Tvarohovo-pohankový koláč s ostružinami (či jiným ovocem)

Posted by

Přestože se hlasování o budoucích receptech na FB moc neosvědčilo, tento koláč se dostal do finále a převálcoval i samotný quiche. Nejsem si jistá, jak je to vůbec možné. Každopádně se nelekejte, pokud seznam surovin vypadá dlouze, budete ho mít hotový cobydup. Pokud nedodžujete bezlepkovou dietu, „kukuřičné“ ořechy nahraďte třeba hrubou moukou (nebo kukuřičnou polohrubou). Pokud by se vám nepozdávala ani pohanková mouka (i když je pohanka extra zdravá), tak ji prostě nahraďte kukuřičnou:) Vím, že tvaroh se v koláčích nahrazuje jen velmi těžko a zároveň se tak omlouvám bezmléčným, ale jelikož se jedná o skvělý zdroj bílkoviny (18 g/100 g potraviny je skvělé), kterou ve své výživě potřebujeme (a při nedostatku masa je dobré sledovat), nerada se jej vzdávám (zvláště, když máte doma čerstvý tvaroh z farmy).

IMG_6538

Novinkou v mém pečení je mouka z ostropestřece mariánského, rostliny, která je již dlouhou dobou známa pro své podpůrné účinky. Cituji z výše zmíněných stránek, kde mouku můžete zakoupit: „Ostropestřec mariánský má unikátní nutriční a léčivé vlastnosti. Pozornost by mu měli věnovat zejména ti, kdo chtějí očistit svůj organismus od toxických látek. Ostropestřec obsahuje zázračné flavonolignany. Ty velmi účinně působí na urychlení regenerace jater v případě jejich poškození způsobených vlivem onemocnění nebo nesprávné životosprávy. Kromě léčebných a preventivních účinků na játra, působí ostropestřec příznivě také na správnou funkci žlučníku. Je tak účinným pomocníkem při léčbě žlučníkových kamenů a potíží s tím spojených. Ostropestřec dále obsahuje vitamin E, který je rovněž silným antioxidantem a přispívá tak k ochraně organismu před civilizačními chorobami, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění, diabetes atp. Ostropestřec je bohatý také na kyselinu linolovou ze skupiny omega-6 mastných kyselin, které se podílejí na optimálním fungování nervového systému, mozku, kardiovaskulárního systému, na produkci hormonů a významně přispívají k imunitě organismu. Ostropestřecová mouka je přirozeně bezlepková a je tak vhodná pro celiaky a osoby dodržující bezlepkovou dietu.“

IMG_6537Oct 13, 2013

Moukou nahrazujete jen trošičku z původního receptu, nemusíte se tedy ničeho bát. A když ji nemáte, prostě přidejte o 10 g pohankové více.

IMG_6587Oct 13, 2013

Tvaroho-pohankový koláč s ostružinami

(bezlepkový, bez ořechů)

Těsto:

  • 40 g jáhlové vločky
  • 100 g pohanková mouka
  • 10 g mouka z ostropestřece mariánského
  • 10 g tapiokový škrob (či jiný škrob)
  • 3 lžičky prášku na pečení
  • 450 g tvaroh
  • 100 g máslo (nebo kokosový olej)
  • 2 vejce
  • 60 gr třtinový cukr
  • 2 balíčky NuNaturals Stevie (nebo 2 lžíce cukru)

Ovoce:

  • použila jsem cca 300 g ostružin, co jsem měla zamražené z léta, a přidala jsem zavařované švetky. Můžete přidat ovoce dle své chuti.

Drobenka:

  • 30 g třtinový cukr
  • 30 g kukuřičné „ořechy“
  • 30 g másla (kokosový olej)
  • 30 g kokosu

Troubu si předehřejeme na 170°C a připravíme si menší plech (já jsem vystlala pečícím papírem). Bílky si oddělíme od žloutků a našleháme je se špetkou soli. Utřeme si máslo se žloutkem a cukrem. Do směsi vmícháme tvaroh a přidáme zbytek surovin na těsto. Nakonec vmícháme pěnu z bílků a těsto natřeme do připravené formy (přišlo mi spíše mazlavější). Pokladame zvoleným ovocem. Připravíme si drobenku smícháním suchých surovin a přidáme na na kousky nakrájené máslo (ideální je zapracování rukou). Já jsem použila kokosový olej, který mi k chuti kokosu seděl více. Drobenku pak rovnoměrně nadrobíme na koláč. IMG_6543Oct 13, 2013Pečeme do zlatova, tedy cca 30 minut při 170°C. Dobrou chuť.

IMG_6549Oct 13, 2013Tentokrát inspirováno z Chutně a zdravě.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.