Léčba histaminové intolerance? ANO, existuje. Je k tělu šetrná a dostupná všem.

Posted by

Nedá mi to, než si trochu rýpnout. Ano, opět, ale asi to nejde jinak. Možná mě ti, co se v článku shlédnou a těžko se smiřují s pravdivými slovy, proklejí. Ale možná se najde aspoň jeden člověk, který se o svém přístupu zamyslí, který se zamyslí nad vzniklou situací a přistoupí k léčbě histaminové intolerance zodpovědně!

Ale my chceme lék HNED!

Lidé si občas neuvědomují význam slova „intolerance“ a přehlíží, že existují stovky MNOHEM horších diagnóz, na které jsou potřeba léky, aby člověk vůbec mohl přežít. Lidé vystupují z řad a ptají se, proč neexistuje lék na histaminovou intoleranci!!! Jsou rozčíleni laxním přístupem lékařů a odborné veřejnosti. Jen by mě zajímalo, jestli tito lidé někdy přemýšleli, jak dlouho trvá objevit, otestovat a zavést do výroby lék na jakoukoli nemoc? Vzhledem k tomu, že boom histaminové intolerance nastal někdy před rokem a půl až dvěma, a že pacientů přibývá spíše posledního půl roku, tito lidé vážně asi nemají představu, o čem mluví. Zavedení léku od vymyšlení (ano, nejdřív jej někdo musí vymyslet:)) trvá zhruba 10-15 let. Pokud si chcete přečíst, jak komplikovaný je to proces, co vše musí splňovat, tak si přečtěte zde. Vzhledem k tomu, že u histaminové intolerance není ani jasný cíl léčby, tak jen velmi těžko můžeme očekávat, že někdo přijde se zázračnou tabletkou.DrugSafety

Zázračná tabletka? Léčba!

Samozřejmě aby lék mohl být zaveden a uznán, musí projít sérií klinických studií, je potřeba přesně zapsat vedlejší účinky, ověřit toxicitu. Pro každý lék je to tedy nejen velmi drahý a zdlouhavý proces, ale hlavně riskantní. Vždyť případy již zavedených léků, které se ukázaly být nakonec toxické, jsou velmi dobře zdokumentovány. Možná vám teď i dochází, proč výrobce dao suplementu nechce riskovat a raději zůstává u potravinového doplňku, kde prostě nikdo nezaručí, zda a jak bude fungovat na širší populaci, ale nikdo se proti tomu nemůže ohradit. Hlavně se dostáváme k velmi ožehavému tématu – je až překvapivé, že lidé volají po další zázračné tabletce, která by je spasila, přestože spousta z nich má HIT právě díky lékům, které užívali v minulosti. Máte snad pocit, že by byl lék na celiakii, která je mnohem nebezpečnější a intenzivně zkoumána mnohem delší dobu? Máte pocit, že by byl lék na fruktózovou malabsorpci, na laktózovou intoleranci či na další intolerance? Pojďme upustit od pojmu lék a nahraďme jej slovem léčba. Cituji z wikipedie: „Léčba (terapie) je umělý proces vedoucí k uzdravení jedince prováděný buď školeným odborníkem v podobě zdravotního pracovníka, či přírodní formou v podobě šamanů a přírodních léčitelů. Proces léčby je zpravidla doprovázen podáváním speciálních přípravků pro posilnění, boji proti nemoci, či zvolení správného postupu umožňující odstranit centrum potíží. Zvolená správná léčba je rozhodující faktor pro rychlé vyléčení pacienta a nevhodná léčba může vždy vést ke zhoršení zdravotního stavu.“ A účinná léčba histaminové intolerance (a nejen té) vlastně existuje – úprava jídelníčku a životního stylu! Jenomže to dnešní pohodlný člověk nechce ani slyšet! Doktoři jsou od toho, aby léčili, a přece se já nebudu omezovat, že jo. Samozřejmě moc se omlouvám těm, kteří už pochopili, o čem to celé vlastně je.

A když nevíme kudy kam, ukazujeme prsty na lékaře.

