Pro milovníky pikantnějších jídel tu máme další návrh na trochu zdravější bramborový salát. Tentokrát přijde na řadu křen, ale než se dostaneme k samotnému receptu, pojďme se křenu podívat pěkně na zoubek.
Křen je protizánětlivý
Jablka a křen – to je prostě klasika:) Mimochodem křen se v lidovém léčitelství využívá pro povzbuzení chutě k jídlu a činnosti trávícího systému, usnadnění odkašlávání, léčbě zánětů dýchacích cest a pro své močopudné účinky. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě žloutenek, zánětů jater a vleklých infekcí močových cest i střev. Křen je také protizánětlivý, mimo vysokého obsahu vitamínu C obsahuje látky, které dokáží snižovat zánět (inhibicí enzymu COX snižují vznik prozánětlivých prostaglandinů). Ve stejné studii ukázali také inhibiční vliv na růst rakoviny střeva a plic. Jiné studie se pak zaměřily na jeho antimikrobiální působení, velmi účinně dokáže ničit ústní bakterie a kvasinky. Křen spolu s dalšími látkami se také ukázali jako pomocníci proti chronickým zánětům močového ústrojí (v klinické studii na lidech)
Křenový bramborový salát
- cca 3-4 cm křenu (4 lžičky čerstvě strouhaného křenu)
- 2 velké brambory (cca 850 g po uvaření)
- 2 větší zelená jablka (Golden, ta sladší)
- 50 g jarní cibulky (kupuji v M&S, můžete nahradit pórkem)
- 3 vrchovaté lžíce domácí sojanézy (nebo majonézy, viz předchozí recept)
- 1 a 1/2 hrnku uvařené cizrny
- sůl, špetka pepře
Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout. Předem namočenou cizrnu (teď namáčím téměř 48 hodin s výměnou vody) si uvaříme do měkka a necháme také vychladnout. Brambory nakrájíme na menší kostičky, stejně tak nakrájíme i očištěná jablka a smícháme ve větší míse s cizrnou. Přidáme na drobno nasekanou jarní cibulku, salát lehce opepříme a posolíme. V misce si smícháme čerstvou sojanézu s čerstvě nastrouhaným křenem, doporučuji tak 4 lžičky, ale pokud máte rádi štiplavou chuť, klidně přidejte. Nechte pár hodin před podáváním uležet. Dobrou chuť.
Opět děkuji (!!!!) za naprosto skvělý bramborový salát – vůně z otevřené krabičky klátí slabší povahy – salát má má sílu nejen na jazyku (nebyla cizrna a sojanéza, byl však česnek + bílý jogurt + smetana + olej – ostropestřec mariánský) :-))) děkuji!!!
🙂 Dovedu si představit, že ideální protizánětlivá bomba (křen, česnek, ostropestřec) klátí hlavně bakterie:) Paráda.
Tak já si v neděli vyzkoušela salát s cottage. (brambory, mrkev, petržel, celer, cottage a mléko) Musela jsem to trochu rozředit mlékem, protože to byla taková kejda:D jako ten první den to bylo takové divné, ale druhý den, jak byl hezky studený a odležený, tak byl dobrej. Ale na Vánoce tam nedám celer, mě ta jeho chuť nějak ne přímo vadí, ale prostě jde moc cítit.