Gluten Summit 3: Gluten a mozek

Posted by

Informace zde uvedené nejsou mé názory, nejsou ověřované, ale výpis informací ze setkání Gluten Summit.

A máme to tady, třetí kolo Gluten Summitu:) Je na čase si objasnit pojem „nemoci spojené s lepkem“ (gluten-related disorders), jelikož už nemluvíme pouze o celiakii, ale tento pojem zahrnuje alergie na lepek či nemoci vyvolané lepkem (jako neceliakální gluten senzitivita NCGS), které se nemusí nutně týkat vašeho zažívání. Výzkum ukazuje, že pouze 1 z 9 potvrzených celiaků má symptomy spojené se zažíváním a že 2 ze 7 celiaků mají neurologické potíže. Zvláště byste měli zbystřit, pokud se marně snažíte shodit kila navíc. Ty se vás mohou držet z důvodu chronického zánětu, který je reakcí na váš životní styl (nedostatek spánku, stres, poruchy štítné žlázy) a zánětlivé potraviny (lepek, cukr, smažené jídlo).

Dr.-Hadjivassiliou

Dr. Marios Hadjivassiliou je neurolog, který se ve své praxi zabývá výzkumem a léčbou glutenové ataxie,  kterou jako první popsal před téměř 20 lety. V té době vídal mnoho pacientů s nevysvětlitelnými poruchami rovnováhy a koordinací, a tak začal své pacienty testovat na protilátky proti alfa-gliadinu. Zjistil, že mnoho pacientů s ataxií má tyto protilátky zvýšené, což naznačovalo aktivovaný imunitní systém i bez přítomnosti celiakie. Glutenovou ataxii, tedy poruchu koordinace pohybů, popsal jako nemoc spojenou s imunitní systémem, která je spouštěna příjmem lepku u geneticky náchylných pacientů. Typickými příznaky jsou potíže s chůzí (či široký styl chůze), časté padání, špatné dohadování vzdálenosti, poruchy zraku a třes. Glutenová ataxie může postihovat prsty, ruce, nohy, řeč i pohyb očí. Mimo glutenové ataxie se Dr. Hadjivassiliou zabývá ataxií vyvolanou dalšími imunologickými příčinami (především idiopatickou sporadickou ataxií). V roce 2013 společně s Prof. D. Sandersem založili SIGReD (Shefield Institute of Gluten-Related Disorders, tedy Ústav pro nemoci spojené s lepkem), světové centrum, které se specializuje na neurologickou manifestaci nemocí vyvolaných lepkem.

Přednáška se týkala především spojení lepku s mozkem/vznikem ataxie. Glutenovou ataxii je velmi těžké rozeznat, protože nemusí být vůbec spojená se zažívacími problémy. Dr. Hadjivassiliou říká, že je na čase začít brát nemoci spojené s lepkem vážně, jelikož nepostihují jen náš zažívací systém, ale celou řadu dalších orgánů – včetně mozku. Ataxie vyvolané lepkem mohou být přechodem na striktní dietu stabilizovány a může dojít ke zlepšení stavu pacienta. Pro dobrou prognózu je důležité včasné zachycení nemoci – jakmile ztratíte nervové buňky v oblasti centra koordinace, je toto poškození nevratné. Bezlepková dieta dokáže regulovat léze v bílé hmotě mozku.

Dr. Hadjivassiliou také říká, že vznik NCGS (neceliakální nesnášenlivosti lepku) není zatím znám, ale ze své praxe si je jistý, že si to pacienti nevymýšlejí. Bezlepková dieta vede k velkému zlepšení u těchto pacientů. U pacientů není větší sklon k úzkostem či depresím, jako tomu lze pozorovat u „smyšlených“ nemocí.

Tom-Malterre

Tom Malterre (MS, CN – Oba jeho tituly pochází ze studia výživy na univerzitě) je spoluautorem knih Whole Life Nutrition Cookbook a Nourishing Meals. Je členem institutu pro výzkum autismu a jako „coach“ vzdělávající nejen lékaře o zdravé výživě procestoval velkou část USA a Kanady, aby nabídl nové informace z výzkumu ohledně optimální výživy.

Řekla bych, že jeho přednáška by se dala popsat jako „pravda o pesticidech“. Podle Malterre je naše životní prostředí plné látek, které dráždí naše střevo. Přitom střevní bariéra je velmi důležitá a může být jednoduše narušena (příliš mnoho něčeho = lepek vs. příliš málo něčeho jiného = vitamín D). Zvýšený výskyt celiakie, autismu, astma a ekzému nemůže být přiřazen pouze genetice. A tak je čas rozhlédnout se kolem po dalších možných vinících, jako jsou enviromentální faktory – toxiny a chemikálie, které dýcháme a přijímáme v naší stravě. Zvýšený přísun aditiv ve stravě může vést k narušení mikrobiomu a imunitního systému, což pak činí tělo mnohem náchylnější k alergiím.

 

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.