Možná jste ještě nenašli odvahu vyzkoušet recepty, kde se lušteniny používají namísto mouky. Každopádně se o hodně ochuzujete a měli byste se do nějakého receptu s vervou pustit. Při dobrém zpracování potravin ani nepoznáte, z čeho je koláč upečen. Možná vám na začátku chuť bude připadat trochu zvláštní, ale doporučuji setrvat. Většina našich smyslů je v dnešní době trochu „popletená“ – především chuťové buňky ztrácíme docela rychle. Všechny umělé příchutě, dobarvování a dochucování potravin vede k tomu, že naše chuťové buňky se otupí (není divu, když se podíváte, v čem všem do sebe cpete glutamáty, kvasničné extrakty atd) a k dosažení pocitu „spokojenosti“ nám pak něco chybí. Když však vytrváte a budete chvíli jíst potraviny bez chemie (tedy s cou nejmenší chemií), možná časem zjistíte, že se vám vrací chuť a že najednou máte při jídle úplně jiné vjemy a pocity.
Péct lze i bez mouky. Cizrnu v tomto receptu můžete nahradit třeba bílou fazolí a postupovat úplně stejně. Cizrna dodá potřebné proteiny, vlákninu i protizánětlivé látky, když přidáte lněné semínko, máte dávku zdravých mastných kyselin a vlákniny, a arašídové máslo dodá zdravé tuky. Díky použitým zdrojům tuků se nemusíte bát cholesterolu a cukr si můžete nahradit třeba xylitolem. Mlsat se dá i zdravě.
Čtverečky z cirny (třeba kokosové, čokoládové, vanilkové…)
(bez lepku, bez obilnin, bez mléka, bez vajec)
- 3 hrnky uvařené cizrny (opravdu do měkka)
- 1 a 1/2 lžičky prášku na pečení
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 1/4 lžičky soli
- 3/4 hrnku třtinového cukru (záleží na vaší sladivosti, já bych klidně ještě ubrala:))
- 2 balíčky NuNaturals Stevie
- 1/2 hrnku mletého lněného semínka
- 1/2 hrnku arašídového másla (či kokosového oleje, madlového másla, tahini)
- volitelné: vanilkový extrakt, nepražené kakao, strouhaný kokos, čokoládové kousky
Troubu předehřejte na 180°C. Já jsem si nachystala 2 formy velikosti 20×20 cm, jsem si jistá, že jeden střední plech bude vyhovovat taktéž (z jedné várky jsem dělala dva druhy). Cizrnu nechte okapat a pak ji v mixéru rozmixujte na kaši. Čím více rozmixovaná, tím lepší pro koláč. Postupně přidáme zbytek ingrediecní a rozmixujeme na jemné husté těsto. Může vám to dát zabrat (tedy vašemu robotu/mixéru), doporučuji jistou dávku trpělivosti. Já jsem při míchání přidala asi 3 lžíce studené vody, abych mixér nepřehřála. I tak se mi nepodařilo (narozdíl od USA) rozmixovat veškerou cizrnu a tak jsem kousíčky nechala. Koláči dodají „oříškovou“ chuť (křoupali jste někdy jako děti Alaburky? chuť je trochu podobná). Jakmile se hmota rozmixuje, můžete přidat různé ingredience, tedy např. vanilkový extrakt a čokoládové kousky. Já jsem do jedné poloviny dala asi 2 lžíce kakaa a do druhé asi 3 lžíce kokosu. Dobré by mohly být také vlašské ořechy. Lžící či stěrkou přesuneme těsto na plech a rovnoměrně rozetřeme. Pečeme v předem vyhřáté troubě 30 minut, necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.
prave jsme dojedli vynikajici
Ok, vyzkouším a vyfotím 🙂
Jojo, bude foto:)
Tak nevím jestli by to zvládl umixovat můj tyčový mixér :-). Každopádně to vypadá hodně dobře.
Ohlala, myslím, že s přehledem zvládl:) ten můj šuntík doma:) Jako obě verze mají své kouzlo – když rozšelháš úplně na kaši, nikdo nepozná, že jsi použila cizrnu, když necháš kousky, chutnají tak zajímavě:) Prostě nemůžeš nic pokazit ani s ručním mixérem:)