antihistaminikem. A co se mu vážně povedlo, krásná fialová podložka na jógu, protože jóga i meditace mi pomáhají v mé cestě za zdravím. Ježíšek je prostě skvělý a ví, jak pomoci změnám k lepšímu.

Není nad to si při Vánocích zavzpomínat na ty krásné ozdoby, které jsme úspěšně celé dětství likvidovali..
Není nad to si při Vánocích zavzpomínat na ty krásné ozdoby, které jsme úspěšně celé dětství likvidovali..

Silvestr byl pak výzva druhá, ale když se chce….“chlebíčky a jednohubky“ mohou být vždy bezlepkové, já jsem např. jako základ zvolila pomazánku z červené čočky s koriandrem (protizánětlivé). A samozřejmě čerstvá zelenina je nutností! A když si dáte trochu špeku, možná vám i nějaký ten koktejl projde:). Čerstvý zázvor na další den vám zaručeně pročistí dutiny.

Kvůli stromečku nemusíte kácet lesy - krásný se dá udělat i z části větvě urostlého stromu.
Kvůli stromečku nemusíte kácet lesy – krásný se dá udělat i z části větvě urostlého stromu.

Svátky byly prostě báječné, ale i tak mám pocit, že jsem se trochu urvala z řetězu. A tak se nemůžu dočkat, až zítra zase začnu den zeleným smoothie, na obídek si dám salát s čočkou a večer? Něco super zdravého:))Pokud stále tápete, jaké bude to vaše novoroční předsevzetí, zamyslete se nad svým životním stylem. Vždy je na čem pracovat. Možná byste si mohli odpustit některé ty zbytečné chemické potraviny a přikoupit o jedno jablíčko navíc, možná byste mohli investovat více času do studia potravin pro své zdraví. Možná byste konečně mohli začít trochu cvičit, nebo se třeba naučit meditovat. A kdyby ani to ne, najít si více času sám na sebe a učit se pracovat se stresem, to jistě dnes potřebuje každý. Já vám přeji, abyste v novém roce co nejvíce přemýšleli o tom, co děláte (a také o tom, co si dáváte do úst)! Každý svého zdraví strůjce:))

Moravská medicína:)
Moravská medicína:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.