Kdo chce kam, pomožme mu tam!

Posted by

Původně jsem si ráno plánovala, jak napíšu nějaký super příspěvek o tom, proč se Češi málo smějí a proč bychom to měli změnit. Chtěla jsem vás všechny povzbudit, abyste se na lidi více usmívali, abyste se na sebe usmívali do zrcadla, abyste se více otevřeli. To bylo ráno a já jsem se i přes krátký spánek cítila skvěle. Posledních pár dní bylo prostě fajn. A já bláhová jsem tak nějak uvěřila, že jsem ještě více tolerantní k jídlu, že snesu mnohem více, a dokonce jsem začínala věřit tomu, že se v blízké době vrhnu na testování lepku. Po svém ranním smoothie to vypadalo jako super výzva.

vegetarian-diet-planTo bylo ráno. Možná k mému pozitivnímu naladění přispělo pár momentů, možná i krátká očista od jídla. Rozhodla jsem, že se opět vrátím ke svým pravidelným ovocno-zeleninovým dnům, kdy prostě jeden či dva dny nejíte nic jiné než ovoce či zeleninu (jednou za týden až deset dní). Obvykle si tuhle očistnou kůru dávám na jeden den, neplánovaně pro nedostatek času jsem skončila na dnech dvou. K tomu jsem přidala jógu a bylo mi prostě lehce. O to více jsem se těšila na dnešní oběd, že si konečně pošmáknu. A jelikož jsem bláhová a nechala se uhoupat vlastním pocitem, rozhodla jsem se risknout jídlo z venku.

Tím však nemyslím, že bych si někam skočila na nějakou prasárnu. Pěkně jsem si vyšlápla do veganské restaurace, kde přes oběd servírují jídlo formou bufetu a můžete si nabrat, co chcete. Zaplatíte pak za váhu jídla. Na restauraci jsem dostala jen ty nejlepší reference, chodí tam bez problémů i celiatici a spousta lidí si jídlo moc pochvalovala. Tak jsem si nandala nějaké lákavé lahůdky, pečené brambůrky, spoustu zeleniny. Co si budeme povídat, nějaké to tofu se tam objevilo, ale to mě nemohlo rozházet: a) sójové mléko, kde je sice asi jen 5% sojových bobů, docela toleruji; b) prostudovala jsem spoustu literatury, co se týče sójových produktů v HIT, jsou nebezpečné ty fermentované, c) HIT pacienti ze zahraničních diskuzí referují tofu jako potravinu, kterou dobře snáší. Na jídlo jsem se vyloženě těšila – konečně něco, co jsem nemusela vařit, co si vychutnám s láskou a pocitem, že jej mám za odměnu. A v restauraci jsem si samozřejmě nezapomněla ověřit, že je vše bezlepkové.

Za pár hodin jsem už věděla, že je zle. Asi většina HIŤáků zná ten pomalý vlezlý pocit, kdy se mu dělá špatně. Cestou z práce s pocitem na omdlení jsem se rozhodla stavit pro nějakou mraženou zeleninu, kterou bych si podusila na večeři, protože jsem se na jiné jídlo už necítila. Proč na mě cestou z obchodu, kdy už mě napínalo na zvracení, koukalo tolik lidí, jsem pochopila až ve výtahu. Měla jsem oči jako mýval – černé kruhy snad až do půlky obličeje a lehce nateklé vaky pod očima. Že mě oči pálí, jsem si všimla, ale že bych mohla vypadat jak smrtka, to mě nenapadlo. Každý den člověk poznává nové věci a tohle je rozhodně nový symptom. Tak jsem si uvařila čajík, nadopovala se vitamínem C, antioxidanty, dala si zeleninu se spoustou čerstvé bazalky, pila hodně vody a snažila se namluvit, že je mi fajn.

kreslen-holka-pacienta-pixmac-vektor-83927365

Co tím vším však chci říci? Velmi často mi chodí otázka, zda se někdo z histaminové intolerance vyléčil. Otázka je, co znamená vyléčit se z histaminové intolerance. Osobně si myslím, že za tu délku diety a změnou životního stylu přišla úleva a víceméně vyléčení (nepovažuji za nutné si nechat dokola stanovovat DAO, jelikož to o ničem nevypovídá), že bych se však chtěla vracet k jídlu, které mi tohle vše způsobilo? To rozhodně ne! Jsou dny, kdy si může dát víno bez problému, jsou dny, kdy si připadám jako na domácích hodech a cítím se dobře. Jsou dny, kdy jsem pořád ve stresu a je mi celkově hůře. A nemyslím si, že by se to lišilo od „zdravých“ lidí. Nemyslím si, že jídlo z restaurace by bylo kontaminované lepkem nebo obsahovalo hodně histaminu, prostě si myslím, že můj zažívací trakt není připraven na jídlo z venku. Nemusel mi sednout olej (množství oleje), mohli použít koření s glutamáty, které mi dle mého názoru škodí více než samotný histamin, mohla jsem mít reakci na předchozí den. Nebo prostě nebylo rozumné po vyčištěné těla napálit mu směsku chemie z venku. Možná jsem byla jen ve stresu a zapůsobil nedostatek spánku. Rozhodně si však nemyslím, že bych byla či nebyla vyléčena a myslím, že to není ani správná otázka. Důležité je, jak se cítíte. Opravdu se chcete „vyléčit“, abyste se mohli vrátit k chemikáliím, které dnes poškozují tolik lidí? Dle mě jste vyléčeni, pokud se cítíte dobře a nezáleží na tom, kolik dietních opatření musíte udělat. Každý jsme prostě jiný a tolerujeme jiné věci. Zkuste přijmout úpravu jídelníčku jako změnu k lepšímu, třeba pak pochopíte, že jste zdraví, když si můžete dát čerstvé ovoce a jít si zaběhat, a ne ve chvíli, kdy si můžete dát pizzu!!!!!

