Cuketovo-jablečné placičky s fíkovým tvarohem

Posted by

Velké období cuket pomalu končí a zájem lidé se více přesouvá k dýni a dalším podzimním plodinám. Díky tomu pak můžete krásnou velkou cuketu koupit na trzích jen za 10 Kč. A tak jsem neváhala, protože cukety máme moc rádi. Dělat placičky z jedné velké dávky se mi však nechtělo. Když pak na mě z lednici vykoukly zralé fíky a čerstvý tvaroh od farmářů, byla volba naprosto jasná – sladká varianta.

Co se týče mléčných výrobků, jsem tak stále trochu na rozpacích, zda jsou vhodnou potravinou. Samozřejmě pokud máte laktózovou intoleranci či alergii na mléčné bílkoviny, je rozhodování o těchto potravinách ve vašem jídelníčku velmi snadné. Pokud však ani jednou z uvedených forem nesnášenlivosti netrpíte, jste postaveni před nelehký úkol rozhodnout se, zda vám dělají dobře či ne. Co se týče obsahu histaminu v mléčných výrobcích, autoři a vědci se nějak nedokáží dohodnout. Samozřejmě zralé výrobky (tedy sýry) jsou jasné tabu, zvláště ty pěkně uzrálé s plísní. Ale co se týče ostatních potravin, dostáváme se do konfliktu. Některé zdroje tvrdí, že zatímco čerstvé mléko je bez histaminu a histamin se uvolňuje až výrobními procesy, jiné zdroje zase zakazují mléko a povolují výrobky z něj. Navíc vám ve většině obchodů nikdo nezaručí, jak jsou výrobky opravdu staré. Když si k tomu pak přidáte články o tom, že mléko je v naší stravě potřeba, kterým zase protiřečí jiné články, že mléko ve výživě dospělého člověka nemá co dělat, člověk z toho má hlavu plnou zmatku. Je pravda, že při histaminové intoleranci bude hrát také roli způsob zpracování – pokud např. na kysané produkty budou použity bakterie, které jsou schopné odbourávat histamin (a mají nízkou aktivitu histidindekarboxylázy, tudíž neuvolňují příliš histaminu do okolí), jejich pravidelný příjem by mohl tělu naopak přispět. Pokud však převládnou kmeny aktivní opačným směrem, může se z potraviny rázem stát histaminová bomba (ne nadarmo se histamin používá k detekci čerstvosti masa a jiných potravin). Bohužel co je pravdou vám nedokáži říct a jen doufám, že časem někdo vymyslí kapesní detektor histaminu, který nám bude schopný dát odpověď na danou potravinu v daném čase.

Co se týče mé zkušenosti, na začátku diety bych byla opatrná. Mléčné proteiny patří k častým alergenům a je to jedna z nejrozšířenějších dětských alergií. Pro očistu těla a hlavně odlehčení se doporučuje v úvodní eliminační fázi diety vynechat vše sporné (čímž mléčné produkty jsou) a také hlavní alergeny (mléko, pšenice, maso, zpracované potraviny a exotické plody jsou považovány za možné pro-zánětlivé potraviny, které pak porušením střevní membrány mohou vést ke vzniku autoimunitních onemocnění). Po stabilizaci na eliminační dietě bych teprve zkoušela mléčné zavést, já jsem první mléčný produkt vyzkoušela po cca 8 měsících diety. Samozřejmě je to jen na vás, jak se budete cítit. Já jsem začala s kvalitním cottage sýrem, přidala řecký jogurt a občas mozzarelu. Mléko mi stále nedělá dobře, zato balkánský sýr od farmářů (a sýr jen několik dní starý), čerstvé máslo (které chutná naprosto báječně, prostě jako máslo v dětství) a nově tvaroh si občas dopřeji. Pořád se však nemůžu rozhodnout, zda je to dobrý krok či ne. Jinak možná si říkáte, proč zrovna tvaroh od farmářů? Možná věřím, že je čerstvější, ale hlavně prostě chutná jinak, prostě tvarohovitě.

IMG_6124Sep 11, 2013

Pokud však mléčný produkt nemůžete či nechcete zkoušet, zkusila bych fíky nasekat do rýžového dezertu (rýžové tuhé kaše) s trochou medu, v případě alergie na rýží povařit fíky s trochou agaru, nechat lehce zatuhnout a podávat jako přeliv na placičky. Nás spojení chutě fíků a sladkých placiček rozhodně nadchla.

IMG_6132Sep 11, 2013

Cuketovo-jablečné placičky s fíkovým tvarohem

(bezlepkové, nízkohistaminové?, bez ořechů)

  • 350 g strouhané cukety
  • 200 g strouhaných jablek
  • 4 lžičky třtinového cukru
  • 3 vejce
  • 1 hrnek jemných vloček (lze nahradit zvýšením zvolené mouky či ovesnou moukou, dají se zakoupit bezlepkové ovesné vločky, které jsou testované na obsah gliadinu)
  • 2 lžíce pohankové mouky (dávám celozrnnou, má takovou oříškovou chuť)
  • 1 lžicka mleté skořice
  • 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
  • 250 g čerstvého tvarohu z farmy
  • 1 balíček NuNaturals stevie (nebo lžíce sladidla, třeba medu či agáve sirupu)
  • 2 zralé fíky

Oddělíme bílky od žloutků a bílky našleháme. Žloutky přidáme k nastrouhaným jablkům a cuketě, přidáme koření a cukr a vmícháme postupně vločky a mouku. Vločky i mouka lze nahradit jinou moukou, kterou tolerujete a máte rádi (nahradila bych za cca 3/4 hrnku). Směs se bude zdát z počátku tuhá, ale vmícháním našlehaných bílků trochu povolí (záleží na šťavnatosti jablek a kolik vaše cuketa pustí vody). Směs by měla být spíše nadýchaná. Na rozpálenou pánev dejte vždy lžíci těsta (a trochu rozplácněte), pár minut „smažte“ a jakmile začne placka zespodu hnědnout, obraťte. Placky půjde určitě upéct v troubě.

IMG_6127Sep 11, 2013Tvaroh (doporučuji opravdu kvalitní tvaroh od farmářů) smíchejte s balíčkem stevie (či oblíbeného sladidla) a vmíchejte na drobno nasekané fíky. Ty předem dobře omyjte, krájejte i se „slupkou“. Tvaroh servírujte na usmažené placičky. Dobrou chuť.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.