Dýňové ňoky

Posted by

Nejdříve jsem za dýni orodovala a pak, když mi jedna mega přistála na stole, vymýšlela, co s ní. A po zmrzlině a polévce došlo také na další dílko – dýňové ňoky. Schválně nepíši gnocchi nebo noky, jelikož slovo ňoky zní dle mě prostě lépe:)) Navíc je to kombinace italského jména a našeho českého. A jelikož se mi při slově nok vždy vybaví scéna z Pelíšků (asi jako každému), přidávám popis z wikipedie:

„Nok (německy Nocke(n) nebo Nockerl(n); italsky gnocco, pl. gnocchi [ňɔkːi]) je gastronomický výrobek z těsta, používaný jako příloha. Vaří se ve slané vodě v podobě koulí nebo šišek z těsta každý nok odděleně. Těsto se skládá podle druhu noku z pšeničné či kukuřičné mouky, brambor, vajec a dalších možných přísad (špenát, dýně).“

IMG_6861Oct 30, 2013

A tak si pro bezlepkovou verzi vezmeme hladkou kukuřičnou mouku (pokud jste alergičtí na kukuřici, určitě se nikdo nebude zlobit, když nahradíte jakoukoli jinou hladkou moukou) a přidáme dýni a mámě ňamku:)) A zapamatujte si, nejsou to žádné gnoči, noči ani gnóchy!

Dýňové ňoky

(bezlepkové, bez mléka, bez ořechů, nízkohistaminové)

  • dýňové pyré
  • špetka soli
  • 1 vejce
  • 4 lžíce tapiokového škrobu
  • hladká mouka – např. hladká pohanková, kukuřičná, bezlepková směs

V tomto případě neuvádím gramáž, jelikož každý použije jiné množství dýně. Já jsem použila normální dýni, a to cca 2 hrnky dýňového pyré. Mouku budete postupně přisypávat, jelikož vaše pyré bude obsahovat jiné množství vody, bude se i poměr lišit. Ideálně se snažte co nejvíce vody zbavit, abyste nemuseli mouky přidávat příliš. Pyré si smícháme se solí, vejcem a škrobem, a postupně pak přisypáváme mouku do vytvoření tužšího těsta. Když přisypete mouky hodně, můžete si pak udělat váleček a ten nakrájet na menší kousky, které pak budete vařit. Já jsem použila cca 200 g mouky a těsto moc na válení ještě nebylo, tak jsem dvěma lžícemi „odkrajovala“ ňoky přímo do slané vroucí vody (vodu jsem osolila jen trošičku). IMG_6862Oct 30, 2013

Jakmile se ňok uvaří, vyplave na povrch, nenechávejte jej tam moc dlouho, aby se nerozvařil. Z této dávky jsem odhadem dostala 3-4 porce ňoků, záleží, zda budete používat jako přílohu k masu nebo jako hlavní jídlo. Můžete podávat například s pečenou dýní (prostě rozmixujte upečenou dýni s trochou soli, bazalky a špetkou pepře) či pro své domácí jedlíky jakoukoli oblíbenou pochutinou (špenát, cottage, slaninka, prostě co u vás doma frčí). Dobrou chuť.

Varianta dýňové ňoky s pečenou dýní, karamelizovanou cibulkou a křepelčími vejci.
Varianta dýňové ňoky s pečenou dýní, karamelizovanou cibulkou a křepelčími vejci.

4 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.