Gluten Summit 2: O intolerancích a autoimunitních chorobách

Posted by

Informace zde uvedené nejsou mé názory, nejsou ověřované, ale výpis informací ze setkání Gluten Summit.

Jak jsem slíbila, přináším informace z dalšího dne summitu. Informace jsou pouze vytažené z daných přednášek a nemusí nutně reflektovat pravdivost či vědecké důkazy. Pokud vás něco zaujme, je možnost balíček přednášek zakoupit anebo pak sledovat práci daného přednášejícího, kde se určitě dozvíte více.

Dr.-Mark-Hyman

Dr. Mark Hyman je lékař, který pracoval pro jednoho z prezidentů USA a nyní stále spolupracuje ve Washingtonu na zdravotní reformě (naposledy vypovídal před kongresem o funkční medicíně, výživě a potravinových doplňcích pro zdraví). Podle Dr. Hymana je bezlepková dieta zdravá pro každého člověka, jelikož gluten k životu nepotřebujeme. Ve své přednášce říká, že člověk může při pozření pšenice reagovat různě. Mimo celiakie se může vyvinout senzitivita vyvolaná anti-gliadinem, člověk může reagovat na odlišné proteiny v pšenici (mimo gliadin) a mezi reakce na pšenici patří také senzitivita, která není vyvolaná protilátkami. Pšenice/lepek má na kontě řadu nemocí a vyloučení celiakie tedy neznamená, že s lepkem problémy nemáte vůbec. Na paškál si pak bere umělá sladidla.

Dr.-Aristo-VojdaniDalším z přednášejících v ten stejný den byl Msc. A. Vojdani, který získal své PhD v oblasti imunologie a mikrobiologie. Ve svém výzkumu se zabývá už dlouhá léta především vlivem enviromentálních faktorů, jako jsou chemikálie, infekce či proteiny ve stravě na komplexnost nemocí. Momentálně je v ediční radě velkých časopisů jako je  Journal of Toxicology and Industrial Health, Journal of Environmental Epidemiology and Toxicology,  European Journal of Inflammation, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine (eCAM). Je technickým ředitelem v Immunosciences Laboratories a vrchním vědeckým poradcem pro Cyrex Laboratories.

Ve své přednášce se zabýval otázkou správného testování celiakie a vysvětloval, proč mnoho metod v dnešní době selhává. Dr. Vojdani uvádí, že celiakie a další autoimunitní choroby dokáží být pěkně zrádné – symptomy se mohou objevit klidně až po 8 dnech od vzniku reakce. Zatímco IgE reakce jsou obvykle velmi rychlé, IgM, IgA i IgG reakce mohou přijít se zpožděním, což ztěžuje diagnostiku mnohých nemocí. Je pak těžké určit, kdy a která potravina je na vině. Navíc některá potravinová aditiva mohou ve spojení s potravinami vyvolávat reakci, aniž by člověk původně reagoval na samotnou potravinu. Velmi těžké je odlišit hlavně reakce u zpracovaných a vícesložkových potravin – jako je třeba párek, což je často kombinace proteinů, lepku, koření a dalších aditiv (v USA).

Ideální je při podezření na reakci na potraviny otestovat celou škálu protilátek, např. IgA patří mezi nejrychlejší, jelikož se vytváří již ve slinách (odkud pak přestupují do krevní bariéry připraveny zaútočit). IgA jsou zároveň hlavní protilátky slizničních membrán, která je vlastně rozhraním mezi vnějším a vnitřním prostředím těla. IgA slouží jako obrana proti potravinovým antigenům. Při poškození střeva a rozvolnění spojů dochází k pronikání antigenů (které by normálně byly zachyceny IgA) přes tuto bariéru, vytváří se postupně IgG a IgM (oproti tomu věda ukazuje, že IgG vznikají běžně, protože jsou zdrojem tolerance na dané potraviny, na toto tvrzení tedy pozor), které pak přechází do krevní cirkulace.

Pro stanovení intolerance k lepku jsou dle Dr. Vojdaniho nejlepší testy ze slin. Tyto testy jsou 100% přesné a jsou schopné zachytit IgA protilátky 5-10 let před samotným prokázáním celiakie pomocí biopsie. IgA ve slinách se dají stanovovat už od 3 měsíců věku dítěte a pro neinvazivnost metody lze měření jednoduše opakovat (využívá se stanovení protilátek proti gliadinu – peptid lepku/glutenu). Vzhledem k tomu, že protilátky proti alfa-gliadinu, který se u nás testuje, jsou pozitivní jen u 50% pacientů s celiakií, je až z podivem, že se netestuje více složek pšenice. Dr. Vojdani říká, že je dnes možnost testovat 10 typů peptidů glutenu. Pro specifické testy doporučuje stanovit více komponentů pšenice: alfa-gliadin 30mer, gamma-gliadin, omega-gliadin, glutenin, gluteomorfiny a wheat germ agglutinin (WGA). Tímto rozsáhlým testováním jsou schopni zachytit většinu celiaků pře plným propuknutím nemoci. Testy na autoimunitní onemocnění by měly být provedeny zároveň s diagnózou celiakie či jiné vážné nemoci – ANA, revmatoidní faktor, anti-DNA, celkové imunokomplexy. Pokud je u člověka potvrzena autoimunitní choroba (zvýšené parametry), je potřeba nasadit léčbu na potlačení imunity, jinak může mít pacient problémy i po nasazení diety (imunitní systém je pořád aktivován dlouholetým přijímáním netolerovaných potravin).

5 comments

    1. Četla jsem,že stačí,než si jdete po ránu čistit zuby,vyplivnout sliny do sklenice s vodou a počkat 30minut.Jesliže zůstanou sliny na povrchu vody,tak je to v pořádku,ale když se sliny rozpustí na zakalenou vodu,je to důsledek cukru v krvi!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.