Velmi mě překvapuje, že se mnozí stále naváží do lékařů. „Můj obvodní lékař nic o HIT neví. Neslýchané.“ Ano, jak by to také asi měl vědět? Nechci je obhajovat, jistě se jim dá hodně vytknout, ale na škole se to neučili a do ordinací jim nikdo přednášet nechodí. Máte snad pocit, že by váš obvodní lékař mohl léčit srdeční vadu? Ne, pravděpodobně vás pošle ke specialistovi. Nebo si myslíte, že vám chirurg dokáže léčit astma? Medicína je tak obsáhlý prostor, že jen těžko může jeden lékař zasahovat do více oborů. Jelikož se jedná o potravinovou intoleranci, měl by asi největší podíl na léčbě mít váš gastroenterolog. Jelikož se jedná o častý problém spojený s alergiemi a imunitou, mohl by vás léčit imunolog. Problém je, že např. gastroenterolog může těžko léčit něco, co není vidět, nikde se vizuálně nic neprojevuje a léčbou je vaše strava, kterou on vám může jen těžko navařit. Když vám diagnostikují laktózovou intoleranci, také vám doporučují vyhýbat se laktóze. Nic víc, nic míň. Samozřejmě na hlavy lékařů může padat velká kritika v tom, jak nepřístupní a často egoističtí dokáží být, a že mnozí z nich se nad pacienta povyšují. Není to však pravidlo. Dá se jim vytýkat, že velmi často nespolupracují ani mezi sebou a nemyslí v rámci zdraví „globálněji“. Ale hanit je za to, že neznají každou novou nemoc, která je navíc tak nejistá a nemá přesnou diagnózu, průběh, ani příčinu, je vážně velmi malicherné.images (1)

Máme účinnou léčbu, tak proč se neléčíme?

Ano, dietní i životní úprava je lékem nejen na histaminovou intoleranci. Všechny odborné publikace i knihy se shodují, že úpravou diety a života dochází k vymizení příznaků. Pokud nevymizí, je zakopán pes ještě někde jinde. A tato změna musí být trvalá. Větší část případů histaminové intolerance je získaná, tedy vyvolána externí příčinou. Může to být nevhodná strava, nerozpoznané alergie a intolerance, nadužívání léků či třeba fitness přípravků. Může to být také příliš silná fyzická zátěž se stresem, může to být stres samotný. Všechny tyto příčiny vedou k zánětu na střevní stěně, k porušení imunitní bariéry a tedy i k neschopnosti DAO udržet. Pokud je ke všemu vaše imunita nalomená jinou nemocí či máte nižší imunitu vrozenou, pak je zaděláno na problém. Čím dál více se ukazuje, že hlavní vliv na HIT má zastoupení střevní flóry, které může být dáno jednak prostředím, jednak prodělanými infekcemi, které se často šíří v rodinách. Dochází pak k mylnému obviňování genetiky a neřešení vlastní příčiny (ani u genetických mutací nekorelují hladiny DAO se symptomy, což poukazuje na fakt, že krevní DAO není stoprocentním ukazatelem toho, co se děje ve střevě). Jednoduše shrnuto – HIT z nedostatku DAO může být následek jakéhokoli zásahu do střevní imunity. Užíváním přípravků s obsahem DAO si sice dočasně pomůžete, ale nevyřešíte prvotní příčinu, a stanete se tak otroky další drahé pilulky.

Léčba je celoživotní, ale vyplatí se

Stejně jako celiaka nenapadne dát si rohlík, vás by nemělo napadnout dát si striktně zakázané potraviny. Proč to lidé tedy pořád dělají? Chápu, že každému ujede občas noha, ale pokud jsem opravdu nemocen a cítím se velmi zle, pak mi nemůže dělat dieta větší problémy, obzvláště pokud dojde ke zlepšení. Prostě jediná rada v tuto chvíli zní – vydržte. Na začátku to chce pevné nervy a hodně se zamyslet nad svým životem. Nejen nad tím, co jím, ale také nad tím, zda nemůžu trochu redukovat stres, více odpočívat, meditovat či si pomoci prostě jinak. Když vydržíte eliminační dietu, máte vyhráno a můžete začít experimentovat. Než se nadějete, budete mít nový jídelníček a o žádné dietě se nedá mluvit. Prostě jen změníte svou životní filozofii „sním, co vidím a je mi jedno, co v tom je“ na „své jídlo si vybírám tak, aby bylo nutričně hodnotné a dělalo mému tělu jen dobře“. A až se zase budete rozčilovat nad přístupem lékaře, uvědomte si, že vám nic jiného než dietu poradit nemůže (a také, zda VY děláte pro uzdravení maximum). A kdyby měl každému pacientovi vyjmenovávat seznam potravin, zřejmě by stihl denně ošetřit jen pár lidí. V dnešní době internetu si stejně většina pacientů dělá nakonec co chce! A neříkejte, že ne:)images (2)

Ještě jednou se tedy zamyslete nad tím, zda jste byli k sobě a svému okolí upřímní. Překonejte tu lenost a pohodlnost a začněte se zajímat, co si dáváte do svého těla. Všechny intolerance se léčí dietou/vynecháním nepovolených potravin), tak proč by tomu u HIT mělo být jinak? Nečekejte zázraky od lékařů, od toho tady nejsou, investice a péče o vaše zdraví je především vaše osobní věc! Chybami se člověk učí a vy se ze svých chyb můžete poučit nejlépe. Sami se sebou trávíte nejvíce času, víte jak a na co reagujete, a podle toho se řiďte. Především ti, co se rozčilují, že HIT mezi lidmi roste a lékaře to nezajímá, by se měli zamyslet, proč tomu tak náhle je. Mrtvé jídlo, přemíra léků, snížená imunita, žádný pohyb, přemíra stresu, znečištění? S tím přece spousta lékařů nemůže nic udělat. Veřejně už se mluví o tom, že nevhodným jídlem si dokonce dokážeme poškodit vlastní GENY, tedy tu základní informaci, která je programem každé naší buňky. Než tedy začnete vymýšlet teorie, že nás otrávily farmakofirmy, aby z nás měli více peněz, prohlédněte si, z čeho se skládá ten rybí salát, co si lidé hromadně kupují, protože je zrovna v akci!

