Nejdříve jsem za dýni orodovala a pak, když mi jedna mega přistála na stole, vymýšlela, co s ní. A po zmrzlině a polévce došlo také na další dílko – dýňové ňoky. Schválně nepíši gnocchi nebo noky, jelikož slovo ňoky zní dle mě prostě lépe:)) Navíc je to kombinace italského jména a našeho českého. A jelikož se mi při slově nok vždy vybaví scéna z Pelíšků (asi jako každému), přidávám popis z wikipedie:
„Nok (německy Nocke(n) nebo Nockerl(n); italsky gnocco, pl. gnocchi [ňɔkːi]) je gastronomický výrobek z těsta, používaný jako příloha. Vaří se ve slané vodě v podobě koulí nebo šišek z těsta každý nok odděleně. Těsto se skládá podle druhu noku z pšeničné či kukuřičné mouky, brambor, vajec a dalších možných přísad (špenát, dýně).“
A tak si pro bezlepkovou verzi vezmeme hladkou kukuřičnou mouku (pokud jste alergičtí na kukuřici, určitě se nikdo nebude zlobit, když nahradíte jakoukoli jinou hladkou moukou) a přidáme dýni a mámě ňamku:)) A zapamatujte si, nejsou to žádné gnoči, noči ani gnóchy!
Dýňové ňoky
(bezlepkové, bez mléka, bez ořechů, nízkohistaminové)
- dýňové pyré
- špetka soli
- 1 vejce
- 4 lžíce tapiokového škrobu
- hladká mouka – např. hladká pohanková, kukuřičná, bezlepková směs
V tomto případě neuvádím gramáž, jelikož každý použije jiné množství dýně. Já jsem použila normální dýni, a to cca 2 hrnky dýňového pyré. Mouku budete postupně přisypávat, jelikož vaše pyré bude obsahovat jiné množství vody, bude se i poměr lišit. Ideálně se snažte co nejvíce vody zbavit, abyste nemuseli mouky přidávat příliš. Pyré si smícháme se solí, vejcem a škrobem, a postupně pak přisypáváme mouku do vytvoření tužšího těsta. Když přisypete mouky hodně, můžete si pak udělat váleček a ten nakrájet na menší kousky, které pak budete vařit. Já jsem použila cca 200 g mouky a těsto moc na válení ještě nebylo, tak jsem dvěma lžícemi „odkrajovala“ ňoky přímo do slané vroucí vody (vodu jsem osolila jen trošičku).
Jakmile se ňok uvaří, vyplave na povrch, nenechávejte jej tam moc dlouho, aby se nerozvařil. Z této dávky jsem odhadem dostala 3-4 porce ňoků, záleží, zda budete používat jako přílohu k masu nebo jako hlavní jídlo. Můžete podávat například s pečenou dýní (prostě rozmixujte upečenou dýni s trochou soli, bazalky a špetkou pepře) či pro své domácí jedlíky jakoukoli oblíbenou pochutinou (špenát, cottage, slaninka, prostě co u vás doma frčí). Dobrou chuť.

Dobry den,mohu se zeptat,dají se využít semínka z dýně? Děkuji. Petra
Koukněte kdyžtak na netu, já jsem pro promývání a pražení, se solí, moc dobrota na posypání jídla (třeba dýňové polévky) a na slano na zobání. https://www.zena.cz/bydleni/co-s-dynovymi-seminky-kdyz-vam-zbydou-uprazte-je/r~i:article:793772/?redirected=1513872299
Jinak můj návod na pražení je tady: https://histaminovakasulka.com/2013/10/26/polevka-z-pecene-dyne-s-cervenou-cockou-a-zazvorem/
dělám je často a jsou vynikající