Mno a já si ověřila, že chybovat je lidské a že domácí strava, u které víte, z čeho ji děláte, je prostě nejlepší!!!!!

5 comments

 1. Začínám – čekám na laborator. výsledky – ale již nyní prohlašuji, že i když nebude HIT potvrzena, pocitově prožívám z nového stravovacího režimu (cca 1 měsíc) takové uspokojení, že se k všeobecně uznávané stravě hned tak nevrátím – sytý hladovému nevěří… jen si lámu hlavu, proč je tento tolik zřejmě rozšířený problém v lékařské praxi minimálně znám – chybí propagace???

  1. Máte na mysli problém našeho stravování? Že naše strava je naším lékem víme už od samotného počátku lékařství. Ale je pravda, že se najde malá hrstka těch lékařů, kdo si to uvědomují a svým pacientům na rovinu řeknou – tuhle nemoc máte z toho, co jíte. A když to řeknou, udělá pacient něco jiného, než že koupí „light“ výrobky? Tohle bohužel není problém lékařství, tohle je problém lidí, kteří už vůbec nepřemýšlí. Přijímáme to, co nám servírují firmy, supermarkety, restaurace a vůbec nás nezajímá, odkud jídlo přišlo, jak bylo ošetřeno, jak bylo zpracováno. Sice jsou možná jednotlivá éčka studována, ale studoval někdo jejich kombinaci a markantní nárůst za poslední léta? Ne.
   Navíc většina lékařů má na pacienta např. 5 minut. Jak mu za 5 minut vysvětlit, že musí změnit stravování, začít vařit atd? Tohle bohužel většina lidí ani slyšet nechce, chtěji tabletku, která vše napraví a tak farmaceutický průmysl vyrábí víc a víc (víte, že problematika HIT narostla extrémně až s příchodem preparátu s obsahem DAO, což je velmi zajímavé. Přitom např. existuje studie, kde pacienti byli vystaveni orální provokaci histaminem a většina z nich vůbec nereagovala, přitom prokazatelně reagovala na jídlo, tudíž problém není v histaminu, ale v tom, co jíme).
   Navíc léčba jídlem je běh na dlouhou trať,což pacienta odrazuje a lékař ztrácí kontrolu – léčbu vzdává. Když není zájem pacienta, proč by se měl lékař snažit:((
   Co je však pravda, velmi nám chybí kvalitní výživoví poradci či lékaři, kteří by studovali stravování. Takových tu mám žalostně málo a vyřešilo by to mnoho nemocí i bez pomoci lékařů!!
   Myslím tedy, že se nebavíme o propagaci mezi lékaři, ale o samotné neinformovanosti a lenosti lidí.

   1. Z pozice pacienta mohu říci, že typ na HIT jsem dostala v XII/13,kdy jsem zcela náhodou potkala vynikající lékařku. V XI/13 jsem měla štěstí potkat též vynikajícího lékaře, který mi okamžitě změnil kvalitu života zvýšením dávky léku užívaného již několik let na štít. žlázu. Kdybych oba potkala před min. 40 lety, nemusel to být pro mne tak zoufalý boj. Doufám, že naši potomci budou mít větší štěstí 🙂

    1. Otázkou je, zda před 40 lety byla dostupná nejen diagnostika, ale také léky a informace. Také jsem si říkala, že kdyby moje porucha imunity byla zaznamenána ihned, nemusela jsem být trvale na antibiotikách a nemusela jsem mít HIT a další intolerance. Jenže tenkrát se o této nemoci ani nevědělo, možná ve světě, ale k nám se tyto informace nedostávaly tak rychle. Na diagnostiku se také čekalo, vhodná léčba by stejně nebyla. A tak si říkám, že nakonec ono zpoždění přišlo o max. 5 let, ale i tak jsem měla stejné štěstí jako vy – narazila jsem konečně na vynikající lékaře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.