5 comments

  1. Já se již přes 10 let snažím žít s intolerancí laktozy, trehalazy. maltozy, izomaltozy , sacharozy a nyní se přidala histaminoza. Bylo mi rok velmi zle a nikdo nedokázal poradit až došlo na potravinové testy – jak se vyhnout veškerým cukrům a mléčným výrobkům a navíc histaminu to je opravdu velmi těžké – nesmíte ani kynuté pečivo tzn ani chléb….léky jsou opravdu drahé. Celý život nepiji, nekouřím, žiji sama a teď nemohu ani kávu ani sladké …co je to za život?????Je mi 55 let a mám celoživotní trávicí potíže a refluxní chorobu jícnu – vše je z nevhodných potravin , ale neexistuje potravina absolutně bez histaminu!!!! Jsou pouze potraviny více a méně vhodné a pokud mám jíst do kouce života mrkev a jablka, pak jsem se mohla narodit jako králík a ne jako člověk…..

    1. Takhle bych to určitě nenepasala, jelikož spousta potravin měla v testech nedetekovatelnou hladinu histaminu, takže těžko tvrdit, že mají všechny potraviny do jisté míry histamin. Ten se opravdu nachází tam, kde je bakteriální kontaminace, tedy kde musel zasáhnout další organismus se svými enzymy, které jsou schopné histamin vyrobit (je jen málo potravin, které tvoří histamin přirozeně). Histaminová intolerance se přidává, pokud je tělo nuceno do chronického zánětu, pokud dojde k poškození střev a samozřejmě to souvisí s vysokým stresem. Proto jsem já zvolila protizánětlivou dietu, která nejen redukuje případný zánět v těle, vede tím i k léčbě střeva a samozřejmě souvisí s redukcí stresu v našem životě. Kynutý chléb mi nechybí a spousta dalších potravin také ne, někdy je potřeba tohle urovnat i v hlavě a soustředit se na další potraviny. Zkuste se podívat na SCD dietu (speciální odnož paleo diety, nebo také Whole30), tyto diety se dostávají i k nám a jsou lidé, kteří je využívají na léčbu autoimunitních chorob a další (jsou založeny na redukci sacharidů celkově, možná v nich najdete recepty vhodné i pro sebe).

    2. Vážená paní. Velice rozumím o čem píšete. Je mě 62 a trpím na HIT od svých 24 let. Nejprve jsem trpěl pouze na průjmy. To jsem pracoval na dráze jako průvodčí a první co bylo při nástupu na soupravu najít si nejčistčí VC a zamknout. Jenže jsem stejně musel odejít. Bylo mě řečeno, že mám Gilbertův syndrom. A tak jsem byl cca do svých 58 let léčen na něco úplně jiného. O to to mám teď horší. Šílené bolesti a to hlavně ráno a dopoledne. Lékař mě sice doporučil lék, ale hned mě upozornil na to, že lék je hodně drahý, ale že nemusí pomoci. A taky že ne. Třeba mrkev nemůžu. A některé potraviny jeden den mohu a druhý den by mě zabili. A tak se nám nikdo nemůže divit, že chceme lék hned i když chápeme, že to není jednoduché. Ale když se chce, tak to jde jako léky na COVID že? Klidně se přihlásím jako dobrovolník na vývoj léku . A invalidní důchod na tyto šílené stavy vám nikdo nedá.

  2. Je fakt, že já tu „dietu“ dodržuju, ale furt něco přidávám, každopádně lidi se mě ptají, proč nejím to a to, a proč čtu ty věci z čeho se skládají atd. a spíš to tak vypada, jako by mi nikdo nevěřil, že to dělám kvůli zdraví a z toho, že nechcu, aby mi bylo zle, ale spíš, že prostě nic nejím a že jsem vybírava :p

    1. Mno, to je vážně občas problém. Spoustě lidem je jedno, co do sebe cpou a pak označují ostatní za vybíravé (a to je ten lepší výraz). Je to velká škoda, ale na druhou stranu si myslím, že to každého jednou dožene. Důležité je vytrvat a ono si nakonec zvykne i to okolí. Já jsem párkrát „usnula na vavřínech“ a nepřečetla si složení a dopadlo to špatně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.